kubica  Dołączył: 30 Lis 2011
Czyszczenie matrycy
Jak byłem w posiadaniu KR to gdy sprawdzałem czystość matrycy widziałem czy są jakieś paprochy teraz mając K-50 mogę tylko przeczyścić ale nie ma podglądu na paprochy.
Ps. Czy te rozwiązanie jest lepsze czy co ?
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
W K200D też był taki podgląd... pokazywało gdzie te paprochy są.
A w K10D podglądu nie ma.

Czy to oznacza, że K-r i K200D są z "niższej półki"? Półprofesjonaliści i profesjonaliści dają sobie radę bez podglądu paprochów...
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Kubica... F22 - ściana - ISO nie ma znaczenie i jedziesz. Profi nie potrzebuje kiepskich poglądów na paproch.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Dokładnie tak, z tym że ja wolę wycelować tele na czyste niebo i nieskończoność.
 

kubica  Dołączył: 30 Lis 2011
Dzięki.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Można prościej - biała kartka i ogniskować poza nią na dużej przysłonie np. f11
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
A ja takie rzeczy to zazwyczaj wieczorem robię więc o jasne niebo trudno. Zatem odpalam notatnik na pełnym ekranie pod windowsem ustawiam wysoką przysłonę i robię zdjęcie ekranu monitora. Nie ustawiam ostrości (lepiej nie ustawiać) czas ekspozycji też nie ma znaczenia. Wszystko ładnie widać a mniej kombinowania.
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
Potrzebuję na mokro wyczyścić matrycę (mikro 4/3). Używał ktoś akcesoriów ROTIN ?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Jeśli chodzi o płyn i szpatułki to używałem/używam. Ostatnio zakupiłem nawet nowy zestaw bo poprzedni chyba już po kilku latach zwietrzał i zostawiał jakieś maziaje.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Powinni przywrócić funkcję Dust alert we wszystkich korpusach Pentaxa.
Była ona bardzo fajna i ułatwiała czyszczenie...
W GX-20 była dostępna a K-50 tego już nie ma...
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Cytat
Używał ktoś akcesoriów ROTIN ?


Szpatułki mają całkiem niezłe . Używam . Płyn kupuję swój .Ten z zestawu jest w małych buteleczkach i nie bardzo się zakup opłaca . Chyba że teraz dodają gratis do większej ilości szpatułek .
 
piotrek1989  Dołączył: 21 Sty 2016
Kot72, Te szpatułki od Rotin to używasz jednorazowo czy starczy na kilka razy?
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
piotrek1989 napisał/a:
Kot72, Te szpatułki od Rotin to używasz jednorazowo czy starczy na kilka razy?

NIGDY nie używaj szpatułek kilkakrotnie!!! Przeciągasz w jedną stronę po matrycy (szpatułka pod kątem 45-60 stopni), przechylasz w drugą strone i przeciągasz z powrotem. I szpatułka do kosza!!!
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Używałem wielokrotnie, jak spełnia swoją funkcje to po co wyrzucać ? Matrycy nie zepsuje a jak już nie będzie potrafiła wyczyścić, wtedy można otworzyć nową. Jak nie miałem pod ręką nowych to na starą naciągałem szmatkę z mikrofibry i też dało się tym wyczyścić matryce.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Porysowanie matrycy to nie jest zepsucie?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Od czego to porysowanie, od szpatułki którą wcześniej zebraliśmy jakiś brud? Jeśli tak to nawet nową można porysować, ciągnąc ten brud po filtrze matrycy. Tak jak mówiłem jeśli szpatułka używana kilkukrotnie nie potrafi juz zbierac brudów to otwieram nową. Zapaćkałem sobie niedawno kilkuletnim Rotinem, po zakupie nowego przejechałem i bez problemu zeszły wszystkie zanieczyszczenia.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Matrycy nie da się porysować. Można co najwyżej porysować filtr. W Canonie wygląda to tak:
- to tak gwoli poprawności. Ale fakt faktem - porysowany filtr to też kaszana.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Oczywiscie że mówimy o fitrze (potocznie czyszczenie matrycy) Canon czy inny Pentax nieważne zasada ta sama. Tylko jak używana kilkukrotnie szpatułka ma porysować ten fitr? Ryzyko porysowania nową jest takie samo jak uzywaną, coś by musiało tam siedzieć, opiłek/piasek i dociśnięte i pociagniete szpatułką mogło zrobić rysę niezależnie czy ciągnie to nowa czy stara szpatułka. Dlatego przed szpatułkowaniem mocno ch*** gruchą żeby takie grubsze rzeczy usunąć.
PS. Myslałem że juz dawno nie gwiazdkuje dmuchania a tu niespodzianka:)
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
piotrek1989, tak , używam wielokrotnie . Generalnie jest tak , do kurzu czy mikropyłków w zupełności wystarczy grucha i pędzelek . Szpatułkę i czyszczenie na mokro stosuję tylko przy czyszczeniu tłustych zanieczyszczeń . Przeważnie przy nowym body . Tak miałem w Kaerce i K-5 . Jak były nowe to cosik tam chlapało z mechanizmu lustra . Po pewnym czasie sytuacja się normowała i nie było potrzeby czyszczenia na mokro . Do czyszczenia szpatułek używałem kąpieli w alkoholu w kilku naczynkach . Po czyszczeniu i wysuszeniu do torebki strunowej . Czasem , te bardziej zjechane owijałem nową mikrofibrą tak jak kol. gezeb, . Nic nigdy nie porysowałem .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach