Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Pentax na kablu z DSLR Remote
Niedawno z pomocą Kolegi @gezeb trafiłem na schemat połączenia dwóch diod IR z dzięki którym, smartfonem możemy sterować lustrzanką.
Bardziej przydatne wydało mi się połączenie smartfona i lustrzanki kabelkiem (bo niestety wi-fi nie ma w K5II) i tu znowu z pomocą przyszedł @gezeb

Na strronie:
http://bitshift.bplaced.n...to-couplers.htm
Jest prościutki schemat:

Problem jest tylko taki że SFH 610A-4 nie mogłem znaleźć w pobliskim sklepie a na internetach za wysyłkę sobie krzyczą po 15zł :shock: za to EL817C lub PC817C wszędzie jest pełno a na alledrogo można kupić już za 1zł (jeden złoty) za trzy sztuki plus 2,5 wysyłka.

EL817C lub PC817C nieco się różni od SFH 610A-4 więc nieco przerobiłem schemat: :idea:

EL817C/PC817C


SFH 610A-4


Oryginalny schemat:


I po przeróbce czyli na EL817C/PC817C


Wstępne testy pokazują że działa.
Oczywiście jeżeli ktoś chce sobie zrobić taki sam, robi to na własną odpowiedzialność.

Ale pamiętajcie że elektronik ze mnie żaden.
W sumie to nie jestem pewien czy zmiana schematu była potrzebna. :?:
Prosił bym o wypowiedz jakiegoś fachowca.

Kabelka używam z programem DSLR Remote
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.dslrremote

 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Sid Gotama napisał/a:
W sumie to nie jestem pewien czy zmiana schematu była potrzebna. :?:
Prosił bym o wypowiedz jakiegoś fachowca.
Zmiana schematu była potrzebna. Inaczej by nie działało. ;-)
 

rafb  Dołączył: 01 Cze 2015
Sid Gotama, u mnie wyświetla się 3 razy oryginalny schemat, natomiast brak przerobionego.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
rafb napisał/a:
Sid Gotama, u mnie wyświetla się 3 razy oryginalny schemat, natomiast brak przerobionego.


Ostatni jest przerobiony (połączenia 4 i 3) ale nie zmieniłem oznaczeń układów. Spróbuję poprawić.
 

rafb  Dołączył: 01 Cze 2015
Faktycznie różnią się. Ale zmiana jest tak drobna, że nie zauważyłem jej wcześniej. Zasugerowałem się podpisem układów.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Moja przygoda z DSLR Remote :-)

Działanie tego programu i kabla zależy też od telefonu/tabletu.
Zrobiłem kabel z transoptorami, i na telefonie (Samsung Galaxy Young czy coś takiego) nic nie działało, a na tablecie (Alcatel OneTouch Pixie 7) działał tylko 1 przycisk (migawka).
Sprawdziłem więc kabel z tranzystorami (typ A) i na telefonie już trochę działał (głównie migawka, czasem też AF) a na tablecie działał lepiej - oba przyciski, choć nie za każdym razem i nie do końca tak, jak bym chciał.
Pewnie kabel typu S (osobne sterowanie AF i migawką) z tranzystorami by zadziałał lepiej, ale już nie miałem serca się bawić.
Dużo zależy od wyjścia słuchawkowego w telefonie i jego max głośności.
Może też miało znaczenie to, że transoptory/tranzystory były u mnie po stronie aparatu (Pentax K-30), a nie telefonu.

Trzeba też zwrócić uwagę na wielkość wtyczki jack 2,5mm, bo musi być dość wąska.
Takie skręcane (do przylutowania kabelków) nie za bardzo się mieszczą w korpusie.

Tablet Pixie ma wbudowaną diodę podczerwoną, można sterować telewizorem, ale nie działa z aparatem :-(

Koniec historii :-)
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
W mojej wersji DSLR Remote nie ma przycisku od AF (Android MW8 (2,3,7)) tel.HTC Desire.
Nie ma takich funkcji jak na screnie z DSLR Remote który wkleiłem w pierwszym poście, prawdopodobnie za stary android, niestety nowsze na ten modelu mocno drylują baterię.
Nie mam więc jak sprawdzić czy AF działa.
Ze schematu wynika że jak by coś było nie tak trzeba by zmienić kolejność na jednej z wtyczek (moim zdaniem obojętne na której).

Mój układ jest wmontowany we wtyczkę mini-mini-dzek, czyli od strony aparaty, takie rozwiązanie wydaje się prostsze ze względu na kabel (wystarczy dwużyłowy) całość wzmocniłem dwoma koszulkami termokurczliwymi.
A by się do wtyczki zmieściło skleiłem dwa układy super-glue a następnie zeszlifowałem papierem ściernym :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach