klincz  Dołączył: 31 Sty 2010
Bagnet Pentax P/K problem
Witam..przed chwileczka przyszedl do mnie obiektyw z ebaya.. ku mojemu zdziwieniu obiektyw nie chce dac sie zamontowac:) i nie wiem czy cos zle robie ?:)) czy bagnet P/K nie wspolpracuje z aparatem pentax ks1?

z Gory Dziekuje za odpowiedz
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Oczywiście, że współpracuje - to cały czas mechanicznie to samo mocowanie.

Jaki obiektyw? Niektóre stare konstrukcje (np. Sigmy) miały bodaj za długi kołnierz ochraniający popychacz przysłony, przez co nie da się ich podpiąć do lustrzanki APS-C, bo wadzi o komorę lustra.
 
klincz  Dołączył: 31 Sty 2010
obiektyw vivitar 24mm 2.0.. jego dupka wyglada inaczej niz m 50mm.. i tu jest problem. wydawalo mi sie ze jesli w opisie jest pentax p/k to bedzie pasowac:( trudno musze sprzedac.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
A może sprzedawca się pomylił i to po prostu inny bagnet?

Wrzuć zdjęcie, łatwiej będzie coś powiedzieć :-)
 
klincz  Dołączył: 31 Sty 2010
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
No to sprawa jasna - to na pewno bagnet Pentaksa. I na pewno kołnierz jest ZDECYDOWANIE zbyt rozbudowany, by podpiąć go do cyfrówki. Na analogu będzie pracował bez problemu. Do body APS-C trzeba by obciąć dużą część kołnierza.
 
klincz  Dołączył: 31 Sty 2010
ja to mam pecha ostatnio.. kupilem dwa tygodnie temu pentaxa m 50mm 1.4.. sprzedawca opisal ze jest w idealnym stanie a przyszedl z luznym podklejonym klejem tubusem.. teraz to:(
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Tak się tylko zastanawiam, czy gdyby odkręcić cztery śrubki (te przy kołnierzu, na czarnej części "dupki" obiektywu), to nie dałoby się bezinwazyjnie zdemontować kołnierza - wtedy by jak najbardziej obiektyw dało się podpiąć do K-S1 i używać z nim :mrgreen:
 
klincz  Dołączył: 31 Sty 2010
szkoda ze nie mam odpowiedniego srubokretu bo juz bym sprawdzal:) sprobuje dzis pozyczyc to sprawdze.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Pamiętaj, że ja tylko głośno myślę, więc co złego to nie ja :evilsmile: ja wcale nie namawiam do rozkręcania, jak coś, to bądź ostrożny :-P
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
Fenol napisał/a:
Do body APS-C trzeba by obciąć dużą część kołnierza.


Kurcze, dobrze wiedzieć... nie miałem świadomości o istnieniu takiej wersji bagnetów p/k.

dzięki!
 
klincz  Dołączył: 31 Sty 2010
zamiast kupic pentaxa 35mm 2.4 to zachcialo mi sie wynalazkow:( mam nadzieje ze FLEKTOGONem 2,4/35 bedzie miej problemow:)
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
klincz napisał/a:
zamiast kupic pentaxa 35mm 2.4 to zachcialo mi sie wynalazkow:( mam nadzieje ze FLEKTOGONem 2,4/35 bedzie miej problemow:)


Tylko nie przepłacaj za to szkło (mam na myśli Flektogona) bo różne egzemplarze się podobno zdarzają i wcale nie jest taki niesamowity i "legendarny". A ceny ostatnio szybują wysoko. Zastanów się nad poczciwym Mirem 1b (37mm f2.8) Kiedyś znalazłem fajny test porównawczy obu obiektywów... naprawdę niewielka różnica (biorąc oczywiście pod uwagę dobry egzemplarz Mira i jego cenę to nie warto Flektogona za 400 czy 500 PLN)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Za 500 to już się kupuje używanego DA 35/2.4. Nie ma alternatywy w tej cenie.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Ryszard napisał/a:
Za 500 to już się kupuje używanego DA 35/2.4. Nie ma alternatywy w tej cenie.

Jeśli nie liczyć dobrej pół setki innych szkieł to może i nie ma.
Byłbym bardzo, ale to bardzo ostrożny w takich stwierdzeniach bo ani one prawdziwe ani sensowne. Każdy ma inne priorytety i nie ma czegoś takiego jak obiektyw idealny.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Grzechotnik napisał/a:
Jeśli nie liczyć dobrej pół setki innych szkieł to może i nie ma.

A jeśli zawęzić tylko do szkieł z AF, które w pełni współpracują z cyfrankami Pentaksa?

[ Dodano: 2016-02-26, 15:05 ]
Kolega, który pyta, nie wydaje mi się koneserem starych manualnych perełek optyki, który doskonale wie, czego szuka. Raczej chcialby "po taniości"... Tak mi się wydaje z kontekstu tego wątku.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Ryszard napisał/a:
A jeśli zawęzić tylko do szkieł z AF, które w pełni współpracują z cyfrankami Pentaksa?

Pentax nie zmienił mocowania i zachował pełną zgodność wsteczną.
Wszystkie szkła z AF współpracują w pełni z każdym cyfrowym korpusem, starsze manuale również choć z pewnymi ograniczeniami.
Ryszard napisał/a:
Kolega, który pyta, nie wydaje mi się koneserem starych manualnych perełek optyki

Kolega który pyta, kupił Vivitara 24mm F2 czyli właśnie stare manualne szkło. Jego jedyną wadą jest wcześniejsze powstanie, posiada szeroki kołnierz ochronny który zawadza o styki PowerZomma które pojawiły się znacznie później. Kołnierz można albo odkręcić albo przyciąć.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Grzechotnik, to wszystko racja, co piszesz. Sam wiem dokładnie jak użyć swojego M 28/2.8 z K20d z pomiarem światła i potwierdzeniem ostrości...
Z kontekstu wątku wychodzi mi, że klincz szuka JAKIEJŚ TANIEJ stałki - standardowej albo lekko szerokiej, w sumie nie wiadomo do końca - no i zapędził się już w spore kwoty z tym Flektogonem. Stąd moja propozycja. Na poziomie 500zł można już kupić systemowe szkiełko i cieszyć się wszystkimi pozytywami AF, auto ISO itp. DA 35/2.4 pasuje tutaj znakomicie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach