Sound  Dołączył: 31 Sie 2010
SMC da 35 AL 2.4 obiektyw wychodzi z obudowy
Witam, jak to przystało na koniec gwarancji, po grupowych zakupach miałem (gwarancje na 3 lata) mój obiektyw odmówił posłuszeństwa.
1. Przy próbie ostrzenia wydobywa się głośny dźwięk wiertarki. Silnik AF nie porusza obiektywem.
2. Środek obiektywu (grupa szkieł z przysłoną - działo*) wychodzi z obudowy obiektywu po lekkim pociągnięciu
3. W środku obiektywu przy poruszaniu pierścieniem było słychać magiczne pstrykanie, po wyciągnięciu środka zobaczyłem w obudowie na prowadnicy ślimakowej cieniutki, pogięty, luźny drucik w dwóch około 4 mm częściach. Druciki wypadły.

przepraszam za terminologię...

Moje pytanie, wiecie może co mogło się zepsuć i czy jest sens naprawiać ?

ps wszystko stało się o północy w sylwestra, a więc rok 2016 dla mnie się ciekawie zaczyna.
ps2 body k-30
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Możliwe że coś za mocno ktoś pociągnął , jak szkło dobrze ostrzyło - to warto naprawić. Ale lepiej zadzwonić do serwisu - może nawet bez oglądania będą wiedzieć ile mniej więcej wyniesie naprawa. Do 300zł warto naprawiać , a nie sądzę by więcej to kosztowało.
 

Sound  Dołączył: 31 Sie 2010
MAX581 właśnie myślę, że ten drucik jest kluczowy. To jest pewnie jakiś klin aby pierścień ostrzenia który jednocześnie trzyma optykę na miejscu blokowała się z obu stron. Obecnie pierścień kręci się poprawnie tylko w kierunku body, w drugą stronę przeskakuje miejsce gdzie powinna być blokada i powoduje poluzowanie i wysunięcie środka z optyką. Gdy delikatnie uciskam pierścień w stronę body, pierścień blokuje się poprawnie z dwóch stron.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Blokada na druciku? takiego cuda to jeszcze nie widziałem a widziałem wiele :mrgreen:
Blokada ruchu to praktycznie zawsze wycięcie w pierścieniu ostrości i odpowiedni występ blokujący, czy to wbity na stałe bolec, czy to wkręt czy coś innego. To, że w jedną stronę się blokuje to normalne bo zespół optyczny wkręca się do końca gwintu, w drugą normalnie go wykręcasz.
Na 99% do naprawienia, na 50% bez większych problemów i bez części.
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
W Gdańsku masz serwis co najpierw wyceni a potem to się dogadajcie...
 

Sound  Dołączył: 31 Sie 2010
@Grzechotnik, jedyne co wypadło to drucik ;-) , teraz bez drucika nie blokuje
@maser dzięki za namiar, znalazłem polecany z tego forum serwis w Krakowie również diagnoza za free
jak się temat rozwiąże napisze co było nie tak dla potomnych ;)
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Napisz koniecznie jak się sprawy maja .Ze swoim 35&2,4 miałem problem w ubiegłym roku. Podczas ostrzenia pojawił się wyczuwalny opór w jednym miejscu i silnik z aparatu nie dawał rady. Ręcznie wyczuwalny przeskok dawało się pokonać i obiektyw ostrzył manualnie. Wysłałem do Apollo, naprawili kosztowało parę złotych, wyczyścili środek ale trwało to i trwało. Dalej mi służy. Piękny obrazek można nim złapać, ale z trwałością to raczej słabo.
 

Sound  Dołączył: 31 Sie 2010
Witam, obiektyw wrócił po 2 tygodniach z serwisu. Wyłamał się jakiś plastikowy element blokujący całkowite wysunięcie optyki z obudowy. Koszt naprawy z przesyłką 180 zł. Pierścień ostrzenia po naprawie działa z troszkę większym oporem, jak w metalowych manualach (dla mnie na plus). Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach