szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Uszkodzone jpegi w komputerze
Raz na jakiś czas, na 100-120 zdjęć z leciwego już kompaktu Canona trafia mi się coś takiego:

Mam wrażenie, że dzieje się to podczas zgrywania z karty na dysk twardy. Ciekawi mnie, czy można to jakoś naprawić?
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
U mnie działo się podobnie. Sprawdziłem twardy dysk i okazało się, że mam na nim kilka bad sectorów (tak to się nazywa?), a że akurat i tak myslałem o kupnie wiekszego dysku to... jak pomyślałem, tak zrobiłem. Szczerze mówiąc nie jestem pewien czy to pomogło. W prawdzie teraz nie zauważam tak uszkodzonych zdjęć, ale wydaje mi się, że zaraz po wymianie jeszcze kilka fotek poszło do kosza. Nie jestem tylko pewien kiedy to uszkodzenie mogło nastąpić - jeszcze na starym, czy już na nowym dysku.

P.S.
Marka aparatu nie ma tutaj znaczenia moim zdaniem - u mnie do kosza szły zdjęcia z Panasonica i Kodaka. Poza uszkodzonymi zdjęciami często uszkodzone były też archiwa .rar - błąd CRC.
Wirusów nie miałem.

[ Dodano: 2007-06-04, 22:43 ]
I jeszcze coś. Jestem pewien, że uszkodzenie następowało już na dysku, a nie podczas kopiowania z czytnika/aparatu.
 

yourNIGHTMARE  Dołączył: 12 Maj 2007
zrob defrygmentacje jak dawno nie robiles poukladaj troszke twardziela i pozniej zobacz czy to nastapi
po zgrywaniu fotek i pozniej ogladaniu i wywalaniu robi sie mnostwo pustych miejsc na dysku ktore pozniej opozniaja i prace twardziela i byc moze powoduja takie jakies niedogrywanie niektorych plikow ;-) czym czesciej sie cos zapisuje na twardym i kasuje pozniej (a tak dzieje sie z fotami) tym czesciej trzeba defrygmentowac
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ok, dzięki. Defragmentację zapuściłem, a przy najbliższej okazji, spróbuję się temu przyjrzeć.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Ja miałem takie kwiatki, kiedy miałem uszkodzony port USB w kompie. W przypadkowych momentach tracił komunikację z czytnikiem i miałem błąd odczytu, albo co gorsza zapisu. Działo się to i z czytnikiem i z pendrivem. Po dołożeniu karty USB problem zniknął całkowicie na tych samych kartach/czytnikach/pendrivie z tym kompem.

PS: katę USB 2.0 mam do sprzedania... ;-)
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
ja bym też raczej winił port usb albo nośnik wymienny w ciągu 3-4 lat miałem tak z dwoma zdjęciami i kilka razy z
innymi plikami ale w porę to zauważyłem podeszłem do pacjenta jeszcze raz i skopiował się bez problemów a gdzieś w sieci czytałem o tym że karty robiły takie numery osobiście miałem tak raz po włożeniu do aparatu pokazywało że karta full a w rzeczywistości karta byla pusta po kilku restartach wszystko działało -no cóż sprzęt też chce czasem odpocząć :lol:
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
Obstawiam kartę pamięci. Pstryknij serię zdjęć jednego motywu do zapełnienia karty. Zobacz które z kolei zdjęcia są uszkodzone i zapamiętaj. Zrób potem jeszcze jedną/dwie serie i jeśli błędy pojawią się na zdjęciach o podobnych kolejnych numerach (jakąś poprawkę trzeba uwzględnić) to będzie pewność że padły banki/komórki_pamięci na karcie.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
KArty Flash maja wbudowanu układ "szatkujący" zapis, tak żeby nie zapisywać ciągle tylko w wąskim zakresie komórek, a równomiernie we wszystkich. Więc takie coś nie wypali.
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
Gwiazdor, racja. Ale może wyjdzie podobny odsetek uszkodzonych zdjęć jeśli wina leży po stronie karty.
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
jak ktoś tu jeszcze zajrzy...

Sprawdź RAM komputera. Wyłącz "szybki" test pamięci w POST-cie a niezależnie od tego potem przetestuj RAM przez parę nocek różnymi programami (startują one pod własnym systemikiem operacyjnym).

Miałem takie zdjęcia/skany (JPG) i też problemy z weryfikacją archiwów. Test dysku: Seatools wylatywał z hukiem.

Obniżyłem taktowanie RAM i przeszło jak ręką odjął.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach