Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Mój pomysł na adapter M42 -> Pentax
Witam

Przekopiowałem własne posty z innego tematu, tu lepiej pasują i może się komuś przydadzą.

Montaż przejściówki M4-Pentax w heliosie 44M-4.
Po odkręceniu dupki (bo i tak trzeba było zablokować bolec) wziąłem ową dupkę i adapter M42 - PK za 2$ do gościa z tokarką.
1 -Wpierw adapter został potraktowany papierem ściernym (miałem najtańszy, oksydowany czy też malowany) by zadziałała pułapka ostrości.
2 -Następnie ten sam adapter został nieco "liźnięty" papierem ściernym na tokarce z drugiej strony, właściwie tylko tyle by zetrzeć farbę/oxydowanie
3 -Czas na dupkę. Przed odkręceniem z obiektywu zaznaczyłem na niej miejsce gdzie znajduje się czerwona kreska skali.
Po zakręceniu do tokarki zaczynamy zabawę... wyrównujemy podtoczenie które tam jest.
następnie (nie wykręcając dupki z tokarki) wkręcamy przejściówkę M42-PK teraz musimy ocenić ile trzeba podtoczyć by punkt który zaznaczyliśmy na dupce zgodził się (mniej więcej) z czerwonym znacznikiem na przejściówce (przy wkręceniu z max siłą).
Odkręcamy adapter-podtaczamy, zakręcamy-sprawdzamy...

Jeżeli punkt który zaznaczyliśmy na dupce i czerwony punkt z adaptera się zgadzają:

4a -Skręcamy dupkę z adapterem na max (można to jakoś zabezpieczyć kropelką kleju), wiercimy cztery otworki w adapterze, czyli przewiercamy go na wylot w miejscach w których te otwory są na dupce (chyba wiadomo o co chodzi), robimy fazkę na łepek z drugiej strony.
Blokujemy bolec rureczką z wkładu i skręcamy całość czterema wkrętami.
Skala powinna być tam gdzie trzeba a obiektyw powinien ostrzyć na nie skończoność.

lub

4b -Blokujemy bolec rureczką z wkładu, skręcamy dupkę z obiektywem czterema wkrętami(być może trzeba będzie poprawić fazki pod wkręty).
Wkręcamy na max adapter (punkty powinny się zgadzać), ewentualnie można zabezpieczyć/skręcić całość śrubeczką.
Skala powinna być tam gdzie trzeba a obiektyw powinien ostrzyć na nie skończoność.
I tyle.

Niebawem będę robił następny (być może jutro/dziś) to podrzucę jakieś foty, jak nie zapomnę :-P

PS
punkty 1 i 2 można pominąć

Jak obiecałem, bo właśnie skończyłem montaż:
1. Po przetoczeniu

2. Skręcone razem

3. Nawiercone otwory i fazki na łebki

4. Skręcona całość

Czas z wstąpieniem do sklepu po piwo ok. 1 godz

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach