komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Canon EOS M5
No, wygląda na to, że Canon w końcu doszedł do wniosku, że tematu bezlusterkowców ignorować się nie da ;-) Zapowiada się chyba dość ciekawie. Canon EOS M5.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Do innych systemów powinien trafić ten wątek.
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
Ciekawe to ja jestem co o nim powiedzą wszyscy znawcy twierdzący np. że m4/3 to zabawki dla amatorów :-) Teraz jest Canon, więc musi być profesjonalnie, nawet jak osiągi matrycy gorsze :lol:

Ciekaw też jestem jak będą działały lustrzankowe obiektywy z adapterem.

O AF się raczej nie ma co martwić, mogą tym namieszać na rynku.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
komtur brak 4k stanowczo moim zdaniem obniży sprzedać tego sprzętu. Nie mówiąc już o tym, że system M nie ma jasnych szkieł.
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
x4rd napisał/a:
komtur brak 4k stanowczo moim zdaniem obniży sprzedać tego sprzętu. Nie mówiąc już o tym, że system M nie ma jasnych szkieł.

Są szkła lustrzankowe. Jeśli adapter będzie działał dobrze to wystarczy. Gorzej z tym 4K. Jeśli adresują coś, choćby po części, do filmujących to 4k po prostu być musi. Przez brak 4K sporo osób olało 80D, na który wszyscy tak czekali. O M5 już się mówi, że to właśnei taki 80D tylko z EVF. Nie wróżę sukcesu wśród filmujących niestety.

espresso napisał/a:
Brak stabilizacji. Poważna wada.

Zwłaszcza dla filmujących :-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Ja właśnie na urlop zabieram bezlusterkowca bez filmów 4k.

IMO trafią tym do zwykłych użytkowników - nazwa robi swoje ;-)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
matzll napisał/a:
Są szkła lustrzankowe. Jeśli adapter będzie działał dobrze to wystarczy.


To jest zawsze półśrodek.

matzll napisał/a:
Przez brak 4K sporo osób olało 80D, na który wszyscy tak czekali.


W ostatnich artykułach i testach trybu wideo w 5DMKIV widać, że nie spełnia on standardów wideo, z czego przecież słynęła ta seria. Wydaje mi się, że powoli zanika ta legenda filmu z canona
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
Mit, czy legenda, Canon zmienił podejście ogółu do filmowania aparatami, można powiedzieć, że stworzył całą branżę.

Ale to było lata temu...

Teraz wypuszzają 5d mk IV. Który ma 4K z zapisem 500 mbps. I jakością obrazka przegrywa z APS-C Fuji i Sony, a nawet z Lumixem GX85... 5 razy większe pliki...

https://www.youtube.com/watch?v=3n7Qvu1KMt8
 
mrawi  Dołączył: 19 Lut 2011
matzll napisał/a:
I jakością obrazka przegrywa z APS-C Fuji
matzll,
A w którym miejscu?
https://www.dpreview.com/...121025223630559

aha o filmy teraz chodzi
http://www.redblog.pl/jak...ewizora-wybrac/

Przy 55 cal telewizorze trzeba siedzieć trochę ponad metr od ekranu, żeby widzieć różnice w porównaniu do fhd.
4K to głupota. Kolega kupił 4K - 55 cali za ponad 6 kafli i sam się teraz z siebie śmieje jaki był głupi. Nie widzi różnicy bo ogląda z około 2,5 metra. To samo co FHD z tej odległości.
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
mrawi napisał/a:
Kolega kupił 4K - 55 cali za ponad 6 kafli i sam się teraz z siebie śmieje jaki był głupi. Nie widzi różnicy bo ogląda z około 2,5 metra.
Ale wiecznie kolega tak małego telewizora miał nie będzie,
za parę lat kupi 80, czy 100" i się okaże, że tę różnicę widzi,
tylko że z plików 1080p już 4k nie zrobi,
a cofnąć się w czasie i nagrać jeszcze raz też będzie ciężko ;-)
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
mrawi, tak chodzi o filmy, a konkretnie filmowanie aparatem, o tym rozmawialiśmy właśnie. Ty, jak widzę, pojęcia o tym nie masz żadnego.

mrawi napisał/a:
4K to głupota

i stwierdzasz tak na przykładzie kolegi, który na tv 4k ogląda telewizję w hd i nie widzi różnicy? Czy może gdzieś w autobusie usłyszałeś takie rzeczy? Bardzo mnie zaskoczysz, jeśli powiesz, że to Twoja własna opinia.

A może zupełnie inaczej głupotę rozumujemy. Dla mnie to m.in. postawa "nie znam się, to się wypowiem". Dla Ciebie 4k...


4k to nie głupota, to podstawa dzisiaj. Dla osób tematem zainteresowanych oczywiście. DLa wyłącznie fotografujących aparaty przecież mogłyby w ogóle nie kręcić. Dla filmujących od święta wystarczy iphone. Ale jak kogoś interesuje temat, lubi filmować, jakość się dla niego liczy, to 4K robi ogromną różnicę.

Większość rzeczy kręconych aparatami trafia na youtube, który tę rozdzielczość pięknie obsługuje. Tu wiadomo, musi być odpowiedni ekran, ale nawet jeśli nie ma to warto kręcić w 4K.
Dla przykładu (oparty na Lumixie GH4, bo takim ja kręcę) nagranie 4k 100mbps przeskalowane do 1080p daje zauważalnie lepszą jakość niż nagrywanie w 1080p 200mbps. I nie trzeba monitora 4k żeby to zauważyć. Ogląda się to z odległości kilkudziesięciu centymetrów. Aparatami nie kręci się do telewizji, Twoje argumenty są zupełnie nietrafione.


Poza tym... Ja korzystam z monitora 5k.Dziś, tu i teraz. Nie jest to temat przyszłości, a teraźniejszość. Fullscreen z 1080p kłuje w oczy po prostu.

W ogóle takie pogardliwe podejście fotografujących do filmowania jest bardzo słabe.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
mrawi, jak zwykle "nie znam się, ale się wypowiem". Tu nie chodzi o to co widać w formie docelowej, ale o to jak do tego można dojść.
Tu jest świetny przykład jak wygląda ujęcie do dalszej obróbki: http://pliki.optyczne.pl/...t/pocket_12.mov
matzll napisał/a:
W ogóle takie pogardliwe podejście fotografujących do filmowania jest bardzo słabe.

mrawi nie jest ani fotografującym ani filmującym. To taki lokalny troll, któremu się wydaje, że pozjadał wszystkie rozumy ;-)
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
matzll napisał/a:
Aparatami nie kręci się do telewizji
BBC ma drony z Lumixami GH dla zabawy? ;-)
 
mrawi  Dołączył: 19 Lut 2011
Pyrek napisał/a:
Ale wiecznie kolega tak małego telewizora miał nie będzie,
za parę lat kupi 80, czy 100" i się okaże, że tę różnicę widzi,
tylko że z plików 1080p już 4k nie zrobi,

Taak, kupi sobie 85 cali (Szerokość prawie 2 metry) i będzie go oglądał z odległości maksymalnej 3,5 metra, a najlepiej 2,5 m Hahaha.
Przy 42 calowym jest podane, że oglądanie go z odległości mniejszej niż 2 m grozi znacznym pogorszeniem wzroku.
Po co jakość 4K??? Jakie nośniki danych potrzebne do tego, ich ceny, wszystko ponowmie wymieniać, bo idzie nowa fala, nowe myślenie, bueheh. Po to by kasę wyciągać od frajerów co to zamiast myśleć o życiu siedzą w gadżetach i się bawią jak małe dzieci. Znam sporo przypadków 40sto 30sto latków, ...jak rozkapryszone bachory. Ale jest się z kogo pośmiać :mrgreen: .
matzll napisał/a:
mrawi, tak chodzi o filmy, a konkretnie filmowanie aparatem, o tym rozmawialiśmy właśnie. Ty, jak widzę, pojęcia o tym nie masz żadnego.
Weź swoje pojęcie i idź oglądać 4K z nosem w ekranie.
matzll napisał/a:
i stwierdzasz tak na przykładzie kolegi, który na tv 4k ogląda telewizję w hd i nie widzi różnicy?
Nie telewizję tylko filmy 4K, a konkretnie seriale ;-) . Jeszcze płacił z 5 stów za kalibrację. Kolorki i reszta znacznie lepsze po kalibracji, ale stwierdził, że przy 55 calach na grzyba mu te 4K.
matzll napisał/a:
4k to nie głupota, to podstawa dzisiaj. Dla osób tematem zainteresowanych oczywiście. DLa wyłącznie fotografujących aparaty przecież mogłyby w ogóle nie kręcić. Dla filmujących od święta wystarczy iphone. Ale jak kogoś interesuje temat, lubi filmować, jakość się dla niego liczy, to 4K robi ogromną różnicę.
Oj tak tak, zaraz wszyscy się przesiądą na minimum 100 cali i nikt na mniejszy ekran nie spojrzy,...banaluki.
kojut napisał/a:
mrawi nie jest ani fotografującym ani filmującym. To taki lokalny troll, któremu się wydaje, że pozjadał wszystkie rozumy
Tak specu od fotografowania i filmowania, ale ja jestem oglądającym i widzę co jest na ekranie.

A tutaj jeszcze lepsza stronka z informacjami o 4K, FullHD.
https://hdtvpolska.com/kalkulator-odleglosci/

Nawet sprawdziłem teraz. 42 cale oglądam z prawie 3,3 metra i ekran jest nawet przyduży. Ni huhu..nie wyobrażam sobie siedzieć w takiej odległości przed 80 calami.
4K dla idiotów, to rozumiem.
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
mrawi, kipisz złośliwościami, ochłoń trochę.. melisy może zaparz :?:
mrawi napisał/a:
Nawet sprawdziłem teraz. 42 cale oglądam z prawie 3,3 metra i ekran jest nawet przyduży.

No widzisz, a ja oglądam z 4 metrów ekran 104"
no i nie jest za duży..
Czasem warto spojrzeć nieco szerzej, niż przez pryzmat czubka swojego nosa, opowieści kolegów,
czy wygoglowane na szybko linki stron internetowych.
 
mrawi  Dołączył: 19 Lut 2011
Pyrek, Jasne, w kinie siadasz też zawsze w pierwszym rzędzie. Są tacy.
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
mrawi napisał/a:
Weź swoje pojęcie i idź oglądać 4K z nosem w ekranie.

Nic nie zrozumiałeś. NIe, żebym był zdziwiony...
Powtórzę zatem - omawiany aparat (eos M5) jest hejtowany za brak 4k. Canon próbouje go promować jako narzędzie dla youtube'owców. Youtube wspiera 4k. Youtube'a ogląda się głównie na ekranach komputerów, tabletów, telefonów. Róznice między 4k a FHD widać gołym okliem. Tak jak widać różnicę między zdjęciem wykonanym telefonem a tym z pełnoklatkowej lustrzanki. Nie potrzeba do tego żadnego specjalnego sprzętu.

Nie wiem, może Twoje pojmowanie jest tak ograniczone, że widzisz tylko aspekt patrzenia na telewizor, ale gros młodych ludzi nawet telewizora nie ma. Bynajmniej nie z braku funduszy czy miejsca.
Kręcenie aparatami (takie, powiedzmy, profesjonalne, w sensie zarobkowe) to youtube i inne odtwarzacze internetowe*. To nie jest telewizja ani filmmy kinowe. I ogląda się to głównie z nosem blisko ekranu. To jest aż tak proste. Wysil nieco swoje szare komórki i spróbuj spojrzeć szerzej niż przypadki Tobie bliskie.
Założe się, że więcej filmujących siedzi teraz w internecie niż w całej "tradycyjnej" branży. A na pewno tam są dla filmujących większe perspektywy i lepsze pieniądze. Adresując do takich twórców narzędzie, które ma im posłużyć parę lat, pozbawiając go tak waznej funkcji, jest zwyczajnie niepoważne. Słuszny hejt na Canona spada.


*tak, wiem, są przypadki kręcania do TV, jak wspomniane drony w BBC. Ale to tylko wyjątki potwierdzające regułę.
 
mrawi  Dołączył: 19 Lut 2011
matzll napisał/a:
Kręcenie aparatami (takie, powiedzmy, profesjonalne, w sensie zarobkowe) to youtube i inne odtwarzacze internetowe*. To nie jest telewizja ani filmmy kinowe. I ogląda się to głównie z nosem blisko ekranu.
Z nosem blisko jakiego ekranu? 50 calowego? Pukałeś się kiedyś w głowę? Polecam.
matzll napisał/a:
pozbawiając go tak waznej funkcji
Kawalarz z Ciebie :-D . Jeszcze raz powtórzę, 4K to bzdura.
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
mrawi napisał/a:
Z nosem blisko jakiego ekranu? 50 calowego? Pukałeś się kiedyś w głowę? Polecam.

Jakiego 50-calowego?!
Cytat
ekranach komputerów, tabletów, telefonów

o tym pisałem...
Postaraj się chociaż przeczytać to, z czym dyskutujesz. Ja piszę o "niebieskim", Ty o "niedzieli". Tak to wygląda mniej więcej
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
matzll napisał/a:
gros młodych ludzi nawet telewizora nie ma.

Nie tylko młodych ;-)

-----

mrawi, nie dogadamy się, bo Ty nie piszesz o własnych doświadczeniach, tylko teoretyzujesz..

Kilkanaście lat temu filmowałem dorastającego syna czymś, co miało rozdzielczość 640x480,
taki sprzęt był dostępny wtedy, ewentualnie na taki było mnie stać.
W tej chwili za nieduże pieniążki można kupić urządzenia dające nieporównywalnie lepszą jakość,
jak oglądam tamte filmiki strasznie mi żal.. ile bym dał - żeby WTEDY mieć sprzęt filmujący tak jak ten dostępny teraz.
Czasu się nie cofnie niestety..

Te kilkanaście lat temu standardem były telewizory 25-29", przy czym 29" był uważany za maksymalnie duży odbiornik,
pamiętam jakie wrażenie robiło pakowanie do auta 42" plazmy przy zakupie, FullHD nawet jeszcze nie było.. teraz jak widzę 42" w sklepie to czasem się zastanawiam, czy to maleństwo, to nie monitor..

Wszystko się zmienia, świat idzie do przodu, a Ty ze swoim wąskim spojrzeniem,
próbujesz nam wmówić, że jesteśmy głupcami, bo Ty jedyny znalazłeś drogę do nirwany.. więcej luzu :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach