ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Dziś już padam na twarz i jutro wrzucę porównawcze zdjęcia. A dziś tylko powiem: porównując tylko jakość optyczną zamieniłbym 35-135/3.5-4.5 na 28-105/3.5-5.6 bez chwili wahania.
28-105 to istny uber-kit. :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ebelbeb napisał/a:
porównując tylko jakość optyczną zamieniłbym 35-135/3.5-4.5 na 28-105/3.5-5.6 bez chwili wahania

Dziękuję, o taką informację mi chodziło.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
plwk napisał/a:
ebelbeb napisał/a:
porównując tylko jakość optyczną zamieniłbym 35-135/3.5-4.5 na 28-105/3.5-5.6 bez chwili wahania

Dziękuję, o taką informację mi chodziło.

Nie ma sprawy. Czas na fotki. Po kliku otworzy się cała galeria (pliki prosto z aparatu).
Biskupiec, Plac Wolności, DFA28-105 kontra A35-135.

Wszystkie zdjęcia są na opisane w formacie: nr kolejny, obiektyw, ogniskowa@przesłona. Np. 01 28-105 34@4. Chyba najwyraźniej widać przewagę 28-105 na pierwszych fotkach z pomnikiem. Na powiększeniu 1:1 ujawnia się jego potencjał, jak to mówią za wodą "tack sharp". :-)
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Jakiekolwiek spostrzeżenia co do właściwości optycznych i przewagi nowego kita nad starym? Ewentualnie jakieś krytyczne uwagi co do technicznej strony sampli pod kątem ich przydatności do celów porównawczych?
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
ebelbeb napisał/a:
Jakiekolwiek spostrzeżenia co do właściwości optycznych i przewagi nowego kita nad starym?


Na pewno WR :-D
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W starym na szerokim kącie widać aberracje i oddaje zimniej kolory. Ostrość w obu wygląda podobnie.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
x4rd napisał/a:
ebelbeb napisał/a:
Jakiekolwiek spostrzeżenia co do właściwości optycznych i przewagi nowego kita nad starym?


Na pewno WR :-D

Jeżeli w Twoim obiektywie uszczelnienia wpływają na jakość generowanego obrazu, to wiedz, że coś się dzieje. ;-)

[ Dodano: 2017-06-10, 18:38 ]
plwk napisał/a:
W starym na szerokim kącie widać aberracje i oddaje zimniej kolory. Ostrość w obu wygląda podobnie.

Dla mnie nowy jest znacznie ostrzejszy. Detale tej okrągłej tarczy z mieczami na pomniku w porównaniu do tych z A35-135 wyglądają tak ostro, że ciężko uwierzyć, że mogłyby wyglądać jeszcze ostrzej. I to niezależnie czy porównuję w pełni otwarte, czy przymknięte szkła. Z wcześniejszych postów wnioskuję, że nie interesuje Cię porównywanie w powiększeniu 1:1. Faktycznie może na znacznych pomniejszeniach różnica nie jest tak wyraźna. Ale ja wiem, że ona tam jest i nie ma dla mnie powrotu do starego kita. A zanim kupiłem DFA28-105 przez pewien czas obserwowałem z uwagą oferty F35-135. :-)
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Wersja skrócona z pomnikiem dla tych, którym nie chce się przeglądać całego zewnętrznego albumu. ;-)
Po kliku linki prosto do jpegów w pełnych rozmiarach.

28-105 34/4



28-105 34/5.6



28-105 34/9



A35-135 35/3.5



A35-135 35/5.6



A35-135 35/9

 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
ebelbeb napisał/a:
Jeżeli w Twoim obiektywie uszczelnienia wpływają na jakość generowanego obrazu, to wiedz, że coś się dzieje


Podczas deszczu zwłaszcza :-P
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
x4rd napisał/a:
ebelbeb napisał/a:
Jeżeli w Twoim obiektywie uszczelnienia wpływają na jakość generowanego obrazu, to wiedz, że coś się dzieje


Podczas deszczu zwłaszcza :-P

Wystarczy unikać spadających żab. ;-)
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
Drodzy Forumowicze, zakupiłem właśnie używkę hd dfa 28-105 i mam z nim pewien problem. Chodzi o to, że szkło śmiga zupełnie normalnie w trybie LV, w najróżniejszych konfiguracjach. Silnik af działa bez zarzutu. Natomiast przy próbie robienia zdjęcia za pomocą wizjera... Zaczyna się problem. Przy ogniskowej 28mm stosunkowo nieduży, przez wzgląd na rozmiar GO. Ale przy każdej innej ogniskowej af jakby się wieszał. Nie doostrza. Nie jest tak, że silnik "szuka" od początku skali do końca. Praktycznie nie ma reakcji na zmianę miejsca obiektu fotografowanego, bądź taka reakcja jest za mała i nie ma złapanaej płaszczyzny ostrości. Inne szkła podpięte pod body (k1) nie mają takiego problemu. Body ma najnowsze oprogramowanie. Styki obiektywu są przeczyszczone. Może ktoś miał podobnie z tym, bądź podobnym szkłem, albo może poratować radą/próbą diagnozy problemu? Nie mam niestety innego body, więc może ktoś z Łodzi mógłby ewentualnie sprawdzić działanie u siebie, choć wiadomo, że czasy nie sprzyjają kontaktom, etc... Lecz i tak nie wydaje mi się by był to problem korpusu. Miałem już wcześniej inną sztukę tego kita i taki problem był mi obcy.
Będę wdzięczny za pochylenie się nad postem ;-)
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Mam K-1II i też mieszkam w mieście UĆ. Podaj na pw jakąś propozycję ewentualnego spotkania - pewnie dziś odpadnie, bo jak sam wiesz - leje bez ustanku.
Nie zdiagnozuję prawdopodobnie stanu samego obiektywu, ale na moim korpusie go przetestujesz i być może będziesz wiedział coś więcej.
Ale najlepiej byłoby, gdybyś poszedł ze sprzętem do serwisu na Piotrkowskiej 85 i przedstawił problem, dając fachowcom szansę postawienia diagnozy.
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
Penteusz, udanie się na Piotrkowską miało być kolejnym krokiem, w razie niepowodzenia niniejszej akcji. Dzwoniłem już tam i powiedziano mi, że jutro będzie dostępny ktoś, kto może spróbować mi pomóc i tak to prawdopodobnie się skończy, chyba że na forum do tego czasu padnie magiczna odpowiedź na moje bolączki. W każdym razie dziękuję Ci za złożoną propozycję!
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
allthatshewants, podobny problem występował u mnie w obiektywie 70-300 Tamrona (wiem ze zupełnie inne szkło itd.) ale sam problem był ten sam
przy LV - działało super przy ostrzeniu przez wizjer - błądził i ciągle gdzieś jeździł przód tył.

podpowiedzią najbardziej pomocną okazało się - aby sprawdzić jaka pokazuje się ogniskowa obiektywu (u nie było na stałe 70mm - mimo że ustwiałem nawet 300)
no i przyczynę znalazłem pod gumą na obiektywie.
całość zmagań jest opisana tutaj:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=53878
może to jakoś pomoże. - ale nie wiem jak jest zbudowany 28-105
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
Rivelv, dzięki za protipa. Zaraz sprawdzę jaką ogniskową i przesłonę pokazują poszczególne exify zdjęć. Ale obawiam się, że jeśli to będzie tak zaawansowany problem to w życiu się nie podejmę rozkręcania tego szkła, bo pewnie później, po złożeniu, zostanie mi jakaś połowa śrubek, uszczelek i taśm, które pierwotnie były zainstalowane :evilsmile:

[ Dodano: 2020-07-16, 17:00 ]
EDIT: po krótkim teście, niestety muszę stwierdzić, że ogniskowa obiektywu podana w EXIFach jest poprawnie zapisana. Także koncepcja Rivelva w tym przypadku nie ma zastosowania... Jeśli ktoś coś może zasugerować, bardzo proszę :)

EDIT 2: a czy myślicie, że downgrade oprogramowania w body może tu cokolwiek zmienić?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach