Kronk  Dołączył: 26 Lis 2007
Oświetlenie do kręcenia filmów
Cześć,
Przejrzałem inne wątki o softboxach i zauważyłem, że dotyczą one robienia zdjęć. Tymczasem ja chcę kręcić filmy. Nie znalazłem nic na ten temat, więc zakładam ten wątek, mam nadzieję, że nic nie dubluję. I oczywiście proszę o pomoc : )
Kupiłem ostatnio dwa softboxy 60x40 z żarówkami o mocy 55 W, 5500 K, gwint e27., 50hz.
Ustawiłem je około 1,5 m. przede mną, po prawej i lewej stronie. Tak jak na tych filmach, które zresztą polecam. Używam k30.
http://wistia.com/library...ty-lighting-kit
http://wistia.com/library/lighting-on-the-fly
Moim zdaniem główny aktor, czyli ja, jest niedoświetlony. Tak jakby ciemnawo to wszystko wyglądało. Próbowałem różnych ustawień, bliżej, dalej itp. Dalej trochę za ciemno, nawet w najjaśniejszym ustawieniu. Gdy wprowadziłem korektę ekspozycji +1, to było już ok. I tu pojawiają się moje pytania.
1) Jaką lampę (żarówkę) zastosować. Mam 55 kw. Znalazłem na allegro żarówki o mocy 125 kw i 85 kw. Różnica w cenie niewielka, więc wziąłbym 125 kw. Ale czy 125 nie będzie zbyt mocna?
2) Korekta ekspozycji trochę mnie martwi, obawiam się, że jakość będzie gorsza. A może jestem w błędzie.
Co sądzicie na ten temat? Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Może jednak byłoby warto liznąć trochę podstaw dotyczących fotografowania/filmowania? Kontrola ekspozycji?
 

Kronk  Dołączył: 26 Lis 2007
Bardzo dziękuję za komentarz. To są moje pierwsze próby filmowania. Dotychczas tylko fotografowałem i stosowałem korektę, gdy uważałem, że jest to potrzebne. Tutaj jak widzisz również zastosowałem. Ale mam wątpliwości, czy to nie wpłynie na jakość filmu, gdyż korekta jest dosyć mocna. Wątpliwości wynikają z tego, że dopiero początkuję w filmowaniu. Poza tym zastanawiałem się, czy przy mocniejszych lampach nie można by nieco oddalić softboxów od sceny. Te 1,5 m wydaje mi się krótkim dystansem. Światło razi w oczy itp.
Chętnie przyjmę wskazówki albo odesłanie do jakiegoś artykułu dotyczącego podstaw korekty przy filmowaniu.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
To są dokładnie takie same wiadomości jak przy fotografowaniu.
Jedyna różnica to używanie (najczęściej) 1/50 przy filmowaniu.
Ty robisz to na jakiejś automatyce ? (bo wyczytałem "korekta" + 1) - po jaką cholerę ?

[ Dodano: 2016-04-07, 09:42 ]
To są dokładnie takie same wiadomości jak przy fotografowaniu.
Jedyna różnica to używanie (najczęściej) 1/50 przy filmowaniu.
Ty robisz to na jakiejś automatyce ? (bo wyczytałem "korekta" + 1) - po jaką cholerę ?
 

Kronk  Dołączył: 26 Lis 2007
Właśnie sprawdziłem - mam ustawienie Av, iso auto. Ustawię na M, nawet nie wiedziałem, że w trybie filmowania tak można ;) Ustawię 1/50 i zobaczę, jaka przysłona będzie dobra. Zakładam, że skutek będzie taki sam, jakbym dał korektę ekspozycji, ale teraz będę przynajmniej kontrolował wszystkie ustawienia, w tym również iso. Spróbuję dzisiaj wieczorem. Wielkie dzięki.

Przy okazji, jeżeli ktoś będzie coś wiedział na temat tych mocniejszych żarówek, czy się sprawdzają, czy nie za mocne do nagrywania sceny typu gadająca głowa, to będę wdzięczny.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2016-04-09, 18:44 ]
Nagrywałem na manualu, ustawiłem czas i przysłonę tak, by jasność mi odpowiadała. Czyli w sumie osiągnąłem ten sam efekt, jakbym dał korektę ekspozycji. Co do żarówek w softboxie, to jednak wstawię mocniejsze. Przynajmniej będę mógł ustawić go nieco dalej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach