storm36  Dołączył: 18 Cze 2007
Ładowarka BC-700
Witam.
Mam pytanie odnoscie ladowarki do akumulatorkow BC-700.
Jakim napieciem ladowarka powinna ladowac akumulatorki, obecnie mam ustawiona funkcje odswiezania i na wyswietlaczu napiecie waha sie pomiedzy 1.17V a 1.40V. Czytalem ze napiecie powinno wynosic 1.44V. Czy ladowarka moze byc zepsuta czy tak ma byc ??
Dodam ze ladowane aku to Energizer 2500mAh i Sony CyberShot 2500mAh

Foto

Pozdrawiam
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Ładowarki najlepiej ładuje się stabilizując prąd a nie napięcie. I tak też robi ta ładowarka. Ustawia stały prąd a napięcie tak reguluje, żeby płynął ten stały prąd w miarę zmieniania rezystancji wewnętrznej ogniwa.

Inaczej mówiąc: wszystko w jak najlepszym porządku.

PS. Świetna ładowarka. Dobry wybór.


pozdrawiam

--
Krzysztof Palenta
 
storm36  Dołączył: 18 Cze 2007
Dzieki kesek
Mam jeszcze jedno pytanie - jakie powinno byc koncowe napiecie ladowania (chodzi o to zeby stwierdzic w jakim stanie jest akumulatorek)
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Zalezy od jakosci akumulatorka. U mnie potrafi pokazywac jako FULL przy 1.44V, ale to zalezy od akumulatora.

Jak masz nowe akumulatorki - ustaw je na tydzien na REFRESH, by ladowarka pracowala z nimi w tej funkcji odswiezania - uzyskasz maksymalna pojemnosc z ogniwa - bowiem ona jest najbardziej istotnym parametrem, a nie wartosc napiecia na nim.
Kupuj markowe AA o pojemnosci minimum 2000mAh (im wiecej tym lepiej), i napieciem sie nie przejmuj. Jesli chcesz dobrze naladowac akumulator - niechaj BC-700 pracuje z najnizszym pradem ladowania, czyli 200mAh (im wyzszy prad tym szybsze naladowanie, ale gorzej dla akumulatora - wyzszym pradem laduj jakas niemarkowa produkcje z zalozeniem, ze za pol roku i tak je wyrzucisz).
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Jak masz nowe akumulatorki - ustaw je na tydzien na REFRESH
Albo kupić eneloopy. Są już uformowane.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Albo kupić eneloopy. Są już uformowane.

argawen, a skąd takie wnioski? Dodam nieśmiało że ja swoje enelopy formowałem :oops:
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
tomecki napisał/a:
ja swoje enelopy formowałem

Przecież one są naładowane i uformowane :mrgreen:
To jedna z ich zalet.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
tomecki, one sa gotowe do uzycia zaraz po zakupie. To jedna z ich zalet :mrgreen:
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Zdano, argawen, że naładowane to tak, ale że uformowane? Przecież nawet specjalnie zakładałem jakiś topic i doradzono mi formowanie owych :evilsmile: , zaraz odnajdę te wypowiedzi.

[ Dodano: 2007-06-18, 21:12 ]
to tu źli ludzie tak doradzali ;-)
http://pentax.org.pl/view...0+kilka+pyta%F1
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
tomecki, nie przejmuj się, krzywdy im nie zrobiłeś tym formowaniem (chyba) :mrgreen:
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Zdano, myślę że nie, bo tak około 700 klapnięć udaje mnie się wykonać :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
tomecki napisał/a:
to tu źli ludzie tak doradzali ;-)
A tam, jam pisał tylko o zwykłych AA :mrgreen: . To oni " pokazuje paluchem w nieokreślonym kierunku"
 

mihra  Dołączył: 19 Maj 2007
Mówiąc ściśle, napięcie ładowania accu NiMH nie powinno przekraczać 1,5V/ ogniwo. W przeciwnym przypadku w ogniwie zaczynają się wydzielać gazy, Skąd? - wiadomo z chemii magazynującej energię. Więc w ten sposób że tak powiem, pojemość ogniwa idzie w atmosferę. Oczywiście to nie jedyny efekt uboczny. Ogniwa zaczynają się mocno grzać. Tak więc każda "inteligentna" ładowarka winna wyłaczyć tryb ładowania w przypadku przekroczenia temperatury(ok 50st) i napięcia ładowania >1,5V. Najczęściej do czynienia napięciami > 1,5V mamy do czynienia gdy ogniwo jest po prostu już zużyte.
Inteligentne ładowarki rozpoznają naładowania accu poprzez pomiar napięcia metodą -dv. Polega to na tym, że co kilka sekund mierzone jest napięcie na ogniwie. Cechą charakterystyczną naładowanego do ok 100-105% ogniwa jest taki skok napięcia. Normalnie napięcie w miarę ładowania sukcesywnie rośnie, jednak właśnie w tym punkcie gwałtownie rośnie(gwałtownie tzn kilka mV) a następnie spada i właśnie po tym ładowarka rozpoznaje naładowanie. Zaś rozładowanie jest prostsze, polega jedynie na obciązeniu ogniwa jakąś rezystancją i czekaniu aż napięcie spadnie do max 1V/ogniwo.
Możesz dla celów dydaktycznych wsadzić do ładowania jakieś kompletnie rozwalone ogniwo i zobaczyć jak sobie z nim ładowarka radzi. Przy jakich napięciach się wyłaczy. Bedzie to troszkę szybsze niż czekanie w przypadku accu 2500mAh ;)
 

tomszaf  Dołączył: 02 Mar 2007
[quote="tomecki"]Zdano, argawen, że naładowane to tak, ale że uformowane?

Zgadzam się w pełni. Po pierwszym rozładowaniu Eneloopów zrobiłem TEST na BC-700 i miały średnio 1300 mAh, następnie po REFRESH 2040 mAh
 

mihra  Dołączył: 19 Maj 2007
Tak mi się jeszcze jedno przypomniało...W sumie pojemności to troszkę może być pic na wodę jeśli chodzi o zastosowanie praktyczne. Pamiętajmy, że pojemność mierzona np. przez BC700 jest liczona od pełnego naładowania do spadku 1V/ogniwo(jak mniemam). Teraz zasadnicza kwestia: czy elektronika aparatu też akceptuje jako dolne napięcie 4V(dla 4 accu) ? Jeśli tak - to mamy do dyspozycji owe 2000mAh, jeśli nie - to oczywiście mniej. Trzeba zwrócić również uwagę na charakterystykę prądowo napięciową przy rozładowaniu różnymi prądami. To samo ogniwo obciązone np 200mAh będzie miało stałe napiecie 1,2V prawie do końca, a jak obiążymy 1A to okaże się że ze względu na rezystancję wewnętrzną(zmieniającą się w zależności od obciązenia) charaktrystyka napiecia bedzie miało bardziej dramatyczny przebieg. I nijak nie wyjdzie że "prąd x czas" i mamy niby pojemność znamionową. W zasadzie to przydatność accu do danego urzadzenia powinno się mierzyć przy konkretnym poborze mocy. Nie deprecjuję tutaj BC700, bowiem sam coraz bardziej dojrzewam do jej zakupu (może nie chodzi tu o pomiar pojemności ale o ładowanie każdego ogniwa oddzielnie) ale ostrzegam przed pochopnymi wnioskami. Sam mam w pracy dziesiątki takich przykładów , jako że zajmuję się miedzy innymi naprawami i obsługą techniczną radiotelefonów. Dla przykładu: na przyrządzie accu ma pojemnośc 700mAh(powinno mieć ok 1400 ale już ma kilka miesiecy pracy za sobą), radiotelefon pobiera w czasie czuwania ok 100mA - czyli powinien pochodzić ok 7h. I chodzi.... ale na nasłuchu. Wystarczy 2-3 razy nacisnąć nawet na kilka sekund nadawanie, prąd wzrasta do 1-1,5A i..... wszystko pada.
A co do formowania - to polecam taki zabieg nawet raz na 2-3 miesiące. Szczególnie jeśli ogniwa uzytkowane są z przerwami(z Eneloopami może niekoniecznie) . Czasem taki zabieg potrafi przywrócić zycie pozornie zdechłym accu. Ale to czasami. Jak się je zajedzie -to niewiele pomaga. Mozna je co najwyżej wsadzić do mniej prądożernych urzadzeń.
A tak na marginesie, grzeje się ta BC700 w czasie pracy? :roll:
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
mihra napisał/a:

A tak na marginesie, grzeje się ta BC700 w czasie pracy? :roll:


Slabo - i to jest piekne. Mam inne ladowarki, ktore na tych samych ogniwach potrafily "zagotowac" akumulatorki - tu nie ma takiego problemu.
 

dyptam  Dołączył: 14 Kwi 2007
Tok'Ra napisał/a:
Mam inne ladowarki, ktore na tych samych ogniwach potrafily "zagotowac" akumulatorki - tu nie ma takiego problemu.
W mojej BC-700 dziś po włożeniu baterii ujrzałem napis "null" co świadczyłoby o całkowitym zużyciu baterii, tak mi się wydawało. Dla pewności włożyłem je do jakiejś ładowarki "no name" i ożyły. Po podładowaniu włożyłem je ponownie do BC-700 i zaczęło ładować.
Może wszyscy podpędzają w ten sposób baterie, ale tak chciałem się podzielić doświadczeniem z dzisiejszego dnia.
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
dyptam napisał/a:
W mojej BC-700 dziś po włożeniu baterii ujrzałem napis "null" co świadczyłoby o całkowitym zużyciu baterii, tak mi się wydawało. Dla pewności włożyłem je do jakiejś ładowarki "no name" i ożyły. Po podładowaniu włożyłem je ponownie do BC-700 i zaczęło ładować.


Też tak miałem i wkrótce się okazało, że tak ożywiane akumulatory były jednak "najsłabszym ogniwem" - więc ożywiać, ale włożyć do zegarka, myszy bezprzewodowej itd. - bezpieczniej oznaczyć i zmienić ich zastosowanie - bo padają potem nagle i bez uprzedzenia w trakcie pracy.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
dyptam napisał/a:
W mojej BC-700 dziś po włożeniu baterii ujrzałem napis "null" co świadczyłoby o całkowitym zużyciu baterii, tak mi się wydawało.

Miałem tak samo ale poprzez lenistwo nie wyciągnołem z ładowarki aku i rano o dziwo zaczeło pokazywać że ładuje :) i napis null zniknoł 8-)
 

dyptam  Dołączył: 14 Kwi 2007
tomecki napisał/a:
ale poprzez lenistwo nie wyciągnołem z ładowarki aku i rano o dziwo zaczeło pokazywać że ładuje :)
patrz, a mówią, że lenistwo nie popłaca :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach