Fabian  Dołączył: 09 Maj 2014
Transfer RAW i ich obróbka na iPad2
Witam. Nie znam się i nie jestem wielkim fanem tabletów i chociaż mam iPad2 do dyspozycji, to używałem go czasem tylko do gier i oglądania filmów ;-) . Zero pracy z fotografią. Tak się akurat składa, że niedługo wyjeżdżam na 2 miesiące w mało cywilizowane rejony i skreślam z listy rzeczy do zabrania, to co trochę waży a można zastąpić czymś mniejszym i lżejszym. I w tej chwili właśnie główkuję, nad rezygnacją z laptopa i w jego miejsce - ten mój iPad2...(?) Trochę już przeczytałem, że fotograf ma jakieś tam możliwości, ale od różnych opcji, plusów, minusów całego pomysłu, wielości aplikacji, sposobów transferów (zwłaszcza RAW które mnie interesują) obwarowań typu np. "współpraca tylko przez cloud" - już wszystko mi się miesza. Czy mógłby mi ktoś nieco objaśnić to zagadnienie? Czy jest sens w to wchodzić? Interesuje mnie wyłącznie bezproblemowa wysyłka RAW z lustrzanki (K-x). Bezproblemowa selekcja i archiwizacja plików. Oczywiście podgląd tych RAW'ów i ewentualnie ich wstępna edycja.
To wszystko w warunkach bez dostępu do internetu.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Jest Lightroom na Androida, sprawdź czy jest też na iOS. Katalogowanie i selekcja ok, ale czy ekran iPada nadaje się do jakiejkolwiek obróbki? IMHO szkoda czasu, wyswietlisz to później na czymś normalnym i będzie rzeźbienie od nowa.
No i samo przenoszenie plików, jest tam slot na SD albo USB OTG?
 
Fabian  Dołączył: 09 Maj 2014
Tak, jest Lightroom na Ipad. Do sprawy edycji RAW sam podchodzę sceptycznie, miałem na myśli bardziej orientacyjne "dłubanie" w chwilach wolnych, a już później, w Polsce import takich referek do komputera i poważniejsza z nimi praca. Inna sprawa - nie wiem jak wygląda kwestia zapisu na tablecie, czy będzie to import zmienionych RAW, czy ich surowa wersja...
Ipad2 nie ma slotów o których wspomniałes - jest za to w sklepie Apple'a specjalna przelotka, za "jedyne" 128zł. ;-) (do tego oczywiście trzeba jeszcze doliczyć 10 dolców za Lightroom).
I kolejny szkopuł, pytanie (?) - przelotka umożliwia import Raw z lustrzanki na tablet, pod warunkiem, że te pliki znajdują się w folderze DCIM. Ale czy zostaną odczytane podfoldery, zawarte w DCIM, w których automatycznie lądują zdjęcia po zrobieniu fotografi? Tego też nie wiem...
Byłbym zobowiązany za kilka słów informacji od kogoś, kto w praktyce działał na takim setupie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fabian napisał/a:
do tego oczywiście trzeba jeszcze doliczyć 10 dolców za Lightroom
Z tego co wiem, to Lr na urządzenia mobilne jest za darmo - zarówno na iOS jak i na Androida.
 

axolotl  Dołączył: 01 Lis 2011
Ta przelotka zwie sie camera connection kit i nie dziala na ipadach z softem od ios 8 w gore. Pozostaje chmura. Adobe photoshop lightroom jest za free na ipady.
 
Fabian  Dołączył: 09 Maj 2014
Cytat
Ta przelotka zwie sie camera connection kit i nie dziala na ipadach z softem od ios 8 w gore. Pozostaje chmura.


WTF...??? Nie ma działających fizycznych interfejsów od ios8??? No to kolejny kamyk do ogródka mojej "ulubionej" firmy...
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
IMHO jak nie można szybko i w sensowny sposób przenosić plików z karty, to daruj sobie tego całego Ajpada i przeproś się z laptopem. Alternatywnie pożycz od kogoś tablet z OTG albo netbooka.
I żeby nie było wątpliwości - mobilny Lr to tylko namiastka pełnej wersji. Czy da się w nim zapisać xmp w plikach i jak ewentualnie zsynchronizować to co zrobiłeś z Lr na komputerze - do sprawdzenia...
 
Fabian  Dołączył: 09 Maj 2014
Rzeczywiście, przeproszenie się z laptopem w tej sytuacji będzie chyba najsensowniejszym wyjściem. Dziękuję Wam za odpowiedzi
Pozdrawiam
 

axolotl  Dołączył: 01 Lis 2011
Fabian napisał/a:
Cytat
Ta przelotka zwie sie camera connection kit i nie dziala na ipadach z softem od ios 8 w gore. Pozostaje chmura.


WTF...??? Nie ma działających fizycznych interfejsów od ios8??? No to kolejny kamyk do ogródka mojej "ulubionej" firmy...


No niestety, moja przejsciowka nie dziala. Mam ipada 3 z ios 8.3. Byc moze na ios 9 cos poprawili ale upgrade rowna sie z lagowaniem i spowolnieniem urzadzenia. Za taki kompromis to ja dziekuje.
Chmura nie jest taka zla , a biorac pod uwage wyswietlacz ipadow to do przegladania jest bajka.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Fabian, Masz na ipadzie 2 iOS8?
 
Fabian  Dołączył: 09 Maj 2014
iOS 9.2

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach