everand  Dołączył: 19 Wrz 2015
Tamron 70-200/2.8 na pewno OK? - sample
Witam,

Zerknijcie proszę jako bardziej doświadczeni, czy optycznie obiektyw nie odbiega od "normy" Waszym okiem... Pomijam sam FF na 2,8 który później jakby ustępował... Mam możliwość zwrócić jeszcze, więc wolałbym się upewnić, zanim wyślę go do Tamrona do kalibracji. I zdecydowanie widzę w środku jakieś paprochy pomiędzy soczewkami (niby nowy, ale może po jakimś serwisie przedsprzedażowym?)...

Za każdym pstrykiem ostrość ustawiana na nowo, JPGi z puszki z wyłączonym odszumianiem, po jednym zdjęciu z serii na danych nastawach.

fotki: Dropbox
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Jako użytkownik tego szkła powiem, że przy fotach tego typu ( bardzo jasne plamy refleksów ) obiektyw czasem głupieje ... z K20 tak miałem, z K3 działa świetnie. Najczęściej głupiał na pośrednich ogniskowych 100mm-160mm. Przy każdej odległości tak ma ?

przetestuj przy świetle na trawkach czy innych ...
 
everand  Dołączył: 19 Wrz 2015
Te na dropboxie są robione raczej z bliska (70 z 1,5m, 200 z 2,5m). W plenerze też właśnie średnio na 2,8 szczególnie, jakieś takie nieostre, niektóre "rozświetlone" bym powiedział... W zasadzie trudno coś wybrać, chodź mało miałem okazji jeszcze popstrykać na zewnątrz... Jeśli coś pstryknę dzisiaj to wrzucę jeszcze...

Piszesz, że z K-3 git? W sumie na horyzoncie mam również zmianę body na k-3II... ale nie koniecznie na dniach, więc póki co w kropce jestem...

[ Dodano: 2016-06-19, 18:45 ]
Dorzuciłem jeszcze kilka sampli.

PS.
Czy pierścień AF/MF powinien się czasami "przycinać", tzn u mnie nie wskakuje czasami na pozycję M do końca, tak jakby nie trafiał dokładnie w zębatkę. Trzeba cofnąć zpowrotem na AF, odrobinę przekręcić w jedną lub drugą stronę i wtedy ponowić żeby zaskoczył w przekładnię focusa.?
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Co do fotek balkonów to rzeczywiście trochę są mydlane. Przy innych zdjęciach trudno dokładnie stwierdzić czy jest ostro czy nie bo głębia ostrości jest bardzo mała. A robiłeś te zdjęcia ze statywem i ręcznie ustawiałeś ostrość na podglądzie LV? Jak z ręki i z AF to może zdjęcia są poruszone albo AF nie trafia w punkt. W tym obiektywie nie działa dobrze AF w trybie LV więc jak tak ostrzyłeś to mogła być po prostu źle ustawiona ostrość. I jeszcze ważne jest jakie było ISO i jaki czas naświetlania? W aparatach ze stabilizacją matrycy występuje niekorzystne zjawisko drgań matrycy od wyzwolenia migawki i fotki robione przy czasach rzędu 1/60 - 1/120 sek. są mniej ostre od tych naświetlanych przy krótszych albo dłuższych czasach. Wysokie ISO też degraduje ostrość.

Co do pierścienia AF/MF to wiele osób pisze, że tak się czasem dzieje więc to chyba taki standard. U mnie też czasem coś nie zaskoczy ale raczej bardzo rzadko.
 
j@m@l  Dołączył: 05 Lip 2010
Mam, używam i bardzo sobie chwalę, moim zdaniem jest źle, i jeśli masz taką możliwość wyślij do kalibracji, będziesz miał na 2.8 tak jak teraz na 4 :-)
Mój po zakupie też tak miał, niestety nie dawałem sobie rady z mikro regulacją w korpusie ( K-5II), zrobili regulacje i mam teraz dobrze, napisali mi że obiektyw jest ustawiony już na skraju możliwości i do tego jeszcze w body mam dużo przesunięte.Wygląda na to że gdyby korpus nie miał regulacji to mojej sztuki nie szło by skalibrować do mojego korpusu.
 
MieCz  Dołączył: 07 Maj 2007
Sprawdź czy ustawia ostrość AF w trybie LV. Jeżeli tak to jesteś szczęściarzem. Napisz nam o tym.
 
j@m@l  Dołączył: 05 Lip 2010
MieCz napisał/a:
Sprawdź czy ustawia ostrość AF w trybie LV. Jeżeli tak to jesteś szczęściarzem. Napisz nam o tym.


Czy Ty to pytanie do mnie kierujesz ??
 
MieCz  Dołączył: 07 Maj 2007
Wypowiedź swoją kieruję do everanda. BTW nie było to pytanie ;-)
 
everand  Dołączył: 19 Wrz 2015
Dzięki za odzew.

Grzenio,
Zdjęcia z ampułkami i zapałkami ze statywu i przez wizjer, bez stabilizacji bo zdalnie wyzwalane (przynajmniej w na wyświetlaczu mi się wyłączyła, bo bzyczenie elektromagnesów(?) jakby było cały czas tak apropos), ISO 200-400, te bez lampy 2.8 czasy 1/90, z lampą 1/180). Na 2.8 faktycznie jest trochę FF tak jak pisałem, przymykając ustępuje wyraźnie.

MieCz,
AF w LV działa. Trochę się "ślizga" tam i z powrotem i z celnością różnie - jedno trafi, dwa FF, kolejne BF no ale pstryknąłem teraz kilka na próbę w sztucznym niezbyt mocnym świetle z niespełna dwóch metrów na 200, więc możliwe, że w dzień byłoby lepiej. Generalnie LV nie używam, no ale może to działanie (lub brak działania) o czymś świadczy.

PS.
Macie w środku paprochy?
 
MieCz  Dołączył: 07 Maj 2007
Paprocha jednego mam. Zaraz za przednią soczewką.
LV nie może działać "trochę" . W nowym obiektywie wszystkie podkreślam WSZYSTKIE funkcje muszą działać prawidłowo. To jak z dziewictwem, nie można być trochę dziewicą.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Everand, jak robiłeś zdjęcia z ręki z czasami rzędu 1/90 sek. to mogły być po prostu lekko poruszone i stąd mogła wynikać ta nieostrość. Zrób zdjęcia ze statywu ale nie ampułek tylko jakiegoś dalej oddalonego obiektu żeby była większa głębia ostrości a ostrość ustaw ręcznie na podglądzie w LV. Jak nadal będzie nieostro to chyba coś nie tak jest z optyką i ja bym oddał taki obiektyw. Samym FF/BF nie trzeba się aż tak przejmować bo to mogą w serwisie skalibrować i robi się to czysto softwareowo. Aczkolwiek nie wiem wiem jak działa serwis Tamrona i czy robią to dobrze czy byle jak. Ja niestety nie mam zbyt dobrych doświadczeń w tym zakresie z Sigmą 17-50/2.8. Też myślałem, że jak wyśle do serwisu to mi ją ładnie skalibrują ale już trzy razy wysyłałem i nadal nie jest dobrze skalibrowana. Także jakbym drugi raz kupował ten obiektyw to bym od razu wymieniał na inny egzemplarz a nie liczył na kalibrację.
 

Andy_X  Dołączył: 09 Sie 2012
MieCz napisał/a:
To jak z dziewictwem, nie można być trochę dziewicą.

hm... jestem innego zdania :evilsmile: ale na pewno nie można być trochę w ciąży :evilsmile: :evilsmile:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trochę? Tak, tylko 9 miesięcy.
 

Andy_X  Dołączył: 09 Sie 2012
plwk napisał/a:
Trochę? Tak, tylko 9 miesięcy.

poddaje się :mrgreen: :-B
 
everand  Dołączył: 19 Wrz 2015
 
:mrgreen: ubawiliście mnie

MieCz,
No nie wiem, czy może trochę działać. W teorii wydaje się, że nie. W praktyce to "trochę" odnosiło się przede wszystkim do trudności w decyzji AF'a czy "już ostro" i "w którą stronę" dokręcić, no ale jak pisałem światło było wtedy do ... chrzanu.

Grzenio,
No właśnie ze statywu - jak pisałem :-)

Ad samego LV, to się ze mnie (może) uśmiejecie znowu. Co z tego, że teoria swoje jak na LV trudno mi uzyskać ostre zdjęcie. Wczoraj kilka popstrykałem w słoneczny dzień - obiekt (albo obiekty - kilka na bliskim tle) jakieś 30-40m, kontrastowe elementy, całe pole ostrości na obiekcie. Na dziesięć może dwa trafiły, reszta wyraźne pudło i tak jak poprzednio - część FF część BF. Robiłem na F4. NA wyświetlaczu przy ostrzeniu...hm... niby OK, chodź nie mam przekonania bo za dużo w tym słońcu to nie widziałem. Tu z ręki, ale czasy koło tysiąca.

Do wymiany jedno z trzech: obiektyw, body albo fotograf :mrgreen:
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Everand, chodziło mi raczej o zdjęcia balkonów. Na pewno były robione ze statywu? Jeśli tak to widocznie źle ustawiłeś ostrość albo z obiektywem jest coś nie tak bo ewidentnie nie jest to ostrość jaką powinno zapewniać to szkło. Jeśli chodzi o ostrzenie w trybie LV to w grę wchodzi tylko ostrzenie manualne przy powiększeniu 10x. Wtedy masz pewność, że ostrość będzie ustawiona najlepiej jak to możliwe. AF w trybie LV nie działa poprawnie z tym obiektywem i nie da rady tego naprawić ani skalibrować więc raczej trzeba zapomnieć o automatycznym ustawianiu ostrości w trybie LV. Skalibrować w serwisie można jedynie działanie AF w trybie detekcji fazy ale radziłbym Ci wcześniej sprawdzić czy to mydło jakie widać na zdjęciach balkonów to jest efekt źle ustawionej ostrości (FF/BF) czy optycznie obiektyw jest wadliwy. Na zdjęciach ampułek widać, że czasem potrafi być ostro ale z racji małej głębi ostrości tylko niewielki fragment kadru mieści się w ostrej strefie i trudno stwierdzić jak będzie z ostrością na brzegach kadru. Podobnie z portretami. Jedynie zdjęcia balkonów mogłyby się nadawać do określenia czy obiektyw jest ostry ale według mnie te zdjęcia są poruszone albo ostrość nie była prawidłowo ustawiona.

Piszesz też, że na F/4 ustępuje efekt FF. Trochę to podejrzane. Sprawdź może czy ten obiektyw nie cierpi na "focus shift" czyli pływanie płaszczyzny ostrości wraz ze zmianą przysłony. W tym celu zamocuj obiektyw na statywie, ustaw ręcznie ostrość na przysłonie F/2.8 a potem nie zmieniając ustawienia ostrości ani położenia statywu zrób zdjęcia na różnych przysłonach. Generalnie wraz z przymykaniem przysłony nie powinna się przesuwać ani do przodu ani do tyłu strefa ostrości a jedynie powiększać zarówno z przodu jak i z tyłu. Jeśli jednak zauważysz, że strefa ostrości wyraźnie przesuwa się ku tyłowi to będzie to oznaką aberracji sferycznych.
 
Kocur  Dołączył: 04 Maj 2011
everand napisał/a:
ze statywu i przez wizjer, bez stabilizacji bo zdalnie wyzwalane


Czy jest możliwość wstępnego podniesienia lustra w korpusie?
 
everand  Dołączył: 19 Wrz 2015
Grzenio,
Nie - z łapy, ale to nie kwestia poruszenia raczej. Ostrość na LV manualu najlepiej jak mogłem, statyw i to samo (ostrość w centrum - nie najlepszy kadr do tego celu, ale co sprawdzać na bokach jak w środku źle).

Kocur,
Szczerze, to nawet nie wiem... :-/

Spakowany i wraca skąd przyjechał... :(
 
Kocur  Dołączył: 04 Maj 2011
Pytałem bo jest to sposób na wyeliminowanie drgań powstających przy podnoszeniu lustra. Przy zdjęciach ze statywu jest to bardziej przydatne od opóźnienia 2 lub 12 sekund, przecież i tak używam wężyka lub pilota.

Kiedyś usłyszałem coś takiego: chcesz mieć ostre zdjęcia kup lepszy statyw :mrgreen: i powoli dojrzewam do tej decyzji.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Kocur napisał/a:


Czy jest możliwość wstępnego podniesienia lustra w korpusie?


W K5II jest [Blokada lustra] a zwie się M.UP

str148 (instrukcji do K5II)

"Robienie zdjęć z funkcją blokady lustra
Skorzystaj z funkcji blokady lustra, jeśli drgania aparatu występują nawet w przypadku użycia pilota zdalnego sterowania lub wężyka spustowego wraz ze statywem. Aby podczas fotografowania użyć funkcji blokady lustra, naciśnij spust migawki w celu podniesienia lustra. Naciśnij ponownie spust, aby zwolnić migawkę."

Oczywiście działa to również z pilotem

Nie wiem jak w innych korpusach (w K-30 nie znalazłem)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach