bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 448
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc448.dng (18,0 MB)

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 03.07.2016 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc448_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc448_nick_900.jpg - mały jpg (900px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
- rc448_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc448_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc448.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc448.zip

1. errorbypixel


2. mr.ra66it


3. rad500
"Supernova Super Star"
PS CS 6
temperature: 2000
exposure: -2
etc.


4. rafi
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trudne. Najbardziej pasuje mi wersja która zrobił rafi.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ponieważ był to RAW ode mnie to stwierdzam iż rafi oddał najbardzie wiernie to co moje oczy widziały. :-) A nocny krajobraz stworzony przez rad500 też ma swój urok, chociaż bardziej nadawałby się do Free Challenge. Pzdr.
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
Ja nie sądziłem, że da się coś takiego uzyskać (tyle kolorów), jak zrobił errorbypixel.
 

errorbypixel  Dołączył: 07 Kwi 2014
plwk i powalos wytłumacz dlaczego?
Konstruktywna ocena nie polega na "podoba mi się bo mi się podoba".
Rafi napisał/a:
Bo errorów ten nie popełnia, kto pikseli nie obrabia

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy nie wolno mi tylko wyrazić swoich odczuć? W regulaminie konkursu nie ma nic na temat zasad wyrażania opinii :-P

Kolory wydaja mi się naturalne dla tej pory dnia. Widać jakieś szczegóły na ścianie lasu. Pozostały kolory na niebie.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
errorbypixel, bo tak to widziałem :-P . W tej zabawie-jak pamiętam-mamy-pokazać fotki bez specjalnych zabiegów (to można było robić we Free Challange). Tutaj mamy dokonać podobnych zabiegów jak w labie, aby oddać klientowi dobrze wykonane odbitki, najbardziej zbliżone do rzeczywistości. :lol: . Pzdr.
 

errorbypixel  Dołączył: 07 Kwi 2014
plwk napisał/a:
Czy nie wolno mi tylko wyrazić swoich odczuć?

Pan ma tu rację, tylko zabiegam o głębszą analizę.

powalos napisał/a:
errorbypixel, bo tak to widziałem :-P

Ciekawe po ilu głębszych :-P

powalos napisał/a:
W tej zabawie-jak pamiętam-mamy-pokazać fotki bez specjalnych zabiegów (to można było robić we Free Challange)

Przykładowo u mnie, nie było żadnych specjalnych zabiegów, które by łamały regulamin RC.

powalos napisał/a:
Tutaj mamy dokonać podobnych zabiegów jak w labie, aby oddać klientowi dobrze wykonane odbitki, najbardziej zbliżone do rzeczywistości.

Oraz
powalos napisał/a:
A nocny krajobraz stworzony przez rad500 też ma swój urok, chociaż bardziej nadawałby się do Free Challenge.

W ogóle mi się to nie łączy. Sprzeczny jest Pan sam ze sobą. Albo w jedną stronę albo w drugą.

Poza tym, bardzo proszę o to by w przyszłych edycjach były słowa krytyki jak i słowa uznania bardziej rozbudowane i nie ograniczone do "Podoba mi się bo mi się podoba" (wiem wracam do tego).
Pozdrawiam :-B
Rafi napisał/a:
Bo errorów ten nie popełnia, kto pikseli nie obrabia

 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
errorbypixel napisał/a:
Konstruktywna ocena nie polega na "podoba mi się bo mi się podoba".


To może trochą ja odnośnie cytatów (drugi będzie niżej) i nie tylko...
Matryce (RAWY) coraz lepsze, programy potrafią coraz więcej, dobre i skalibrowane monitory też bardziej powszechne (ja na początku nie posiadałem - to był duży problem, jak się dopiero potem okazało), poziom uczestników też coraz wyższy (chyba ;-) )...
Od strony technicznej zazwyczaj więc coraz mniej do zarzucenia pozostaje, a jeśli już, to bardzo rzadko się zdarza.
Ocenianie kadru to też nie zadanie uczestników. Zostaje ocena obróbki, czyli właściwie gust danej osoby. Czasem trudno o konkretne argumenty, a i sam gust trudno uzasadnić jak też czasami trudno ubrać w słowa, dlaczego coś się podoba bardziej, a coś innego mniej...

errorbypixel napisał/a:
Poza tym, bardzo proszę o to by w przyszłych edycjach były słowa krytyki jak i słowa uznania bardziej rozbudowane i nie ograniczone do "Podoba mi się bo mi się podoba" (wiem wracam do tego).


Propozycja nie do odrzucenia. Pisz w odcinku, w którym bierzesz udział, dlaczego Twoja wersja podoba Ci się najbardziej. Serio - ja tak robiłem i "ciekawe" odpowiedzi dostawałem. Coś się działo i dużo mi te uwagi od innych pomogły... Może takie podejście trochę ruszy dyskusję? Wykaż najpierw własną inicjatywę, zamiast "żądać" jej od innych. I tak dobrze, że jako nie-uczestnikom czasem komuś chce się zabrać głos...

Mnie o innych wersjach jakby coraz trudniej pisać, bo często sprowadza się to właśnie do gustu. A że mój bywa inny, to przecież nie powód do krytykowania innych wersji. I wtedy też napiszę tylko, że któraś praca mi się podoba. Tylko tyle...

Zazwyczaj mogę natomiast napisać - choć nie za często to robię, ale bywa - trochę o tym, dlaczego moja wersja jest akurat taka jak widać i co mną kierowało.

W takim razie parę słów o mojej wersji w tej edycji. Najpierw chciałem cienie wyciągnąć, ale niestety same "babole" się pokazywały. Szybko więc zrezygnowałem, lecz co dalej? Przecież "czarno" być nie powinno o tej godzinie i tej porze roku - mocne kontury bez szczegółów zupełnie mi nie pasowały. Na tyle chciałem "jasno" na ścianie lasu, aby choć trochę zarysów drzew było widać i żeby artefakty nie rzucały się w oczy. Dodatkowo ten las nie powinien być czarny, lecz powinna się choć trochę zieleń przebijać z cieni - tak sobie założyłem. Balans bieli - już nie pamiętam, ale widać, że zbliżony do oryginału. Może z zaakcentowaniem tonacji "pomarańczowej". Pierwotnie chciałem o niebieski na niebie powalczyć w LG, ale szybko stwierdziłem, że jednak takiej potrzeby zbytnio nie widzę.
Wysłałem co widać i niestety dopiero po wysłaniu zauważyłem, że akurat w tej wersji pojawił się banding :-( Ale już zostawiłem - miałem inną bardzo podobną w obróbce wersję bez bandingu.

Może przy okazji (tutaj) o edycji rc447. Jak pisałem moja wersja była "eksperymentalna" i z tego powodu jej opis pominę. Ale jak widziałbym obróbkę? Nie tak jak wysłałem, nie tak jak chciałem, bo mi niestety zamierzenie rozmijało się z umiejętnościami obróbki i ponieważ nie wyszło mi to co chciałem osiągnąć (rozjeżdżały mi się kolory na całości kadru :cry: ), wysłałem "eksperyment". Na szczęście nikt się nade mną za niego nie pastwił ;-)

Może w takim razie moja ogólna opinia o innych wersjach w rc447, ponieważ mój gust był tu chyba znacząco różny.

Zdjęcie w górach z 10 czerwca, godz. 18:30 przy lekkim zachmurzeniu w części kadru. Powinno więc być jak dla mnie jasno - ogólnie mówiąc. Na części prac histogram dla cieni kończy się pionowym odcięciem - takie czernie to bardziej w nocy bym widział może... Chmury - nie widziałem potrzeby ich "udramatyzowania" i tak mocnego podkreślenia, ponieważ dla mnie ważniejszy był "piłkarz" na boisku, a takie chmury jak na części wersji widać, skutecznie odciągały wzrok od niego i praktycznie skupiały oczy tylko na sobie. Gdyby autor zdjęcia miał zamiar się na chmurach skupić, to pewnie i sam kadr byłby inny... Tak mi się wydaje...
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
errorbypixel napisał/a:
Pan ma tu rację, tylko zabiegam o głębszą analizę.


Po co się spinasz, przecież to zabawa.
A można przy okazji czegoś się nauczyć.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Nigdy nie cytuję wypowiedzi innych osób w moich wątkach ale to co napisał Errorbypixel mogłoby stanowić podstawę działalności forumowiczów we wszelkiej maści wątkach fotograficznych.
Te słowa to :
Poza tym, bardzo proszę o to by w przyszłych edycjach były słowa krytyki jak i słowa uznania bardziej rozbudowane i nie ograniczone do "Podoba mi się bo mi się podoba" (wiem wracam do tego)
I oczywiście mógłbym poprzeć ten apel, gdyby nie to, iż autor w/w cytatu jakoś nie kwapił się ostatnimi czasy by wprowadzić słowa w czyn.
Pokażcie co potraficie - jak mawiał pewien sekretarz, więc fajnie byłoby gdyby zastosować się samemu do jakże słusznego apelu.
Ja odpuściłem już zupełnie tego typu RAW-owe dywagacje właśnie z tego powodu, iż nie udało się przez tyle lat działalności forum wykształcić konstruktywnej ( a nawet i niekoniecznie) dyskusji na temat zamieszczanych fotografii.
W ostatnich odcinkach zmagań z RAW-ami jest sporo elementów na które warto było zwrócić uwagę ( aberacje, wyostrzenie, poziom szumu itp) ale nikomu nie chciało się nawet napomknąć słówko na ten temat. Mi też nie.
Dlatego nie oczekujmy, że nagle staniemy się mistrzami konwersacji i rzeczowymi analitykami RAW Challenge.

ps
Errorbypixel - tego małego osobistego "pstryczka" -proszę nie bierz do siebie jako "głównego celu".

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach