chrobry  Dołączył: 22 Mar 2013
Jaka stałka ?
Przymierzam się do zakupu obiektywu do puszki K-5II, stałoogniskowego. Celuje w 35mm. Obecnie biorę pod uwagę takie modele :

1. Pentax HD DA 35 mm f/2.8 Macro Limited
2. Pentax smc FA 35 mm f/2 AL
3. SIGMA 35 mm F1.4 DG HSM

Możecie coś polecić ?
A może jakiś inny model ?

Fotografia dzieci w większości w plenerze.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Chyba ta sigma najlepsza, jasna i nowoczesna, ale nie miałem w rękach
FA 35/2 miałem, jest super, ale bez magii, tyle że jego cena zwariowała
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
Podaj zakres cenowy. Z moje strony mogę polecić DA 35/2.4
No chyba, ze wybór tylko z tych co podałeś, to ja odpadam.
 
chrobry  Dołączył: 22 Mar 2013
Absolutne max cenowe to pozycja 3, czyli okolice 3tys.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Miałem ten sam dylemat i ostatecznie upolowałem używanego FA 35/2. Uznałem, że Ltd jest za wolny, a sigma za duża. FA bardzo polecam, nie zauważam żadnych wad :-)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
1. Pentax HD DA 35 mm f/2.8 Macro Limited - planujesz robić makro?
2. Pentax smc FA 35 mm f/2 AL - moim zdaniem dobra cena do jakości ale używka
3. SIGMA 35 mm F1.4 DG HSM - najlepszy wybór, zero kompromisów
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Jest jeszcze Sigma A 30mm F1.4 tylko jeszcze jest słabo z dostępnością. Ponoć optycznie lepsza od swojej poprzedniczki no i zdecydowanie tańsza od pełnoklatkowej 35-tki.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Sam mam DA 35 mm f/2.8 Macro Limited, w wersji SMC. Mimo że makro prawie nie robię, to uważam to szkło za genialne. Ze swojej strony gorąco polecam. AF trochę wolny, ale krajobraz, który nim robię raczej mi nie ucieka ;-)
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Tutaj jest krótka tabelka z porównaniem cen jasnych obiektywów 30-35mm pod Pentaxa: http://www.pentaxforums.c...conclusion.html

Również zastanawiałem się nad jakąś jasną stałką z tego zakresu ogniskowych. Sigma 30mm F/1.4 z serii "Art" wygląda ciekawie i nie zabija ceną. Wie ktoś może dla czego nie ma jej w polskich sklepach? Zdawało mi się, że ostatnio gdzieś czytałem, że dopiero niedawno doczekała się wersji dla Pentaxa ale z testu na Pentaxforums wynika, że wersja z tym bagnetem jest już od kwietnia 2014r.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Była za ostra, rysowała matrycę. Sigma to teraz naprawia ;-)
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
A tak na serio?
 
chrobry  Dołączył: 22 Mar 2013
Panowie, dziękuje za sugestie. Wybrałem nr3. Raz się żyje :) Zobaczymy
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
W zasadzie to jest jeszcze DA 35 F2,4 ale może za tanio :evilsmile:
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
idzi, no gdzież tam... szkło za 6 stów? To nie może robić zdjęć... ;-)
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Color napisał/a:
idzi, no gdzież tam... szkło za 6 stów? To nie może robić zdjęć... ;-)

Moje robi ale domalowałem na tubusie napis "Art" ;-)

[ Dodano: 2016-06-11, 08:22 ]
A tak na serio to warto rozpatrzeć i to szkiełko, lekkie, szybkie i ostre. Bardzo ładne kolory. Jeśli chodzi o wady - to mniej trwałe (moje było w naprawie), w pomieszczeniach może przeszkadzać głośna wiertarka.
 
arekzg  Dołączył: 30 Wrz 2015
Sigma daje praktycznie dużo światła - w znaczeniu, że do wykorzystania, bo jest ostra już od pełnej dziury. A że to kawał kabana? To może być zaletą - pomaga stabilizacji podczas focenia nocą z reki.
 

baddog  Dołączył: 17 Sty 2013
Nie znamy przeszłości użytkownika, w moim portfolio 80% to właśnie DA 35 2.4. Zwracam na to uwagę bo do portretów jest doskonałe szkło i dużo da się z niego wyciągnąć.
Osobiście wybrał bym nr 2 gdybym nie chciał rozstać się z APS-C (szkło FA 35 2.0 jest pełnoklatkowe, ale chodzi mi o cenę.) lub Sigma 18-35 1.8.
Jeśli stać cię na szkło z myślą o rozbudowie body do FF to nr 3 jest najlepszym wyborem.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Wiele osób chwali DA 35/2.4. Tak się nad nim zastanawiałem ale jeśli mam już Sigmę 17-50/2.8 to chyba zbyt dużego zysku z przesiadki na tą stałkę bym nie miał? Różnica w świetle niewielka a do tego według testów Sigma jest ostrzejsza w centrum. Trochę słabiej wypada na brzegach ale przy takich przysłonach tam i tak jest zwykle strefa rozmytego tła.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Właśnie , dziwią mnie trochę słowa pochwały dla tej stałki. Niby na photozone dali świetną ocenę, niby rzeczywiście jest ostry (2.4 bez przesady) ale dla mnie obrazek z niego jest jak z dobrego zooma, bokeh słaby, brak tej magii stałek. Fa 35/2 i ten to duuuża różnica
Gdyby nie fakt że mam teraz 35tkę do K-1 to bym go pewnie sprzedał, bo nie mam innej
Grzenio - nie wiem czy w ogóle jest lepszy od sigmy, tylko rogi na otwartej przysłonie lepsze. wydaje mi się że są oba równie ostre na 2.8.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
FraZa, może było coś nie tak z Twoim egzemplarzem , przypomniało mi się to porównanie z PF
http://www.pentaxforums.c...any-photos.html

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach