bisk  Dołączył: 14 Maj 2010
[K-3 II] Problem af/mf z Sigma 70-200
K-3 II świeżo zakupiony
Sigma 70-200 mm f/2.8 II EX APO DG Macro HSM - używana wcześniej z K20D

Po podpięciu sigmy do K-3 wszystko działa jak należy do momentu ustawienia ogniskowej 70mm w sposób, że pierścień ogniskowej idzie do oporu. W tym momencie aparat szaleje - "dyskoteka" pomiędzy trybem af/mf - linkdo filmu. Pomaga lekkie cofnięcie pierścienia. Problem nie występuje przy ogniskowej 200mm i nie występował/występuje z K20D.
Nie występuje z innymi obiektywami Pentax/Sigma ze śrubokrętem.
Na K-3 II przed i po aktualizacji firmware do 1.1 - migotanie focus'ów.

Ktoś miał podobny problem?
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Sprawdziłeś i przeczyściłeś styki? Przy takim stuknięciu na 70 wystarczy że troszkę w bagnecie się ruszy (minimalnie, ale jednak) i może coś nie styka?
Czy działa tak samo jak obiektyw jest poziomo, w dół i w górę?
 

bisk  Dołączył: 14 Maj 2010
Czyszczenie styków jak i różne płaszczyzny położenia obiektywu nie rozwiązują problemu.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Jak dla mnie dwie możliwości.
- Najpierw sprawdź styki w korpusie czy któryś nie jest zbyt zagłębiony i nie łapie - choć to wątpliwe skoro łapie na innej ogniskowej.
- Taki efekt daje też brak styku na pazurkach to taka blaszka z pazurkami ślizgająca się po bieżni. Dostęp do nich powinien być bez potrzeby demontażu obiektywu. Sprawdź pod gumą zooma lub pierścienia ostrości powinna być jakaś mała maskownica.
 

bisk  Dołączył: 14 Maj 2010
Znalazłem tę maskownicę, pazurki wszystkie poprawnie stykały (z K20D obiektyw cały czas działał poprawnie). Problem z tym migotaniem af/mf pod K-3 występował w zakresie zoomu 70-78mm. Pogrzebałem przy pazurkach, jeden się trochę odgiął :P i .. problem pod K-3 zniknął :) Skutki uboczne = teraz zarówno pod K-3 jak i K20D dla zdjęć robionych z ogniskową poniżej 78mm aparat w exifie zapisuje właśnie ogniskową 78mm :-/

Update: Już rozkminiłem, że teraz odgięty pazurek w układzie z pozostałymi 4ma, odpowiada tej samej kombinacji styków co dla ogniskowej 78mm - stąd błąd. Generalnie te 78 zamiast 70 w exifie mi powiewa. Bardziej mnie martwi czy to jakaś wada fabryczna aparatu, że dla 70mm kilka sekund przełącza af/mf zanim się ustabilizuje na af i można wyostrzyć (reklamować?) czy po prostu gryzie się z tą konkretną sigmą.
Chyba najlepiej będzie podjechać do sklepu i przetestować obiektyw na innym egzemplarzu...
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Jeśli gdzieś bym szukał przyczyny to obiektyw nie aparat.

Stawiam na to, że dla bieżni 70-78mm masz albo zimny lut, albo początki korozji na taśmie, albo co bardziej prawdopodobne brak styku na złączu taśmy na płytce, choć równie dobrze winna może być śniedź na samej bieżni ale zacznij od śniedzi na płytce pod samym stykiem (od czystości samych styków i potem czystości pod stykiem się zawsze zaczyna szukanie kłopotów).

K20 miał pewnie większą tolerancję dla spadów napięcia i wszystko grało, nie było żadnych objawów a K3II ciągnie więcej i spadek przewodzenia na bieżni był na tyle duży, że miałeś objawy dyskoteki.
Miernikiem byś to sprawdził bez problemu, a potem po kolei szukać gdzie nie łączy prawidłowo.

Póki co bym się nie przejmował to chyba żaden problem, że Ci exif pokazuje 78mm :lol:
 

bisk  Dołączył: 14 Maj 2010
Dokopałem się jeszcze na zagranicznym forum opisu identycznego problemu w identycznym zestawie K-3II + S70-200II. Podobno to wina firmware obiektywu, problem znany Sigmie i za wielką wodą robili upgrade softu. Na razie czekam na odp. z polskiego serwisu. Jeśli nie pomogą, spróbuję podczyścić, a jak to nie pomoże to odegnę styk, który stwarza problem ;)
Dzięki za namiar na tę "skrytkę" z taśmą i stykami :-D :-B
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
78 jak 78, gorzej że przy 70 będzie stabilizacja widziała 78 i może nie zagrać to dobrze :-/
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Ale i tak szczęście, że nie 73… ;-)
 

zbuj  Dołączył: 31 Mar 2010
U mnie z k3II jest to samo alle tylko z 70-200, z k5 działa bez problemu w serwisie mówio że to niekompatybilność softu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy nowych body i starych obiektywach Sigmy to normalna przypadłość. Trzeba wgrać nowy soft do obiektywu, czasem, przy starszych szkłach, konieczna wymiana procesora w obiektywie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach