Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
pierścienie pośrednie - jakie,cena,aby uzyskac... ?
witam

Interesuje mnie jak duzo (jakie długie) pierscieni pośrednik bez styków musiałbym kupic aby do nich podpiąc DA 18-55 aby uzyskac ogniskową w okolicach 200mm ?
Jesli jest taka możliwosc to ile kosztują pierscienie?
Jak wygląda sprawa z jakoscią zdjecia przy uzyciu pierscieni ? (wiem ze konwerter osłabi jakosc fotki bo przeciez swiatło biegnące na matryce musi pokonac dodatkowe soczewki.... natomiast w pierscieniach jest przestrzeń bez soczewek wiec powinno byc lepiej)

Jeśli czegos nie rozumiem albo powinienem sie dowiedziec to prosze mnie uświadomcie :))

pozdroo
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Porównywalnie cenowo a znacznie lepiej jakościowo wyjdzie kupno jakiegoś Tamrona 70-300.
Dopiero teraz zobaczyłem, ze masz Sigmę 70-300 i nie rozumiem o co chodzi.
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
porównując sigmę z DA które posiadam to wydaje mi sie ze DA jest zdecydowanie lepszy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Do 200 to chyba Sigma jest całkiem niezła. Konwertery byś musiał użyć 2 - oba x2. Każdy z nich zwiększy Ci ogniskową x2 i zabierze połowę światła. Dobry konwerter x2 ze stykami kupisz za około 250x2=500. Sprzedaj Sigmę, dołóż do tego 500 i masz DA 55-200 :mrgreen:
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Bomber, na pewno chodzi ci o pierścienie pośrednie? Z sensu pytania wynika że pytasz o telekonwerter, żeby z 50 mm zrobić 200 mm potrzebujesz telekonwertera 4x - czyli dwóch 2x, IMHO kompletnie bez sensu, strata światła i jakości będzie olbrzymia.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bomber - przy użyciu pierścieni ogniskowej nie zmienisz. Możesz w ten sposób zmienić tylko odległość ostrzenia.
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
uu...
Dziekuje Marku, twoja wypowiedz rozwiała moje plany :P hehe i moze dobrze.
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Odgrzebię troszkę temat, bo pierścienie jakie znalazłem mają przeniesienie AF tylko w tym największym (np tu: http://www.allegro.pl/ite...f_vat_raty.html )
Jest jakiś problem z ostrzeniem automatycznym przy zastosowaniu wszystkich pierścieni, czy zazwyczaj używa się tylko jednego, a te dwa mniejsze kupuje się tylko dla checy?
A może są dostępne normalne pierścienie AF?
Wolałbym mieszek, ale nie wiem czy istnieją takie z przeniesieniem napędu ostrzenia.

Obecnie używam pierścieni m42 i nawet planowałem sobie kupić drugi komplet (bo jeden mi nie starczał) póki mnie kleszcz nie użarł, bo się guzdrałem z ostrzeniem i teraz wolałbym mieć automat. :)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
AF w pierścieniach? Nie korzystałem i nie będę korzystał. IMHO bezsens, dobre manualne szkło, zwykłe pierścienie na bagnet [lub nawet takie jak Twoje na m42] i do roboty.

Jeśli pierścienie mają przeniesienie AF tylko na największym, to znaczy, że będzie to działało tylko na tym jednym pierścieniu. Jak podłączysz dwa pozostałe w dowolnej konfiguracji to już AF nie masz. IMH cena tego kompletu jest :shock: powalająca.
 
GrzegorzQ  Dołączył: 20 Lut 2007
armar napisał/a:
..
Wolałbym mieszek, ale nie wiem czy istnieją takie z przeniesieniem napędu ostrzenia.


Jak na razie widziałem tylko mieszek z przeniesieniem automatyki.
http://www.raysfoto.pl/no..._akcesoria.html

ceny możesz sprawdzić tu
http://www.raysfoto.pl/pdf/akcesoria_Novoflex.pdf
ale czynisz to na własną odpowiedzialność :shock:
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
GrzegorzQ napisał/a:
armar napisał/a:
..
Wolałbym mieszek, ale nie wiem czy istnieją takie z przeniesieniem napędu ostrzenia.


ceny możesz sprawdzić tu
http://www.raysfoto.pl/pdf/akcesoria_Novoflex.pdf
ale czynisz to na własną odpowiedzialność :shock:

Uff!
2350 to dla mnie troszkę dużo... :)
Właśnie się dowiedziałem od Tomka ( http://pentax.org.pl/prof...ewprofile&u=123 ), że wystarczy zeskrobać trochę lakieru z mieszka m42 i aparat dostaje blokady spustu w trybie AF.S, jeśli K10D nie stwierdzi ostrości.
Znaczy strzela tylko wówczas, gdy jest ostro!
Bardzo pomysłowe, bo pozwoli mi użyć mieszka 20 razy tańszego. :mrgreen:
Chyba się zakocham w moim Pentaksie, chociaż to szpaner i świeci mi po oczach na zielono... ;)))
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
armar, w tych pierścieniach z linku prawdopodobnie ktoś pomieszał pierścienie z różnych zetsawów (no chyba, że producent coś takiego wypuścił). Kiedys widziałem pierścienie Kenko (wszystkie 3 ze stykami, więc chyba powinny działać), ale w sklepie chcieli za nie 500 zł, więc odpusciłem. jakiś czas temu kupiłem na giełdzie manualne za 150 i jest OK.
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
djack napisał/a:
jakiś czas temu kupiłem na giełdzie manualne za 150 i jest OK.

To ja będę miał oryginalny mieszek i to taniej :mrgreen:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=212372348
To się nazywa miłość do sprzętu... ;)
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
armar napisał/a:
To ja będę miał oryginalny mieszek i to taniej

Mieszka na bagnet pewnie byś za tyle nie kupił, ale i tak gratuluję zakupu :-B
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Armar - odpuść sobie AF i potwierdzenie ostrości przy pierścieniach. Z trzech podstawowych powodów:
1. AF ustawia Ci ostrość tam gdzie jest czujnik a nie tam gdzie chcesz (przy znikomych głębiach ostrości przy makro to zwykle spora różnica)
2. Jeśli dołożysz dodatkowy wyciąg pierścieni lub mieszka zakres odległości w których AF będzie w stanie nastawić ostrość będzie niewielki (tym mniejszy im większy dodatkowy wyciąg). Jeśli będziesz poza tym zakresem (a często będziesz) AF będzie tylko bezradnie kręcił obiektywem od końca do końca usiłując znaleźć ostrość.
3. Dodatkowy wyciąg obniża jasność - powyżej pewenej wartości wyciągu zestaw będzie zbyt ciemny aby AF mógł działac. A jeśli będziesz korzystał z osprzetu M42 to już samo przymknięcie przysłony do wartości roboczej zazwyczaj uniemozliwi pracę AF.
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Marek Wyszomirski napisał/a:
Armar - odpuść sobie AF i potwierdzenie ostrości przy pierścieniach. Z trzech podstawowych powodów:
1. AF ustawia Ci ostrość tam gdzie jest czujnik a nie tam gdzie chcesz (przy znikomych głębiach ostrości przy makro to zwykle spora różnica)

O ile dobrze rozumiem, to przy pierścieniach przenoszących pełną automatykę działa wybór punktu ostrości, a mam 9 krzyżowych (i jeszcze dwa liniowe), więc szkoda mi ich marnować i zużywać tylko jeden centralny. :)
Mówiąc inaczej - taki wybór daje możliwość wybrania punktu w tym miejscu, w którym go potrzebuję. :-D

Marek Wyszomirski napisał/a:
2. Jeśli dołożysz dodatkowy wyciąg pierścieni lub mieszka zakres odległości w których AF będzie w stanie nastawić ostrość będzie niewielki (tym mniejszy im większy dodatkowy wyciąg). Jeśli będziesz poza tym zakresem (a często będziesz) AF będzie tylko bezradnie kręcił obiektywem od końca do końca usiłując znaleźć ostrość.

Racja. Takie trzaskanie o ograniczniki szczególnie będzie przeszkadzało przy delikatnym podmuchu wiatru. Niemniej jednak skoro i tak ostrzenie przy pierścieniach polega na przemieszczaniu się z aparatem bliżej/dalej, to zauważenie ostrości w wizjerze pozwoli na wykorzystanie AF dla dokładnego doostrzenia. Zobaczenie ostrości w K10D na wyciągu 5 cm przy f/11 nie jest problemem. :)
Manualne kolebanie się ciałem przy takich niewielkich ruchach jest dla mnie uciążliwe, a zwłoka pomiędzy potwierdzeniem ostrości a naciśnięciem spustu dość znacząco mi psuje zdjęcia.
W dodatku często jest tak, że pomimo delikatnego zbliżania się aparat zaczyna potwierdzać w sposób "migający". Piknie raz, zapali sześcianik AF'a, po czym gasi.
No i ostrość potwierdzana przy cofaniu jest lepsza niż ta przy najeżdżaniu, ale pewnie mój egzemplarz jest dotknięty FF

Marek Wyszomirski napisał/a:
3. Dodatkowy wyciąg obniża jasność - powyżej pewenej wartości wyciągu zestaw będzie zbyt ciemny aby AF mógł działac. A jeśli będziesz korzystał z osprzetu M42 to już samo przymknięcie przysłony do wartości roboczej zazwyczaj uniemozliwi pracę AF.

Wiem. Właśnie dlatego pytałem o pierścienie z przeniesieniem automatyki, bo chciałbym, by przymykało dopiero tuż przed zdjęciem. Cena 2500 zł sprawia, że prędzej zacznę doświetlać kadr latarką, by AF zadziałał, niż się zdecyduję na taki wydatek. :mrgreen:
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
"Mówiąc inaczej - taki wybór daje możliwość wybrania punktu w tym miejscu, w którym go potrzebuję. "

A co zrobisz jeśli to, co będziesz chcial mieć ostre wypadnie pomiędzy czujnikami? Przekadrujesz? Naprawdę mam doświadczenie - pzry makro AF rzadko się sprawdza.

"Niemniej jednak skoro i tak ostrzenie przy pierścieniach polega na przemieszczaniu się z aparatem bliżej/dalej, to zauważenie ostrości w wizjerze pozwoli na wykorzystanie AF dla dokładnego doostrzenia. Zobaczenie ostrości w K10D na wyciągu 5 cm przy f/11 nie jest problemem. :) "

Jeśli i tak przedtem musisz wstępnie ustawić odległość (aby znaleźć się w zakresie działania AF) a potem doostrzać ręcznie, to po co Ci jeszcze pośrednia faza z AF?

"Manualne kolebanie się ciałem przy takich niewielkich ruchach jest dla mnie uciążliwe, a zwłoka pomiędzy potwierdzeniem ostrości a naciśnięciem spustu dość znacząco mi psuje zdjęcia."

Wyłącz AF i kontroluj ostrość na matówce - nie będziesz miał zbędnej zwłoki.

"Właśnie dlatego pytałem o pierścienie z przeniesieniem automatyki, bo chciałbym, by przymykało dopiero tuż przed zdjęciem. Cena 2500 zł sprawia, że prędzej zacznę doświetlać kadr latarką, by AF zadziałał, niż się zdecyduję na taki wydatek. "

I liczysz, że latarka jasność optyki Ci poprawi? To, że AF pzrestaje działać to nie tylko kwestia ilości światła ale i jasności zestawu. Powyżej pewnej liczby przysłony (rzeczywistej, z uwzględnieniem dodatkowego wyciągu) czujniki przestają pracować prawidłowo niezależnie od ilości światła. To tak, jak z klinami przy manualnym ostrzeniu...
 
Cargo  Dołączył: 11 Lip 2007
Pytanie od poczatkujacego...

Wlasnie przegladalem oferty sklepow foto. Znalazlem taka oferte
http://www.e-oko.pl/t5j2t...JQntd2brNH2EKH7
sa to pierscienie posrednie do Pentaxa.
W zwiazku z tym mam pytania:
Czy pasuja do Pentaxa K10D i przenosza "sygnal" ze stykow do
obiektywu?
Czy moge polaczyc wszystkie pierscienie z obiektywem Pentax 50-200mm i
uzyskac duze zblizenia?
Chcialbym do obiektywu Pentax smc da 50-200 dolozyc takie pierscienie,
aby "zwiekszyc zasieg" obiektywu z 200m na wiecej, wlasnie o ile
wiecej tych mm dojdzie?
 
GrzegorzQ  Dołączył: 20 Lut 2007
chyba tak wyglądają
http://cgi.ebay.com/Kenko...9QQcmdZViewItem
mają więc styki do elektryki
ale nie mają sprzęgła do AF - co i tak byłoby średnio przydatne
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cargo - co rozumiesz pod pojęciem "zasięg obiektywu"? Bo... mam obawy, że chyba nie pierścieni pośrednich potrzebujesz...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach