andyspring  Dołączył: 21.11.2011
allthatshewants napisał/a:
chester, Enzo,

dla mnie z faktycznych zalet k-3 wychodzi, że ma lepszą jakość AF i wyższą rozdzielczość. Wyższa rozdzielczość nie jest dla mnie decydująca. AF już tak. Czy amator (zawsze nim będę - nawet w kwestii języka jak wykazał chester :mrgreen: ) dostrzeże różnicę? zwłaszcza nie mając super - ekstra - hiper szkieł z gwiazdkami itp.? Chodzi o zdjęcia w normalnych, dziennych warunkach oświetleniowych oraz zdjęcia z wczesnego wieczora. W tym k-5IIs było bardzo dobre (np. w porównaniu do k-5). W tym kontekście musi się pojawić kwestia ISO i jego użyteczności. Tu pewnie jest chyba podobnie... Więc decyduje AF, a dokładniej "rozmiar różnicy" na korzyść k-3. Jest czy nie ma? A jeśli jest, to jak duży?

Pisałem już o tym. Robię sporo zdjęć z imprez sportowych, gdzie jakość AF ma duże znaczenie. Od ponad dwóch lat mam K3 - w międzyczasie przez ok. pól roku byłem również posiadaczem K5IIs - kupiłem ze względu na dobre opinie.
Zostałem przy K3 właśnie z powodu lepszego AF. Również ergonomia K3 bardziej mi odpowiada, podwójny slot na karty również przydatny.
Podpisuję się pod opiniami Enzo, na temat podejścia pentaksiarzy do obu puszek.

Michu  Dołączył: 18.04.2006
Wybierz cokolwiek. I tak będziesz zadowolony. Od kilku ładnych już lat aparaty są na tyle dopracowane, że nie ma sensu ich wymieniać. Zauważ - dziś miała premiera nowa puszka i to formatu 35mm (K-1 II) - i zero ekscytacji czy wzmożonego ruchu na forum. Ot, kolejna p***** w systemie.

Color  Dołączył: 09.03.2015
Michu napisał/a:
Od kilku ładnych już lat aparaty są na tyle dopracowane, że nie ma sensu ich wymieniać

No właśnie. Słuszna uwaga. Od ok. 3 lat używam K-50 (ponad 20 tysięcy klapnięć) i jestem zadowolony. Oczywiście, że do sportu ta pucha się nie nadaje. AF-C to raczej teoria i rodzaj bajeru, który nie działa jak powinien. Cały czas liczę się, że ustrojstwo od sterowania przysłoną wyzionie ducha i trzeba będzie pomyśleć i o naprawie i o... nowej puszce ;-) Na razie zbieram przezornie do świnki drobne.
Miałem ciągoty żeby proces nabywania K-3ii przyspieszyć, ale troszkę ostygłem. Z jednej strony większa matryca pozwala fajnie kropować, z drugiej te olbrzymie pliki... Właśnie sprawdziłem - największe z K-50 to ok. 20MB, większość ok. 16MB.
K-3ii jest teraz w niezłych cenach, np. w Euro za 3699 i możliwość zakupu na raty 0% Fajnie byłoby poczekać na następcę, ale cena wyjściowa będzie sporo wyższa... Choć KP dość szybko staniał. I bądź tu mądry...

Kuba Nowak  Dołączył: 12.05.2010
Też się zgadzam - na co dzień K-30 mi wystarcza, ale jak w grę wchodzi kadrowanie zdjęcia, to K-3 bardzo się przydaje... inna sprawa, że oba wymagają naprawy.

Mertz  Dołączył: 24.04.2006
Enzo napisał/a:
Poza tym K-3 oferuje większą trwałość (liczba cykli migawki), podwójny slot kart pamięci, lepszy AF i wyższą rozdzielczość. To po prostu solidny aparat, tyle, że bez legendy.

...w sumie to tak.

Color napisał/a:
Miałem ciągoty żeby proces nabywania K-3ii przyspieszyć, ale troszkę ostygłem. Z jednej strony większa matryca pozwala fajnie kropować, z drugiej te olbrzymie pliki... Właśnie sprawdziłem - największe z K-50 to ok. 20MB, większość ok. 16MB.

Ja bym tak tutaj nie dramatyzował. Przy dzisiejszych cenach dysków wielkość plików jest wg mnie sprawą co najwyżej drugorzędną. Ważniejsza jest wg mnie kwestia podejścia do tego, co chcemy zostawić, czyli selekcja naszych "dokonań". Na moim przykładzie - nabyłem z 1,5 roku temu dysk 1TB tylko z dedykacją na magazyn zdjęć do LR. Są na nim praktycznie wszystkie fotki z ostatnich co najmniej 10 lat - DS, K10, D700, K3, GRD3, GR, do tego sporo skanów. Lightroom ma zindeksowane trochę ponad 33 tysiące plików. Nie licząc zdjęć z DS'a i skanów - WSZYSTKO to RAW'y, bez wyjątku. I na ten moment mam zajęte 600GB (w tym 200GB to K3, coś koło 6,5 tys. plików) więc pozostałe trochę ponad 300GB będę zajmował pewnie najbliższe 2-3 lata. Tyle że ja stosuję bardzo brutalną selekcję, w wyniku której zostaje mi max. 30% zrzutu z karty (a bywa, że i mniej).

Michu napisał/a:
Zauważ - dziś miała premiera nowa puszka i to formatu 35mm (K-1 II) - i zero ekscytacji czy wzmożonego ruchu na forum. Ot, kolejna p***** w systemie.

...bo tak czytam, czytam - i jakoś te zmiany są tak kosmetyczne, że nawet głupio o nich pisać z ekscytacją.

Mertz napisał/a:
Tyle że ja stosuję bardzo brutalną selekcję, w wyniku której zostaje mi max. 30% zrzutu z karty (a bywa, że i mniej).

Też tak mam, ale nie uważam, żeby to było specjalnie brutalne. Jeżeli zostaje mi więcej niż 30% plików, to znaczy, że nie byłem wystarczająco krytyczny, samokrytyczny.

Kuba Nowak napisał/a:
Też tak mam, ale nie uważam, żeby to było specjalnie brutalne. Jeżeli zostaje mi więcej niż 30% plików, to znaczy, że nie byłem wystarczająco krytyczny, samokrytyczny.

Qrna, aż sprawdzę w domu jeszcze raz, ale wynika, że zdjęć z K-3 mam w LR wspomniane ok. 6,5k, a klapnięć migawką ok. 33k. Czyli że "się nie pieszczę" :evilsmile:
A co do samej selekcji - pamiętam kilka lat temu, na tym forum, głęboko fotograficzno-filozoficzny watek o tym "czy selekcjonujecie zdjęcia" ale w domyśle - że robicie to z wyższych pobudek, a nie z trywialnej potrzeby oszczędzania pojemności dysku... Taki OT.

Może nie powinienem się przyznawać, ale usuwając zdjęcia odczuwam dziwną satysfakcję. Może to wrodzona oszczędność centusia ;-)
Halo, co na to Poznań?
Z drugiej strony mam katalogi z nieprzebranymi zdjęciami i to są wrzody na moim sumieniu...

allthatshewants  Dołączył: 05.06.2017
i tradycyjnie już, OT (choć nie tak duży, jak to już bywało w innych wątkach) sprowadził nas na obszary, z których nie widać faktycznej walki między k5IIs i k-3. Halo, halo, studio? :mrgreen:

Ja mam doświadczenia tylko z K3 i powiem Ci po prostu - bierz K3. Oba korpusy są już leciwe, więc w tej sytuacji chyba bym myślał o konstrukcji nowszej, na swój sposób konstruowanej na nowo, a nie udoskonalanej po raz drugi. To jest dobry korpus i pomimo moich wszystkich uwag związanych z pracą AF'a - lubię go, bo jak się zapnie dobre szkiełko, to materiał dla LR'a jest wprost wymarzony, a matryca wykorzystuje w pełni to, co dostaje:

DA300/4

Color  Dołączył: 09.03.2015
Kuba Nowak napisał/a:
Może to wrodzona oszczędność centusia ;-)
Halo, co na to Poznań?

Poznań wyraża aplauz i zaakceptowanie :mrgreen:
Dużo zdjęć np. z imprez sportowych czy z imienin cioci zostawiam li tylko jako jpg, RAW po obróbce (po jakimś czasie) wywalam. Zdjęcia, które szczególnie mi się podobają, co do których mam przyszłościowe niesprecyzowane jeszcze plany, zostawiam w RAWach.
To prawda, że koszt dużego dysku (czy to zewnętrznego czy wewnętrznego) nie stanowi już dzisiaj dużego problemu finansowego. Nie mniej jednak fenig do feniga i będzie kokosza
Znów wyłazi cetuś ;)

tomek_j  Dołączył: 04.11.2010
Michu napisał/a:
Wybierz cokolwiek. I tak będziesz zadowolony. Od kilku ładnych już lat aparaty są na tyle dopracowane, że nie ma sensu ich wymieniać. Zauważ - dziś miała premiera nowa puszka i to formatu 35mm (K-1 II) - i zero ekscytacji czy wzmożonego ruchu na forum. Ot, kolejna p***** w systemie.

A czym się ekscytować? Pentax/Ricoh popadł w całkowitą apatię. Ta "premiera" mogła by być przy okazji nowego korpusu z nowinkami usuwającymi znane niedostatki systemu, lub jakiejś linii szkieł kalibru serii stałek ze światłem f/2 firmy Fuji. Samodzielna jest żałosna. Nawet najzagorzalsi Pentalibowie musza przyznać, że w systemie jest źle. .
Wracając do tematu. AF-C w K3 został przetestowany na Penatxforums przy okazji KAF4 i super hiper piętnastej wersji 55-300 PLM . To był test z panią, która rzucał psu takie kółko. Co wyszło - żenada https://www.pentaxforums....-re.html?src=hs
W Pentaxie AF-S jest w miarę dobry od K-5II. Odstaje od reszty ale nie jakoś dramatycznie. Wybór pomiędzy K-5II(s) a K-3 to prawie tylko wyłącznie wybór pomiędzy rozmiarem matrycy.

tomek_j napisał/a:
Wybór pomiędzy K-5II(s) a K-3 to prawie tylko wyłącznie wybór pomiędzy rozmiarem matrycy.

Akurat rozmiar matrycy jest ten sam ;-)

Kuba Nowak napisał/a:
tomek_j napisał/a:
Wybór pomiędzy K-5II(s) a K-3 to prawie tylko wyłącznie wybór pomiędzy rozmiarem matrycy.

Akurat rozmiar matrycy jest ten sam ;-)

Oczywiście - masz rację. Chodziło o rozdzielczość.

kerad  Dołączył: 02.08.2006
Mertz napisał/a:
jak się zapnie dobre szkiełko, to materiał dla LR'a jest wprost wymarzony, a matryca wykorzystuje w pełni to, co dostaje

Oj tam, takie foto można 13 letnim D200 zrobić a i AF nie najgorszy :evilsmile: Dajcie coś gdzie faktycznie czuć potęgę mocy :-P

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
tomek_j napisał/a:
popadł w całkowitą apatię
tomek_j napisał/a:
znane niedostatki systemu
tomek_j napisał/a:
w systemie jest źle
tomek_j napisał/a:
Co wyszło - żenada
tomek_j napisał/a:
AF-S jest w miarę dobry od K-5II
tomek_j, ubawiłem się :mrgreen:

JacekK  Dołączył: 08.09.2008
Ale.... z K5 (zwykłem- tym pierwszym) udawało mi się wyciągnąć więcej szczegółów z ciemnych partii obrazu niż z K3. Nigdy nie robiłem bezpośredniego porównania ale tak wynika z doświadczenia. Pewnie matryca K5 ma nieco lepszą dynamikę. (albo aparat lepsze oprogramowanie)

kerad napisał/a:
Oj tam, takie foto można 13 letnim D200 zrobić a i AF nie najgorszy Dajcie coś gdzie faktycznie czuć potęgę mocy

Może prezentacja mocy to to nie będzie, ale masz poniżej centrum kadru z linkowanego zdjęcia, RAW ciągle ten sam.

Tego ze wspomnianego D200 nie wyciśniesz.

Ryszard napisał/a:
ubawiłem się :mrgreen:

To miło

Michu  Dołączył: 18.04.2006
Mertz napisał/a:
...bo tak czytam, czytam - i jakoś te zmiany są tak kosmetyczne, że nawet głupio o nich pisać z ekscytacją.
Poprawili w doskonałym korpusie (K-1) jakość obrazka. I to znacznie patrząc po dostępnych materiałach. Czego chcieć więcej? Tak samo na początku marudzono na zmiany w K-5II.

Skocz do: