krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Nie wiem jak to się stało, ale jednak mam baterie ;-)
W komplecie z aparatem dostałem nieużywaną (w oryginalnym blistrze) Duracell PX400 która ma raczej swoje lata bo nawet w necie nie mogę znaleźć wzmianki o niej. Po włożeniu do aparatu wydawała się nie działać, uprzedzam, że wiedziałem jak obsługiwać aparat i jak mierzyć światło. Dzisiaj rano próbowałem podmienić ją na jakąś zegarkową 1.55V. Niestety te które mam w domu były jakieś małe, więc włożyłem z powrotem tę PX400 i... tadam :mrgreen: :mrgreen: DZIAŁA!!!
Tak czy inaczej muszę poszukać czegoś na zapas więc z porad skorzystam :-B
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
W SP500 mam Vinnic L936 i daje rade ;)
Na alledrogo 8,50 z przesylka za 10 sztuk :D

pz
 
saroman  Dołączył: 23 Paź 2019
To jest mój pierwszy post na tym forum- więc witam Wszystkich serdecznie.
Mam na imię Roman. Wybór systemu Pentaxa był raczej świadomy, no może trochę na przekór rynkowi ;-) . W każdym bądź razie od kilku lat jestem zadowolonym posiadaczem K7, a ostatnio coś pociągnęło mnie do analoga. I własnie mam pytanie dot. analoga.
Dołączam się do danego wątku bo pytanie dot. Spotmatica, a dokładnie tej dźwigni "SW". Mam Spotmatica SP II i tam po uwolnieniu migawki dźwignia samoczynnie opada. Czy podobnie ma być w przypadku Spotmatica F? Wiem że z SMC Takumarami pomiar świtała jest przy max. otwartej przysłonie, chodzi mi o inne obiektywy z automatyką przysłony.
Będę wdzięczny za pomoc
Pozdrawiam
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
Witam, jestem świeżym właścicielem spotmatica sp2 :)
 
gleitmo  Dołączył: 28 Gru 2022
Dzień dobry
Mam pytanie, które dotyczy modelu omawianego w tym wątku.
Ostatnio kupiłem korpus aparatu Spotmatic (SP). Wygląda jak nowy i wydaje się działać poprawnie z jednym wyjątkiem. Chodzi o światłomierz - zastanawiam się, czy ktoś może mi pomóc, ponieważ jestem trochę zdezorientowany.
Z jednej strony instrukcja obsługi mówi (na stronie 7, krok 4), że aby włączyć światłomierz należy "push up the switch button" i "when the shutter is released, the meter switch will automatically turn off", a w kroku 6 jest napisane: „be sure to turn off the meter's switch when not actually taking readings”. Co sugeruje, że ręczne wyłączanie światłomierza jest dozwolone (choć nie jest to napisane wprost).
https://www.manualslib.co...-Spotmatic.html
Z drugiej strony podobno ręczne wciśnięcie włącznika jest uważane za najczęstszą przyczynę psucia się światłomierza. Nie jestem pewien, czy to prawda - słyszałem to od doświadczonego fotografa i nie mam powodu, by mu nie wierzyć.
https://www.youtube.com/watch?v=iOI_jUqgnoY
(7:25 - 7:55)
Drążę ten temat przede wszystkim dlatego, że w moim Spotmaticu po zwolnieniu migawki światłomierz nie wyłącza się automatycznie - co pewnie oznacza, że jest częściowo uszkodzony. Nie byłoby problemu, a nawet tak chyba wolę. Gdybym tylko miał pewność, że mogę ręcznie wyłączać światłomierz i nie popsuje się nic innego.

Zastanawiam się, jakie są Wasze doświadczenia: Czy Waszym zdaniem można wyłączać światłomierz przesuwając dźwignię w dół? Czy komuś popsuło się coś w aparacie z powodu wykonywania takiej czynności?
Może ktoś wie czy (i w jaki sposób) da się łatwo naprawić usterkę która powoduje że w moim egzemplarzu światłomierz nie wyłącza się automatycznie?

PS
Oczywiście włożyłem do aparatu nową baterię (SR936SW) z pierścieniem dystansowym i wskazówka światłomierza porusza się w górę i w dół (do plusa i minusa) prawidłowo, gdy zmieniam czas otwarcia migawki i obracam pierścień przysłony. Ale ponieważ zrobiłem dwa zdjęcia i musiałem ręcznie wyłączyć światłomierz, ten test zrobiłem tylko raz.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
gleitmo, widzę, że i na nasze forum trafiłeś. Witam więc serdecznie. Co do pytania to wydaje mi się, że odpowiedziałem w miarę wyczerpująco na koreksie. Zapewne odezwie się tu ktoś kto nadal używa jakiegoś Spotmatica i sprawa ostatecznie się wyjaśni.
 
gleitmo  Dołączył: 28 Gru 2022
Dziękuję za odpowiedź i tak, przyznaję się - o to samo zapytałem na forum Korex.
Prawdę mówiąc dodatkowo na dwóch innych zagranicznych forach poświęconych fotografii.

Na obu uzyskałem taką samą odpowiedź - ręczne wyłączanie światłomierza nie uszkadza światłomierza. Byłoby to nielogiczne i konstruktorzy musieli wziąć pod uwagę taką ewentualność. Są to opinie osób, które deklarują, że używały wielu egzemplarzy tego modelu i nie spotkały się z usterką wywołaną "nadużywaniem" tego włącznika. Wygląda na to, że osoba na którą powołuje się pan P.H. nie miała racji.
Jedna osoba zasugerowała, że skoro w niektórych późniejszych modelach nie było wyłącznika i aby "zdezaktywować" światłomierz należało założyć dekielek na obiektyw więc pewnie tak samo można robić w starszym Spotmaticu. Może i tak (nie wiem jaki jest dokładny schemat układu pomiarowego) ale jest to niewygodne bo włączenie światłomierza powoduje również przymknięcie przysłony.
Poza tym uzyskałem zgodne opinie co do tego, że niewyłączanie się światłomierza automatycznie po zwolnieniu spustu migawki jest typowym objawem zaschniętego/zgęstniałego smaru w mechanizmie. To również jest bardzo prawdopodobne. Rozwiązaniem problemu ma być czyszczenie i ponowne smarowanie.

W tym kontekście mam do Was pytanie, czy możecie polecić serwis aparatów analogowych, w którym można by było zrobić taki przegląd (czyszczenie i smarowanie)? Jak wspominałem mój egzemplarz jest naprawdę dobrze zachowany niechciałbym trafić na takiego "fachowca" który doprowadzi go do stanu jakby przejechał 1000 km na skrzyni wywrotki wożącej urobek z kamieniołomu. Doświadczenie serwisanta to jedno, ale odnoszę wrażenie że takie przypadki bardzo często są skutkiem braku odpowiednich narzędzi (cyrkiel czy suwmiarka nie zastąpią właściwego klucza).
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Sprawdziłem na SP500 - po naciśnięciu spustu wyłącza się światłomierz. Łatwo to sprawdzić domykając przysłonę obiektywu i spojrzeć od przodu. Po naciśnięciu spustu wraca do w pełni otwartej.

Nie sądzę aby ręczne wyłączanie światłomierza mogło go uszkadzać - brzmi to trochę jak opowieści z mchu i paproci ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach