ralf  Dołączył: 01 Sty 2012
[obiektyw] hd da 70 2.4 limited / zdecentrowany?
Mam prośbę o opinię na przykładzie moich zdjęć, do których przesyłam link (dropbox) czy obiektyw jest w pełni sprawny. Na moje oko przy pełnym powiększeniu lewy skrajny bok kadru jest dużo gorszy od prawego. Obiektyw jest nowy.

link do zdjęć - dropbox
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
Nie masz co robić?
Dla mnie jest wszystko ok. Nie martw się tylko rób zdjęcia
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Czego złego się tam dopatrujesz. Przecież widać wyraźnie, ze obiektyw nie był idealnie prostopadle i równolegle ustawiony do obiektów. A i przysłona pewnie otwarta na maksa. Za olejx, rób zdjęcia a nie testy. ;-) Pzdr.
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Też nic nie widzę...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Co chcesz zobaczyć? Pobierz zdjęcia z dropboxa.
 
ralf  Dołączył: 01 Sty 2012
olejx napisał/a:
Nie martw się tylko rób zdjęcia
Wiedziałem, że padnie taka sugestia - zamierzam robić zdjęcia ale nie zaszkodzi upewnić się, że będę wykonywał je w miarę dobrym egzemplarzem obiektywu, o którym mowa ;-)

powalos napisał/a:
A i przysłona pewnie otwarta na maksa
Wszystkie zdjęcia wykonane przy przysłonie 5.6 można sprawdzić w exifie. Biorąc więc pod uwagę odległość aparatu do punktu ostrzenia oraz wartość przysłony to cała ściana powinna załapać się w głębi ostrości w przypadku zdjęć elewacji a w przypadku zdjęć z drzewami wszystkie drzewa powinny być w głębi ostrości.

Wychodzi na to, że mam za dobry lub zły wzrok :-P
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jeszcze raz obejrzałem te fotki w powiększeniu 100% i niczego niepokojącego nie widzę. A może jedna strona Twojego monitora ma nieco gorszą ostrość ? :-P :mrgreen:
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
rogi kadrów mogłyby być ostrzejsze, sprawdź na LV lub ustaw ostrość ręcznie, porównaj na różnych odległościach, zobacz czy jest różnica pomiedzy f 5,6 a f8 :)
Miałem podobnie, okazało się, że przegiąłem z mikrokalibracją :roll:
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Na zdjęciu ściany lewa strona ma mniejszy kontrast niż prawa. Maksimum kontrastu wypada nie na środku tylko na 1/3 szerokości z prawej strony. Jak się porówna wycinki to gołym okiem widać. Żeby wycinek z lewej strony był taki sam jak z prawej musiałem dać maskę wyostrzającą.

Czy masz pewność, że ściana jest idealnie płaska? Albo że utrzymałeś kąt 90 stopni do ściany?

Żeby być na 100% pewnym musiałbyś zrobić wypoziomowanym aparatem fotki idealnie pod kątem prostym do idealnie płaskiej i pionowej ściany ściany.

Z łąki nie umiem wyciągnąć wniosków.

Dach zachowuje się podobnie jak ściana. Ale znów pytanie o kąty - czy było 90 stopni.
 
ralf  Dołączył: 01 Sty 2012
pszczołowaty napisał/a:
zobacz czy jest różnica pomiedzy f 5,6 a f8
Według mnie dopiero przy f11 jakość lewego brzegu jest podobna do prawego.


RPM napisał/a:
Czy masz pewność, że ściana jest idealnie płaska? Albo że utrzymałeś kąt 90 stopni do ściany?
Linie na elewacji z pierwszego zdjęcia trzymają pion i poziom więc wynik powinien być miarodajny.

Jeszcze jedno pytanie do użytkowników tego obiektywu - czy wasze egzemplarze też mają wyraźne luzy wewnętrznego tubusu, mój nawet stuka przy poruszaniu obiektywem przód-tył? Mam też 35 2.8 macro limited i ten jest dużo lepiej spasowany nic w nim nie stuka i pierścień ostrości ma większy opór. Dajcie znać co sądzicie - do wtorku mogę jeszcze ewentualnie odstąpić od umowy kupna lub próbować wymienić obiektyw na inny być może lepszy egzemplarz.

 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Nie mam takiego obiektywu ale bez przesady, nawet plasticzak da 50 nie ma żadnych luzów, na Twoim miejscu wymieniałbym
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Jakiś czas temu przeszło mi testowanie obiektywów.
Serio coś złego widać na tych obrazkach?
A masz jakieś fotki z tego obiektywu które powiesiłbyś na swojej ścianie?

ralf napisał/a:
Dajcie znać co sądzicie - do wtorku mogę jeszcze ewentualnie odstąpić od umowy kupna


Jeśli faktycznie czujesz że coś z nim nie tak, odstąp, po co masz się męczyć. Może następny będzie lepszy.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Obiektyw niby nie służy do testowania, ale... jak się już go kupuje, to chce się, by był sprawny. Bo to, że Ty nie testujesz nie znaczy wcale, że ktoś, kto będzie go od Ciebie kupował tego nie zrobi. Jak zaakceptujesz padakę, to godzisz się na przepłacenie za niepełnowartościowy towar i problemy przy ew. odsprzedaży.

Ja bym ten obiektyw odesłał i poprosił o wymianę na inny egzemplarz. A ten i tak trafi do obiegu, bo sklep go nie wycofa. Ostatnio kupowałem da21 HD w jednym ze znanych polskich sklepów w necie. Przyszła sztuka ze zwaloną kolimacją. Odesłałem, bo obraz był mocno nieostry (i wcale nie mówię tu o oglądaniu cropa 100%). Dodałem do paczki opis usterki. I co? Szkiełko znowu jest do kupienia na stronie sklepu. Przyjdzie w końcu jakiś frajer, kupi, nie przetestuje a potem będzie się żalił, że pentaxowe obiektywy są mydlaste...
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
ralf napisał/a:
czy wasze egzemplarze też mają wyraźne luzy wewnętrznego tubusu, mój nawet stuka przy poruszaniu obiektywem przód-tył?

Mój egzemplarz też tak ma. Nie ma to wpływu na jakość obrazu.
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Mój DA40 też ma takie luzy od nowości. A robię nim zdjęcia od ładnych paru lat i wszystko gra i huczy.
 
ralf  Dołączył: 01 Sty 2012
Wymieniłem obiektyw na inny egzemplarz. Drugi obiektyw jest na pewno lepiej spasowany i pierścień ustawiania ostrości chodzi z dużo większym, przyjemnym oporem. Co do obrazu to dalej nie jestem wstanie uzyskać odpowiedniej jakości na całej szerokości kadru. Pierwszy egzemplarz miał gorszą lewą stronę (zdjęcie 1) drugi egzemplarz wydaje się mieć gorszą prawą stronę i ogólną ostrość w całym kadrze (zdjęcie 2). Co ciekawe drugi obiektyw jest w stanie wygenerować bardzo ostry obraz po lewej i po prawej stronie jednocześnie ale wtedy w środku kadru jest kiepsko (zdjęcie 3). Zastanawiam się czy to znowu wina obiektywu czy może aparatu lub może ja za dużo oczekuję lub nie rozumiem właściwości obiektywu ?
Proszę o zerknięcie na sample - dla mnie zdjęcie nr 3 jest najbardziej zastanawiające (boki - ostre, centrum - mydło) - dropbox
wszystkie fotki przy f5.6
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Jestem w szoku! Wygląda na to, że...

... Wy faktycznie zdjęcia pod lupą oglądacie :evilsmile:

Ja bym nawet nie pomyślał, by tu czegoś złego się doszukiwać. Zdjęcie na nieskończoność, F/5.6. Na trzecim zdjęciu pierwszy plan na środku nieco rozmyty - wszak nie jest w nieskończoności, więc może być nieco rozmyty. A że boki ostrzejsze? Pewnie DA70 ma lekką krzywiznę ostrości (przy tych gabarytach o to nie trudno) w związku z czym boki niejako ostrzą bliżej niż na nieskończoność. Łapią się więc w GO zarówno nieskończoność, jak i nieco bliższy niż w centrum kawałek pierwszego planu.

Ale szczerze - porób więcej zdjęć, testuj na czymś bardziej... jednolitym. Tutaj na zdjęciach jest misz-masz wszystkiego, więc ciężko cokolwiek powiedzieć. ;-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Fenol napisał/a:
Ja bym nawet nie pomyślał, by tu czegoś złego się doszukiwać.

To już jest nas dwóch. Przepuściłem sobie tego jotpega prze ulubiony preset Lightroomowy czyli Auto Fix i jest git (choć wiadomo, że to nie Foveon czy telefon Micha).
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Enzo napisał/a:
Fenol napisał/a:
Ja bym nawet nie pomyślał, by tu czegoś złego się doszukiwać.

To już jest nas dwóch.

A nawet trzech. Może dlatego nigdy nie mam problemów z optyką :mrgreen:
 
ralf  Dołączył: 01 Sty 2012
Fenol napisał/a:
Pewnie DA70 ma lekką krzywiznę ostrości (przy tych gabarytach o to nie trudno) w związku z czym boki niejako ostrzą bliżej niż na nieskończoność
Dokładnie tak to wygląda jakby ostrość nie przebiegała po prostej tylko po łuku - pytanie tylko czy to normalne dla tego obiektywu. Myślałem, że tego typu problem najbardziej widoczny jest przy obiektywach szerokokątnych.

Fenol napisał/a:
porób więcej zdjęć, testuj na czymś bardziej... jednolitym
To chyba jest najbardziej jednolite - w sumie nie wygląda najgorzej, gdybym miał się czepiać to może prawa strona ma delikatnie mniejszy kontrast? - dropbox

Ok skoro nic niepokojącego nie widzicie nie pozostaje nic innego jak zostawić ten egzemplarz (nawet nie mam już ochoty testować kolejnego) i robić zdjęcia jak radził olejx a wymiana na drugi obiektyw i tak wyszła na dobre bo tak jak pisałem jest o wiele lepiej spasowany. Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach