lldpe  Dołączył: 20 Lip 2015
Pentax k-x odpowiednik klon
Witam . Mam pytanie z nietypowej beczki.
czy Pentax k-x ma swój odpowiednik/klon w wykonaniu samsunga tak jak to było w przypadku Samsung GX 20 - Pentaxa K20 ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie, GX 20 był ostatni.
 
lldpe  Dołączył: 20 Lip 2015
dziękuje za info.

zapytam jeszcze o taką sprawę która mnie ostatnio załamała - po tym jak mi na matrycę kapnął spirytus - czy to ów spirytus może być sprawcą że aparat zaczął przepalać zdjęcia? nie wiem czy nie umarł filtr na matrycy. Może da się go wymienić/podmienić na jakiś inny? koszt matrycy to jakieś 200 zł :-( każda sugestia mile widziana , na forum znalazłem to ; http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=23944 więc potencjalnie jest to wykonalne .
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Filtr na matrycy od zachlapania spirytusem się nie uszkodzi. Spirytus może mieć ew. lekki wpływ na jakość zdjęć bo może zostawić plamę/nalot na powierzchni. Super czysty, taki który nie zostawia plam to raczej nie jest łatwo dostępny.
Na pewno takie zabrudzenie, jeżeli w ogóle jest, można wyczyścić. Niestety na sucho raczej nie zejdzie.
O tym czego do czyszczenia matryc używać jest inny wątek.
Spirytus, jeśli nie miał blisko 100% to ew. (choć mało prawdopodobne) mógł mieć wpływ na elektronikę aparatu jeśli dostał się do niej.
Co do przepalania to filtr na matrycy na to wpływu nie ma kompletnie. Pomiar światła znajduje się przy pryzmacie u góry aparatu i on określa ekspozycję.
Najlepiej wrzuć na jakiś serwer takie przepalone zdjęcie prosto z aparatu z EXIFem i zobaczymy co aparat ma ustawione i co mierzy.
 
lldpe  Dołączył: 20 Lip 2015
spiryt był prosto z flaszki kupiony w sklepie - czyli czysty podobno. na aparat spadła dosłownie jedna kropla i to niestety centralnie na matrycę/filtr nad nią, nie zalało się nic z elektroniki. od razu uniosłem i odparował w kilka sekund. myślałem że to nie będzie miało wpływu na zdjęcia bo skoro tym samym spirytusem czyszczę obiektyw i jest ok to niby dlaczego ale okazało sie zupełnie inaczej. Po włożeniu obiektywu zrobiłem jedno zdjęcie i zonk. Białe jak ściana. Zwiekszyłem czas, trochę lepiej , zwiekszyłem przesłonę trochę lepiej ale brak ostrości i coś co po przeczytaniu tego http://www.fotomix.pl/ind...lnoprzepustowy/ mogę nazwać zjawiskiem aliasingu. zdjęcia przy większej przesłonie sa poschodkowane ;-) tak bym to nzawał i przy okazji nie do końca ostre. Są złe. Jeśli będzie potrzeba wkleję jakieś i pokażę.
wyczyściłem matrycę izopropanolowym akoholem-srodek do czyszczenia szkieł u optyka ale nie pomogło nawet po 3 razie. Zdjęcia przy dużej przesłonie powyżej 16 są prawie ok poza schodkowaniem a wszystkie poniżej przepalone. Po złości aparat został w aucie w garażu ale przejdę się za nim ;-) Dlatego myślałem że to wina spirytu.

[ Dodano: 2015-08-19, 22:50 ]
jeszcze nie poszedłem bo zaczytałem się http://www.benchmark.pl/t...trona/8058.html i mam coraz większą pewność że to wina filtra. objawy takie jak w tym art. przepalone zdjęcia bo dostaje za dużo. Chyba pozostaje skombinować filtr z innej matrycy i zamocować u mnie ;-) ach żeby on chciał tak wyjść jak matówka ;-)

[ Dodano: 2015-08-19, 22:53 ]
no chyba żeby dało się zrobić samemu taki filtr to już było by wszystko :roll:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
lldpe napisał/a:
spiryt był prosto z flaszki kupiony w sklepie - czyli czysty podobno

To żeś zasadził dowcip.
Może spirytus dostał się pomiędzy matrycę a filtr.
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Naprawdę kolega czyści obiektywy 96% spirytusem z Biedronki?
 
lldpe  Dołączył: 20 Lip 2015
nie wiem czy to możliwe aby spiryt wszedł pod filtr ale zabieram sie za rozebranie puszki i autopsje :-/ zobaczymy. w najgorszym wypadku zostanie poszukać dawcy filtra przed operacją. mam wiadro aparatów kompaktowych ale tam raczej mniejsza matryca a co za tym idzie filtr.

[ Dodano: 2015-08-20, 12:33 ]
idzi napisał/a:
Naprawdę kolega czyści obiektywy 96% spirytusem z Biedronki?


niestety tak ale teraz już tylko izopropanolem. okoliczny "fotograf" polecał spiryt i niestety posłuchałem się, nie wiedziałem że będą tego takie konsekwencje.

szukałem "dawcy" filtra ale jak na razie stoję z tematem. Wszystkie aparaty jakie mam maja małe matryce. Nie ukrywam ze kilka już wyprułem w ramach doświadczeń.
Jak by kto miał jakieś pomysły to poproszę .
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
Hardcore.
 
lldpe  Dołączył: 20 Lip 2015
Sprawa rozwojowa. Dnia dzisiejszego rozłożyłem na czynniki pierwsze prawie całego K-X a. Nie było wcale tak strasznie. Zrobiłem kila fotek w trakcie aby się nie pogubić, jakiś rysunek i poszło. dostałem się do matrycy. Niestety standardowy zestaw śrubokrętów to nie wszystko. Poza gwiazdkami trzeba mieć imbusy. Na dodatek nie w systemie mm tylko calowym. Zdemontowałem filtr. Pomiędzy nim a matrycą nie było żadnego nalotu co oznacza że spiryt tam nie dotarł. Technicznie nie mógł dostać się też do styków bo sa chronione osłoną filtra oraz szkłem matrycy więc nie mógł zewrzeć czegoś w elektronice. Chwilowo aparat pozostał bez filtra. Naładuję baterie i spróbuję zrobić kilka zdjęć żeby zobaczyć jak zachowuje się teraz. Po zabiegu aparat został ponownie skręcony i polutowany bo nie obyło się bez odlutowania 4 przewodów. Po włączeniu wszystko działa poprawnie. Znaczy wszystkie funkcje bo co do zdjęć to jeszcze nie wiem. :mrgreen: Leczymy dalej
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Czytając te Twoje reportaże z naprawy K-x mam wrażenie, że tam była więcej niż jedna kropla tego spirytusu. Gdyby przeniknął w głąb matrycy to obraz był by niejednorodny. Natomiast mogło być tak, że jakaś kropla np. odbiła się od matrycy i poleciała na jakiś element np. światłomierz lub inny element aktywny lub np. potencjometr i zmieniła jego parametry. Płyta i to co na niej jest jest pokryta lakierem ochronnym ale spirytus to rozpuszczalnik no i zawiera też trochę wody, która mogła przyczynić się do zmiany któregoś z ustawień. Zobacz czy niema jej śladów (odbarwień, zmatowień) na którymś z elementów czy ścieżek przewodzących.
 
lldpe  Dołączył: 20 Lip 2015
tak jak pisałem była to tylko jedna kropla co mnie dziwi ale czytając wpis plk zasiało się we mnie ziarnko niepewności czy aby czasem nie poszło gdzie pomiędzy filtr a matrycę dlatego rozbebeszyłem go całego aby przekonać się czy jest to możliwe ale autopsja wykazała nie. Sprawdzę ścieżki ale na prawdę powiadam Wam była to tylko jedna kropla. Po zrobieniu kilku zdjęć zobaczę co i jak. Dziękuję za sugestię.
Filtr który usunąłem wygląda jednolicie, nie ma przebarwień co mogło by wskazywać że był/jest dobry. Odstawiłem go w bezpieczne miejsce. Może jeszcze będzie kiedy w środku ;-)
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Objawy są trochę takie jak byś dołożył tak z 2 eV. Czy robiłeś zdjęcia obiektywem całkowicie manualnym (bez styków) z pomiarem Av lub M?. Czy możesz zrobić dobre zdjęcie przez korekcję eV lub manualną?. Matryca była chyba OK. Predzej coś z wyliczaniem naświetlania lub np. komunikacją z obiektywem.
 
lldpe  Dołączył: 20 Lip 2015
seele objawy są takie jak piszesz jak bym dołożył 2 eV ale ich nie dokładam. Dlatego pomyślałem ze to filtr uległ zniszczeniu i go usunąłem.
co do robienia zdjęć to używam Tamron 70-300 w automacie oraz czasami Samyang 500mm manuala z pierścieniem i fotografuję z pułapką ostrości. Aby działała z manualem pułapka ostrości muszę stosować podkładkę/blaszkę która ogłupia styki.
W ostatnim czasie częściej używałem manuala. Tego dnia chciałem zrobić kilka zdjęć Tamronem. Był założony na body ale trochę z przodu upaćkany bo zgubiłem dekielek i chciałem go przetrzeć.
Po tym jak się to stało czyli kapnęła kropla spirytu nie mogłem zrobić żadnego dobrego zdjęcia zarówno na M jak i na AV, korekta nie pomagała
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
A nie prościej było jednak wkleić te parę zdjęć przed rozbiórką aparatu?
 

malezet  Dołączył: 30 Kwi 2010
lldpe napisał/a:
spiryt był prosto z flaszki kupiony w sklepie - czyli czysty podobno. na aparat spadła dosłownie jedna kropla i to niestety centralnie na matrycę/filtr nad nią, nie zalało się nic z elektroniki. od razu uniosłem i odparował w kilka sekund. myślałem że to nie będzie miało wpływu na zdjęcia bo skoro tym samym spirytusem czyszczę obiektyw i jest ok to niby dlaczego ale okazało sie zupełnie inaczej. Po włożeniu obiektywu zrobiłem jedno zdjęcie i zonk. Białe jak ściana. Zwiekszyłem czas, trochę lepiej , zwiekszyłem przesłonę trochę lepiej ale brak ostrości i coś co po przeczytaniu tego http://www.fotomix.pl/ind...lnoprzepustowy/ mogę nazwać zjawiskiem aliasingu. zdjęcia przy większej przesłonie sa poschodkowane ;-) tak bym to nzawał i przy okazji nie do końca ostre. Są złe. Jeśli będzie potrzeba wkleję jakieś i pokażę.
...

Dawaj mi tu zaraz zdjęcia tego rozebranego k-xa, a w szczególności zdjęcia matrycy. Jakiej grubości są szkła filtrów na matrycy? Jaka jest kolejność?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach