matios16  Dołączył: 17 Gru 2015
K-50 kit czy stałka 35 mm f/2 4
Hej,

Zamierzam kupić polecanego wszędzie Pentaxa K50 (szukam czegoś do max 2300 - statyw już mam ).
I moje pytanie jest następujące: wziąć body z kitem, czy samo body + stałkę pentax 35mm f/2 4.
Drugie pytanie: (krzyczcie śmiało) poza uszczelnionym body, jak będzie z jakością zdjęć porównując do Nikona D3300 na kitowym obiektywie ?
Co chcę fotografować: martwa natura, krajobrazy na wakacjach, czasem jakiś portret, czasem zdjęcia w pomieszczeniach i w gorszym oświetleniu. ( apropo słabszego oświetlenia jak lampa w moim przyszłym K-50? daje radę automatyczny tryb lampy? )
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Z Twojego opisu wynika, że to póki co ma być takie pstrykanie co popadnie wszystkiego i niczego. Jeśli uważasz, że poradzisz sobie z jednym obiektywem stałoogniskowym, to próbuj - efekty mogą być ciekawe ;-)
Lampa wbudowana z racji nieruchomego palnika i małej mocy nadaje się do czegokolwiek poważniejszego praktycznie tylko jeśli służy jako wyzwalacz do innych lamp lub od biedy z jakimś dyfuzorem. Walenie na wprost na pewno nie wpływa dobrze na wygląd zdjęcia.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Z tego co piszesz to lepiej by tobie pasował kit (18-55 mm) do pstrykania, 35 f2,4 mm daje naprawdę dobre zdjęcia, ale jest to stałka i wymusza pewne podejście przy kadrowaniu

Co do lampy wbudowana raczej lepiej używać na doświetlanie pierwszego planu, z automatyką PTTL lampy tanio nie dostaniesz zewnętrznej, ale manuale nie są złe i można się przyzwyczaić.

 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
matios16 napisał/a:
I moje pytanie jest następujące: wziąć body z kitem, czy samo body + stałkę pentax 35mm f/2 4.
"Kit" to ZESTAW.
K-50 jest sprzedawany w kicie z obiektywami 18-55, 18-135 oraz 18-55+50-200.
Nie napisałeś o którą wersję kitu Ci chodzi,
domyślam się że K-50 z obiektywem 18-55,
porównaj cenę kitu jak i samej puszki,
jeśli różnica nie przekracza 200zł ja bym brał w zestawie - 18-55 nie cenię specjalnie,
ale zawsze się może przydać.
DA 35/2,4 to pozycja obowiązkowa - świetne szkło w dobrej cenie ;-)

[ Dodano: 2015-12-21, 18:40 ]
modrzew napisał/a:
Lampa wbudowana z racji nieruchomego palnika i małej mocy nadaje się do czegokolwiek poważniejszego praktycznie tylko jeśli służy jako wyzwalacz do innych lamp lub od biedy z jakimś dyfuzorem. Walenie na wprost na pewno nie wpływa dobrze na wygląd zdjęcia.
Czasem jak robię jakieś "dokumentalne" zdjęcie na allegro i nie chce mi się wyciągać lampy,
to wbudowana się przydaje, poza tym użyteczność lamp wbudowanych rzeczywiście jest marna..
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Re: K-50 kit czy stałka 35 mm f/2 4
matios16 napisał/a:
jak będzie z jakością zdjęć porównując do Nikona D3300 na kitowym obiektywie ?

Swego czasu miałem podobny dylemat. Nie miałem możliwości porównać obrazków z K-50 i D3300, ale ten ostatni to nie ta półka. Z K-50 porównywać można raczej D5XXX. Pentaxowe kity uchodzą za więcej niż przyzwoite w swojej klasie, zwłaszcza 18-135, ale to już poza budżetem (chyba że używany).
Na początek brałbym z 18-55. A lampa? No błyska... jak u cioci na imieninach trzeba uwiecznić rodzinkę przy stole to jest ok, ale to tyle...

Dla mnie ogromną zaletą pentaksowego systemu jest możliwość podpięcia pod body byłe słoika po ogórach - nie dość, że zmierzy światło, to jeszcze ostrość potwierdzi... :-D
 
matios16  Dołączył: 17 Gru 2015
Dzięki wszystkim za odpowiedzi ! Biorę K50 + 18-55, na początek będzie ok. Dodam że od 2 lat bawiłem się Fujifilm s2950 więc spodziewam się dużej poprawy tak czy siak !
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
matios16 na ISO na pewno, jak kit w wersji WR to najlepszy wybór, akurat na zimę idealny :)
 
matios16  Dołączył: 17 Gru 2015
x4rd masz na myśli że wyższe ISO będzie teraz używalne? a obiektyw? w wpołączeniu z większą matrycą też chyba będzie jaśniejszy prawda? niż to co mam kompaktowym s2950 ?
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Nie, żadne fizyczne parametry obiektywu nie zmieniają się wraz z "większą matrycą".
Chyba, że miałeś na myśli czy będzie jaśniejszy niż ten w dotychczas używanym kompakcie - wystarczy sprawdzić i porównać ;-)
 
matios16  Dołączył: 17 Gru 2015
Tak, to oczywiste, ale całość będzie jaśniejsza, bo jest większa matryca prawda? co przełoży się na jaśniejsze zdjęcie przy tym samym ISO i tym samym czasie naświetlania?
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Nie.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Ponieważ matryca jest większa więc upakowanie pikseli jest mniejsze, co idzie w parze z jakością obrazka. O jasności obrazka decyduje odpowiednia dobrana ekspozycja - kombinacja czasu, przysłony i czułości.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Czułość jest najważniejsza! Szczególnie przy portretach i zdjęciach rodzinnych :mrgreen:
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Zwłaszcza, że święta idą... Isość najważniejsza :-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
matios16 napisał/a:
całość będzie jaśniejsza, bo jest większa matryca prawda

matios16, nie kombinuj, tylko kupuj sprzęt i rób zdjęcia ;-) ;-) ;-)
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Koledzy dobrze radzą, cena puszki z obiektywem 18-55 nie różni się znacząco od ceny samej puszki więc żal byłoby nie wziąć uszczelnionego obiektywu. Jest to całkiem nie najgorsze szkło.

Co do SMC Pentax DA 35mm F2.4 AL - fajne szkiełko, miałem okazję nim jeszcze pstryknąć kilka fotek podczas ceremonii ślubnej u znajonych.

Jak będziesz miał ochotę zapraszam na moje WWW gdzie będziesz mógł znaleźć kilka sampli współpracy K-50 z interesującymi cię obiektywami.
 
Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Weź sobie zestaw z kitem i do tego 35/2.4. 35/2.4 b. fajne szkło no ale niestety w pomieszczeniach brakuje szerokości, szczególnie w mieszkaniach w bloku:P
 

tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
Bierz z 18-55mm, na początek jest świetne - na pewno pomaga ustalić jakich ogniskowych używasz najczęściej. Ja na 18-55 jechałem dobre 8 miesięcy zanim kupiłem 50mm 1.8, którego teraz od body nie odpinam :p Może ma jakieś wady, ale wszystko korygowalne i w granicach przyzwoitości. W dodatku jest tanie, więc jak coś się z nim stanie to nie będziesz płakać, że straciłeś pensję lub dwie. Do nauki - kit pierwsza klasa, potem czas na stałki (tak jak zrobiłem to ja - mam 70mm ltd., 50mm 1.8, 35mm 2.4 i Samyanga 14mm 2.8).
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
A z czasem możesz kita zamienić na tamrona 17-50 2,8 (jestem fanem tego szkła), mój jest świetny-jako spacerniak i całkiem spoko szeroki kąt.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
andyspring w budżecie autor tematu się nie zmieści, najniższą cenę jaką widziałem na Alledrogo to 800zł za słoiczek używka.

matios16 z tego po patrzyłem na alledrogo to spokojnie się mieścisz w budżecie, samego body nie opłaca się tobie kupować zawsze bierz kity jak dobrze poklikasz to jeszcze dostaniesz w cenie 50-200 mm

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach