FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Używana lampa Pentax AF 540 FGZ
Będę niebawem oglądał tą lampę z zamiarem kupna. Nigdy nie robiłem zdjęć z lampą, nie znam się zbytnio.
Mam pytanie - na co zwrócić uwagę przy kupnie? Jak ją najlepiej przetestować żeby sprawdzić czy wszystko gra? Czy może tak być , że w jednym trybie błyska, a w innym nie - czyli czy jest tak, że albo lampa działa w 100% albo w 0%.
Podobno jest w super stanie, mało błyskana, wiadomo każdy tak mówi. Na co spojrzeć w lampie żeby się o tym przekonać? obtarte mocowanie czy coś takiego?
Jaka jest jej rynkowa cena tak +/- ?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Tak na szybko :
-czy nie jest pęknięta gdzieś obudowa
-czy suwaki włączają powszczególne funkcje
-czy palnik błyska po każdym wyzwoleniu
-czy działa zoom lampy (ręczny i automatyczny)
-czy działa lampa wspomagająca AF
-czy głowica z palnikiem obraca i podnosi/opuszcza się za zaskokami
-czy stopka nie jest naderwana
-czy sprzedawca nosi krawat. ;-)
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
O, dzięki, o krawacie nie pomyślałem :)
Muszę chyba przestudiować dokłądnie instrukcję żeby wiedzieć jak to wszystko sprawdzić
"palnik błyska po każdym wyzwoleniu" - czyli jak pstryknę to błyska?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Tak, ale...dobrze byłoby sprawdzić , czy działa pomiar w połączeniu z korpusem czy może zawsze "wali" pełną mocą (Uwaga ! Nie błyśnij sobie czy komu innemu po oczach pełnym błyskiem z małej odległości, by nie ucierpiał wzrok. Ten lampion generuje naprawdę dużą ilość energii). Dla tego samego ekwiwalentu ISO, błyski na ten sam obiekt przy F 4 i F16 powinny się różnić mocą.
I jeszcze trywialna uwaga : do testowania warto mieć dobrze naładowane akumulatory. ;-)
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
MarWoj, raz mi się zdarzyło błysnąć sobie w oczy pełną mocą z odległości nie większej jak 30 cm. Białe myszki widziałem przez jakieś 15 min ;-)
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
MarWoj - piszesz o trybie manualnym czy automatyce błysku? Mógłbyś jak krowie wytłumaczyć jak i co ustawić? Sorki, ale zielony jestem
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
FraZa napisał/a:
Mógłbyś jak krowie wytłumaczyć jak i co ustawić?


:evilsmile: :mrgreen: Proszę bardzo uprzejmie :
-otwierasz komorę baterii i wsuwasz baterie/akumulatory zgodnie z wyrysowaną pod klapką polaryzacją;
-zamykasz klapkę ;-)
-suwak OFF/ON ustawiasz na ON, do końca.
Teraz będzie trudniej ;-) :
-mały suwak obok lampki kontrolnej (pod napisem TEST), ustaw w pozycji górnej(złoty prostokąt naprzeciw TEST-prawa strona obudowy)
-drugi mały suwak z piorunkami i trójkątami-obok kółka nastawczego- ustaw na zielonym piorunku z trójkątem (synchro na pierwszą kurtynę migawki)
-po lewej stronie nad kołem sterującym przycisk MODE naciśnij tyle razy, aż na wyświetlaczu pojawi się tryb M (nikt nie mówił, że będzie łatwo :-P )
-teraz naciśnij przycisk S wewnątrz koła nastawczego 1 raz, ustaw kołem natawczym jakim ułamkiem mocy ma błysnąc lampa (np. 1/8 ta wartość pulsuje - i powtórnie naciskając S zatwierdzasz wybór - 1/8 przestaje pulsować)
-przyciskiem TEST- świecącym na czerwono- wyzwalasz błysk ( przy 1/8 lampka kontrolna właściwie nie gaśnie przy "flaszkowaniu")
potem w analogiczny sposób możesz sprawdzić wszystkie ustawienia podziału błysku od ful (1/1) do 1/64.)
Idziemy dalej :
-klawiszem MODE ustawiasz A czyli automatykę własną lampy
-potem kombinacją S i kółka ustawiasz wartość przysłony ustawionej wcześniej na obiektywie oraz czułość matrycy/filmu np. f 4 i ISO 200 (przy obiektywie manualnym- z AFem lampa zasysa wiedzę o tym z aparatu).
-błyskasz z małej odległości (ok.1 m) na ścianę, a na wyświetlaczu lampy pulsuje A jako oznaka poprawnego naświetlenia (z przodu lampy po lewej str. na czerwonym plastiku znajduje się czarne kółeczko z dziurą w środku - tam jest element mierzący światło - nie powinien być zakryty paluchem w czasie błysku, bo lampa walnie całą mocą,a Ty nabierzesz przekonania, że jest walnięta ;-) ).
Analogicznie sprawdzasz dla przysłony np. 11.Po błysku lampa powinna się rozładować w większym stopniu czyli mocniej poświecić i dłużej ładować kondensator.
Na koniec testowania -ZOOM :
-klawisz opisany tym słowem naciśnij by przejść z auto-zooma na manualny wybór kąta świecenia lampiona; kolejne naciśnięcia zooma powinny powodować zmianę kąta rozsyłu światła i pozycji soczewki w głowicy lampy.
Tak w skrócie możesz przetestować najważniejsze funkcje. Reszta w instrukcji.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Niewymowniem dźwięczny za wskazówki, Bozia w dzieciach wynagrodzi :-D
chyba jutro się przymierzę

[ Dodano: 2015-11-03, 14:34 ]
No i się przymierzyłem i nabyłem , stan jak nowa :)
Mam tak na szybko pytania:
- czy przyda się jeszcze dodatkowy dyfuzor? Bo w lampie jest ale tylko płytka i karteczka. Coś takiego? http://allegro.pl/dyfuzor...5694301822.html
- nie do końca łapię czy przysłonę i czas ustawiam tylko w aparacie, np. dla P-ttl?
- rozumiem że w P-TTL, mając w aparacie tryb Av, ustawioną przysłonę i iso, nic nie ustawiam w lampie?
- a w trybie Auto? czy coś ustawiam w lampie? jest tam iso i przysłona, ale to chyba z aparatu lampa czyta?
- w manualnym trybie - ustawiam tryb manualny w aparacie i tylko w lampie robi eew. korektę błysku?

NIe mogę wejść w tryb TTL, jak klikam guzikiem Mode to jest P-ttl, auto, manual albo pusty wyświetlacz i napis SB. Coś nie tak?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Ile dałeś, jeśli nie tajemnica? Kilka lat polowałem na to cudo w nowością pachnącym stanie.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
900 zł. Nie wiem czy to dobra cena kupna. Za:
- właściwie jak nowa wygląda, ma ok 6 lat
- sprzedający wydał się prawdomówny, co się intuicyjnie wyczuwa (zakumplowaliśmy się :)), widać że mało jej używał,więc nawet się nie targowałem
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
FraZa napisał/a:
pusty wyświetlacz i napis SB.


...czyli tylko dopalacz dla AFu, bez błysku. Uwaga-działa tylko w złych warunkach. Na jasnej ścianie oświetlonej żarówką nie włącza się. (Chyba, że mój lampion cuś niedomaga).

FraZa napisał/a:
NIe mogę wejść w tryb TTL


Nie mam pod ręką instrukcji, ale chyba analogowy TTL nie działa. Tylko p-TTL. Może ktoś bardziej kumaty za chwilę rozjaśni mroki. ;-)

[ Dodano: 2015-11-04, 06:57 ]
FraZa napisał/a:
nie do końca łapię czy przysłonę i czas ustawiam tylko w aparacie, np. dla P-ttl?


Tak. Jest pełna komunikacja między flaszką a korpusem. Jeśli nie podniesiesz głowicy do świecenia pośredniego, to lampa nawet powie w jakim zakresie odległości działa. Ale ...w p-TTL-u. (Sprawdziłem tryb A - też informuje o przybliżonym zakresie błysku od-do dla ustalonych wcześniej ręcznie parametrów F/ISO).

[ Dodano: 2015-11-04, 07:03 ]
FraZa napisał/a:
czy przyda się jeszcze dodatkowy dyfuzor?


Do błyskania na wprost pewnie tak. Ja "rzygam" tylko po suficie ;-) , więc praktycznie nie używam tej nasadki.

FraZa napisał/a:
w lampie jest ale tylko płytka


Pozwala użyć jeszcze szerszego obiektywu, niż 16mm(dla APS-C)/24mm (dla full-klatki) przy błysku bezpośrednim albo nieco zmiękczyć światło.

FraZa napisał/a:
Bo w lampie jest ale tylko [....] i karteczka.


....a karteczka robi za drugi palnik (czyli odbłyśnik), gdy błyskasz w sufit i chcesz rozjaśnić cienie np. pod brodą czy w oczodołach albo gdzie indziej.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Dzięki.
Ja focę tylko w trybie priorytetu przysłony, czyli błyskając w PTTL-u nic nie muszę już w lampie ustawiać? Sama skuma parametry z aparatu, obmierzy warunki oświetleniowe i dopasuje siłę błysku? Oczywiście mogę sobie dodać korekcję siły błysku

A jak w PTTL-u źle dobiera naświetlenie, to korzystać z Automatyki? wtedy przy priorytecie przysłony w aparacie muszę też ustawić przysłonę w lampie? i ISO, którego lampa nie sczyta z aparatu?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
FraZa napisał/a:
Ja focę tylko w trybie priorytetu przysłony, czyli błyskając w PTTL-u nic nie muszę już w lampie ustawiać?


Tak.

FraZa napisał/a:
A jak w PTTL-u źle dobiera naświetlenie, to korzystać z Automatyki?


U mnie pomaga doświadczenie ;-) i odpowiednia korekta. Ale to zdarza się w bardzo trudnych warunkach, kiedy i tryb Auto nie daje rady np. białe na czarnym tle. Ot, choćby ślub w starym kościele.
Tam, gdzie można użyć światła odbitego p-TTL zwykle daje radę. Teraz tylko poćwicz, by poznać sprzęt. Opinie o słabym p-TTLu często są przesadzone, tzn. podparte BRAKIEM doświadczenia w posługiwaniu się każdą lampą. :evilsmile:
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
OK, a możesz polecić jakąś dobrą książkę do nauki robienia zdjęć z lampą?
Czy materiały w internecie wystarczą? No i oczywiście praktyka :)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
FraZa napisał/a:
a możesz polecić jakąś dobrą książkę do nauki robienia zdjęć z lampą


Nie pamiętam konkretnego tytułu, ale w każdym "klasycznym" podręczniku do fotografowania znajdziesz podstawy teoretyczne (podane czasem lepiej, czasem gorzej :-/ ). Do tego rozszerzenie o praktyczne rady w "internacie" i...sam się nauczysz. Ja korzystałem z różnych żródeł książkowych. Każdy autor zwraca uwagę na jakiś inny szczegół, dlatego warto przejrzeć 2-3-4, nawet jeśli już znasz omawiane zagadnienia. Dużo też dają podręczniki do portretu studyjnego. Wieczorem zapodam konkretny tytuł i autora.
To wszystko nie jest takie straszne, jak wygląda z tego pobieżnego opisu.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Tutaj do pobrania, ale po angielsku.

https://www.pentaxuser.co...flash-guide-946
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
FraZa napisał/a:
materiały w internecie

http://foto.jasiu.pl/
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jest trochę książek z lampą błyskową w tytule. ("Z pamiętnika lampy błyskowej", "Siła fleszy", "Fotografowanie z lampą błyskową", itp.). Pzdr.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
O, super link angielski, przećwiczę sobie angielskie słownictwo foto
Jasia znam, fajna stronka - tego kalibru szukam dalej
Kilka książek mam, o oświetleniu studyjnym jest sporo, ale szukam konkretnej tylko o robieniu zdjęć z lampą, ew. z kilkoma w plenerze, na imprezach itp

[ Dodano: 2015-11-05, 17:40 ]
powalos - dzięki, nie zauważyłem
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
powalos napisał/a:
Z pamiętnika lampy błyskowej

Tę można kupić teraz za dychę. O tu http://www.galaktyka.com.pl/product,,384,74.html :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach