plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Opisowo, wymieniając charakterystyczne parametry.
 

Nicram  Dołączył: 15 Mar 2012
Czy może ktoś polecić jakiś polski sklep z oryginalnym konwerterem z M42 na Pentaxa? Bo szukam, ale wszędzie mają jakieś podróbki, na allegro nie znalazłem żadnego oryginalnego.
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
Być może sprawie sobie SMC Takumar 200mm F4.0. Posiada on tryb auto i popychacz przysłony.
Który z tych adapterów będzie się lepiej nadawał?

EDYTA: Linki do aukcji usunięte. Przydałoby się sprecyzować czym są "cudze aukcje".

Pierwszy, z zewnętrzną blaszką (kluczem?) i blokadą bolca, uniemożliwi mi użycie trybu auto (kadrowanie na pełnej dziurze bez względu na wybraną przysłonę)?
Drugi jest bez tej śmiesznej blaszki ani blokady bolca - rozumiem, że nakręcam go na obiektyw i nie przejmuję się już niczym?

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
weakhead, nie linkujemy cudzych aukcji.
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
plwk - przepraszam, już poprawiłem. Myślałem, że "cudze aukcje" odnoszą się do wewnętrznego, forumowego targowiska.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
weakhead, blokada bolca to nie jest to samo co blaszka ;-) Przykładowo podpinając Heliosa 44M4 będziesz mógł robić tylko zdjęcia na pełnej dziurze, jeśli masz adapter bez blokady bolca (bolec = popychacz przysłony w obiektywach M42), wtedy trzeba go zablokować mechanicznie (są na to setki sposobów) i obiektyw działa jak preselekcyjny.

Blaszka natomiast zabezpiecza obiektyw przed samowykręceniem z body i utrudnia życie użytkownikowi :mrgreen: , bo przy zmianie szkła na inne jak M42 trzeba odkręcić obiektyw a następnie wyjąć adapter za pomocą klucza dołączonego zwykle do zestawu z adapterem M42/K - blaszka ma zwolenników i przeciwników (osobiście należę do tej drugiej frakcji, może dlatego, że nie mam oryginalnej Pentaksa tylko zamienniki Marumi MiJ)

[ Dodano: 2012-05-09, 20:37 ]
weakhead napisał/a:
Przydałoby się sprecyzować czym są "cudze aukcje".

wszystkie które nie są Twoje ;-) ogólnie można podać link do zdjęcia w najgorszym przypadku jak nie można tego opisać słowami
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
arQ, dzięki za odpowiedź.

Drobne niezrozumienie, nie napisałem nigdzie że utożsamiam blaszkę z blokadą bolca :)
Czyli adapter bez blaszki w zestawie nie potrzebuje jej, bo i tak się nie wykręci? A bez blokady bolca to niektóre obiektywy M42 są właściwie bezużyteczne.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
weakhead napisał/a:
A bez blokady bolca to niektóre obiektywy M42 są właściwie bezużyteczne.
niekoniecznie - wystarczy odkręcić dupkę takiego obiektywu - zablokować bolec w pozycji wciśniętej, np. fragmentem wkładu od długopisu i tak złożyć ;-) śmiga aż miło na cyfrze wtedy a rozwiązanie całkowicie odwracalne...

weakhead napisał/a:
nie potrzebuje jej, bo i tak się nie wykręci?
zależy od obiektywu - mój Helios i Jupiter wchodzą ciężko i ściśle (zwłaszcza ten ostatni) natomiast Pentacon już lżej i jak się by uprzeć to można bu go wykręcić z body ...
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
Zakupiłem adapter M42 w sklepie SystemBank (przez Allegro). Blokada bolca, ostrzenie na nieskończoność.
Miał mi służyć do Sonnara 3.5/135, ale zanim do mnie dotarł to wygrzebałem z szafy Zenita-E z podpiętym Industarem 50-2. Naleśnika wyczyściłem, wkręciłem adapter, a następnie całość do korpusu. Działa w porządku.
Ale potem... łudziłem się, że adapter elegancko wkręcony w obiektyw zostanie na nim podczas wymontowywania z puszki. Nic z tego - obiektyw wykręcony, adapter utknął w puszcze. Użyłem klucza do wypchnięcia go z bagnetu - ciężko poszło, na szczęście krzywdy żadnej nie ma.
Majstrując przy bagnecie przypadkowo wyrwałem blaszkę zatrzaskową z śrubką, uszkadzając malutki gwint na ową śrubkę. Wiecie, nerwy, trzęsące się ręce :oops: .
Od teraz adapter oczywiście nie zatrzaskuje się w bagnecie korpusu. O ile z Industarem siedzi tam dość pewnie i nie spodziewam się problemów z odkręceniem, tak z Sonnarem tak fajnie już nie jest. Obiektyw jest większy i cięższy, zauważyłem że dość łatwo się wykręca (z adapterem). Jako, że kąt obrotu do wykręcenia duży nie jest, to boje się przypadkowego wykręcenia i nieszczęśliwego upadku. Oczywiście nie wtedy, gdy robię zdjęcia - musiałbym być wyjątkowo nieostrożny. Boję się jednak dziwnego wypadku podczas noszenia aparatu na smyczy przy boku...

Polecacie jakąś dobrą przejściówkę, która zatrzaskuje się w puszce ale jednocześnie trzyma się mocno obiektywu podczas wyjmowania? Nie chcę ponownie męczyć się z adapterem utkniętym w bagnecie...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
weakhead napisał/a:
Ale potem... łudziłem się, że adapter elegancko wkręcony w obiektyw zostanie na nim podczas wymontowywania z puszki. Nic z tego - obiektyw wykręcony, adapter utknął w puszcze.

Bo to tak ma działać.
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
Haha, oczywiście.
Poczytałem co nieco, teraz już wiem.

Mam jednak nieco inne pytanie - zdarzyło się komuś, że obiektyw sam się wykręcił z korpusu z adapterem po usunięciu blaszki?
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
weakhead napisał/a:
zdarzyło się komuś, że obiektyw sam się wykręcił z korpusu z adapterem po usunięciu blaszki?

mam Sonnara 135, Pentakona 50 i 28, wszystkie miały chęć ale po nawierceniu wgłębień na blokadę już tego nie robią.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
weakhead napisał/a:
w sklepie SystemBank

O kurcze, myślałem, że chodzi o kredyt :lol:

b-bar01 dobrze radzi, bo obiektyw możesz zgubić
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
Możliwe, że zrobię owe nawiercenia.
Jednak po dzisiejszym spacerze widzę, że przypadkowe wykręcenie obiektywu jest wielce nieprawdopodobne.
 
malero  Dołączył: 28 Lut 2012
Czy ucięcie kołnierza z przejściówki pozwoli ostrzyć na nieskończoność? Po co właściwie ten kołnierz, skoro można od razu produkować bez niego (kasa?)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
malero napisał/a:
Po co właściwie ten kołnierz

Łatwiej taką zrobić i jest jednoczęściowa.
 
malero  Dołączył: 28 Lut 2012
Mam taką bez kołnierza, jednoczęściową i ostrzy poprawnie na nieskończoność. Stąd pytanie po co go dodawać:) różnic poza kołnierzem który daje odsunięcie obiektywu nie widzę.

--edit--
ok, różnica taka, że w kołnierzu jest otworek, w który chodzi bolec do blokady obiektywu.
 

Setniew  Dołączył: 22 Lip 2012
A ja mam pytanie jeszcze inne.

Jak bym na lakier do nakrętek albo w dowolny inny sposób zablokował przejściówkę na obiektywie M42 to dam radę zdjąć obiektyw razem z adapterem?

Bo bym wtedy kupił ich kilka i "poprzerabiał" obiektywy M42 na bagnet K.

o taką na przykład






edit

a wczytałem się w ten wątek porządnie i znalazłem interesujące mnie odpowiedzi, sorry za bałagan.

czy mod może wywalić ten post żeby nie śmiecić?

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z taką bez blaszki blokującej tak. Przy okazji fragment Regulaminu Forum
Cytat
6. Nie podawaj odnośników do cudzych aukcji.
 
bonkers  Dołączył: 14 Lip 2012
Masaho napisał/a:
Hah, a ja nadałem kluczykowi odpowiedni kształt i teraz przejściówkę z blaszką ściągam jednym ruchem w pół sekundy.


Witam wszystkich i odgrzewam ;)
byłbym wdzięczny jeśli ktoś z forumowiczów będzie w stanie opisać i ew. przedstawić na zdjęciach jak zmodyfikować klucz, aby łatwiej zdjąć adapter.

I jeśli macie jakieś proste i trwałe rozwiązania na zwieranie styków przy m42 to też będę wdzięczny. Folia aluminiowa to jednorazowe rozwiązanie a zdarcie farby z Pentacona nie pomogło. Przydaje się czasami przechwytywanie ostrości i dobry pomiar światła ;)

Jeśli chodzi o mnie to właśnie przesiadłem się z Olka na Pentaxa K-X i zakupiłem stalowy adapter do M42 - oczywiście adapter z blaszką ciężko zdjąć z body nawet posługując się kluczem (chyba, że nie umiem się nim posługiwać :P mój ma dwie różne końcówki).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach