Color  Dołączył: 09 Mar 2015
[obiektyw] Coś dziwnego na soczewce Sigmy 17-50/2.8
Dość przypadkowo przy odpowiednim świetle zauważyłem dziwny a la odcisk linii papilarnych na którejś z wewnętrznych soczewek obiektywu. Początkowo myślałem, że po prostu przypadkowo dotknąłem paluchem, ale niestety nie. Nie jest na zewnętrznej soczewce. Wygląda trochę jak rzeczony odcisk, trochę jak skroplenie pary wodnej (ale jest od kilku dni, tzn. być może jest od początku, ale zauważyłem niedawno), a trochę jak cholera wie co.
Obiektyw nowy, świeżutki, kupiony może ze 2 tygodnie temu. Na fotkach zero jakichś śladów, inna sprawa, że większość zdjęć zrobiona na mocno otwartej przysłonie to i nie może być widoczne. Na mocno przymkniętym nie próbowałem.

Poniżej próba uchwycenia defektu, na drugiej fotce lepiej widoczna





Czy ma ktoś może pomysł co to może być? Żal d... ściska, ale będę chyba musiał wysłać obiektyw do serwisu...
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
po co do serwisu. Zwróć sprzedawcy jako towar niezgodny z umową. Pzdr.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Color, mam coś podobnego . Też w sigmie ale manualnej . Widoczne tylko pod pewnym kątem . Nie stwierdziłem wpływu na zdjęciach . Może to być nierównomierność napylenia powłoki na soczewce .
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Niestety - wysyłka do serwisu. Przez noc nie nastąpiło cudowne zniknięcie tego czegoś ;-)
Wg pani z serwisu to najprawdopodobniej wynik skroplenia i zaschnięcia pary wodnej, ale to tylko gdybanie. Trzeba wysłać, zweryfikują na miejscu.
Niby nie ma się czym martwić, szkło jest na gwarancji, ale to denerwuje...

[ Dodano: 2016-04-04, 21:33 ]
Obiektyw został wysłany do serwisu gwarancyjnego, po niecałym tygodniu został odesłany (dzisiaj go odebrałem). W karcie gwarancyjnej adnotacja - czyszczenie 1 grupy optycznej.
Dziwne "bąbelki" / "kropelki" zniknęły. Odetchnąłem... ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach