jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Co prawda nie mam wspomnianego modelu lampy ani aparatu, ale:
* jeśli lampa ma wbudowaną fotocelę to wystarczy ją aktywować (zapewne z określeniem czy będzie błyskać na tzw. pierwszy błysk czy będzie ignorować przedbłysk pomiarowy i strzelać na tzw. drugi), w body aparatu wystarczy uruchomić lampę błyskową,
* strzelam (zapewne K-S2 obsługuje synchronizację błysku do 1/180s) więc czas migawki nie może być krótszy od wspomnianej wartości, kąt palnika lampy reporterskiej nie ma znaczenia, tryb aparatu również byle wyzwalał błysk wbudowanej lampy,
* znów strzelam - jeśli masz na myśli radiowe wyzwalanie błysku (to nie to samo co fotocela), to nie wiem czy wspomniane urządzenia posiadają możliwość zsynchronizowania. Możliwe, że konieczne będzie zastosowanie zewnętrznych wyzwalaczy radiowych.
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Próbowałeś SLAVE?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Fotocela to wyzwalanie błyskiem, czyli "nadajnikiem" będzie np. wbudowana w body lampa błyskowa.
I nie ma w takim wyzwalaniu żadnych kanałów.
http://www.fotograficznea...ela,news34.html
Link powyżej to przykład fotoceli zewnętrznej.
No chyba że tą nazwą "fotocela" określa się jeszcze jakieś inne... wyzwalanie.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Nie wiem jak się włącza fotocelę w lampie, nie mam takowej.
Korzystam natomiast z fotoceli zewnętrznej w którą wpina się "byle jaką" lampę.
Wyzwala się ją jak pisałem np. lampą wbudowaną w body, po prostu się nią błyska i tyle.
Poprzez błysk jednej lampy błyska druga.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
dexdorma310878 napisał/a:
Czy mój aparat obsługuje tryb Master?, gdzie się to włącza

Niestety, K-S2 nie ma możliwości sterowania bezprzewodowego lampami zewnętrznymi.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
bakulik napisał/a:
dexdorma310878 napisał/a:
Czy mój aparat obsługuje tryb Master?, gdzie się to włącza

Niestety, K-S2 nie ma możliwości sterowania bezprzewodowego lampami zewnętrznymi.


Tyle że @dexdorma310878 pyta o fotocelę a Ty chyba piszesz o radiu?
... bo się już pogubiłem :mrgreen:
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Sid Gotama napisał/a:
Ty chyba piszesz o radiu

Nie o radiu, tylko o PTTL sterowanym błyskiem wbudowanej lampy, który obsługuje wspominany Metz.

Można natomiast wyzwalać lampę wbudowaną fotocelą w trybie M-SERVO, który uwzględnia przedbłysk, jednak lampa działa wtedy tylko na ustawieniach manualnych (trzeba ręcznie ustawić moc błysku).
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
W p-ttl'u nie da się, bo jak napisał kolega bakulik - ks-2 nie ma opcji wyzwalania lamp zewnętrznych (za pomocą lampy wbudowanej).

W związku z powyższym są trzy opcje:
1/ korzystać z fotoceli (z pomijaniem przedbłysku),
2/ dokupić parę nadajnik-odbiornik radiowy - ale pamiętaj że lampa wtedy pracuje jak manualna (moc lampy dobierasz i ustawiasz sam),

i najdroższa:

3/ dokupić drugą lampę mającą opcję "master/control"

 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
bakulik napisał/a:
Sid Gotama napisał/a:
Ty chyba piszesz o radiu

Nie o radiu, tylko o PTTL sterowanym błyskiem wbudowanej lampy, który obsługuje wspominany Metz.

Można natomiast wyzwalać lampę wbudowaną fotocelą w trybie M-SERVO, który uwzględnia przedbłysk, jednak lampa działa wtedy tylko na ustawieniach manualnych (trzeba ręcznie ustawić moc błysku).


Pozostaje mi tylko jedno:
:oops:

dexdorma310878 napisał/a:


A jak to zrobić by błysnęła lampa zewnętrzna za pomocą,tej wbudowanej, aha to nawet jak będę miał nadajnik na body. A odbiornik na zewnętrznej to tez nie błyśnie?


Ja pisałem o najprostszej metodzie jaką stosuję, PTTL to nie moja bajka, więc już się nie będę wtrącał. 8-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
squonk napisał/a:
W p-ttl'u nie da się, bo jak napisał kolega bakulik - ks-2 nie ma opcji wyzwalania lamp zewnętrznych (za pomocą lampy wbudowanej).

W związku z powyższym są trzy opcje:
1/ korzystać z fotoceli (z pomijaniem przedbłysku),
2/ dokupić parę nadajnik-odbiornik radiowy - ale pamiętaj że lampa wtedy pracuje jak manualna (moc lampy dobierasz i ustawiasz sam),

i najdroższa:

3/ dokupić drugą lampę mającą opcję "master/control"
Jest jeszcze prostsza, czyli użycie skręconej wbudowanej w trybie manualnej kontroli (lampa w K-S2 ma manual) i dumb slave'a w Metzu.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
dexdorma310878 napisał/a:
A możesz opisać dokładnie ta pierwsza opcje, co mam ustawić w lampie a co w body Druga opcja to koszt koło 300 zl, ale i tak jak piszecie lampa będzie w manuału

W pierwszej opcji też będzie w manualu. Co i jak włączyć w lampie masz w instrukcji w rozdziale 9.5 (str. 161 w jęz. angielskim). Aparat też najlepiej ustawić wtedy na manual, tak samo wbudowaną lampę skręcając jej moc na minimum (na tyle, aby była zdolna wyzwolić Metza), o czym już pisał jaad75.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
jaad75 napisał/a:
squonk napisał/a:
W p-ttl'u nie da się, bo jak napisał kolega bakulik - ks-2 nie ma opcji wyzwalania lamp zewnętrznych (za pomocą lampy wbudowanej).

W związku z powyższym są trzy opcje:
1/ korzystać z fotoceli (z pomijaniem przedbłysku),
Jest jeszcze prostsza, czyli użycie skręconej wbudowanej w trybie manualnej kontroli (lampa w K-S2 ma manual) i dumb slave'a w Metzu.


O to mię chodziło w pkt.1. tak to jest jak opisuję badania i zaglądam na forum :-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
squonk napisał/a:
O to mię chodziło w pkt.1. tak to jest jak opisuję badania i zaglądam na forum :-)
Tyle, że lampa wbudowana w manualu nie potrzebuje fotoceli z pominięciem przedbłysku, bo tego przedbłysku nie emituje. ;-)
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Jaki spostrzegawczy :-)

i oczywiście masz rację :-) mój błąd :-)
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
dexdorma310878 - to nie to, to jest opcja gdy wbudowana lampa wyzwala lampę zewnętrzną w trybie pttl, a tego Twój aparat nie robi.

Musisz przełączyć lampę w tryb SERVO (pkt.9.5 instrukcji) - to jest tryb fotoceli.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
dexdorma310878 napisał/a:
aha a czy ma znaczenie zoom, -- bo mam dwa obiektywy: Pentax 18-50, Pentax 50 Fa 1.4
Zoom odpowiada za kąt rozsyłu palnika - o ile z lampą na stopce chodzi typowo o dopasowanie go do kąta widzenia obiektywu, to przy lampach zdalnych, używasz go po prostu do zgrubnego sterowania szerokością wiązki, tak, by dopasować ją do potrzeb/modyfikatora.
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Zoom palnika Metza ustawiasz na ogniskową z jaką pracuje obiektyw (jeśli chcesz mieć właściwie pokryty kadr).
Moc Metza ustawiasz wg tabeli (zapewne dołączonej do instrukcji, powinna być podana moc błysku dla różnych ogniskowych przy ISO 100), uwzględniając przysłonę, odległość od fotografowanego obiektu oraz ISO, na którym pracujesz. Więcej w temacie pracy z lampą w trybie manualnym napisałem kiedyś tutaj: http://www.karolak.elektr...z=content&no=11
Powodzenia.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
jarkar napisał/a:
Zoom palnika Metza ustawiasz na ogniskową z jaką pracuje obiektyw (jeśli chcesz mieć właściwie pokryty kadr).
Nie w przypadku lampy poza stopką.
dexdorma310878 napisał/a:
Ale nigdzie nie widzę punktu .9.5
A potrafisz czytać? 10.4. :roll:
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
jaad75 napisał/a:
jarkar napisał/a:
Zoom palnika Metza ustawiasz na ogniskową z jaką pracuje obiektyw (jeśli chcesz mieć właściwie pokryty kadr).
Nie w przypadku lampy poza stopką.

Jasna sprawa, zapomniałem, że rozchodzi się o wyzwalanie zdalne.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
dexdorma310878 napisał/a:
A zoom jak mam ustawiać :AUTO ?
Nie, na wartość jakiej potrzebujesz - zazwyczaj wyjściową jest 35mm.
dexdorma310878 napisał/a:
druga sprawa "SYNC"
to ustawić jak mianowicie
Na jedną "błyskawicę", skoro masz zamiar wyzwalać wbudowaną w manualu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach