a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
Mini "Test" D-Xenon 18-55 vs. Pentax SMC 18-55
Na prośbę jednego z użytkowników forum, który chciał rozwiązać zagadkę tego, czy obiektywy D-Xenon mają powłoki SMC, wykonałem fotki pod słońce obiektywami:

1. Samsung D-Xenon 18-55
D-Xenon 1
D-Xenon 2
D-Xenon 3

2. Pentax SMC 18-55
Pentax SMC 1
Pentax SMC 2
Pentax SMC 3

Zdjęcia robione w pośpiechu, przed wyjściem do pracy. Nie uprawniają do wyciągania zbyt daleko idących wniosków. Zdjęcia wykonałem przy tych samych ustawieniach aparatu.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Uzywam naprzemienne k100d z pentaxem 18-55 i GX-10 z samsungiem 18-55, jakoś nie zauważyłem różnicy. Myslę że to jest to samo szkło :-)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
a.d.a.m,
trudno mówić o daleko idących wnioskach;
ja z tych zdjęć nie wyciągam żadnych wniosków.

Chodzi o to, że nie wiadomo, o co chodzi?
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
a.d.a.m, z tego porównania lepiej wychodzi Sznajder :P

1 scena- u pentaxa 2 małe flary u sznajdera nic
2 scena- u pentaxa w rogu spora "tęcza" u sznajdera nic
3 scena- u pentaxa centralny blik i fioletowa brzydka flara, u samsunga tylko ten centralny blik

Z tego wyglada, ze samsungowy kit lepiej się zachowuje pod światło niz pentaxowy kit! Dla mnie to niespodzianka, wydawało mi się, ze to 2 te same szkła z innymi naklejkami.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
:-P - fajnie ze zaden z kadrow nie jest taki sam ....wiec taki " test" jest o kant d... rozbic....
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Gringo, wysuwasz zbyt daleko idące wnioski. Kadry nie są identyczne, zatem test (nawet mimo potencjalnie usilnych starań dotyczących obiektywnego podejścia autora do testu, w które głęboko wierzę) nie jest miarodajny.

[ Dodano: 2007-08-08, 22:12 ]
Ot co Fafniak, ubiegłeś mnie ;-) :-B
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
Arczibandit, niby masz rację, ale dlaczego za kazdym razem na niekorzyść pentaxa wyszło. POmimo wszystko źdźbło prawdy musi tutaj być...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Gringo, - nie chce bronic tu szkla pentaxa....(czy wlasciwie jego powlok) ale to co widze na ostatnim zdjeciu bardziej przypomina mi fote z zalzonym kiepskim filtrem UV.....
natomiast nawet male roznice w ustawieniu obiektywu moga dac kolosalne roznice w tym co zobaczysz w obrazku - jak pracuja SMC czy jakies inne...
trza wziac statyw... na statywie aparatke i zmieniac szkla robiac na tej samej ogniskowej i tej samej ostrosci.......a nie machac szklem we wszystkie strony i nazywac to "testem" :mrgreen:
Byc moze ze kit samsunga bedzie lepszy.....to mozliwe ale po jakims bardziej miarodajnym tescie mozna wyciagac wnioski....

[ Dodano: 2007-08-08, 23:18 ]
a.d.a.m napisał/a:
Zdjęcia robione w pośpiechu, przed wyjściem do pracy. Nie uprawniają do wyciągania zbyt daleko idących wniosków. Zdjęcia wykonałem przy tych samych ustawieniach aparatu.

nie wiem czy byl sens zamieszczac te foty.....
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
Fafniak, doskonale zdaję sobie sprawę, ze małe różnice MOGĄ mieć kolosalne znaczenie. Dlatego też test na statywie rozwiałby wszelkie wątpliwości. Poza tym obiektywy muszą być czyste bez albo z takimi samymi filtrami i oba bez osłony przeciwsłonecznej najlepiej.
Może to po prostu kwestia egzemplarza bądź jakichś zabrudzen optyki u pentaxa


a.d.a.m, zrób może ten test jeszcze raz, zeby rozwiac nasze wątpliwości
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
nie wiem czy byl sens zamieszczac te foty.....
Dlaczego nie? Szykuje nam się kolejny wątek do zOTowania.
Ja na ten przykład ostatnio widziałem film Szczęki 4. Wstrząsające dzieło...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ja naprzyklad widzialem auto ktore jechalo....
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pewnie... I jeszcze dodaj, że to był Golf.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Michu napisał/a:
I jeszcze dodaj, że to był Golf.

A w środku Mygosia? ;-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
A na tylnym siedzeniu pies :-D
Jutro odpalam golfine i w drogę!
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Pewnie... I jeszcze dodaj, że to był Golf.

Z podniesionym zawieszeniem.
 
robi  Dołączył: 27 Wrz 2006
Cytat
Wysłany: Dzisiaj 23:53

mygosia, ma maszynę do oszukiwania czasu? :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przepraszam, ale to Fafniak oszukał czas.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
No dobra. Ujawnię to, choć Tetenalu prosił, by tego nie czynić. Choćto bez sensu, bo i tak to widaćna każdym jego avatarze. Otóż: tak naprawdę, nasz moderator pochodzi z planety Wolkan i występował w seriału Star Trek jako Spock, grając tam samego siebie.
 
a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
Michu napisał/a:
Fafniak napisał/a:
nie wiem czy byl sens zamieszczac te foty.....
Dlaczego nie? Szykuje nam się kolejny wątek do zOTowania.
Ja na ten przykład ostatnio widziałem film Szczęki 4. Wstrząsające dzieło...


:-) Proszę sobie jaj nie robić. Napisałem przecież, że to "test" a nie test i że robiony w pośpiechu. Na prośbę jednego z forumowiczów.

Parę słów wyjaśnienia:
1. Zdjęcia zrobione z ręki, bez statywu więc nie ma mowy o laboratoryjnej precyzji. Niemniej jednak starałem się jak mogłem kadrować tak samo i auto-fokusować w ten sam punkt.
2. Nie było żadnych filtrów ani na jendym, anie na drugim obiektywie.
3. Ew. powtórzenie testu, w bardziej zestandaryzowanych warunkach możliwe dopiero po powrocie z urlopu (pozdrawiam wszystkich serdecznie z Okęcia).

Mi i tak bardziej podobają się zdjecia robione obiektywem Pentax. Są, jak dla mnie, bardziej kontrastowe. W każdym bądź razie, na urlop wziąłem Pentaxa :-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Proszę sobie jaj nie robić.
A.d.a.m, nie traktuj nas jak pierwszy lepszy kurnik. Nie wiem, czy w związku z Twoim pośpiechem urlopowym czy też na Okęcie nie docierają podteksty, ale spomiędzy wierszy naszych postów przebija duża wrażliwość i troska o wyniki tego testu. Z tego, co się orientuję, to osoby przebywające obecnie w Smołdzinie dogadują się z miejscowym proboszczem celem odprawienia mszy w intencji zwycięstwa SMC nad D-Xenonem, grupa Wrocławska obiecała po raz kolejny obejrzeć Panoramę Racławicką a Jarek Dąbrowski z uwagi na powagę wątku wyłączył klimatyzator.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach