chris0903  Dołączył: 19.04.2013
Pytanie o system Cytuj
Jeśli przegapiłem i podobny temat już był, proszę admina o przeniesienie, albo skasowanie, ale może sprowokuję dyskusję.

Zawsze chciałem robić zdjęcia chociaż trochę lepsze niż pamiątkowe, ale skończyło się na pamiątkowych (tłumaczenie się brakiem czasu, jednak to chyba zwykłe lenistwo).
Zacząłem od Pentaxa K-m. Decyzja podjęta zdroworozsądkowo, czyli stosunek cena-jakość i jeżeli mi się znudzi to niewielka strata. Potem, według szkoły najpierw szkło potem puszka, dokupiłem spacerową Sigmę 18-200 II HSM , która była/jest wykorzystywana czysto amatorsko/pamiątkowo i jestem z niej zadowolony, oraz DA 50 1,8 z ciekawości (widać różnicę w jakości do Kita, ale na razie nie wykorzystuję jego możliwości).
W niedługim czasie będę miał więcej czasu i być może fotografią zajmę się z większym poświęceniem, z większym zaangażowaniem, nawet nie jestem pewien w jakim rodzaju fotografii, ale dalej amatorsko. Chciałbym nabyć nową (bardziej nowoczesną) puszkę Pentax, może być używana. Jednak, czy w ogóle inwestować w ten system, czy zmienić póki jeszcze obyłoby się bez większej straty.
Forum śledzę z przerwami od dłuższego czasu. Wiem, że to jest raczej ograniczone (w sensie ilości ;)) towarzystwo, które jednak jako społeczność, w porównaniu z innymi systemami, ma zdecydowanie większą wiedzę, świadomość tego, czego oczekuje od sprzętu i jego ograniczeń.
Znam wady systemu Pentax np. chyba nienajlepszy AF, mała ilość nowoczesnego szkła (zdaje się, że firmy niezależne przestają produkować dla systemu Pentaxa), video (niespecjalnie mnie interesuje, ale jeśli w innych systemach działa dobrze, to mogłoby działać i w Pentaksie) itp.
Pytanie do doświadczonych Pentaksiarzy:
Gdybyście zaczynali przygodę z fotografią teraz, od podstaw, w obecnych warunkach rynkowych od zakupu pierwszego aparatu, czy postawilibyście na system Pentax? Tylko szczerze...
P.s.
Odpowiedzi - po prostu rób zdjęcia! - udzieliłem sobie sam, ale te zdjęcia trzeba czymś (?) robić.

Kytutr  Dołączył: 20.02.2007
Trudno jest mi być obiektywnym, siedząc od lat w systemie Pentaksa, więc trudno mi udzielić odpowiedzi, czy znowu by go wybrał, nie mając zielonego pojęcia o niczym. Pewnie sam bym nie wiedział czego potrzebuję i czego chcę. Na pewno trudno by mi było zapoznać się z samym sprzętem namacalnie, bo nie jest on tak dostępny jak aparaty innych firm.

O tym, że jesteśmy ograniczeni wiem doskonale, bo przed długi czas na zadawane na naszym forum pytanie "jaki aparat?" nieodmiennie padała odpowiedź "Nikon D40" ;-)

Misztu  Dołączył: 19.03.2007
chris0903 napisał/a:
Gdybyście zaczynali przygodę z fotografią teraz, od podstaw, w obecnych warunkach rynkowych od zakupu pierwszego aparatu, czy postawilibyście na system Pentax? Tylko szczerze...

Szczerze. Gdybym startował dzisiaj, to raczej pewnie wziąłbym coś z C na obudowie. Pozostaje kwestia z jakiego poziomu zaawansowania sprzętu bym zaczął.
Najważniejszy argument? O wiele większy rynek pierwotny i wtórny szkieł.

OK, możecie linczować ;)

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
chris0903 napisał/a:
czy w ogóle inwestować w ten system, czy zmienić póki jeszcze obyłoby się bez większej straty.

Zyskowne inwestycje to raczej na forum finansowym. Jeśli fotografujesz już od jakiegoś czasu to wiesz, że to studnia bez dna, zwłaszcza gdy się przedkłada sprzęt nad umiejętności. W każdym z systemów za dobry sprzęt musisz zapłacić odpowiednie pieniądze i mimo paru wyjątków w ofercie są one porównywalne.
Nie mam pojęcia co bym wybrał w tej chwili. Martyce Canona budzą uśmiech politowania na mojej twarzy, Nikon ma w tym momencie dobre ceny na body APS-C ale tylko Pentax dysponuje DA Limitedami - dla mnie schowanie małego tele do kieszeni spodni jest bezcenne.
chris0903 napisał/a:
chyba nienajlepszy AF

Mit. Swego czasu lepszy od Nikona 7200 (AF-S) więc jest to zmienne i raczej marginalne.
chris0903 napisał/a:
mała ilość nowoczesnego szkła

Poza odświeżonymi DA Limitedami jest choćby Sigma z produktami typu 18-35/1,8, 30/1,4, 35/1,4, 85/1,4. Mało? Tak, zawsze jest mało pieniędzy...
chris0903 napisał/a:
video

Canon odpuścił to pole na rzecz fotografii. Bezlusterkowce są w tej materii lepszym rozwiązaniem.

Sid Gotama  Dołączył: 10.10.2013
Zawsze mnie śmieszył argument o ilości szkieł do systemu Pentax.
Przez moje ręce a jestem w tym systemie dość krótko (późno zacząłem przygodę z fotografią) i jest to moja pierwsza lustrzanka (K-5II, wcześniej Panasonic FZ28) przeszło parę kitów 18-55 jeden 18-50 (został ze mną 18-55 WR), Sigma 18-200 (sprzedana) SMC 18-135 (został), parę manualnych 50 (został SMC M-50), trochę 28mm (został SMC M28), 135mm (został SMC M135 f2,5), trochę konwerterów i pierścieni macro, jakieś lampy itd...

W rozmowach ze znajomymi (dwóch posiada C, pięciu posiada N co prawda dużo dłużej zajmują się fotografią niż ja) słyszę:
- Dlaczego wybrałeś tak ograniczony system?
- Przecież do niego nie ma szkieł!
A na moje pytanie, ile oni tych szkieł mają lub mieli, milkną, bo prawda jest taka że poza kitem niewiele więcej pomacali. Oczywiście ich fotografia to też fotografia amatorska a wybór C czy N to przypadek lub "pomacanie" u innego znajomego lub po prostu magia marki czyli tekst w rodzaju:
- wszyscy profesjonaliści używają Canona, spójrz jakie obiektywy widać na np.olimpiadzie :roll: ...
Do niedawna był również argument o braku w systemie FF, argument o tyle śmieszny bo wypowiadany przez użytkowników APSC :roll:

Oczywiście nie twierdzę że ilość szkieł jest wystarczająca i w pewnych okolicznościach może ograniczać ale tak na prawdę dość wąską grupę malkontentów.
np. przydał by się jakiś wybór 70-200 f2,8 i ogólnie dłuższych szkieł (nowych)...

Jak biorę do ręki te ich C lub N to mam wrażenie że trzymam jakąś zabawkę, straszna plastikowość.
Pentaxa też wybrałem świadomie (tak to sobie dziś tłumaczę :-P ) i podejrzewam że dziś jeżeli by to miała być lustrzanka, wybrał bym również.
Natomiast jeżeli nie musiała by to być lustrzanka, rozważał bym również fuji (ale piszę to jako wzrokowiec).

kojut  Dołączył: 13.04.2011
Re: Pytanie o system Cytuj
chris0903 napisał/a:
Zawsze chciałem robić zdjęcia chociaż trochę lepsze niż pamiątkowe, ale skończyło się na pamiątkowych (tłumaczenie się brakiem czasu, jednak to chyba zwykłe lenistwo).

Zmiana sprzętu Ci nic nie da. Nauka i praktyka tym, co masz. Zamiast wydawać pieniądze na sprzęt zainwestuj w jakies poradniki. Dopiero jak będziesz wiedział na 100%,, że potrzebujesz nowy sprzęt, to wtedy go kup.
chris0903 napisał/a:
Zacząłem od Pentaxa K-m.

Dość dobry aparat, dający dobre zdjęcia. Miałem następcę (k-r) i byłem zadowolony.
chris0903 napisał/a:
Potem, według szkoły najpierw szkło potem puszka, dokupiłem spacerową Sigmę 18-200 II HSM , która była/jest wykorzystywana czysto amatorsko/pamiątkowo

I w tym ten obiektyw się sprawdza. Poza tym szału nie ma.
chris0903 napisał/a:
oraz DA 50 1,8

I to jest panie bardzo dobry obiektyw: ostra, jasna, dająca fajne kolory krótka portretówka. Dodatkowo przyjemnie się nim ostrzy manualnie. Czego chcieć więcej? (Tak, wiem: limitedów :mrgreen: )
chris0903 napisał/a:
(widać różnicę w jakości do Kita, ale na razie nie wykorzystuję jego możliwości).

Różnica w stosunku do 18-55 jest, i to ogromna. Tylko jak sam piszesz: naucz się sprzętu od podstaw.
chris0903 napisał/a:
W niedługim czasie będę miał więcej czasu i być może fotografią zajmę się z większym poświęceniem, z większym zaangażowaniem, nawet nie jestem pewien w jakim rodzaju fotografii, ale dalej amatorsko.

Nowy aparat nie zrobi za Ciebie dobrych zdjęć, a dobre zdjęcia możesz robić tym, co aktualnie posiadasz.
chris0903 napisał/a:
Chciałbym nabyć nową (bardziej nowoczesną) puszkę Pentax, może być używana. Jednak, czy w ogóle inwestować w ten system, czy zmienić póki jeszcze obyłoby się bez większej straty.

Jedno i drugie rozwiązanie jest, według mnie, pozbawione sensu.
chris0903 napisał/a:
Znam wady systemu Pentax np. chyba nienajlepszy AF

AF-C w topowych korpusach odstaje od konkurencji. W tych niższych już jest raczej podobnie.
chris0903 napisał/a:
mała ilość nowoczesnego szkła

Nowoczesne nie znaczy, że dobre. Ale fakt, wiertarka to przeżytek, choć nie jest to jakiś dramat.
chris0903 napisał/a:
(zdaje się, że firmy niezależne przestają produkować dla systemu Pentaxa)

Tak. Ale najpierw zadaj sobie pytanie: jakie obiektywy potrzebujesz, które występują w innych systemach, a których brak z mocowaniem K?
chris0903 napisał/a:
itp.

Nie mam pojęcia co jeszcze :-P
chris0903 napisał/a:

Tak. Wybrałem Pentaxa względu na cechy, których próżno szukać w innych systemach. Ale kupując P miałem już jakieś doświadczenie w fotografii i wiedziałem czego chcę.
chris0903 napisał/a:
Odpowiedzi - po prostu rób zdjęcia! - udzieliłem sobie sam, ale te zdjęcia trzeba czymś (?) robić.

Ta odpowiedź idealnie pasuje do Twojej sytuacji. Na pewno sprzęt Cię nie ogranicza, a lepszym aparatem nie zaczniesz robić od razu lepszych zdjęć. Zacznij od teorii i przy okazji sprawdzaj w praktyce to, czego się nauczyłeś. Poczytaj o kompozycji, świetle, ekspozycji (zależność czas/przysłona/czułość) i przede wszystkim zapoznaj się z obsługą aparatu: przeczytaj instrukcję obsługi i na biezaco sprawdzaj wszystkie opcje i ustawienia w aparacie.

x4rd  Dołączył: 07.03.2012
chris0903 napisał/a:
Gdybyście zaczynali przygodę z fotografią teraz, od podstaw, w obecnych warunkach rynkowych od zakupu pierwszego aparatu, czy postawilibyście na system Pentax?

Patrząc na to jakie fotografię robię, myślę, że tak :)

chris0903 napisał/a:
Chciałbym nabyć nową (bardziej nowoczesną) puszkę Pentax, może być używana. Jednak, czy w ogóle inwestować w ten system, czy zmienić póki jeszcze obyłoby się bez większej straty.

K-5 lub najlepiej K-5 II i do tego Sigma 17-50 - reszta to nauka.

kojut napisał/a:
Zmiana sprzętu Ci nic nie da.

No ja bym wywalił od razu 18-200 na miejscu kolegi. :roll:

manfred  Dołączył: 31.01.2009
Kolego mnie regularnie nachodziły takie myśli (i nachodzą), ale trzeba sobie zdać sprawę, że jeżeli nie masz faktycznie wielkiego budżetu to w każdym systemie skończysz na tym samym poziomie. Zgoda - możesz kompletować krok po kroku np swój system Nikona i faktycznie pewnie więcej szkieł złapiesz w danej półce cenowej. Chodzi mi tu o ogniskowe, a nie o jakość tych szkieł. Przykład? 85mm w Pentaxie znaleźć ciężko. Masz albo manuale rzadko spotykane, albo FA 85 1.4 (od 4000zł w górę), ew. Samyang manualny. W Nikonie widziałem, że można w miarę przyzwoite 85mm kupić w dobrej cenie i będzie to prostsze.
Jeżeli jednak fotografujesz amatorsko, a w przyszłości dotrzesz do poziomu Limitedów - to też będziesz bardzo zadowolony :) Ja póki co mam równie starą puszkę Pentaxa K200D i póki jej nie zmienię to nie mam dylematów. Kiedyś jednak pojawi się pytanie czy Pentax czy Nikon.

Co do matryc - osobiście uważam, że Pentaxa są na bardzo dobrym poziomie (szczególnie ta w K-5). Same puszki również lepiej wykonane od ich cenowych odpowiedników w innych systemach. K200D jest jak czołg, a to budżetowy aparat. Wygląda jak nowy po 7 latach. To też można brać pod uwagę :)

igorrro  Dołączył: 18.07.2011
Jesli nie bedziesz uprawial fotografii sportowej oraz fotografii np ptaszkow to Pentax moze byc dobrym wyborem.
Pentax ma problem z szybkim AF, poza tym musisz byc swiadomy faktu, ze czesto jest tak ze fajne szkielka z innych systemow nie sa dostepne pod Pentaxa.
Za to systemowe szkla pentaxowe czesto maja ceny ksiezycowe.

Jesli juz zdecydujesz sie na Pentax, polecam na poczatek K-5 II/K-5IIs i na start jak ktos juz wczesniej slusznie wspomnial Sigme 17-50/2.8
Moglbys na poczatek rozwazyc tez zakup Pentax DA 18-135mm F3.5-5.6 ED AL IF DC WR Lens

igorrro napisał/a:
Pentax ma problem z szybkim AF

W odniesieniu do czego?

igorrro napisał/a:
Za to systemowe szkla pentaxowe czesto maja ceny ksiezycowe.

Racja. Taki Canon to eLki w promocji za złotówkę rozdaje.

igorrro  Dołączył: 18.07.2011
Ponoc Pentaxowski AF nie radzi sobie w przypadku fot sportowej

greentrek  Dołączył: 14.08.2012
A co to takiego ta sportowa :?: Curling to też sport, tu też będzie AF bezradny?

zorzyk  Dołączył: 21.04.2006
Ustawianie ostrości na matówce z odwróconym obrazem, a następnie zamiana matówki na kasetę z filmem 6x9, odsunięcie szybra zabezpieczającego, naciągnięcie migawki i zrobienie zdjęcia uczy cierpliwości i pokory. Po tym doświadczeniu (dawno temu) używanie sprzętu Pentaksa jest czystą przyjemnością, jak pewnie byłoby z każdą inną marką, gdybym ją był wybrał.

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
chris0903 napisał/a:
W niedługim czasie będę miał więcej czasu i być może fotografią zajmę się z większym poświęceniem, z większym zaangażowaniem, nawet nie jestem pewien w jakim rodzaju fotografii, ale dalej amatorsko.
chris0903 napisał/a:
Cześć chris0903, za Chiny ludowe nie mam pojęcia, co to są "warunki rynkowe" i jakie mają oddziaływanie na gościa, których chce fotografować amatorsko i dla przyjemności. "Warunki rynkowe" to musi uwzględniać mój kolega ślubniak, bo on, no właśnie, MUSI w każdych warunkach podołać zleceniu. MUSI mu działać AF i budyń z L-ki 50/1.2 bo tego wymaga klient i naciskająca konkurencja. MUSI mieć dostęp do szkieł "z półki" bo jak coś padnie, to wymienia i idzie do roboty. Ty chris0903 niczego nie musisz. "Warunki rynkowe" u Pentaksa są dzisiaj takie, że bez problemu i z wielką przyjemnością skompletujesz sobie zestaw 3 stałek - np. 15/35/70mm - wystarczający Ci na całe życie. I będziesz miał z tego frajdę i piękne kadry i duże odbitki na ścianach. Wybierając "Drogę Amatora" jesteś wolny i masz prawo cieszyć się z tych zdjęć, które zrobiłeś. A nie martwić się tymi, których nie zrobiłeś bo w Twoim systemie nie ma tego czy tamtego. Chrzanić system! :-P

[ Dodano: 2016-11-12, 07:11 ]
Post scriptum n/t innych "wszystkomających" systemów.
1. Widziałem gówniano naświetlone zdjęcia z Nikona D60 z Sigmą 50/1.4
2. Widziałem zdjęcia z ostrością "w krzakach" z Nikona D7000
3. Słyszałem komentarze: to Rychu zrobił takie zdjęcia... przecież inni mieli lepsze aparaty... :(
4. Kolega amator niskobudżetowy do Nikona D60 ma: kita 18-55 i przez parę lat dorobił się tylko 35/1.8 bo inne też drogie
5. Pstrykałem amatorskim Canonem kolegi na imprezie, aparat ochoczo i szybko potwierdzał ostrość - chociaż w istocie nie trafiał
6. Mam na ścianach odbitki do formatu 20x30 z Pentaksa W80, Olka E-410, Pentaksa ME-Super i K20d. Jedyne wyraźnie inne, to te z kliszy - i to bynajmniej nie z racji "pełnej klatki" tylko przez bardziej pastelowe kolory i mniej żylety w detalach. Resztę rozróżnisz z trudem, nawet te z kompakta.

Nic samo się nie zrobi, a u sąsiada zawsze trawa bardziej zielona.

[ Dodano: 2016-11-12, 07:16 ]
Tak się podpaliłem, że nie odpowiedziałem na zasadnicze pytanie: :-P
Tak, wybrałbym Pentaksa ze względu na dobrą ergonomię, porządny wizjer, SR i dostępność małych stałek pod APS.

[ Dodano: 2016-11-12, 09:22 ]
Misztu napisał/a:
OK, możecie linczować ;)
A jak zmieniłaby się Twoja stopka, gdybyś miał Canona? EF50/1.8 zamiast DA50/1.8, Samyang i Tamrony z mocowaniem EF zamiast KAF, stare stałki Pentaksa na Allegro i co dalej?

igorrro napisał/a:
Ponoc Pentaxowski AF nie radzi sobie w przypadku fot sportowej

Ponoć Nikony chlapią olejem. Pentax nie miał i nadal nie ma ciekawej oferty dla posiadaczy Nikonów D1 czy Canonów 1D ale ta dyskusja nie dotyczy tej półki cenowej? Chyba, że chris0903, pod pojęciem inwestycji ma na myśli jakieś 40 tysięcy zł...

Ryszard napisał/a:
A jak zmieniłaby się Twoja stopka, gdybyś miał Canona?

Słuszna uwaga.

BTW gdzie się podział założyciel wątku?

pszczołowaty  Dołączył: 07.12.2009
Może już więcej nie pokaże się ;)

Kytutr  Dołączył: 20.02.2007
Enzo napisał/a:
BTW gdzie się podział założyciel wątku?
Rozpętał piekło i poszedł sobie. Ciekawe, które forum go nasłało?

Misztu  Dołączył: 19.03.2007
Ryszard napisał/a:
[ Dodano: 2016-11-12, 09:22 ]
Misztu napisał/a:
OK, możecie linczować ;)
A jak zmieniłaby się Twoja stopka, gdybyś miał Canona? EF50/1.8 zamiast DA50/1.8, Samyang i Tamrony z mocowaniem EF zamiast KAF, stare stałki Pentaksa na Allegro i co dalej?

Stopka pewnie zbytnio by nie odbiegała parametrami, ale na koncie zostałoby kilka zł więcej, a dane szkło miałbym szybciej.
Na używanego Samyanga w odpowiadającym mi stanie i budżecie polowałem kilka tygodni, podczas gdy z mocowaniem EF było ich w tym czasie kilka i przynajmniej kilkadziesiąt zł taniej.
Podobnie jest chociażby ze starszą Sigmą 10-20 - u nas powyżej 1000 zł, a u innowierców do wyrwania nawet za 800 zł.
Nie mówię już o takich rarytasach, jak Sigma 50-150/2,8 ;)

Oczywiście przy nowych szkłach różnica nie jest tak dotkliwa, ale trzeba pamiętać, że tylko niektóre szkła Sigma produkuje pod nasz system.

SMC A 50/1.4 po zakupie DA 50 1.8 trzymam w zasadzie tylko z sentymentu. Kupiłem go razem z moją pierwszą lustrzanką - używanym *ist DS.

chris0903  Dołączył: 19.04.2013
Spokojnie. Jestem. Musiałem przemyśleć. Dzięki wszystkim za odpowiedzi, tak jak się spodziewałem merytoryczne i na temat.
Macie rację. Tu nie chodzi o system taki czy taki. Chodzi o robienie zdjęć. Ja jestem trochę już wiekowy (Smiena, wypasiony FED 5 i wspólna z kumplem ciemnia w łazience) . Teraz to jestem taki fotoamator-teoretyk, tzn. lubię dużo czytać i oglądać, więc od strony teorii jestem raczej przygotowany. Brakuje mi praktyki, praktyki i jeszcze raz praktyki. Wahania odnośnie systemu czy sprzętu to pewnie tłumaczenie siebie, że gdyby nie jego ograniczenia to ho, ho. Na razie pofocę tym co mam, może pomyślę o K-5 (II), a nawet nie wiem czy osiągnę poziom, w którym będą odczuwał ograniczenia systemu. Już prędzej ograniczenia budżetu, to na pewno.
Ryszard- Z twojej wypowiedzi powiało jakimś takim entuzjazmem, że zaraz lecę focić! Czy można gdzieś zobaczyć Twoje zdjęcia?
P.s.
Jeszcze raz dzięki za wszystkie odpowiedzi. Z mojej strony to rozwiewa osobiste rozterki. Pytanie ogólne o system może pozostać. Chętnie poczytałbym opowieści doświadczonych o początkach i życiu z Pentaksem. Ci co jeżdżą na Wasze zloty pewnie takie znają, ale nie wszyscy jeżdżą. Pozdrawiam.

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
Misztu, dzięki za odpowiedź.
Zapomnieliśmy jeszcze o body. Co z Canona wziąłbyś zamiast K-5?

Skocz do: