pe72  Dołączył: 13 Paź 2010
Michu, Pełna zgoda, że przeskakiwanie z przestrzeni na przestrzeń (RGB>CMYK i z powrotem) nie odbywa się bezkosztowo, ale to zależy już od zdjęcia.
Wyostrzania K nie uważam za uniwersalną metodę, ale ja brałem pod uwagę pierwsze zdjęcie wstawione przez citipunka i myślę (zgaduję:-) że tam mogłoby mu to pomóc.
Mimo wszystko jednak uważam, że warto czasem nadłożyć drogi i wybrać się do CMYKa (oczywiście po rozważeniu ewentualnych konsekwencji) nawet jeśli wrócić potem do RGB, ale znowu - to zależy od zdjęcia.

Co do poprawy kontrastu to mozna popróbować też wyostrzania przy dużym promieniu i małej wartości (promień na kilkanaście-kilkadziesiąt, wartość od kilku do kilkunastu). Daje to czasem fajny efekt, "uplastyczniając" zdjęcie (chociaż do portretów to się może średnio nadać). Potem można wyostrzyć mormalnie na gotowo.
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
sprawdzałem High pass- podbija szumy na białej ścianie w tle pod oknem (drugi sampel- ISO 400).
Innymi metodami wyostrzenia będzie chyba podobnie, więc to nie o to chodzi.


A może obejść problem inaczej- zamienić na krzywe i przeskalować?


Jest na sali jakiś grafik? Jak przygotować taki plik żeby potem grafik nie klnął na fotografa bo klient się uparł że chce zdjęcie o dużej rozdzielczości :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Co to znaczy zamienić na krzywe i przeskalować?
O sposobie wyostrzania w istotnych miejscach, z pominięciem jednolitych płaszczyzn napisałem w poprzednim poście.
Pe72 nawet w pierwszym przykładzie, gdzie masz duże obszary szarości i kolor bliższy natywnym barwom CMYK masz straty w dynamice (obszary ciemne). Oczywiście to, na jakiego rodzaju kompromisy się godzisz wynika z priorytetów. Osobiście nie spotkałem jeszcze sytuacji, w której zasadne byłoby ryzykować jakość zdjęć wielokrotną zmianą przestrzeni barw.
Oczywiście wyostrzanie poszczególnych kanałów (z pominięciem niebieskiego odpowiedzialnego za szum i zanieczyszczenia) może dać lepszy efekt, niż działania globalne. Ale to wszystko należy rozpatrywać indywidualnie, w zależności od obrazka. Każda fota to wyzwanie innego rodzaju.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach