jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
[ analog] MX - walnięty światłomierz
Mam sobie Ci ja nieco sfatygowanego MX-a. Chyba był komuś upadł na beton i z pewnością ktoś już w nim grzebał.

Na sucho aparat działa, ale nie funkcjonuje światłomierz. Działał przez chwilę, potem nie działał, potem znów trochę a teraz już w ogóle nie reaguje.

Stawiam na to, że gdzieś nie styka (albo przy bateriach albo przy spuście).

No i moje pytanie połączone z prośbą: ma ktoś z Was doświadczenie w rozkręcaniu tego aparatu, albo przynajmniej materiały pomocne w jego rozkręceniu? Chciałbym się trochę pobawić i w nim pogrzebać.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Widzialem niedawno strone z instrukcjami serwisowymi m.in. do mx i mes. Szukalem ale cos nie moge teraz znalezc. Ktos to kiedys wrzucil na aparaty.tradycyjne.net
 

renko  Dołączył: 25 Maj 2008
Stachu rozkręcał i naprawiał MXa. Uderzaj do niego :)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
No instrukcję serwisową znalazłem:

http://www.robertstech.com/files/mx_sm.pdf

[ Dodano: 2009-12-28, 11:43 ]
No i opis jak go rozkręcić:

http://www.mypentax.com/PentaxMX.html
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Nie tylko rozkręcałem, ale i skręcałem. :)
Odkręć dolną pokrywę. Tam znajdziesz i baterie i styk od spustu.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Zdjąłem dolną pokrywę, ale nie doszukałem się żadnych "zmian" ni odlutowanych kabelków. To chyba muszę się za niego od góry zabrać?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
A znalazłeś styki? Takie dwie blaszki, które się stykają po wciśnięciu spustu? Sprawdź, czy na pewno się stykają. Czy w dobrym momencie się stykają. Czy nie są zaśniedziałe. Przetrzyj je porządnie, dognij odpowiednio i sprawdź znowu.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Takie dwie miedziane? W ogóle nie widać ruchu. Tzn. spust i ruch takiej żółtej końcówki nie powoduje nawet drgnięcia tych blaszek.

[ Dodano: 2010-01-09, 13:51 ]
A nie, jednak powoduje.

[ Dodano: 2010-01-09, 14:14 ]
Coś nie stykało przy bateriach. Przykręciłem wszystko mocno i działa.

Stachu, dzięki za asystę :-B

[ Dodano: 2010-01-09, 14:17 ]
Teraz jestem ciekaw czy ten aparat w ogóle nadaje się do robienia zdjęć. Podejrzewam inne ukryte felery. Najważniejsze że naprawiłem licznik zdjęć oraz uruchomiłem światłomierz.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Sprawdź migawkę. Przeleć po wszystkich czasach bez obiektywu patrząc pod światło. Może być tak, że przy krótkich się w ogóle nie otwiera, lub naświetla tylko część klatki. Przy długich natomiast lustro może nie opadać. Ja miałem takie objawy.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Mechanicznie wszystko OK (nawet dźwięk mi się bardziej podoba niż w moim innym cornym), działa na wszystkich czasach. Światłomierz wskazuje prawie to samo (różnica 1/2 EV) co sprawny MX. Jedyne co jest dla mnie zagadką, to szczelność. Ale to się zweryfikuje po wywołaniu filmu.

W sumie to wystarczyło odkręcić i przykręcić z powrotem kilka śrubek. Można zatem podejrzewać, że aparat nie będzie już niezawodnie działać bez gruntownego przeglądu. Ale póki co działa. Nie szkoda chodzić z nim w taką pogodę.

[ Dodano: 2010-02-18, 09:24 ]
Stachu, nie zostały Ci jakieś cześci z tych MX-ów? Dziś na mieście zgubiłem ten talerzyk od zwijania filmu od czarnego MX-a. Nie masz czasem takiego na stanie?

A może ktoś inny ma?

Kurczę, taki ładny MX, a tu członki począł gubić.

[ Dodano: 2010-02-18, 21:10 ]
Głupi ma szczęście. Znalazłem to co zgubiłem w drodze powrotnej z pracy.
 

AJ  Dołączył: 03 Paź 2013
Witam.
Pozwalam sobie odkopać wątek żeby nie tworzyć niepotrzebnie nowego.
Kupiłem sobie ślicznego MX-a. Piękny stan, z papierami, widać, że nie wyeksploatowany. Generalnie wszystko działa, światłomierz mierzy światło, nie szaleje, cały problem w tym, że mierzy źle. Sprawdzałem wczoraj wieczorem (lampka, półmrok) porównując z KX-em i Swierdłowskiem (używam i ufam ich pomiarom) i one dawały zgodne wyniki a MX, że dużo za ciemno. Wyszło, że żeby wynik był dokładnie taki sam muszę przestawić ISO z 200 na ząbek przed 800 czyli prawie dwa kroki różnicy (po takiej poprawce wydawało się, że jest ok bo wyniki zaczęły być prawidłowe niezależnie gdzie skierowałem obiektyw i jaką przysłonę ustawiłem. Pomyślałem sobie no trudno, najwyżej wprowadzę poprawkę na stałe i nie będę się przejmował ale chciałem jeszcze sprawdzić w świetle dziennym. Sprawdziłem dziś rano i zrobiło się jeszcze ciekawiej. W pomieszczeniu (słońce nie wpadało bezpośrednio ale dość jasno) różnica o jedną działkę a celując za okno w bardzo jasnym słońcu wyniki są takie same :-/
Np.:
- w pokoju - f/5.6 - KX: 1/60, MX: 1/30
- przez okno (pod zamglone poranne słońce) - f/16 - KX: 1/500, MX: 1/500
(wszędzie ISO 100, ten sam kąt widzenia).
Ogólnie im ciemniej tym większe różnice a KX sprawdzony.

Pytanie co dalej. Zwracać sprzedawcy póki mogę (chociaż nie chcę bo jest na porawdę w świetnym stanie) czy może dać gdzieś do naprawy (o ile się da)?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
AJ, zrób próbną rolkę i dopiero się martw.

Światłomierz to pomoc, każdego trzeba się nauczyć.

Trzeba pamiętać że MX nie ma pomiaru CW, tylko taki lekko zboczony, co sprawia, że na pomiar większy wpływ mają jakieś dominujące źródła światła (lub ciemne partie).
 

AJ  Dołączył: 03 Paź 2013
Rozumiem. Sugerowałem się Bojidarem ale przyznaję, że z MX-em żadnych doświadczeń nie mam i nie wiem jak to w praktyce wygląda. Boję się tylko, że zanim zrobię próbną rolkę to będzie za późno.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Włóż świeże baterie i sprawdź czy masz oryginalną matówkę.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nie porównuj światłomierza z analoga z cyfrą. To jednak są zupełnie różne rzeczy. A biorąc pod uwagę fakt, że producentom cyfry czasem się ISO nie za bardzo zgadza, tym bardziej. Swierdłowsk z kolei ma pomiar bardzo wąsko (punktowy to on nie jest, ale centralnie też nie bardzo) też nie jest za dobry do takich porównań. Różnice po ciemku będą zawsze ze względu na mniejszą czułość światłomierza w MX. Najlepiej byłoby porównać z innym analogiem podobnej budowy.Tak ja Stachu pisze, sprawdź baterie (najlepiej srebrowe) i matówkę.
 

AJ  Dołączył: 03 Paź 2013
Stachu napisał/a:
Włóż świeże baterie i sprawdź czy masz oryginalną matówkę.

Zmiana baterii na nowe nic nie dała (wsadziłem srebrowe), z resztą zdziwiłbym się skoro w instrukcji jest napisane, że test baterii polega na sprawdzeniu czy diody świecą - czyli albo świecą i wszystko działa albo nie świecą (tak to rozumiem).
Matówka ma klin, kołowy raster i napis na dzyndzelku "C 1". Tak jest na oryginalnej SC-1?
Dada napisał/a:
Nie porównuj światłomierza z analoga z cyfrą. To jednak są zupełnie różne rzeczy. A biorąc pod uwagę fakt, że producentom cyfry czasem się ISO nie za bardzo zgadza, tym bardziej. Swierdłowsk z kolei ma pomiar bardzo wąsko (punktowy to on nie jest, ale centralnie też nie bardzo) też nie jest za dobry do takich porównań. Różnice po ciemku będą zawsze ze względu na mniejszą czułość światłomierza w MX. Najlepiej byłoby porównać z innym analogiem podobnej budowy.Tak ja Stachu pisze, sprawdź baterie (najlepiej srebrowe) i matówkę.

Dlatego właśnie nie porównywałem z K-x tylko z KX :-P

Podpiąłem właśnie węższe szkło i z braku laku wycelowałem w ekran monitora (puste białe okno) i w lampkę. KX na monitorze pokazuje 1/30 a MX 1/15 (świecą się dolne żółta i czerwona na raz więc nawet dłużej). Po wycelowaniu w żarówkę KX pokazuje 1/30, MX też ale pod warunkiem, że będzie dokładnie po środku. Ręka lekko drgnie i zielona gaśnie, włącza się żóta. KX-em mogę sobie pokrążyć i igła zaczyna się lekko przesuwać dopiero w jakiejś tam większej odległości.
Ogólnie wygląda na to, że im silniejsze światło tym błąd mniejszy. Im ciemniej tym bardziej się to wszystko rozjeżdża. Dodam, że jak kupiłem KX-a to porównywałem z cyfrą (K-x) i ze Swierdłowskiem - bo to miałem do dyspozycji. Oczywiście pewne różnice były bo musiały być i wcale mnie to nie dziwiło jednak wyniki mniej więcej się pokrywały. Teraz jednak sytuacja (wg mnie) wygląda inaczej.
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Ja bym na twoim miejscu znalazł duży obiekt o jednakowej jasności, np równomiernie naświetlona ściana i sprawdził czy przy różnych przysłonach są te same wskazania, a potem zakrył czarnym kartonem np 1/4 tej ściany (po kolei każdy róg). Może się okazać, że są niewyregulowane tylko niektóre punkty światłomierza. W sumie nie pamiętam ile ma ich MX, ale raczej nie jeden.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Naswietl rolke i nie zawracaj sobie glowy porownaniami z cyfra.
Baterie srebrowe?
 

AJ  Dołączył: 03 Paź 2013
Wkładałem srebrowe i alkaliczne - bez różnicy. Nie porównywałem z cyfrą tylko z analogowym Pentaxem KX. Wspomniałem jedynie, że owego KX-a porównywałem kiedyś z cyfrą i mniej więcej grało. No i po zdjęciach wiem, że KX działa prawidłowo. Próbna rolka zrobiona, w poniedziałek dam do wywołania.

Masaho napisał/a:
Ja bym na twoim miejscu znalazł duży obiekt o jednakowej jasności, np równomiernie naświetlona ściana i sprawdził czy przy różnych przysłonach są te same wskazania, a potem zakrył czarnym kartonem np 1/4 tej ściany (po kolei każdy róg). Może się okazać, że są niewyregulowane tylko niektóre punkty światłomierza. W sumie nie pamiętam ile ma ich MX, ale raczej nie jeden.

Wskazania są takie same na różnych przysłonach. Różnice względem KX są stałe niezależnie od wybranej pary przysłona-migawka, zależą natomiast od natężenia światła. W pełnym słońcu wyniki są zbieżne, im ciemniej tym wskazania bardziej się rozjeżdżają. Gdy KX pokazuje 1/60 (przy f/2.8 więc już trochę szarówka) to MX podaje 1/15.
Wskazania nie zmieniają się też w zależności od tego, która ćwiartka kadru jest czarna.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Czujki światła w MX są za pryzmatem.

Musisz sprawdzić po koleii
- czystość lustra
- matówkę, głownie pod kątem czy jest oryginalna, ale skoro masz C-1 to masz standardową SC-21
- czystość pryzmatu za matówką,

Ponieważ czujki światła są za pryzmatem, to takie dwa małe moduły zamontowane obok wizjera - dlatego zawsze wskazania może zakłócać światło wpadające w wizjer, szczególnie w korpusach które nie mają muszli ocznej.
Wymiana jest łatwa, to mała płytka z dwoma modułami, i cała operacja to tylko odlutowanie każdego elementu. O ile pamiętam to w każdym korpusie serii M są to te same elementy. Dokładna regulacja o ile dobrze pamiętam to dwa potencjometry na pryzmacie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach