jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
  Projekt Średniego Formatu
Zapraszam do wzięcia udziału w zabawie Projekt Średniego Formatu. Zabawa nawiązuje nieco formułą do zabawy Jeden Aparat. Tutaj link do regulaminu drugiej edycji: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=49918 . Zaś tu do galerii prac: http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=100

Nazwa konkursu:

Projekt Średniego Formatu (w skrócie: PŚF)

Inspiracja:
Trudno wskazać jednoznaczną inspirację. U zarania zabawy stoi przekonanie, że warto fotografować z pewnym rozmysłem. Planować jakąś zwartą całość, która kiedyś się zakończy. Na którą składają się elementy tworzący kompozycję. Można to nazwać projektem, cyklem (o cyklach i projektach można poczytać tutaj: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=43843 ; http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=43087 .
To na pewno wyższy poziom bycia amatorem fotografii.


Kto:
Wszyscy użytkownicy P@PL, którzy zgłoszą swój udział do 30 kwietnia 2016 roku i równocześnie prześlą swoje prace w pierwszej turze zabawy.

Główne zasady:
1. Uczestnik przez cały rok (12 miesięcy) fotografuje:
a) średnioformatowym aparatem analogowym (marka dowolna, typ dowolny, format dowolny). Istotne by format klatki był taki sam. Oznacza to, że jeśli uczestnik postanowi robić zdjęcia 6x7, to tego się już trzyma przez cały cykl.
b) z dowolnym obiektywem o dowolnej ogniskowej (marka dowolna, ogniskowa dowolna - ale rekomendowany jasny standard). Oznacza to, że podczas zabawy można dowolnie zmieniać obiektywy.
c) z założonym jednym rodzajem filmu średnioformatowego (czyli szeroki film 120 lub 220), który nie ulega zmianie przez cały okres trwania zabawy (czyli jeśli zdecydujemy się robić kolor w C41, to już tego się trzymamy, to samo tyczy się BW lub E-6).

2. Uczestnik fotografuje w cyklu dwumiesięcznym. Oznacza to, że co drugi miesiąc wykonuje co najmniej dwie rolki (nie ma ograniczenia co do liczby rolek, można robić ich dowolną ilość, ważne by skończyć (skończyć, to znaczy wykonać właściwą dla formatu liczbę zdjęć, wywołać, przeskanować i wybrać zdjęcie w terminie), wywołuje ją, skanuje oraz wybiera dwa zdjęcia, po czym do 15 każdego kolejnego miesiąca (czyli zdjęcia pierwszej tury przysyłamy do 15. maja) przysyła na adres 120@pentax.org.pl.

Pliki nazywamy wg szablonu:
nrUczestnika_nrEdycji_nrZdjęcia.jpg
np. w odsłonie marcowo-kwietniowej:
01_02_01.jpg
01_02_02.jpg


W trakcie zgłaszania konieczne dodanie klauzuli:
Cytat
Do nadesłanych zdjęć posiadam pełne prawa autorskie. Zgadzam się na publikację tych fotografii pod moim nickiem.
Oświadczam, że biorę na siebie rozwikłanie ewentualnych roszczeń osób przedstawionych na zdjęciach w razie dochodzenia ich praw do wizerunku, a organizator konkursu nie będzie stroną w sprawie.


Dopuszczona jest standardowa obróbka graficzna: kadrowanie, poziomy, plamkowanie, itp. czynności, które można zrobić z odbitką ciemniową.

Istnieje możliwość przesłania skanu odbitki, zamiast skanu negatywu.

Równocześnie Organizator zachęca do sporządzania odbitki/ wydruku z każdego z wybranych zdjęć, jako wglądówki lub zwieńczenia dzieła

3. Tematyka zdjęć powinna nawiązywać do tematu całego cyklu, który zostanie określony wraz z momentem zgłoszenia Nie może być tak, że każde będzie z innej parafii.

4. Do każdego zdjęcia załączyć należy podsumowanie tury oraz procesu wyboru tego akurat zdjęcia, oraz kilka słów o samym zdjęciu. Pierwsze podsumowanie powinno również rozwinięcie tematu cyklu.

5. Przesłane skany w rozmiarze 900px po długim boku oraz podsumowanie w ciągu 3 dni zostaną opublikowane w dedykowanym dla każdego z Uczestników wątku. Wątki te będą otwarte i będą miały na celu prowokowanie dyskusji o zdjęciach, o działaniach fotografującego oraz o służyły całościowemu spojrzeniu na jego fotografowanie.

6. Efektem zabawy będzie 12 zdjęć każdego z Uczestników, po dwa z każdej dwumiesięcznej tury. Nie będzie to jednak zestaw ostateczny. Założeniem zabawy jest wtórna edycja materiału i ustalenie ostatecznego zestawu cyklu w oparciu o dowolna kolejność fotografii oraz o maksymalnie 6 zdjęć dotąd niepublikowanych (czyli połowę zdjęć można wywalić z docelowego dzieła i zastąpić je bardziej pasującymi zdjęciami wcześniej odrzuconymi).

7. Finałem zabawy będzie głosowanie w gronie Uczestników na najlepszego Uczestnika zabawy Projekt Średniego Formatu. Nagrodą dla zwycięzcy będą odbitki wybranych przez niego zdjęć (jedno na Uczestnika) pozostałych Uczestników w formacie co najmniej 15x21, lecz nie większym niż 30x40. Wybór formatu należy do zwycięzcy. Koszty odbitek/ wydruków poniosą poszczególni Uczestnicy zabawy.

Regulamin oceny najlepszego Uczestnika zostanie ustalony przed zakończeniem zabawy.

8. Po zakończeniu obrad Uczestników i wyborze najlepszego zostanie rozpisana ankieta wśród ogółu użytkowników Pentax@PL. W wyniku głosowania zostanie wybrany zwycięzca. Nagroda użytkowników P@PL do ustalenia.

9. Warunkiem uczestnictwa jest:
a) zgłoszenie udziału do 30 kwietnia 2016 w wątku konkursowym w następującym formacie:
nick | format | typ filmu (BW, BW C-41, Kolor C-41, E-6 | temat
Czyli rozpoczynając:
1. jorge.martinez | 6x7 | Kolorowy | Więzy krwi
2. .......

b) dostarczenie w terminie 12 zdjęć do końca trwania zabawy w cyklu dwumiesięcznym. Niewypełnienie tego warunku skutkuje wykluczeniem Uczestnika z ostatecznego głosowania w gronie Uczestników oraz w gronie użytkowników P@PL. Ale nie oznacza, że Uczestnik nie może brać udziału w zabawie.

c) dostarczenie w terminie 2 zdjęć z pierwszej tury. Niewypełnienie tego warunku skutkuje wykluczeniem Uczestnika z zabawy.

Harmonogram:
Rozpoczęcie zgłoszeń: z momentem ogłoszenia niniejszego Regulaminu.
Początek zabawy, a więc wykonywania zdjęć: 1. marca 2016.
Koniec przyjmowania zgłoszeń: 30. kwietnia 2016.
Termin dostarczenia zdjęć danej tury: 15. każdego nieparzystego miesiąca.
Publikacja zdjęć miesiąca: do 18 każdego nieparzystego miesiąca.
Finał zabawy: 15. lutego 2017.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
No i zgłosić się, czy nie.
Mam starta i 2 lubitely, z czego jeden w miarę ok, ale czasem mu się migawka zacina.
Nigdy nie zakładałem kliszy do nich, czy sobie poradzę. (mam nawet 2 już zakupione).
Oj kusi ta zabawa...
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Też mam podobny dylemat. Może poczekam na konkurs oldtimerów ;-)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Sprawdziłem zapas filmów, a więc decyzja podjęta ;-)

1. jorge.martinez | 6x7 | Kolorowy C41 | Więzy krwi
2. Fenol | 6x9 | Kolorowy C41 | Życie miasta mnie przerasta
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Fenol, Moskwą zamierzasz robić?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Generic, tak, Moskwą :-) zacny aparat, wymaga dużo cierpliwości i skupienia, ale daje mega frajdę z fotografowania :-) i jest idealnie w kontrze do mojego tematu, bo żeby nim zrobić zdjęcie trzeba się zatrzymać, pomyśleć, popatrzeć, a nie pędzić na oślep ;-)

Kadr z Moskwy:
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
A czym skanowałeś?

Na razie mnie powstrzymuje przed zgłoszeniem właśnie problem ze skanowaniem :cry:
Ale z drugiej strony może to i lepiej dla Was :mrgreen:
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
O widzisz, Moskwą da się to i Voigtlanderem Bessa 66 też. Zanim się zdecyduję to muszę go przestrzelać. 10 lat temu był jeszcze dobry.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Mirek napisał/a:
A czym skanowałeś?


W tym wypadku to skan zlecony w labie :-)

[ Dodano: 2016-02-28, 21:52 ]
JacekK napisał/a:
O widzisz, Moskwą da się to i Voigtlanderem Bessa 66 też


A no pewnie, że tak! :-B
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Znalazłem negatyw z tego Vojtka, stary ok. 1990r.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
dybon napisał/a:
czy sobie poradzę

Nie bój żaby, mogę poradzić.
Fajna zabawa, ale odpadam w przedbiegach - nienawidzę skanowania i ślęczenia przed monitorem. Ciemnia to co innego. Skan z Lubitela FP4+ Ilford delux perła.

 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
rychu napisał/a:
Skan z Lubitela FP4+ Ilford delux perła.

Dlaczego nie kwadrat?


Za późno już na dyskusje o regulaminie - ale nie podoba mi się wymóg minimalnej ilości naświetlonych rolek. Pokazanie dwóch zdjęć na dwa miesiące ok. - ale dlaczego musiał bym zrobić co najmniej dwie rolki? Jak się postaram to mogę mieć zdecydowanie mniejszy "odpad". Wydaje mi się, że przemyślany i zaplanowany cykl mogę zrobić na nie więcej niż trzykrotności ilość zdjęć docelowych.

Choć to teoria, bo żadnego jeszcze nie zrobiłem o-)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Naprawdę nikt poza mną i jorge nie weźmie udziału w PŚF? A tylu Was chętnych było!
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
1. jorge.martinez | 6x7 | Kolorowy C41 | Więzy krwi
2. Fenol | 6x9 | Kolorowy C41 | Życie miasta mnie przerasta
3. nemo | 6x6 | Kolorowy C41 | Ludzkie ślady
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
O, jak miło. Zrobiłem 3 rolki przez te 2 miesiące. Może coś z tego będzie :-)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Ja kończę drugą. A od biedy już na pierwszej znajdą się dwa zdjęcia w moim temacie :-)
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Ja zapiszę się, jak zrobię pierwsze zdjęcia. Temat mam, wiem mniej więcej jak bym to chciał zrobić, tylko... nic nie robię. No zupełnie nic. Więcej żalu wyleję w wątku Jednego Aparatu 2.0 (jak tylko zachce mi się pisać...).
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
No to także ten tego mam problem. Chyba odpadłem w przedbiegach. Od 3 tygodni czekam na przesyłkę z paczką negatywów. Generalnie nie polecam poleconych Inpost, jak ktoś chce coś w terminie dostać :-(
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
No nie pykło :roll:

Urządzimy jakiś jednorazowy konkurs kiedyś. :idea:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach