Poszukiwacz  Dołączył: 05 Lut 2014
Pentax DA* 16-50mm f/2.8 - prośba do ludzi z okolic Rybnika
Cześć,

Mam prośbę - czy jest tutaj ktoś z okolic Rybnika ze sprawnym Pentaxem DA* 16-50mm f/2.8 :?:
Kupiłem używany na gwarancji, wg opisu 100% sprawny, ale okazało się że przycina się w nim mechanizm przysłony. Odesłałem na reklamację, ale sklep twierdzi że "ten typ tak ma" i usterki nie widzi (nie widzi jest także serwis Apollo gdzie trafił na ekspertyzę za pośrednictwem sklepu).

Dlatego szukam kogoś, kto pozwoliłby mi na chwilę podpiąć swój sprawny egzemplarz pod aparat żeby mieć namacalny dowód że usterka nie jest moim wymysłem.

A poniżej krótki opis usterki, żeby rozwiać wątpliwości dlaczego podważam ekspertyzę serwisu.

Mam obiektyw wysunięty na 50mm. Używając przysłony innej niż f/2.8, nie wraca ona do pełnej dziury, ale zostaje w położeniu odpowiadającym gdzieś pomiędzy f/3.2 a f/3.5. Dopiero po ustawieniu f/7.1 lub mniejszego otworu i zainicjowaniu podglądu głębi ostrości (lub zrobieniu zdjęcia), odbija ona po tym do rzeczywistego f/2.8. Widać to patrząc w obiektyw (ułożenie listków przysłony) jak i na samych zdjęciach.
Jako że pojawiła się sugestia serwisu że to może być wina uszkodzenia popychacza w moim aparacie – na mojej Sigmie 18-200 problem nie występuje. Ba, po odczepieniu obiektywu od aparatu widać wyraźnie że bolec przysłony ma luz. Objawia się to tym że kiedy energicznie palcem otwieram przysłonę - ta otwiera się w pełni. Kiedy otwieram przysłonę bardzo wolno – przysłona otwiera się tylko do pewnego momentu i dalej już nie idzie, a bolec jeszcze ma trochę drogi do pokonania zanim dojdzie do końca.
Wydaje mi się też że na 16mm w ogóle nie da się zmusić obiektywu do otwarcia na pełną dziurę – ale musiałbym to raz jeszcze zweryfikować, a zasugerowałem się tym że kiedy przysłona już jest rzeczywiście w pełni otwarta na 50mm, po odzoomowaniu na 16mm i powrotem na 50mm znowu widać że jest lekko domknięta (nie ważne czy podpięty pod aparat czy nie).

Poniżej dla zobrazowania zdjęcia (linki do zdjęć na dropboxie, bo nie wyświetla mi ich tutaj na forum, nie wiem jaki knif tutaj macie - wklejony link w skrypcie "[Img]" nie działa)

> Zdjęcia zrobione moim k-5II z podpięta felerną gwiazdką, oba wykonane na 50mm f/2.8 (exify są zachowane), prosto z puszki, tylko zmniejszone w LR, natomiast gołym okiem widać różnicę w kształcie bokehu (tu nieostrej lampki choinkowej w tle)

A. zdjęcie zrobione po zastosowaniu przeze mnie "triku" żeby przysłona odbiła, uprzednio po zainicjowaniu podglądu GO z wartości f/8, do pełnego otworu
https://dl.dropboxusercontent.com/s/krzb2udoyc00az7/IMGP0193-2.jpg?dl=0

B. to zrobione na teoretycznie "pełnej dziurze" po niepełnym otwarciu przysłony powracającej z wartości f/3.2 albo f/3.5 (już nie pamiętam)
https://dl.dropboxusercontent.com/s/drfgihawt0eku3y/IMGP0194-2.jpg?dl=0

Co jeszcze ciekawsze - ten trik lepiej działa kiedy obiektyw jest skierowane w dół, a gorzej kiedy w górę.

> A teraz obiektyw odczepiony od aparatu, wysunięty na 50mm:

C. ułożenie listków przysłony po przesunięciu palcem bolca przysłony od położenia spoczynkowego do samego końca, z tym ze bolec przesuwany był bardzo powoli - widać że przysłona przycięła się i nie jest w pełni otwarta
https://dl.dropboxusercontent.com/s/doks9k0m7w806u1/DSCF7903-2.jpg?dl=0

D. to samo, z tym że teraz bolec został energicznie przesunięty do samego końca - tu przysłona jest prawidłowo otwarta do pełnej dziury
https://dl.dropboxusercontent.com/s/xasiqn6nhmd1vuv/DSCF7904-2.jpg?dl=0

Więc jak to jest, mnie straszy i ten typ rzeczywiście tak ma, czy też pracownik serwisu jak i sklepu powinni natychmiastowo udać się na badanie wzroku? :roll:

Pozdr
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Miałem to szkło kilka dobrych lat i takich cudów nie zaobserwowałem. IMHO coś jest jednak nie tak z mechanizmem przysłony. A to, że tego serwisant nie widzi... dlaczego mnie to nie dziwi? :roll: :evil:
 

Poszukiwacz  Dołączył: 05 Lut 2014
Paffcio, dzięki, to mnie utwierdziło w przekonaniu że racja jest po mojej stronie.
Sklep nadal jednak obstawia przy swoim, argumentując że ten problem to naturalna cecha która wynika z tego że obiektyw ma stałe światło w całym zakresie :roll: . Chyba zapowiada się dłuższa walka, dlatego przyda się każdy dowód (bo te zdjęcia które zamieściłem wyżej nie wystarczają), oni chyba w ręce nie mieli nigdy sprawnego egzemplarza. Jest jeszcze jedno wytłumaczenie, obiektyw cudem naprawił się w transporcie (może się przestraszył :lol: ), ale to na 99% wykluczam. Zanim go odesłałem testowałem go przez ponad 10 dni licząc że mechanizm przysłony się jakoś rozrusza, nic z tego. Obstawiam sprężynę która odpowiada za powracanie listków do pozycji zamkniętej, że jest zmęczona życiem.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Poszukiwacz napisał/a:
Sklep nadal jednak obstawia przy swoim, argumentując że ten problem to naturalna cecha która wynika z tego że obiektyw ma stałe światło w całym zakresie :roll: .

Skoro przy danej ogniskowej (w Twoim przypadku 50mm) przysłona nie chce się normalnie otworzyć, a następuje to dopiero jak ją "trzaśniesz" z mocnego przymknięcia, to znaczy, że mechanizm przysłony ma jakiś problem i tyle w temacie.

To, o czym pisze ten Twój sklep to KONSTRUKCYJNE minimalne domykanie przysłony w celu utrzymania stałego, maksymalnego otworu względnego. Jest to możliwe zarówno przy zmianie ogniskowych (bodajże fa28-70/4 tak miał) jak i przy zmianie odległości ostrzenia (np. Sonnar 180/2.8). No ale to całkiem inna sprawa.

[ Dodano: 2016-01-22, 14:29 ]
Poszukiwacz napisał/a:
Zanim go odesłałem testowałem go przez ponad 10 dni licząc że mechanizm przysłony się jakoś rozrusza, nic z tego.

Kupiłeś przez Internet? Trzeba było oddać w cholerę i dać sobie z tym spokój.
 

Poszukiwacz  Dołączył: 05 Lut 2014
Paffcio napisał/a:
To, o czym pisze ten Twój sklep to KONSTRUKCYJNE minimalne domykanie przysłony w celu utrzymania stałego, maksymalnego otworu względnego. Jest to możliwe zarówno przy zmianie ogniskowych (bodajże fa28-70/4 tak miał) jak i przy zmianie odległości ostrzenia (np. Sonnar 180/2.8). No ale to całkiem inna sprawa.

Czyli dobrze rozumiem zasadę działania zooma o stałym świetle, że przysłona musi zostać odpowiednio domknięta na krótszych ogniskowych, było f/2.8 na każdej ogniskowej. Problem z moim egzemplarzem to faktycznie nie to.

Paffcio napisał/a:
Kupiłeś przez Internet? Trzeba było oddać w cholerę i dać sobie z tym spokój.

Kupiłem przez internet, ale odesłałem na reklamację z zastrzeżeniem ze jeśli nie da się tego naprawić to chcę zwrot gotówki - teraz mogę go dostać, ale sklep chce żebym pokrył koszta ekspertyzy-fuszerki. Więc walczę albo o zwrot całej kwoty i po temacie, albo naprawią ten obiektyw nie ważne jaki to będzie dla nich koszt (bo sklep jest tutaj gwarantem, gwaracja Pentaxa już się dawno skończyła).
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Poszukiwacz napisał/a:
Czyli dobrze rozumiem zasadę działania zooma o stałym świetle, że przysłona musi zostać odpowiednio domknięta na krótszych ogniskowych, było f/2.8 na każdej ogniskowej.

Są konstrukcje, które tak właśnie działają. Ale są też takie, gdzie fizycznie przysłona na max. dziurze jest otwarta na maxa przy dowolnej ogniskowej.

Poszukiwacz napisał/a:
bo sklep jest tutaj gwarantem

"Pochwal" może się na forum jaki to sklep, ku przestrodze innych...
 
Kolya90  Dołączył: 29 Sie 2015
Możesz zdobyć swoją ekspertyzę i wysłać ponownie reklamacje. Ja też generalnie polecam w walce z natrętnymi sklepami przejść się do rzecznika praw konsumentów, u którego zasięgniemy niezbędnych informacji na temat praw konsumentów (które zmieniły się trochę w ostatnim roku) i/lub wystąpi w naszym imieniu do sprzedawcy.
 

Poszukiwacz  Dołączył: 05 Lut 2014
Paffcio napisał/a:
Są konstrukcje, które tak właśnie działają. Ale są też takie, gdzie fizycznie przysłona na max. dziurze jest otwarta na maxa przy dowolnej ogniskowej.

OK, tego nie wiedziałem. Czyli Pentaxowa gwiazdka 16-50 jest typu gdzie przysłona się fizycznie przymyka na krótszych ogniskowych żeby utrzymać stałe światło?

"Pochwalę się" na pewno, ale poczekam jeszcze jak się sytuacja rozwinie, zanim zrobię im "reklamę", dla mnie możliwości są 2, albo pełny zwrot kasy, albo naprawa. Jeśli będzie się to dłużej ciągnęło (już jestem bez obiektywu ponad 2 tygodnie) to internet o nich usłyszy na bank...

Kolya90 napisał/a:
Możesz zdobyć swoją ekspertyzę i wysłać ponownie reklamacje. Ja też generalnie polecam w walce z natrętnymi sklepami przejść się do rzecznika praw konsumentów, u którego zasięgniemy niezbędnych informacji na temat praw konsumentów (które zmieniły się trochę w ostatnim roku) i/lub wystąpi w naszym imieniu do sprzedawcy.

Też myślałem o własnej ekspertyzie - ale jak wówczas z kosztami, czy mogę się domagać zwrotu kasy za "moją" ekspertyzę od sklepu? Z rzecznika praw konsumentów mogę w sumie bez problemu skorzystać, mam blisko ;)

A propos ciekawostka - znalazłem na YT filmik gościa z identycznym problemem jak w moim egzemplarzu, tylko że ja akurat nie próbowałem czy pstrykanie palcem pomaga odblokować przysłonę :-P - i opis pod: problem nie mógł być odtworzony przez serwis Pentaxa w Szwajcarii, po 4 wizytach w serwisie wymienili mu obiektyw oraz także body.
https://www.youtube.com/watch?v=_EvtDvV-AR0
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Jeśli chodzi o przymykanie przysłony na 2,8 przy zmianie ogniskowej to to jest chyba norma, mam tak od początku, i w sumie jest to całkiem logiczne ;-) Jak chcesz to wrzucę filmik, ale to nic odkrywczego ;-)
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Ja w swoim *16-50, którego używałem kilka lat, nie zauważyłem takiego zjawiska. Przysłona zawsze na 2,8 zawsze otwierała się maksymalnie. Jakiś kit Ci ten serwis wciska - masz do czynienia z uszkodzonym egzemplarzem i tyle.
 

Poszukiwacz  Dołączył: 05 Lut 2014
To że kupiłem uszkodzony egzemplarz to dla mnie jest oczywiste, nie rozumiem tylko jak ślepym trzeba być żeby mieć obiektyw w łapach i tego nie zauważyć (vide serwis). Dalej nie wierzę w cudowne samonaprawienie :roll: więc czekam... ale moja cierpliwość ma też swoje granice.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
rbucz, jesteś pewien?

filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=CNRBASgF75w
od 16 do 50mm
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Optyka oraz logika podpowiada, że aby utrzymać stałe światło, przy krótszej ogniskowej przysłona powinna być lekko przymknięta. Przy długiej zaś - całkowicie otwarta.
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
darkduch napisał/a:
rbucz, jesteś pewien?

W dzisiejszych czasach niczego nie można być pewnym... ;-)
Ale nie przypominam sobie kanciastych kółeczek w tle na 2,8 - były okrągłe, tak, jak przy w pełni otwartej przysłonie. Oczywiście mogłem coś przeoczyć. Niemniej efektu jak na zaprezentowanych przykładach nie obserwowałem.
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Czy nie chodzi o to, że koło przesłony w obiektywie zmiennoogniskowym zmienia rozmiar gdy zmieniamy ogniskową i oglądamy to zjawisko pod światło?
To naturalne bo soczewki zmieniają swoje położenie podczas ogniskowania.
Koło przesłony zmienia rozmiar ale tylko dla naszego oka, pomimo, że przesłona nie zmienia się.
 

Poszukiwacz  Dołączył: 05 Lut 2014
fanmario napisał/a:
Optyka oraz logika podpowiada, że aby utrzymać stałe światło, przy krótszej ogniskowej przysłona powinna być lekko przymknięta. Przy długiej zaś - całkowicie otwarta.

Też tak uważam, chociaż Paffcio wspomniał o konstrukcjach gdzie przysłona jest otwarta na max przy dowolnej ogniskowej - jak dobrze zrozumiałem cały czas mowa o zoomach ze stałym światłem?

Dobra, sklep swojego stanowiska nie zmienił, obiektyw jedzie do mnie, pokrywam zgodnie z umową koszt tej ich "ekspertyzy". Ale również umówiliśmy się że jeśli problem nadal występuje, oni zwrócą mi wszystkie koszty poniesione przeze mnie (ekspertyza + moje wysyłki) oraz obiektyw zostanie bezwzględnie naprawiony - a przynajmniej takie postawiłem warunki. Zobaczymy...

Ponawiam pytanie - jak dam obiektyw do serwisu na ekspertyzę na własny koszt, czy i jak mogę się starać o zwrot wtedy poniesionych kosztów od sklepu?
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Pytanie jest takie - czy próbowałeś podpiąć obiektyw pod inny korpus? Bo być może wina leży po stronie korpusu.

Druga rzecz - w czym ci ten opisany szczegółowo problem przeszkadza? Oprócz implikowania estetycznego dyskomfortu. :-) Rozumiem, że aparat robi zdjęcia tak jak powinien, na każdej ogniskowej i z każdą dowolnie wybraną przysłoną?
 

Poszukiwacz  Dołączył: 05 Lut 2014
Benek napisał/a:
Pytanie jest takie - czy próbowałeś podpiąć obiektyw pod inny korpus? Bo być może wina leży po stronie korpusu.

Przeczytaj proszę uważnie cały wątek - szczególnie fragment mojego 1 postu gdzie opisuję zachowanie przysłony przy obiektywie odpiętym od aparatu.

Benek napisał/a:
Druga rzecz - w czym ci ten opisany szczegółowo problem przeszkadza? Oprócz implikowania estetycznego dyskomfortu. :-) Rozumiem, że aparat robi zdjęcia tak jak powinien, na każdej ogniskowej i z każdą dowolnie wybraną przysłoną?

Jw. Estetyczny dyskomfort? Tak - bo bokeh powinień być kołowy na 50mm i pełnej dziurze, a zacięta przysłona powoduje że jest inaczej. Źle rozumiesz - muszę kombinować i zmuszać przysłonę żeby odbiła do pełnej dziury, bo ta nie zawsze się otwiera prawidłowo, opisałem to wyżej. Nie tak działa "100% sprawny technicznie" obiektyw. W ogóle co to za pytanie? :-P
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Poszukiwacz, ja będąc na Twoim miejscu wysłał bym grzeczny email z zapytaniem do dobrego, prywatnego serwisanta. Opisał bym przypadłość i zapytał czy to jest normalne zachowanie obiektywu, czy serwis gwarancyjny robi z Ciebie wała.... ( Tu masz link do jednego z najlepszych prywatnych serwisów w Polsce http://www.serwisfoto.com.pl/ ). Potem jeżeli ich zdaniem obiektyw jest trafiony- z wydrukiem emaila poszedł bym do sklepu po kasę a drugą kopie odesłał bym z obiektywem , wystawiajac sprzedawcy właściwą opinię ....
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
To nie takie proste.
- Dziesiątki typów zoomów przymykają przysłonę w zależności od ogniskowej a maksymalnie otwartą mają tylko na określonej ogniskowej zazwyczaj na najdłuższej.
- Dziesiątki typów zoomów otwierają się całkowicie na każdej ogniskowej.

Nie ma znaczenia stałe czy zmienne światło danego obiektywu, to kwestia konstrukcyjna i tyle.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach