mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
obiektyw takumar A 28 2.8-prześwietla zdjęcia
Witam!! Przepraszam, ze 1 post i od razu problem, ale czasami tak bywa. Zatem, problem polega na tym, że w/w obiektyw stale prześwietla. Jak ustawie ekspozycje na 0.......to sa prześwietlone, za każdym razem jak robie tym obiektywem zdjęcia to muszę korygować o 1 a czasami o 1,5 przedziałki . Jestem w stanie coś z tym zrobić czy też powinienem z tym żyć bądź go sprzedać? Sądzę, ze naprawa za bardzo sensu nie ma bo przekroczy jak sadze wartość obiektywu.
acha używam ten obiektyw z k-50.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
A przesłona się domyka?
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
tak domyka się. Teraz sprawdzałem i okazuje się , ze nie zawsze prześwietla..........
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
A kiedy prześwietla i jak ustawiasz ekspozycję?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Że tak się spytam.
A pierścień przysłony jest w pozycji A? i w jakim trybie robisz zdjęcia?
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
pierścień jest w poz A. Robię w trybie M zazwyczaj. Prześwietla najczęściej krajobrazy ( niebo biała itp) w sumie do tego go kupiłem. w Innych obiektywac manualnych ( z poz A tj Pentax A 50 1.4 i pentax a 50 1.7) czegoś takiego nie zauważam. Zazwyczaj ekspozycje ustawiam na tzw 0 tj pośrodku ( +/- 0.5).
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak nie chcesz prześwietlić nieba to musisz ustawiać ekspozycję na niebo. Niebo jest zazwyczaj dużo jaśniejsze od ziemi i trzeba to uwzględnić przy doborze parametrów naświetlania.
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
ok dzięki za podpowiedz, tylko, że w pozostałych moich obiektywach nie mam takich problemów.
edycja: Jest ktoś może z Wrocławia? chciałbym aby osoba bardziej doświadczona ode mnie go sprawdziła, .może to tylko kwestia komunikacja body-obiektyw ( i jakieś korekty delikatnej)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Bo 28mm daje znacznie większy kadr. Z reguły jest tak, iż im szerszy kąt a scena bardziej słoneczna tym bardziej używamy korekty na minus. W zasadzie przy 20-24mm na pełnej klatce stale mam korektę na -1 czasami i więcej a są i sceny w których trzeba ustawić znacznie więcej.
W krajobrazie włącz zawsze alarm prześwietlenia na podglądzie.

Najpierw sprawdź jednak czy przypadkiem nie masz przesterowanej przysłony sprawdzić łatwo. Wykonujesz dwa pomiary:
Pierwsze zdjęcie w trybie AV - pomiar światła punktowy, pierścień przysłon na pozycję A, wybrać F5,6 i zrób zdjęcie.
Drugie nie przestawiając aparatu oczywiście i w tych samych warunkach świetlnych - tryb M, przełączyć pierścień przysłony z pozycji A na F5,6, zielony guzik i zrobić zdjęcie.

Porównać czasy
W drugim wypadku korpus przymknie obiektyw do wartości roboczej i zmierzy REALNIE wpadające światło - jeśli wyniki będą znacząco inne to masz przesterowaną przysłonę i opierający się na wybranej kółkiem wartości przysłony korpus będzie prześwietlał lub na odwrót w zależności w którą stronę jest przesterowanie.

W zasadzie można to sprawdzić i wizualnie ale trudniej to wytłumaczyć jak.
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Grzechotnik napisał/a:
20-24mm na pełnej klatce stale mam korektę na -1 czasami i więcej a są i sceny w których trzeba ustawić znacznie więcej.

Potwierdzam, FA 24 potrzebował korekty ev -1 a czasem większej.
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
dzieki za rady, postaram sie w ciagu kilku dni porobic testy i się zobaczy ( najwyżej pozbieram kasę na 35 mm)
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Albo nauczysz sie go uzywac, to jest bardzo sympatyczny obiektyw :)
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
W sumie to w miarę go okiełznałem, ale trochę mnie denerwuje ta ciągła korekta ( i pamiętanie o niej)

[ Dodano: 2016-09-22, 22:04 ]
witam ponownie po jakimś czasie! niestety robiłem to co sugerowaliście, ale niestety ciągłe mam ten problem, wiec ląduję ten obiektyw do sprzedaży. Nie będę się męczył, a to mnie wkur......ża strasznie. Ewentualnie jak ktoś jest z Wrocławia to prosze o ostatnią szanse dla tego obiektywu a jak się nie uda to,kupie najwyżej pentaxa a 28/2.8

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach