krishna  Dołączył: 09 Lis 2008
Z 70 i kilka pytań
Witam wszystkich
zakupiłem niedawno bardzo ładnego pentaxa Z70 i mam pytań kilka;

jaki jest pomiar światła w tym aparacie punktowy, uśredniony, wielosegmentowy) i jak przełączać między trybami pomiaru światła (jeśli się da oczywiście)

czy istnieje opcja wielokrotnej ekspozycji i jak ją włączyć jeśli się da oczywiście

czy czułość filmu jest ustawiana automatycznie (kod Dx) i nie da się forsować filmu "ręcznie"

cy można używać dwóch lamp błyskowych jednocześnie (tej wbudowanej i tej na sankach i jak one współpracują)

dziękuję za odpowiedz

ps jeśli ktoś ma polską instrukcję do tego aparaciku to chętnie przygarnę (angielską mam a link z instrukcją obsługi aparatu, który podany jest na forum nie działa)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
krishna, tu garść podstawowych informacji: http://pentax.org.pl/wiki/index.php/Z-70

A stąd weźmiesz instrukcję w j. ang.: http://www.pentax-manuals.com/manuals/af/z70.pdf
Obawiam się, że z polską może być problem.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
jorge.martinez napisał/a:
z polską może być problem

Nie ma problemu, podaj tylko adres do wysłania.
 

rafalartur  Dołączył: 04 Wrz 2008
Zdano, co byśmy bez Ciebie zrobili ;-)
 
mihu7  Dołączył: 25 Lis 2013
Witam i podłączę się pod temat. Kupiłem Z70 ale ma okropnie zabrudzoną matówkę. Orientuje się ktoś, czy w tym modelu wyjmuje się ją od strony lustra, czy trzeba rozkręcać "górę". Mam za słabe oczy i niby jest tam (od strony lustra) ramka, która przytrzymuje matówkę, ale nie mogę się do tej ramki dobrać, nawet w okularach... Podpowie ktoś, jak ją wyczyścić ?
 

Atimis  Dołączył: 22 Lut 2009
Nie znalazłem właściwszego miejsca, więc pytam tu - wie ktoś może co ustawić przy obiektywach M aby był pomiar światła ? Kiedy tylko pierścień przysłony nie jest w pozycji A światłomierz w moim Z-70 nie wie co się dzieje i ja przyznam, że też ;-)
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Atimis, sprawdź, czy z lewej strony mocowania w aparacie masz taką wajchę i czy możesz nią poruszać bez oporów. Sprawdź też w obiektywie czy masz z tej samej strony identyczny wichajster (naprzeciwko popychacza przysłony, schowany w bagnecie) i czy się porusza gdy zmieniasz wartości pierścieniem przysłony.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
kojut, w czasach Z-70 nie było jeszcze okrojonego bagnetu "bezwajchowego".

[ Dodano: 2016-04-13, 12:03 ]
Zresztą Atimis coś namieszał - obiektywy serii M nie mają w ogóle pozycji A na pierścieniu przysłon :-D
 

Atimis  Dołączył: 22 Lut 2009
Chodzi mi o to, że światłomierz ogólnie działa z pozycją A ale kiedy zmienimy przysłonę manualnie, czy to w obiektywie A czy M, tego pomiaru nie ma.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Atimis napisał/a:
pomiaru nie ma

A jakie są tego objawy? Włączasz aparat na pozycję PICT czy ON?
 

Atimis  Dołączył: 22 Lut 2009
Włączam na ON i pokazywane czasy są abstrakcyjne na poziomie x sekund, jak odkręcę obiektyw nic się nie zmienia czyli jakby w ogóle nie uwzględniał obiektywu z ustawioną pozycją inną niż A...?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Wygląda faktycznie na awarię mechanizmu przenoszenia wartości przysłony – aparat uważa, że szkło jest mocno przymknięte, stąd długie czasy. Spróbuj poruszać elementem oznaczonym numerem 4 na poniższym rysunku.


Powinien sprężynować, powracając zawsze na górną pozycję, a aparat powinien wtedy reagować zmianą dobranego czasu.

 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Ryszard napisał/a:
kojut, w czasach Z-70 nie było jeszcze okrojonego bagnetu "bezwajchowego".

Pierwszy raz pojawił się dwa lata później. Ale nie pisałem o tym. Wajchę mógł ktoś wymontować, albo mogła się zaciąć (o czym pisze bakulik wyżej) i tego mój post tyczył.
 

Atimis  Dołączył: 22 Lut 2009
Niestety coś jest tam lekko ułamane, zupełnie mikroskopijnie ale zapewne wystarczająco...poza tym mechanizm działa bez zarzutu. Dziękuję za wyjaśnienia !

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach