disciple  Dołączył: 19 Mar 2008
Identyfikacja zdjęć do aparatu
Mam pytanie w jaki sposób można ustalić że dane zdjęcie (format JPEG i DNG) zostało wykonane w konkretnym aparacie.

Sprawa jest prosta:
- mam aparat Samsung GX10
- mam wykonane nim zdjęcia (w formacie DNG i JPEG)

Pytanie jak dowieść że zostały wykonane w tym konkretnie aparacie?

Czy np. można to potwierdzić w programie Samsung Raw Converter?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
PhotoMe w danych Exif, oprócz innych danych, pokazuje numer seryjny aparatu.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
http://regex.info/exif.cgi
Internal Serial Number - ale nie każdy model aparatu zapisuje numer seryjny w pliku.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dla RAWów z Pentaksów *istDL, K-7 oraz K-5 IIs pokazuje numery seryjne aparatów.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Np. w programie RAW Therapee przy obróbce Raw jest możliwość filtracji np. rodzaj formatu czy rodzaju aparatu
 

disciple  Dołączył: 19 Mar 2008
Dzięki za odpowiedź. Jednak proszę jeszcze o doprecyzowanie:

Otóż sprawdziłem sobie zdjęcia zarówno w PhotoMe oraz na podanej stronie regex i tam ukazał mi się ten "Internal Serial Number" w postaci 7-cyfrowej liczby.

Natomiast gdzie mogę ten numer porównać i odczytać na samym aparacie?
Bowiem na puszce widzę u spodu 8-cyfrowy numer seryjny (ten sam jest w dokumentach zakupu/gwaancyjnych). Na kicie także jest 8-cyfrowy (inny).
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Ze starszymi korpusami było chyba inaczej. Z tego co pamiętam w K20D również są różne nr. seryjne w sofcie i na obudowie, w K-5 już jest taki sam i pewnie w nowszych również (może w k-7 też).
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Tak na prawdę nawet porównanie tego numeru niewiele dowodzi, bo dane w exif można edytować i jak dasz mi tego rawa, to ustawię, że zrobiłem go moim K10D.
 

disciple  Dołączył: 19 Mar 2008
Dzięki. To zapytam Was jeszcze inaczej. Czy biegły powołany przez sąd w postępowaniu jest w stanie jednoznacznie wskazać - mając do dyspozycji rawy i sam aparat, że dane zdjęcia pochodzą z tego konkretnego aparatu?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Moim zdaniem nie z racji tego, że nie ma pewności, że rawy nie były edytowane, ale to tylko moje zdanie. Chyba, że aparat ma jakąś super charakterystyczną cechę typu dziwny układ hot/bad pixeli, banding etc.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach