bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 422
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc422.zip

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 20.12.2015 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc422_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc422_nick_900.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc422_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc422_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc422.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc422.zip

1. errorbypixel


2. Kolya90


3. mr.ra66it


4. powalos


5. rafi


6. unbreakable
 

errorbypixel  Dołączył: 07 Kwi 2014
Kapitalnie się nie wbiłem w temat.
Teraz już wiem jak to miało być.
powalos i Kolya90 byli najbliżej z tego co widzę.
Rafi napisał/a:
Bo errorów ten nie popełnia, kto pikseli nie obrabia

 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
TYm razem prawie wysłałem, ale...
Zasugerowałem się tym, że to była druga dekada lipca i że dochodziła 21 (o ile data i czas były poprawnie ustawione), czyli mogło być kilka minut po zachodzie...
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
fuen, jestem autorem tego zdjęcia, a ono zostało zrobione na Pomorzu, gdzie słońce mniej więcej pół godziny później zachodzi względem tego, co widzimy np. w środkowej Polsce - a w południowej ta różnica jest jeszcze większa.
Tutaj zawaliłem głównie w balansie bieli, co było niemal natychmiast do skorygowania.
Ale też inne rzeczy wymagały poprawy.
Według mnie gdyby mr.ra66it pociągnął dalej w światłach, to byłby bardzo blisko.
Kolega unbreakable gdyby poszedł z kolei w stronę bardziej zdecydowanych kontrastów, też byłoby nieźle.
Zauważyliście, że na wodzie unosi się mnóstwo biologicznych śmieci, ale na niektórych pracach widać je słabo.
Światło było żółte (zachód), zieleń na pierwszym planie ciepła, woda zanieczyszczona i wcale nie taka niebieska.
Ogólnie prace nie są złe (może jakiś wyjątek jest, ale nie będę tu wskazywał), szczególnie jak sie przypatrzeć zdjęcoim w wersji powiększonej.
Tak też gratulacje dla Uczestników :-B
Ja zrobiłem to tak (z tym, że rzecz jasna nie stosowałem ograniczeń regulaminowych tej zabawy i jest to crop, ale oryginał gdzieś się właśnie był zapodział :-( ):

 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
fuen napisał/a:
TYm razem prawie wysłałem, ale...
Zasugerowałem się tym, że to była druga dekada lipca i że dochodziła 21 (o ile data i czas były poprawnie ustawione), czyli mogło być kilka minut po zachodzie...

Ja jak zwykle też sprawdziłem, ale tym razem nie jak zwykle, wysłałem co innego niż to, co exif pokazywał. W celach testowych. Nawet chciałem przy wysyłaniu napisać, ale zrezygnowałem...
Chodziło mi o porównanie i oddanie szczegółów (wysłałem, aby i inni mogli porównać) - w ACR mi nie wychodziło z dobraniem ustawień... Celowo też dałem "jaśniej", bo zazwyczaj "błędy" powinny być wtedy bardziej widoczne...
Ciąg dalszy mam zamiar w FRC przedstawić...
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Porę zachodu słońca też rozważałem, w takim razie i w moim odczuciu najlepiej wybrnęli mr.ra66it i unbreakable.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Jednak bez FRC - wysłałem, więc jeśli ktoś będzie miał ochotę, to sam porówna...

A RAW? No niestety, ale wygląda na to, że... rozłożył mnie na łopatki :-( Poległem przy nim dwa razy. Co najmniej dwa... Najpierw podgląd w FS, sprawdzenie exif... Otwarcie w ACR i sprawdzenie "auto" - nie pasowało mi, więc próbowałem dostosować do danych exif. Też się nie udawało, a na dodatek zauważyłem, że obrazek stał się fatalnej wręcz jakości - krótkie i nieumiejętne próby naprawy nic nie pomogły. Odpuściłem ACR i otworzyłem w C1. Tutaj, co mnie najpierw zdziwiło (zazwyczaj bywało odwrotnie), wołanie udało się "jakościowo" lepiej niż w ACR (moim zdaniem oczywiście). Ale za to nijak nie mogłem balansu bieli dobrać do zamierzonego (zawsze "zimno" mi wychodziło, w ACR było łatwiej). W końcu, jak wcześniej pisałem, wysłałem jedynie "eksperyment" w celach wybiórczo porównawczych...
A jak mi się wydaje, że być powinno? Kolorystycznie chyba tak, jak pokazał 3. mr.ra66it oraz 6. unbreakable. Oceniałem, że ciepłe światło zachodu niemal poziome jest i muska jedynie górne partie drzew... Niestety nie udało mi się takiego efektu uzyskać... Także w ACR...
Ale też, żeby nie było tak "hop, dodam, że wersja autorska (wiem - nie powinienem i głupio zabrzmi) jakoś budzi moje wątpliwości co do "prawdziwości" obróbki w porównaniu za stanem "rzeczywistym" ... ;-)

Następnym razem poproszę coś... łatwiejszego ;-)

Oprócz wyżej wymienionych, gratuluję też i pozostałym uczestnikom zabawy - za samo zmierzenie się z tym "paskudztwem" ;-)
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Rafi napisał/a:
wersja autorska (wiem - nie powinienem i głupio zabrzmi) jakoś budzi moje wątpliwości co do "prawdziwości" obróbki w porównaniu za stanem "rzeczywistym" ... ;-)


A kto może z całą pewnością określić stan "rzeczywisty"?
Nie ma możliwości zrobienia screenshota z Natury w stanie rzeczywistym. Nawet oczy mogą widzieć różnie. Czyli co? - zostaje matryca aparatu. Czy wobec tego na niej ten stan "rzeczywisty" jest prawdziwy? Skądże znowu, przecież dowód na brak obiektywizmu aparatu mamy powyżej przed oczyma.
No to pozostaje obróbka. I tu jedynie próbujemy się do stanu rzeczywistego zblizyć, choć tak naprawdę nie wiemy, jak on obiektywnie wygląda, a nasze starania idą zaledwie w kierunku "jak sobie wyobrażamy", lub "jak powinien" ów stan się przedstawiać.
Tyle i tylko, lub aż tyle.

Cytat
Ja zrobiłem to tak (z tym, że rzecz jasna nie stosowałem ograniczeń regulaminowych tej zabawy i jest to crop, ale oryginał gdzieś się właśnie był zapodział :-( ):




I to napisałem, co w zasadzie stanowi odpowiedź na Twoje wątpliwości.
Jako jedyny mogłem pamiętać "prawdziwy" obraz z Natury, tym niemniej mogłem w tej chwili - jak wszyscy - próbować jedynie dotrzeć do tego, kierując się jedynie wyobrażeniem, które byłoby tej Natury najbliżej, gdyż ten prawdziwy obraz pozostał tam, na miejscu.
Pozostał rejestrator w postaci matrycy aparatu i raczej jedynie ślady emocji i wrażeń, o ile byłyby na tyle silne wówczas, by do dziś się zachować.
Miałem jeszcze tę jedyną przewagę, że nie występowałem w konkursie i używałem również "niedozwolonych" tu metod obróbki.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Dziękuję za dobre opinie,

mr.ra66it bardzo dobra praca wg. mnie.

Rafi już kolejny raw rc423 czeka na obróbkę i powiem, że nie jest łatwiej wieje chłodem :mrgreen: .

Penteusz tak jak piszesz jest szereg czynników, które mają wpływ na obraz a poruszamy się niejako po omacku tylko że my skupiamy się na efekcie a nie jesteśmy zwykłymi zjadaczami jpg jak nie wyjdzie to się pstryknie jeszcze raz i może będzie lepiej. Robiąc zdjęcie widzimy miejsce i czas w którym robimy i za pomocą programu możemy skorygować obraz z naszymi odczuciami. W tej zabawie mamy tylko rawa i po exit możemy się domyślać jak w tym miejscu było.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach