motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
Dobra, jest szansa ze w tym tygodniu w koncu nabede skaner, ale umowilem sie z gosciem, ze bede go mogl sprawdzic przy odbiorze czy wszystko ok.
I tu pytanie do was: Na co zwrócic uwage i jak sie do tego sprawdzania zabrac w ogóle? :-/
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
motaba_virus, nie mam pojęcia, jak się testuje skanery, ale ja bym wziął kilka klatek filmu, gdzie jestem pewien, że są dobrze naświetlone i ostre i zeskanował.
Na oko ocenił bym, czy skany są odpowiedni ostre i czy światła i cienie ładnie mieszczą się na skanie.

Potem to sami zrobił bym w dwoma/trzema slajdami.

Podczas skanowania zwrócił bym uwagę na to, czy skaner ładnie równo pracuje (na ucho), czy coś nie rzęzi, nie zacina się, nie stuka.

gilby
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
No i stalo sie :-) KUPILEM :mrgreen:
Nie wiem czy dobrze zrobilem bo to bardziej impuls byl ;-)
Padło na Minolta Dimage F-2900 w sensie pierwsza wersja Elite ;-) fakt ze bez ramek które nie wiem czy gdzies dostane i na SCSI ktore bede musial w tajemniczy sposob polaczyc z laptopem ;-) no i fakt ze jeszcze bedzie musiala dotrzec ze stanow, ale póki co jestem zadowolony i prosze mnie brutalnie z tego bledu (mam nadzieje ze nie ;-) ) nie wyprowadzac :-P :mrgreen:
nie krzyczcie, komus sie musialem pochwalic ;-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Oki oki - jak będzie, to pokaż efekty...


po podłączeniu do laptopa :roll:


:-D
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
motaba_virus napisał/a:
fakt ze bez ramek które nie wiem czy gdzies dostane

Podstawowa zasada - nie kupowac skanera bez ramek. Mozesz miec spory problem z ich dorobieniem/kupieniem.
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
dan napisał/a:
Podstawowa zasada - nie kupowac skanera bez ramek. Mozesz miec spory problem z ich dorobieniem/kupieniem.

a mowilem zeby mnie brutalnie z bledu nie wyprowadzac :mrgreen: :-P

[HOPE on]ale na ebayu sprzedaje gosc ktory ma sporo ramek do roznych modeli Minolty wiec moze nie bedzie tak zle ;-) [/HOPE off]

[ Dodano: 2008-12-03, 23:07 ]
mygosia napisał/a:
po podłączeniu do laptopa :roll:

wiem wiem, z czym do ludzi ;-)
docelowo mam do niego podpiac 17" CRT ktore gdzies tam w mazurskim domu rodzinnym sie kurzy :->
ale na razie to ani transportu dla niego nie mam, ani pomyslu gdzie milby sie zmiescic w mojej klitce :-/
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
motaba_virus napisał/a:
na SCSI ktore bede musial w tajemniczy sposob polaczyc z laptopem


Są przejściówki SCSI>USB, z tym zastrzeżeniem, że skaner jest wtedy widziany jako urządzenie USB. To może spowodować kłopot ze sterownikami lub softem do skanowania...
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
Cypis aka Piotr, wiem wiem :-D nawet watek odzielny zalozylem z pytaniem jak polaczyc SCSI i laptopa ;-)
moj wybor jednak chyba padnie na stacje dokujaca z portem PCI + karta SCSI na PCI :-)
 

Hasek  Dołączył: 07 Lis 2007
Mial ktos moze doczynienia z canonem cs 8800f :-> bo mysle o jego zakupie, ze wzgledu na to, ze lyka sredni format, najchetniej to bym kupil epsona 4490 albo v500, ale to 400 zl roznicy miedzy canonem :roll: i mnie narazie nie stac. Jak ktos go uzywa/ał to prosilbym o opinie na jego temat ;-)
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
ja nie mialem do czynienia, ale gdzies (chyba na poczatku tego watku) alkos i fafniak nie wypowiadali sie zbyt dobrze (oglednie mowiac ;-) ) o plaskich canonach...
a mysle ze im mozna zaufac :-P
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
Elite 2900f jest bardzo fajny (jak ma się ramki i już zacznie działać ;-) ). Minus za brak obsługi przez Silverfasta, minus za fakt, że XP to raczej ostatnie Windowsy na których da się to uruchomić. Plus za bycie obsługiwanym przez vuescan'a. No i plus za wyniki.
A canon (przynajmniej 9950f) nadaje się do średniego jak najbardziej - no ja przynajmniej nie mam z nim problemów. Do małego obrazka - mniej (przynajmniej w porównaniu z Minoltą 2900F :-) ). Ale to chyba przypadłość wszystkich płaszczaków bez wyjątku...
 

Hasek  Dołączył: 07 Lis 2007
motaba_virus, wiem ze pisali o canonach ale byly to starsze a modele a konkretniej 8600f ktory jest slabszy od 8800 wolniejszy i jakies tam jeszcze inne ma gorsze gabaryty :-P ( nie znam sie wiec nie powiem jakie :-D ) w kazdym razie z opini uzytkownikow w googlarce wyczytalem ze jest calkiem spoko a i zdjecia z niego na flickrze sa calkiem przyjemne :-) A pytam o niego dlatego ze wole miec o nim wiecej opini ;-)
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
Hasek, ja nie chcialem powiedziec ze to zly skaner jest tylko zasiac w tobie ziarno niepewnosci :evilsmile:
bogdanm, Elite 2900f?? a nie f-2900? a ze ramki juz namierzylem (tylko skad kase wziac jak wszystko na skaner poszlo ;-) ) a z XP nie mam zamiaru na razie rezygnowac to jestem zadowolony poki co :-P
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
Się rozpędziłem. F-2900 :-)
 

Hasek  Dołączył: 07 Lis 2007
motaba_virus, haha rozumiem, a niepewnosc mam :-D inaczej bym nie pisal posta na forum ;-) :-B


Jednak widze kurcze, ze chyba niewiele osob uzywalo tego skanera :-P
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Hasek napisał/a:

Jednak widze kurcze, ze chyba niewiele osob uzywalo tego skanera :-P


to chyba dość nowy model, nad którym również medytuję...
Porównuje się go z v500 - w jednych testach wygrywa v500, a w innych 8800f, zależy pewnie kto sponsoruje test. ;-)

Sample z flickra faktycznie nie odrzucają, więc pewnie wart jest swojej ceny.
Ja mam v200, skany są bardzo miękkie. V500 raczej nie da mi skoku w ostrości, więc raczej zaryzykuję tego 8800f. W końcu będę mógł poskanować film 120.
Aha, ten skaner ma silverfasta w pakiecie oprogramowania, też plus.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
xrog napisał/a:
V500 raczej nie da mi skoku w ostrości, więc raczej zaryzykuję tego 8800f.

Moim zdaniem zaden plaski skaner nie da ostrego skanu na poziomie ziarna. Pod tym wzgledem wszystkie plaszczaki mydla mniej lub bardziej. Przy szerokim filmie ostrosc jest subiektywnie wieksza niz przy 135, ale ziarno wciaz konkretnie rozmyte.

Z tych dwoch wzialbym ten, ktory ma lepsze ramki i wieksza gestosc optyczna. Aha - legendy internetowe mowia, ze Epson najlepiej z plaskich radzi sobie z kolorem.

[ Dodano: 2008-12-08, 10:48 ]
Spojrzalem na ceny - 900zl za V500 vs. 550zl za 8800f. Zaryzykowalbym ten drugi 8-)
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
dan napisał/a:

Spojrzalem na ceny - 900zl za V500 vs. 550zl za 8800f. Zaryzykowalbym ten drugi 8-)


Zaryzykowałem i już mam. 8800f jest sporo szybszy niż v200! Poniżej małe porównanie efektów pierwszej próby - film 135 kodak profoto 400, cropy 1200 dpi, bez machania suwakami.

Epson V200:



Noritsu (w fotolabie):



Canoscan 8800f:



Proszę się nie sugerować specjalnie, wszystko robione było na szybko, na pewno z v200 da się więcej wycisnąć... może.
Myślę, że ten Canoscan 8800f jest wart swojej ceny (dałem za niego 579 zł) i póki co, jestem zadowolony z zakupu.

PS. Jeśli chodzi o zafarb, to był on zarówno w v200 jak i w canoscanie, tyle że z v200 zapomniałem zdjąć. W 8800f zafarb był bardziej niebieskawy, zrobiłem konwersję do cz-b.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
xrog napisał/a:
PS. Jeśli chodzi o zafarb, to był on zarówno w v200 jak i w canoscanie, tyle że z v200 zapomniałem zdjąć. W 8800f zafarb był bardziej niebieskawy, zrobiłem konwersję do cz-b.

Negatyw BW skanujesz do koloru? Po co?

Dla mnie to zdjecie jest poruszone, skan z labu przeostrzony, trudno jakies wnioski wyciagnac.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
To jest jakaś 1/9 kadru, robione z ręki, faktycznie mogło być poruszone. Nie mniej widać, że są różnice w ilości szczegółów, popatrz na twarze.
Co do skanowania do koloru, nie zwróciłem na to uwagi... Jeszcze nawet nie zacząłem wypracowywać sobie 'frameworku' skanowania filmów.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach