Mechanik  Dołączył: 22 Lip 2014
Ja tam jestem od jakiegoś tygodnia szczęśliwym posiadaczem K1 i muszę powiedzieć, że... Chyba za długo robiłem zdjęcia Canonem. Bo do Pentaxa ni cholery nie mogę się przyzwyczaić. Wiem, że to, co teraz powiem, zabrzmi jak wypowiedziane przez kompletnego idiotę, ale taki np. tryb Av, czyli mój ulubiony. W Canonie miałem jedno pokrętło. Kręciłem nim "na ślepo" i błyskawicznie zmieniałem przysłonę. Tu, najpierw godzinę szukam pokrętła, jak go wreszcie znajdę, okazuje się, że to nie to, tylko to drugie. To trudniej dostępne, z przodu. A to tylko jedna rzecz.
Myślałem, że się przyzwyczaję po paru dniach. Skoro udało mi się przestawić z ruchu prawostronnego, na lewostronny, w jeden dzień, to tu - myślałem sobie - powinno być łatwiej. Ale nie. Pentax jest fajnym aparatem, a K1 w szczególności. Ale ergonomia wygląda w nim tak, jakby komuś bardzo zależało, żeby stworzyć aparat doskonały. Doskonale anty-ergonomiczny, doskonale nieintuicyjny i doskonale niewygodny.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mechanik napisał/a:
Tu, najpierw godzinę szukam pokrętła, jak go wreszcie znajdę, okazuje się, że to nie to, tylko to drugie.

W menu jest konfiguracja rolek, możesz przestawić.
 

Mechanik  Dołączył: 22 Lip 2014
A dziękuję, popróbuję. Tak w ogóle, to jeszcze się uczę i pewnie się nauczę. Ale tu wszystko jest inaczej niż w Canonie :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To bardzo dobrze :mrgreen:
 

Mechanik  Dołączył: 22 Lip 2014
Hehe... Można i tak to ująć. W ogóle, to świeża sprawa. Najpierw ja namówiłem na Pentaxa 645 mojego kolegę (jest tu na forum - Vito), a później On zrobił coś znacznie gorszego. Namówił mnie na K1 :mrgreen: Dlaczego gorszego? A bo droższy. Wprawdzie tańszy od takiego Canona 6D Mark III, którego początkowo planowałem kupić, ale i tak, żeby go mieć, musiałem opylić prawie cały swój sprzęt. I jeszcze żona mi pożyczyła parę stów na koniec.
Pierwsze wrażenie niesamowite. Raz, że FF, dwa, że żyleta (być może brak filtra AAF ma tu znaczenie), a trzy, to jakość wykonania. No i "kitowy" obiektyw podważa wszystko, co sądziłem do tej pory o kitowych obiektywach. Tak więc w sumie, jestem oczywiście szczęśliwy.
Canon po prostu przez tyle lat, zrósł się ze mną tak dokładnie, że jest jakby przedłużeniem mojej ręki. W ogóle nie zastanawiam się nad samym procesem fotografowania. W Pentaxie ten proces, jak na razie, jest bardzo absorbujący dla mnie.

A tak w ogóle, to moja "bestia". Voila!

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mechanik, po pierwsze to gratuluję zakupu. Będziesz zadowolony. Ja korzystam z tzw. hyperprogramu (pozycja "P"). Pod kciukiem mam ustawione pokrętło zmiany przysłony a pod wskazującym przednie kółko, sterujące czasem migawki. Umożliwia mi to bezproblemowe przechodzenie między trybami Av i Tv. W zależności od tego, którego pokrętła w danej chwili uzyję. A K1 pokochasz za możliwość wykorzystania nawet najstarszych obiektywów z bagnetem "K" jak i "m42". Powodzenia w używaniu życzę.
 

Mechanik  Dołączył: 22 Lip 2014
A dziękuję, dziękuję... Na razie jedzie do mnie adapter z 645 na K, więc będę mógł podpiąć dwa obiektywy z "sześcianu", które mam do niego (standard 75mm i 150mm). Próbowałem już podpinać M42, tylko że muszę porobić pewne modyfikacje, bo na przykład Zenitar 16mm, po którym sobie bardzo dużo obiecywałem, nie ma blokady przysłony, a więc trzeba by jakoś unieruchomić ten bolec, co robi za popychacz. Ale to w sumie drobiazgi. Do wszystkiego pooomalutku dojdziemy. A na razie dwa przykłady, które już spowodowały u mnie opad szczęki (w dziale ze zdjęciami).
 
krzyc sur  Dołączył: 10 Paź 2018
Ha widzę że K-jedynkowcy się "rozprzestrzeniają", mi też się to zdarzyło..dziś....efekt taki że, z K-1 odkrywam na nowo wszystkie moje szkiełka....(oczywiście te które kryją FF)..
 

Mechanik  Dołączył: 22 Lip 2014
Powiedzcie mi proszę jedną rzecz. Czy jak zakładam obiektyw M42, do korpusu K1, to nie istnieje obawa, że zewrę styki w korpusie i coś się zp... ? No bo przecież tył obiektywu przylega do tych styków, a jest metalowy, to je zwiera... Może powinienem przykleić kawałek jakiejś izolacji na taki obiektyw?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie, aby działała pułapka ostrości konieczne jest zwarcie styków, czyli dupka obiektywu nie może być zalakierowana.
 

Mechanik  Dołączył: 22 Lip 2014
Czy to znaczy, że one wręcz "powinny" być zwarte? :shock:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak
 

Mechanik  Dołączył: 22 Lip 2014
No to dzięki za uświadomienie mi tego. Choć to dobra wiadomość, bo nie muszę się bać, że coś zepsuję, ale jestem zaskoczony. Nawet mnie zdziwiło, że producent aparatu nie pomyślał o tak ważnej rzeczy. A tu okazuje się, że pomyślał. :mrgreen:
Bo jutro będę testował współpracę z obiektywami od Pentaxa 645. Dziś mi "przyszedł" adapter :-D
 

serafin1  Dołączył: 14 Lis 2011
Mechanik napisał/a:
No i "kitowy" obiektyw podważa wszystko, co sądziłem do tej pory o kitowych obiektywach. Tak więc w sumie, jestem oczywiście szczęśliwy.


Gratuluję zakupu :) A jaki to dokładnie "kitowy" obiektyw ?
 

Mechanik  Dołączył: 22 Lip 2014
A dziękuję. To cudo nazywa się HD Pentax-D FA 1:3.5 - 5.6 28-105 mm ED DC WR. Tak długa nazwa, że nie mogę jej zapamiętać. :mrgreen: Tu właściwie nie miałem zbyt wielkiego wyboru.

[ Dodano: 2020-09-06, 18:50 ]
Mam pytanie do kogoś, kto się zna na K-1. Nie pytam w "problemach ze sprzętem", bo to chyba nie problem, tylko moja niewiedza.

Otóż, dopiero teraz zauważyłem, że jak podpinam manualny obiektyw, to nie działa mi stabilizacja. Wszyscy chwalą Pentaxy, że można podpiąć do nich nawet odwrócony denkiem do przodu słoik po ogórkach i robić zdjęcia na 1/15, bo stabilizacja jest w korpusie. No a tu jej nie ma.

Sprawdzałem po internetach i wszędzie mówią, żeby sprawdzić, czy nie mam włączonego przesunięcia pixeli, samowyzwalacza itd. Nie, nie mam. Niektórzy radzą wprowadzenie ogniskowej obiektywu. Tylko że... Hmm... Ta funkcja też jest nieaktywna. Co za dziadostwo?
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Dowiedziałem się ostatnio że z K1 można zrobić bezlusterkowca. Wszystko by było dobrze ale w LV nie potrafię ustawić pkt ostrości . Pkt ten pływa mi po ekranie a nie znajduje się tam gdzie ja bym chciał.Istnieje jakaś metoda aby to zmienić?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wiktor napisał/a:
Dowiedziałem się ostatnio że z K1 można zrobić bezlusterkowca. Wszystko by było dobrze ale w LV nie potrafię ustawić pkt ostrości . Pkt ten pływa mi po ekranie a nie znajduje się tam gdzie ja bym chciał.Istnieje jakaś metoda aby to zmienić?

Opisane na stronach 56 i 57 instrukcji obsługi w pdf.
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
plwk napisał/a:
Opisane na stronach 56 i 57 instrukcji obsługi w pdf.

Chyba jakoś inaczej czytamy instrukcje albo mamy całkiem inne aparaty.
Na tych stronach nie ma ani jednego słowa o LV. Kiedy przełączam podgląd obrazu w tryb LV to punkt ostrości mam tylko jeden na środku ekranu .
Nie jestem go w stanie nigdzie przesunąć. Mogę jedynie wcisnąć do połowy spust migawki wyostrzyć na obiekt i następnie dokonać rekompozycji kadru i zrobić zdjęcie.
Nie zawsze się to udaje bo pkt pływa . Poza tym zajmuje to czas i i bardzo trudno jest zrobić zdjęcie obiektom szybko się poruszającym.

[ Dodano: 2020-09-12, 23:09 ]
Może ktoś ma inny sposób aby wygodniej ostrzyć w LV?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
1. W AF MODE (przycisk AF MODE + tylne kółko) wybierz SEL lub SPOT
2. Włącz LV
3. Naciśnij OK
4. Tylnym kółkiem dopasuj wielkość pola pola wyboru punktu ostrzenia
5. Strzałkami przesuń pole wyboru punktu ostrzenia na to na czym chcesz wyostrzyć
6. Wciśnij spust

Ze statywu wygodne, z ręki nie bardzo.
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
plwk napisał/a:
1. W AF MODE (przycisk AF MODE + tylne kółko) wybierz SEL lub SPOT
2. Włącz LV
3. Naciśnij OK
4. Tylnym kółkiem dopasuj wielkość pola pola wyboru punktu ostrzenia
5. Strzałkami przesuń pole wyboru punktu ostrzenia na to na czym chcesz wyostrzyć
6. Wciśnij spust

Dziękuję za instrukcje.Gdzie można znaleźć takie szczegółowe rozwiązania.
Do pkt 5 włącznie wszystko działa ok ale po wciśnięciu migawki aparat błyskawicznie wraca na pkt centralny i zdjęcie jest nieostre.Tak zachowuje się w AFS i AFC .
Dla mnie używanie statywu nie wchodzi w grę ponieważ chciałbym tak fotografować obiekty w ruchu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach