zemanns  Dołączył: 19 Wrz 2013
Filtr polaryzacyjny Cokin P 85mm
Witam, brakuje mi w moich zdjeciach przyrody wyeksponowania nieba, i unikania przepału, jakie filtry polaryzacyjne polecacie do Cokin P ? osobiście mam problem ze znalezieniem, bo są ale tylko kołowe..

mam ND6, i ND9 połówkowy, na razie używałem do rozmywania wodospadów, i dużych przepałów, brakuje mi jednak w niektorych zdjeciach odpowiedniej kolorystyki jaką widze na zdjęciach z filtrami polaryzacyjnymi w internecie.

powiedzmy że nie ma ograniczenia cenowego

aktualnie najszerszy mój kąt to nadal kit 18-55 Al II ale chcialbym zmienić, na coś powyżej 10 i nie rybie około. To też widze że niektóre obiektywy przez wypukłą soczewke kołowe filtry eliminują, a do cokin jest pewnie dystans?

nie goncie mnie za brak wiedzy, czlowiek ostatnio zapracowany i nie ma juz czasu tyle czytac co dawniej.

poniżej wybrane fotki z mojego zbioru

https://www.flickr.com/photos/tomaszmroz/

https://www.flickr.com/photos/tomaszmroz/albums
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
sam kiedyś szukałem dobrego polaru do Cokin ale niestety nie znalazłem - albo były słabej jakości albo bardzo drogie (aczkolwiek w te drogie się już nie zagłębiałem); najwyraźniej jest to pięta achillesowa systemu Cokin. Ostatecznie kupiłem Marumi do kita i jest ok.

Co do ciemności / jasności nieba możesz uzyskać to obróbką ale np. redukcji odbić to już nie bardzo więc tutaj polar jest niezbędny.
Weź również po uwagę to, że zastosowanie polara na obiektywie szerokokątnym daje niepożądane efekty (spolaryzowana jest tylko część kadru).

Mam nadzieję, że jeszcze ktoś kto ma większe doświadczenie się wypowie w tym temacie (chodzi o polar a Cokin)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
zemanns napisał/a:
osobiście mam problem ze znalezieniem, bo są ale tylko kołowe


Bo na dzień dzisiejszy już tylko takie się produkuje, produkcję liniowych powoli zarzucono od czasu wprowadzenia czujników AF, choć działają tak samo.

Polar jest specyficznym filtrem którego efektu nie sposób symulować w postprocesie. Przyciemnianie nieba jest w zasadzie ubocznym skutkiem jego działania, i pamiętać trzeba iż jest zależne od kąta padania światła, czyli im szerzej tym nierówniej.
I niestety ale filtr polaryzacyjny jest filtrem BARDZO wymagającym, wymaga od fotografa świadomości jego efektów, zresztą jak każdy inny filtr.

Jeśli tylko na przyciemnieniu nieba nam zależy to do szerokiego kąta lepsze będą wszelkie filtry połówkowe a ich kolor już zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć.
 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
Re: Filtr polaryzacyjny Cokin P 85mm
zemanns napisał/a:
Witam, brakuje mi w moich zdjeciach przyrody wyeksponowania nieba, i unikania przepału, jakie filtry polaryzacyjne polecacie do Cokin P ? osobiście mam problem ze znalezieniem, bo są ale tylko kołowe..


...jak szukałem polara dla siebie, na temat filtrów polaryzacyjnych Cokina czytałem właściwie same złe rzeczy. Ok- jedna recenzja może być złośliwa, trzy- przypadkiem, ale jeśli WSZYSTKIE plują... to coś jest na rzeczy. A więc poszukałem na znanym portalu aukcyjnym i kupiłem sprawdzone B&W.
 
zemanns  Dołączył: 19 Wrz 2013
yhy, no bo ogólnie to tak, zdecydowalem sie na Cokin bo zamiast nakrecac odkrecac kołowe, manerwuje sie tylko plytkami a i mozna uzywac ich wiecej naraz. Czytałem też że tym sposobem unikne winietowania. Kupujac Cokin z tymi szarymi, nie patrzylem czy byl dostepny polar, bylo to jakis rok temu.

Chcialbym uzyskac efekt braku bladości kolorów, wyeksponowanie chmur, poprawienie błękitu nieba, wzmocnienie odbicia. Wiadomo pierwsze porownanie jaie przychodzi na myśl to chiałbym uzykać efekt podobny do widoku w okularach przeciwslonecznych takich z filtrem uv i polaryzacją.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach