lepmit  Dołączył: 19.12.2014
Zanim kupię jakiś skaner muszę sprawdzić możliwości Pentaxa z odpowiednim obiektywem, którego obecnie nie posiadam - ponieważ żaden nie ostrzy z tak bliskiej odległości i nie ma szans wykadrować małego slajdu. Gdy miałem Olympusa E-1 z obiektywem Zuiko 14-54 mogłem zmieścić ramkę slajdu i robić zdjęcie na AF z odległości 12 cm. Nie chcę używać pierścieni - chcę AF, ale nie wiem jaki obiektyw będzie najlepszy. Proszę Was o podpowiedz, którym obiektywem wykadruję klatkę slajdu łapiąc ostrość na AF. A może uważacie, że lepszy rezultat uzyskam ostrząc manualnie i z pierścieniami. Priorytetem jest jakość domowym sposobem.
P.s.
Czy warto pchać się w takie używki. Myślę, że cena była by niższa.
http://allegro.pl/show_item.php?item=6011371042

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
lepmit, Olek miał mniejszą matrycę, więc wystarczała skala odwzorowania 1:2 i tamten zoom się wyrabiał. Ja bym się jednak AF'em nie przejmował - od K20d lustrzanki Pentaksa mają LV, więc bez problemu ustawisz sobie ostrość ręcznie prosto z matrycy. Lepiej się nie da. A Ty jakiego Pentaksa posiadasz?

Ryszard napisał/a:
lepmit, Olek miał mniejszą matrycę, więc wystarczała skala odwzorowania 1:2 i tamten zoom się wyrabiał. Ja bym się jednak AF'em nie przejmował - od K20d lustrzanki Pentaksa mają LV, więc bez problemu ustawisz sobie ostrość ręcznie prosto z matrycy. Lepiej się nie da. A Ty jakiego Pentaksa posiadasz?

Wiem, ale może jakiś obiektyw Pentaxa sprawdzi się - tylko nie wiem jaki, a nie chcę kupować w ciemno. Mam nadzieję, że ktoś przerobił podobny sposób. Zuiko 14-54 na najdłuższym końcu miał 108, więc jakiś Pentax lub innej firmy na 70mm będzie miał podobnie - tylko jaki będzie ostrzył z tak bliskiej odległości.
Posiadam Pentaxa K5IIs - a mój bardzo blisko łapiący ostrość Obiektyw Sigma 17-50 kadruje 10x15 cm. Chcę obiektyw, którym wykadruję klatkę slajdu.

kojut  Dołączył: 13.04.2011
lepmit napisał/a:
Chcę obiektyw, którym wykadruję klatkę slajdu.

Jakikolwiek obiektyw makro 1:1, albo jakikolwiek obiektyw z pierścieniem przysłon i tanie pierścienie pośrednie, albo jakikolwiek obiektyw i pierścienie z przeniesieniem elektroniki.
Ale i tak najlepsze wyniki uzyskasz skanując.

kojut napisał/a:
lepmit napisał/a:

Jakikolwiek obiektyw makro 1:1, albo jakikolwiek obiektyw z pierścieniem przysłon i tanie pierścienie pośrednie, albo jakikolwiek obiektyw i pierścienie z przeniesieniem elektroniki.
Ale i tak najlepsze wyniki uzyskasz skanując.

Niezupełnie to prawda, że jakikolwiek - ponieważ posiadam makro Tamrona 70-200, który ostrzy od metra nie mały obiekt. Mam stary skaner, którego porównywałem wyniki z duplikatorem na Pentaxie k-5, i Duplikator wygrał.
Czy obecne skanery CANON CanoScan 9000F Mark II czy epson V550 robią to wystarczająco dobrze. Który z powyższych będzie lepszy.
Czy miałeś na myśli takie skanery.

lepmit, czytaj!
kojut napisał/a:
lepmit napisał/a:

Jakikolwiek obiektyw makro 1:1

lepmit napisał/a:
Niezupełnie to prawda, że jakikolwiek - ponieważ posiadam makro Tamrona 70-200, który ostrzy od metra nie mały obiekt.

Ze strony producenta:
Cytat
Moreover, it is the best of its class in the categories minimum focus distance (only 0.95 m in the entire focal length range) and a magnification ratio of (1:3,1)
http://www.tamron.eu/lens...di-ld-if-macro/
Wytłuściłem to, co najważniejsze.
lepmit napisał/a:
epson V550

Mam pradziadka tego skanera (3200 Photo) i jestem z niego bardziej zadowolony niż z Reflecta iScan 3600 i k-30 plus pierścienie i własnej roboty duplikator. Kilka zdjęć z Epsona mam tutaj: https://www.flickr.com/ph...157650885180194 Teraz zbieram na v550 właśnie, bo zależy mi na ICE.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
lepmit napisał/a:
Czy obecne skanery CANON CanoScan 9000F Mark II czy epson V550 robią to wystarczająco dobrze. Który z powyższych będzie lepszy.

Do V600 link wrzucałem - to odnowiony V550.
http://www.filmscanner.in...9000FMark2.html

wuzet  Dołączył: 12.08.2009
V550 to odnowiony V500. V600 byl produkowany równolegle z V500 jako "bogatszy" model.

Ale przecież V550 jest nowszy od V600
Ktoś pisał, że V550 nie chce skanować slajdów w czarnych ramkach.
Można to potwierdzić.
Mam tylko czarne :oops:

[ Dodano: 2016-03-03, 22:02 ]
plwk...posiadasz http://www.filmscanner.in...9000FMark2.html
czy dostarczone oprogramowanie jest wystarczające - wychodzi na to, że z SilverFast SE
dopiero można osiągnąć jakość. Czy Canon CanoScan 9000F Mark II + SilverFast SE
są u nas w ofercie. Gdzie najkorzystniej dokonam zakupu.
Rozważam tylko zakup CanoScan 9000F Mark II lub Epson V550.
O Epsonie jest dużo skarg na niepowtarzalność i słabą kontrolę w produkcji - stąd
dużo zwrotów i kłopoty z obsługą. Dlatego bardziej skłaniam się do Canona.
Jest mocny nacisk na zakup dodatkowej aplikacji SilverFast - czy przypadkiem nie jest
ona przereklamowana.

dickkett  Dołączył: 18.09.2006
lepmit napisał/a:
Jest mocny nacisk na zakup dodatkowej aplikacji SilverFast ...
Przejrzałbym.

fanmario  Dołączył: 22.10.2007
Jestem przed dalekim zakupem, jednak nieuchronnym.
Mocny nacisk na SilwerFast ?
Tu jesteśmy w rodzinie to piszmy z otwartym sercem o co chodzi.
Opcje kolejnych wersji poznałem z oczytania i forów.
Pierwsza użyteczna, druga dla dokładnych (to ja), trzecia dociekliwych.

dickkett napisał/a:
lepmit napisał/a:
Jest mocny nacisk na zakup dodatkowej aplikacji SilverFast ...
Przejrzałbym.

Ten link bardzo mi pomógł - czyżby tylko tam można było kupić SilverFast.

[ Dodano: 2016-03-04, 00:23 ]
fanmario napisał/a:
Opcje kolejnych wersji poznałem z oczytania i forów.
Pierwsza użyteczna, druga dla dokładnych (to ja), trzecia dociekliwych.

Ta dokładna to również Ja, ale naturę mam dociekliwą. Szkoda, że brak kasy nie pozwala jej zgłębiać.

moonraker  Dołączył: 21.01.2016
Mam już tą minoltę. Narazie tylko porównanie:

Duplikator DIY:
http://i.imgur.com/ukqpL2C.jpg

Minolta F-2900:
http://i.imgur.com/TIaXm1t.jpg

Resztę napiszę po pracy. W każdym razie na pytanie zadane w tytule tematu mogę odpowiedzieć wyłącznie: tak ;-)

fanmario  Dołączył: 22.10.2007
moonraker, to porównanie dwóch zdjęć mówi mi znacznie więcej niż kilka stron dyskusji.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Te zdjęcia do porównania są zafałszowane bo to z duplikatora zostało odwrócone bez odjęcia maski ;-)

moonraker  Dołączył: 21.01.2016
Jest to możliwe. Skanowałem to zdjęcie "duplikatorem" jeszcze wtedy kiedy nie wiedziałem jak poprawnie zdjąć maskę (robiłem to tylko poprzez balans bieli). Później postaram się znaleźć oryginał i spreparować go jak bozia przykazała. Wtedy porównanie będzie lepsze. Ale i bez tego widać większośc różnic.

Robur  Dołączył: 12.06.2011
Ja wiem że zupełnie to inna bajka..... ale w Lidlu jest właśnie cyfrowy skaner do negatywów, za 149 PLN....

irek83  Dołączył: 10.10.2014
Ciekawe jak sobie radzi.

Robur napisał/a:
Ja wiem że zupełnie to inna bajka..... ale w Lidlu jest właśnie cyfrowy skaner do negatywów, za 149 PLN....

To jest zwykły cyfrowy kompakt zamknięty w kawałku plastiku. Kupując to, wyrzuca się pieniądze w błoto.

szybkiparowoz  Dołączył: 20.02.2011
Dokładnie tak, to jest kupa.

Skocz do: