Mertz  Dołączył: 24.04.2006
Prostowanie kliszy - było? Cytuj
Słuchajcie, jest jakiś w miarę nieinwazyjny "myk", żeby rolkę wywołanej kliszy, która przeleżała jako rolka ostatnich kilkanaście lat, wyprostować? Mam okazję trochę poskanować, ale ramka Plusteka ma swoje wymagania. No i łatwiej by się toto od razu przechowywało...
 

tref  Dołączył: 05.09.2006
Cytuj
Wypłukać i wysuszyć, a potem włożyć pod ciężki stos książek.
 

Penteusz  Dołączył: 27.03.2012
Cytuj
Miałem podobny problem ze starymi kliszami.
Kupić koszulki, pociąć film (standardowo jest po 6 klatek na odcinek), włożyć do koszulek każdy z odciętych kawałków na przemian: jeden błyszczącą stroną w dół, następny odwrotnie i tak po kolei.
Złożyć w stosik i tak jak wyżej: przycisnąć. Książkami jak najbardziej.
 

tref  Dołączył: 05.09.2006
Cytuj
Na sucho nic nie da jeśli film był zwinięty zaraz po suszeniu i w tej formie przechowywany kilka lat. Może troszkę się odprostuje, ale nadal będzie miał tendencje do zwijania. Równie trudno wyeliminować tendencje wzdłużne jak i boczne.
Penteusz, jak dlugo trzymałes pod tymi książkami i na jak dlugo wyjmowałeś paski do obróbki? Zależy też od filmu, stare fomy kiepsko się prostuje, lepiej ilfordy. Z orwo dalem sobie spokój.

Mam kilka 120 z lat 70, które są wybitnie odporne na próby prostowania. Odpuściłem, powiększam używając kasety z szybkami, a do skanera nie wkładam.
 

Penteusz  Dołączył: 27.03.2012
Cytuj
Są to głównie Ilfordy i Kodaki.
Nie moczyłem. Cały czas są pod stertą książek, w koszulkach. Tak od 3-4 miesięcy, odkąd postanowiłem odnaleźć filmy i zrobić z nimi jako taki porządek.
Wszystkie "odnalezione" były, niestety, zwinięte w rolki i tkwiły w tych ciasnych pojemnikach.
Owszem, mają cały czas tendencję do zwijania, ale już w coraz mniejszym zakresie, a wsadzanie ich do ramek skanera nie jest już właściwie żadnym problemem. Może też dlatego ,że są krótkie ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach