sskorpion  Dołączył: 01 Lis 2006
Stachu napisał/a:
vertiico napisał/a:
zadne obrobki w ps'ie mnie nie interesuja

RAW'y w IR też trzeba obrabiać w PS i to nie mało...


Co do obróbki zdjęć zacytuję tu fragment z artykułu Bartosza Skowronka:

"Nie obawiajcie się także ingerencji w gotowe już zdjęcie! Photoshop (używam tego słowa na opisanie wszystkich programów do obróbki zdjęć bowiem to już chyba synonim tgo typu oprogramowania) ma wielu wrogów, często można także spotkać opinie, że obróbka komputerowa jest jakimś upośledzeniem fotografii - to wszystko oczywista nieprawda! To co kiedyś fotografik robił w ciemni, czyli wywołanie, kadrowanie, powiększanie, podbijanie lub osłabianie kontrastów, retusz itd. i co wymagało dużej wiedzy, szczęścia, uwagi i termometra teraz może zrobić prawie każdy laik ruszając kilkoma suwakami i kierując się przy tym końcowym efektem. Można także od razu cofnąć ewentualne pomyłki - to pewnie boli wyznawców siermiężnej męki twórczej, niemniej na pewno nie jest wadą!"

Bartosz Skowronek

 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
vertiico napisał/a:
autor tego posta zapewnej nie moze juz tego czytac :mrgreen:

Jeszcze trochę dam radę :mrgreen:
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
@sskorpion

sskorpion napisał/a:
Photoshop (używam tego słowa na opisanie wszystkich programów do obróbki zdjęć bowiem to już chyba synonim tgo typu oprogramowania) ma wielu wrogów, często można także spotkać opinie, że obróbka komputerowa jest jakimś upośledzeniem fotografii - to wszystko oczywista nieprawda!


Po pierwsze nie jestem "wrogiem" obrobki itp :) sma z tego korzystam tylko staram sie jak najmniej i tylko niezbedne operacje przeprowadzac.

Po drugie, nie znam autora tych slow, ale stwierdzenie "to wszystko oczywista nieprawda!" to jest jedynie jesgo wlasna opinia, ktora ( ja tak to odbieram, moze mylnie ) stara sie podac jako opinie ogolu.

Po trzecie, jakbys siedzial tyle lat po tyle godzin dziennie przed kompem co ja, sam bys uciekl z aparatem i staral sie potem jak najmniej je obrabiac przed kompem :)

A po czwarte decyzje o tym co kto jak chce robic/obrabiac fotki i czy wogole chce zostawmy danej osobie, dana osoba sama powinna wiedziec lepiej co jest dla niej lepsze.

bossini napisał/a:
Jeszcze trochę dam radę :mrgreen:

To sie ciesze :)
A juz zdecydowales sie czy poswiecic G2? 8-)
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Wiesz, G2 nadal przydaje mi sie na różne okazje. cały czas sie zastanawiam ;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Mało w temacie, oj mało! :mrgreen:

Jak chcecie informacji o przerabianiu na IR, to idzcie na strony astrofotografów. Tam co prawda głównie Canony przerabiają, ale poza ewentualnymi różnicami technicznymi przeróbki, to specyfika robienia zdjęć w podczerwieni pozostaje ta sama - chodzi mi o obróbkę, zmianę czasów ekspozycji (espresso), itp.
Poza tym w Canonach można wyjąć oryginalny filtr IR, który jest szybką i wstawić dużo słabszy filtr Baadera, albo pozostawić gołą matrycę.

A czy ktoś wie, czy da się usunąć filtr bayera ??? :evilsmile:

[ Dodano: 2008-11-03, 11:16 ]
Faktycznie ciężko się wstrzelić w sygnał z pilota na krótkich czasach, ale mi się udało. K110D 1600asa, 1/125s. Niestety fotosik wywalił EXIF, więc tu podałem.
Zdjęcie jak widać na tle okna. Wygląda na to, że K100/110D nadaje się do IR bez przeróbek.

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
espresso napisał/a:
Przeróbce ma podlegać kamera przemysłowa


A nie lepiej kamerkę USB ??? Łatwiej znaleźć, łatwiej do komputera podłączyć.
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
Cytat
Zdjęcie jak widać na tle okna. Wygląda na to, że K100/110D nadaje się do IR bez przeróbek.


z mojego doświadczenia spokojnie - w ciągu dnia bez specjalnych problemów robiłem fotki K100tką z ręki, z fitrm IR (35tka, kit do f 4,0)
 

Tomesh  Dołączył: 01 Lip 2008
kiedyś "jakimśtam" kompaktem canona zrobiłem S1 IS... potem suwaczki suwaczki kanały kanały i takie to powstało... to nie to samo co filtry ale jakis efekt jest... jakby tak poćwiczył to całkiem niezłe efekty można zrobić PSując zdjęcie
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Może nie wszyscy wiedzą (bo to forum Pentaxa) że niektóre modele kompaktów Sony ( z całą pewnością V1, bo miałem) są fabrycznie przystosowane do fotografii w podczerwieni. Mają tą opcję w menu i np. można w ciemności wykorzystywać je na podobieństwo noktowizora, bo live-obraz jest na LCD.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Yeti, pisałem już gdzieś o tym. Ta funkcja nie nadaje się do robienia jak np. krajobrazy IR. Ma ona ograniczenia polegające na tym, że najkrótszy czas jest chyba 1/30 o ile dobrze pamiętam. Opcja ta przewidziana jest jedynie do robienia zdjęć w nocy lub w ciemnych pomieszczeniach.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Stachu napisał/a:
Ta funkcja nie nadaje się do robienia jak np. krajobrazy IR.

Ktoś na p.r.f.c podał, jak sobie z tym poradził - ND8+ND4+CPL :evilsmile:
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
No tak, tylko po co, skoro można "normalnie"?
 
olowek74  Dołączył: 30 Kwi 2011
Czy olympusa sp 510uz można przerobić do fotografowania w podczerwieni?Chodzi o trwałą modyfikację przez usunięcie filtra z matrycy.Jak trudna to operacja?Ewentualnie-ile może kosztować?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
olowek74 napisał/a:
Czy olympusa sp 510uz można przerobić do fotografowania w podczerwieni?

Można,jak wszystko.
olowek74 napisał/a:
Ewentualnie-ile może kosztować?

Więcej niż sam aparat jest wart. To niestety żmudna robota wymagająca doświadczenia i odrobiny chociaż wiedzy oraz warsztatu. Mówię tu o samym rozkręceniu i złożeniu wszystkiego do kupy, bo sama operacja usunięcia filtra, w każdym razie z matrycy APS-C jest dość prosta.
 
olowek74  Dołączył: 30 Kwi 2011
Być może stanę się posiadaczem takiego aparatu i tak sobie kombinuję.Rozebrać i złożyć może bym podołał,ale filtr trzeba podobno zamienić na inny,a nie wiem jaki ani skąd go zdobyć,dlatego spytałem o ewentualne koszty przeróbki.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Filtr zmienia się na inny w lustrzankach, które ostrzą przy pomocy detekcji fazy, a nie na podstawie ostrości obrazu z matrycy. Sądzę, że bez filtra IR matryca będzie i tak wystarczająco dobrze chroniona przed uszkodzeniem choćby zamkniętą konstrukcją z niewymiennym obiektywem.
 
olowek74  Dołączył: 30 Kwi 2011
Gdzieś,tu na forum,czytałem,że trzeba wstawić odpowiednią szybkę zamiast filtra bo autofocus źle działa,ostrzy tylko z małej odległości.Mniejsza z tym.Będę miał aparat to zacznę drążyć.Póki co tak luźno zapytałem,czy w ogóle ten model nadaje się do modyfikacji.Serdecznie dziękuję za odzew.W swoim czasie zgłoszę się po więcej porad.Pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach