sasic  Dołączył: 30 Lip 2009
Problemem może się okazać maksymalny czas 1/180,
na wyższych czasach mój ks2 nie wyzwala dodatkowej lampy,
a gdy podniesiesz wbudowaną nie ustawisz krótszego czasu.
Zaznaczam- nie mam oryginalnej lampy Pentax-a, używam Metzów i jakiegoś starego Culmann-a
 

Sent  Dołączył: 06 Lip 2010
Dokładnie mam to samo u siebie w K-x, co opisuje sasic. Jak aparat przekroczy 1/180 to nie wyzwala lampy. Jedyny patent jaki działa, to czarna blenda zasłaniająca model, przez co tło mamy naświetlone, a lampa naświetla poprawnie samego modela. Tylko w tym momencie wracamy do punktu wyjścia: kto trzyma blendę?

Przy okazji mam pytanie: czy tryb PTTL HSS działa na Av czy tylko w trybie M? Bo np. zdalne wyzwalanie lampy błyskiem wbudowaną działa tylko w trybie (chodzi o brak przedbłysku). A co bym nie robił, to nie przekroczę czasu 1/40 w trybie Av.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dexdorma310878 napisał/a:
czy za pomocą kabla tego metza 52, da się wyzwolić

Po kablu HSS działa - to jest tylko przedłużenie stopki.
dexdorma310878 napisał/a:
wyczytałem że transmiterów nie ma Pentax do tego

Dwie firmy produkują wyzwalacze radiowe przenoszące P-TTL. W którymś z wątków tego działu ktoś o nich wspominał.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie mam doświadczeń z błyskaniem.
 

Sent  Dołączył: 06 Lip 2010
dexdorma310878 napisał/a:
Myślę, że nie ma problemu z tym jeśli mam lamę na sankach, bo HSS mi doskonale działa , ale używam szkła 50 1.4, i chciałem odejść od modela na parę kroków, i ten HSS sobie juz z tym nie poradzi mając go na BODY, wiadomo jest słabsze światło, i myślałem tez by lampę ustawić gdzieś na statywie, ale problem zaczyna się bo musiałbym mieć Lampę Pentaxa systemową , Tak się zastanawiam po co w tym METZ 52, jest ten HSS, skoro nie mogę z niego korzystać w pełni.....

Ale nie wiem w czym problem? Kupiłem na Aliexpress zasłonkę na wbudowaną lampę błyskową, coś jak to, tylko z czarnym plastikiem na końcu, za sumę mniejszą niż 1$. Dokładnie taką tylko jeszcze z czarnym plastikiem: Zasłona/dyfuzor
Aparat w trybie M, ustawiam w body lampę wbudowaną jako nadrzędną, mojego Metza 52 ustawiam na statywie tam gdzie chcę, fotocelą skierowaną do mnie, palnik przekręcony tam gdzie chcę błysnąć. W lampie tryb Servo. Robiąc zdjęcie, błysk lampy wbudowanej nic mi nie psuje, a Metz ustawiony tam gdzie chcę ładnie mi błyska.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Post niekoniecznie techniczny:
Nie rób tego. Mam na myśli doświetlanie portretu lampą na sankach, nawet z dyfuzorem. Efekt i tak będzie sztuczny. W portrecie zasadniczą rolę odgrywa wielkość modyfikatora - to dzięki niemu światło jest bardziej rozproszone, zbliżone do naturalnego. Dodatkowo lampa ustawiona na wprost nawet błyskając z obniżoną ekspozycją spłaszcza zdjęcie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Proponuję to, co jest ogólnie znane - blenda (np. z uchwytem na statywie jeżeli nie masz pomocnika podczas sesji) lub parasolka na statywie z wyzwalaczem radiowym (plus filtry szare by dojść do czasu synchro).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach