FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Zestaw lamp studyjnych z wyzwalaniem do Pentaxa
Przymierzam się do zakupu oświetlenia studyjnego do Pentaxa K-3.
Znajomy kupił i poleca taki zestaw Elinchroma:
http://www.foto-net.pl/sk...LI-20840-2.html
i dokupił do tego jeszcze jedną lampę 100tkę
http://www.foto-net.pl/sk...RX-20485-1.html

Będę ich używał w dość małym pomieszczeniu - ok. 15-20 m kw. Znajomy używa ich w podobnym i twierdzi że wystarcza taka moc.
Co sądzicie o takim zestawie? Może jakiś inny w podobnej cenie?
Rozważam też taki zestaw - mocniejszy i z softboxami (znajomy kupił ten z parasolkami bo twierdzi że z softboxy są za drogie) i dokupienie jeszcze trzeciej lampy i do niej softboxa 160x35 cm. Dodatkowo parasolkę białą, srebrną, beauty disha 70 cm z gridem Quantuum PT-300. Czy coś jeszcze by się przydało?

I został temat wyzwalania. Trochę się naczytałem tu na forum o problemach z wyzwalaniem radiowym lamp studyjnych. Jakie jest na to najlepsze rozwiązanie? Czy trzeba przez kable? Jeśli tak to co muszę jeszcze dokupić - kable, kostki itp?
Znalazłem takie coś co prawdopodobnie wyzwoli radiowo pentaxa:
http://www.pentaxforums.c...troduction.html

Czy to działa? Ktoś sprawdzał? Bo nie ma u nas w sprzedaży.

Jeszcze jedno - jakiego pilota kupić? Nie musi być oryginalny pentaxa, byle był porządny i miał wszystkie najważniejsze funkcje

[ Dodano: 2015-12-15, 19:55 ]
sorki, link do drugiego zestawu
http://www.foto-net.pl/sk...LI-20842-2.html
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Czegoś nie rozumiem. Pokazujesz lampy z wbudowanym odbiornikiem wyzwalania błysku, jest tez nadajnik do wyzwalania tego błysku w zestawie i pytasz o nadajnik i jeszcze wspominasz, ze jest problem. Jeżeli lampy za 3 kawałki maja problem z wyzwalaniem radiowym to to nie jest sprzęt do zawodowców, tylko złom. Poza tym jesli lampy za 3 kawałki maja regulacje błysku w zakresie 4 przesłon, to za co płacisz te 3 tys?
Lampa z parasolka ma słabszy błysk niz z softboxem o jakieś 1,5- 2 ev poniewaz światło sie rozchodzi na wszystkie strony, trudniej jest tez realizować założenia błysku kierunkowego.
Ja nigdy nie miałem problemów z wyzwalaniem lamp, a robiłem to na trzy sposoby...fotocela, po kablu i wyzwalacze. I broń Boże zeby któraś mi odmówiła posłuszeństwa. Wtedy miałaby zapewniony długi lot, ostatni lot w jej życiu.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Parasolki nie zastępują softboxów, tak jak softboxy nie zastępują parasolek. Każdy modyfikator daje inne światło i używasz go w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Jestem dość świeży w temacie - rozumiem, że problemy pentaxa z radiowym wyzwalaniem błysku dotyczą się tylko lamp reporterskich? I każde (większość) lampy studyjne błyskowe wyposażone w nadajnik i odbiorniki będą działać z Pentaxem K-3?
Z Pentaxem Kx i lampami studyjnymi tylko raz miałem do czynienia - był nadajnik, lampy Quantuum jakieś tanie i nie działało, musiałem wbudowaną lampą błyskową wyzwalać przez fotocelę. Dlatego pytam.

Czyli rozumiem, że powinno być od 1/1 do 1/32? Czyli szwajcarski szajs? :)

Kwestia parasolek i softboxów jest drugorzędna.
Pytam czy warto kupować Elinchromy, jeśli nie to co w zamian przy tej kasie?, o pilota, itd
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
FraZa napisał/a:
Kwestia parasolek i softboxów jest drugorzędna.
no raczej nie :-D To trochę tak jakbyś powiedział kupie se fajny aparat a potem jakieś tam szkło przyczepię.

Nie wiem dlaczego miałeś problem z wyzwalaczem. Używałem różnych i nie miałem jeszcze takiego który by nie działał.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Drugorzędna tutaj, bo to łatwy temat, a ja pytam o co innego
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
OK

To co pokazałeś będzie działać.
O tym czego naprawdę potrzebujesz przekonasz się w trakcie używania.

Tylko dlaczego akurat ta firma? Nie mówię, że zła ale popularniejszym mocowaniem jest Bowens, kupisz tu tanie produkty Pwerlux, Quantuum i wiele innych. No i drogie Bowens :)
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Ale przecież Elinchrom ma mocowanie Bowensa! Sęk w tym że muszę wiedzieć niebawem, właściwie już co chcę, bo będę się starał o dotację. Dlatego wstępnie wybrałem polecanego Elinchroma. Bowens już za drogi. Słyszałem dobre opinie o Quantuum, (ale też że nie trzymają temperatury barwowej, osprzęt słaby itp) ale chyba szwajcarska jakość powinna być sporo lepsza?
Dlatego pytam co w zamian kupić? Droższego Quantuma?
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
FraZa napisał/a:
Elinchrom ma mocowanie Bowensa
no chyba jednak nie. Sam nie miałem takich lamp w ręce ale twoje linki przeczą twym słowom :)

[ Dodano: 2015-12-16, 00:16 ]
Quantuum ostatnio się poprawił. Ja bym kupił za tą kwotę wypasiony zestaw na Q :)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Kurcze - nie trzymają temperatury barwowej? A w jaki sposób same ją zmieniają? Dobra.
Nemo ma dużo racji - kup inną, tańszą alternatywę z mocowaniem bowensa np. quantum - wtedy będziesz miał możliwość zakładania różnych akcesoriów niezależnych producentów. To po pierwsze. Po drugie - regulacja mocy błysku ma duże znaczenie i pozwala musnąć światłem bez dodatków, modyfikatorów świetlnych. Przy 1/16 to bardzo mocny błysk dla małego studia i nieuzbrojonej lampy. Każda dodatkowa działka to poszerzenie możliwości wykorzystania lampy.
Za quantuuma 400 zapłacisz około 600 plnów!!!

Jak chcesz coś niezwykłego i oryginalnego, a przy tym niezwykle poręcznego i dobrego to obejrzyj produkty lamp mobilnych od Genesiss, a dokładnie modele Reporter. Jest wersja 180 Ws i 360 Ws. Malutkie, lekkie, i jeśli tylko nie planujesz doświetlać nimi sal bankietowych (choć myślę że zestaw 3-4 lamp 360 Ws dałby radę) to posłużą wdzięcznie i będziesz niezwykle zadowolony.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
M.K napisał/a:
Genesiss, a dokładnie modele Reporter
używasz? Jak z tą mocą, faktycznie tyle dają?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Reporterów nie używam, ale interesowałem się nimi bardzo szczegółowo, gdy szukałem lamp mobilnych o dużej mocy. I co powiem to powiem, ale to są najbardziej mobilne lampy o charakterze studyjnym na rynku, bo zmieszczą się w torbie fotograficznej, do tego są silne jak diabli i żadna systemówka im nie podskoczy i mają te moce, do tego regulację błysku masz w 7ev, do tego za niewielkie pieniądze masz nadajniki z możliwością regulacji mocy błysku o zasięgu 100m, do tego niedrogie i bardzo dobre akcesoria, do tego wymienne palniki!!! w razie w....zabrakło mi kasy no bo to by wyszło około 4 lub ponad za zestaw 2 lampek z akcesoriami...szkoda, ale jeszcze zapoluję na nie. Postawiłem na Genesis stroboss 58 i jestem szczęśliwy, dwa wesela czy eventy potrafią obsłużyć bez ładowania - czyli jakieś 2000 strzałów z przedbłyskami - to jest wynik!!! Poza tym akumulatory w strobossach są o napięciu 11.1v więc paluszkom daleko do takiego powera w ładowaniu, a same aku ładują się w dołączonej świetnej ładowarce w 2,5 godziny. To są polimerowce, więc nie ma co porównywać z gęstością prądu z niklowo wodorkowych paluszków. Samorozładowanie praktycznie w polimerowcach nie istnieje, więc pracują w studio jako doświetlenie i wyzwolenia lamp studyjnych. Zapomniałem, że muszę coś ładować - one trzymają prąd i nic z nich nie ubywa przy studyjnym wykorzystaniu.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Grzebię po tych lampach i odkryłem, że Te Genesis mają wyzwalacz kompatybilny z nowymi lampami Quantuum. Ciekawe, czyżby ten sam producent? Q się kompatybilnością nie chwali, ale wyzwalacz wygląda identycznie, a w opisie do produktu G jest wyraźnie, że działa z lampami Q :-D
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Widziałem....nie chciałem już tego pisać. Fajny zestaw taki quantum plus reportery do pracy poza studiem.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Sorki, rzeczywiście nie ma w Elinchromach mocowania bowens. Są adaptery:
http://fripers.pl/p/adapt...niem-elinchrom/
200 zł na 3 lampy.

A moglibyście mi podać konkretny zestaw Quantuma - żeby były 3 lampy. Jakiej mocy na takie pomieszczenie 15-20 m kw? Rozumiem, że lepiej jak będą mocniejsze niż 400+200+100? Tak przyszłościowo i oczywiście w opcji pracy w terenie gdzie jest dojście do prądu. Bo za mocne to chyb anie problem, można je tak "osłabić" żeby "musnąć światłem" bez dodatków typu softbox.

Ciekawa rzecz te Genesis. To jest chińszczyzna? Myślałem też o czymś takim, żeby mieć w plener, myślałem o Quantumach DP 300/600. Co o nich sądzicie?

M.K - Pamiętasz może (albo możesz napisać jakie akcesoria) ile by wyszło za 3 sztuki tych Genesisów ze wszystkimi akcesoriami? Jaki zestaw mocowo byś polecił?
Rozumiem, że w studio można podłączyć je do prądu? Jak się sprawują w studio? można porównać do normalnych studyjnych lamp pod względem komfortu pracy? Rozumiem też że lampy te ustawia się na statywach, mają taką opcję?

[ Dodano: 2015-12-16, 13:34 ]
No i oczywiście czy z Pentaxem wyzwalanie radiowe będzie działać? :-)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Zacznę od reporterów - cen nie pamiętam, ale pamiętam jedno, że porównując je do cen produktów markowych np. elinchrom wychodziły taniej - były porównywalne do oem z mocowaniem bowens, a jednak były produkowane pod system, więc wykonanie, spasowanie na wysokim poziomie.

Jeśli chodzi o moce lamp to do takiego małego studia z nawiązką wystarczy układ sił 400+400+200, nie bierz trzech różnych bo gdy dwa fronty mają być równe to w lampach różnej mocy różny będzie czas ładowania. Nierówna praca przełoży się na więcej zdjęć do poprawy.

Co do muśnięcia błyskiem - można je stłamsić do 1/16 mocy, ale to i tak sporo w wykonaniu 400. 200 będzie lepsza do kontrastowego muśnięcia przy jasnych szkłach. Bo jeśli chcesz użyć f16 to 1/16 mocy błysku będzie za mało. Wszystko zależy od ustawnień.

Wyzwalacze działają. ;)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Nie znam się, to się wypowiem.
FraZa napisał/a:
Rozumiem, że lepiej jak będą mocniejsze niż 400+200+100? Tak przyszłościowo i oczywiście w opcji pracy w terenie gdzie jest dojście do prądu. Bo za mocne to chyb anie problem, można je tak "osłabić" żeby "musnąć światłem" bez dodatków typu softbox.
https://www.youtube.com/watch?v=E-ro-ST3iuo tak od 7..8 minuty. Jak widać, czasem mocniejsze lampy to jednak kłopot, bo nie da się ich osłabić do wymaganego poziomu.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Co do taszczenia lamp studyjnych w teren...jak chce ci się to bierz, ale to nie ma nic wspólnego z mobilnością. Jeżeli to jest ustawka w jednym miejscu, czy dwóch to z pomocnikiem sobie poradzisz. Samemu - raczej mała przyjemność jest składać i rozkładać ciężkie stalowe statywy studyjne, lampy pakowaćdo toreb itd. itp...
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
A Quantuuma jakie konkretne lampy polecicie? 400+400+200
Ale czy bedzie działać wyzwolenie radiowe w P-TTL? W przypadku Quantumów i Genesisów?

Poczytam jeszcze o tych wszystkich lampach i pozwolę sobie niebawem znów zadać kilka laickich pytań ;)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Raczej Pentax nie ma wsparcia dla ttl z wyzwoleniem radiowym czy w podczerwieni kilku lamp....
Lampy studyjne nie mają współpracować w pttl tylko w trybie ręcznym. Taki urok lamp studyjnych. Widziałem reklamę jakichś lamp studyjnych ze wsparciem ttl, ale to jest absolutna nowość i raczej kosztowna i nie pod system Pentaxa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach