TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
Lightroom - export zdjęć
Bonjorno :)

Zauważyłem że LR strasznie niszczy (pojawiają sie podwójne kontury na obwodzie każdego kształtu szczególnie kontrastowego ) zdjęcia przy exporcie do 800x600 albo mniej (typowo na strone)
Macie taki problem ?
Na razie muszę robić export do "full size jpg" a potem w xnview zmniejszam.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zrobiłem eksport do jpg 800x600, z ustawionym wyostrzaniem na 70 - nie zauważam podwójnych konturów.
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
Cytat
Zrobiłem eksport do jpg 800x600, z ustawionym wyostrzaniem na 70 - nie zauważam podwójnych konturów.


Trochę poszukałem i znalazłem takie coś:
http://zawsze-kwadrat.blo...-po-polsku.html

Jednak mi się nie wydawało.
Gdyby nie to to LR był by perfekcyjny ;)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
TePe, czy chcesz mi powiedzieć, że obrazek 800x600 oglądasz w 200% powiekszeniu? :shock: ;-)
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
zorzyk napisał/a:
TePe, czy chcesz mi powiedzieć, że obrazek 800x600 oglądasz w 200% powiekszeniu? :shock: ;-)


heeh czekałem na taki komentarz :) ale zdarzają się zdjęcia na których widać to bez powiększenia, poza tym jeżeli mam do wyboru kliknąć parę razy myszką ponad normę i dodatkowo przepuścić zdjęcia przez np. xnview ale mieć pewność że jest lepiej to tak robie :)

Się trochę zasiedziałem, a do pracy trzeba iść :/
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak naprawdę, to ja nie wyostrzam w ogóle w Lightroomie. Skorygowane zdjęcie (bez wyostrzania) dalej obrabiam w Photoshopie. LR nie jest doskonały, to pewne. A PS ma unsharp mask, którą możesz zastosować np. do konkretnego kanału, więc kontrola na wyostrzaniem w PS-ie jest pełna.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Heh... pisalem juz dawno o tym na forum i zdecydowanie potwierdzam to co pisze TePe. Dla mnie eksport z Lajtruma to jakies nieporozumienie. Jak mozna bylo skopac cos, co juz wczesniej zostalo doskonale zrobione w Photoshopie?

Dla mnie artefakty sa widoczne na kazdym zdjeciu, i to na 100%, a przeciez zdjecia wielkosci 800x600 nie oglada sie w mniejszym powiekszeniu. Dlatego warto miec pracodawce, ktory udostepnia Photoshopa do pracy :->
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk, dan, ale nie każdy ma PS-a. Pisze o tym legalnym. Wciąż każdy daje odpowiedź, że robi to czy tamto w PS. Ale ten kombajn kosztuje ponad 2k. Nie dziwię się, że ludzie wyostrzają w LR czy Silkypix ( sam tak robie). Po prostu nie każdy ma możliwość pracy na legalnym PS. O piracie nie chce wspominać :-P .
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Elements kosztuje 280PLN. I ma te same algorytmy wyostrzania.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu, Czyli co, potrzebuje dwóch programów ? Jeden, bo daje dobre kolory, drugi, bo lepiej wyostrza. Dla mnie paranoja. Mnie wystarczy jeden.
W LR bardzo fajnie sie pracuje, w PS pewnie także. Dawno temu się tym bawiłem. Chcac być legalnym wybrałem ten program, który jednak jest najbliższy kolorom, które wypluwa aparat.
Takie pytanie
jak to jest z WB ?
prawie w każdym programie graficznym do obróbki Rawów, po wybraniu profilu z aparatu, WB jest inne. Szczerze mówiąc nie rozumiem tego. Przecież parametr jest chyba zapisany w Rawie.
Chyba, że o czymś nie wiem ?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Paweł - u mnie to wygląda w ten sposób, że konwerter służy do podstawowej obróbki. Następnie jednak i tak zdjęcia muszę np. przeskalować. Albo wprowadzić zmiany, które w konwenterze są niewykonalne (selektywne zmiany, stemplowanie czy inne dopieszczenie obrazu). A generalnie wyostrzenie powinno być wykonywane na końcu docelowej obróbki.
Przy okazji mam do Ciebie pytanie.
Ale to już na PW.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Albo wprowadzić zmiany, które w konwenterze są niewykonalne (selektywne zmiany, stemplowanie czy inne dopieszczenie obrazu
tu się zgadzam, brakuje mnie tego. Niby LR ma stempel, ale to nie wszystko.
Michu napisał/a:
Przy okazji mam do Ciebie pytanie.
Ale to już na PW.
To wal, jak w dym :-)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Rzeczywiście coś tu nie gra z tymi konwerterami każdy inny nie tylko interfejsem ale też różne efekty daje.
Tak czy inaczej po "wywołaniu" często trzeba wykonać kilka dodatkowych operacji niedostepnych w konwerterach RAW np usunięcie plamy od brudnej matrycy , naprostowanie perspektywy itp, wówczas wyostrzanie przed konwersją traci sens.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kfan napisał/a:
naprostowanie perspektywy
to akurat mozna zrobić w konwerterze :-)
 

Ka_Seciak  Dołączył: 28 Cze 2007
argawen napisał/a:
zorzyk, dan, ale nie każdy ma PS-a. Pisze o tym legalnym. Wciąż każdy daje odpowiedź, że robi to czy tamto w PS. Ale ten kombajn kosztuje ponad 2k. Nie dziwię się, że ludzie wyostrzają w LR czy Silkypix ( sam tak robie). Po prostu nie każdy ma możliwość pracy na legalnym PS. O piracie nie chce wspominać :-P .

Można jeszcze kupić Ps 6.0 na allegro - z fakturą. Do wielu zastosowań półamatorskich wystarczy. Ja właśnie tak zrobiłem - mam go razem z fakturą, kosztował niewiele ponad 800,00 zł i jest w wersji angielskojęzycznej. Aby udowodnić legalność oprogramowania wystarczy mieć fakturę i oryginalny nośnik. Wiem 800 zł to nadal dosyć dużo... Ale cóż...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ka_Seciak napisał/a:
Aby udowodnić legalność oprogramowania wystarczy mieć fakturę i oryginalny nośnik
- raczej nosnik......fakture musisz miec zeby taki zakpu zaksiegowac....
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
Żeby nie zakładać nowego tematu pociągnę dalej tuta:

Właśnie ukazała się wersja 1.3 naszego ulubionego programu do obrabiania rawów :) więc grzecznie poproszony o updejt czynność tą przeprowadziłem.

Jak wiadomo już w wersji chyba 1.2 , mocno skorygowano opcje wyostrzania. Przeglądałem parę Tutoriali jak co i dlaczego, ale mnogość opcji i ustawień mnie zniechęciła.

Może ktoś na chłopski rozum napisze jak w Lightroomie ustawić suwaczki żeby uzyskać to samo co po Unsharp Mask w PS ? głównie zależy mi na eksporcie plików ktore potem idą na ekran/strona WWW (czyli po ostrej zmianę rozmiaru do 800x600 ).
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Ja się generalnie poddałem - eksportuję z LR bez kompresji i potem w faststone, albo innym prostym programem wyostrzam przed publikacją na www (do odbitek nie wyostrzam, bo po co?)
 

deniel  Dołączył: 15 Kwi 2007
Jestem na etapie probowania tego pieknego naprawde dobrego programu i w zwiazku z tym mam pytanie: czy istnieje mozliwosc konwercji z raw na jpg calego foderu zdjec, a nie pojedynczego zdjecia?jesli tak to jak to sie robi bo chyba jestem z glupi albo trzeba podszkolic angielski :mrgreen:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
deniel, najprosciej jest zaimportowac RAW-y do Lajtruma zaznaczyc wszystko i wyimportowac do JPG-ow. Prosciej sie chyba nie da :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach