tomek_j  Dołączył: 04.11.2010
Jeżeli jesteś amatorem i nie potrafisz zrobić dobrego zdjęcia Pentaxem, to nie zrobisz dobrego zdjęcia niczym innym. Pentax podobnie jak inne systemy ma wszystko co jest potrzebne i co ważne na takim samym poziomie. Znam ludzi którzy zmieniali system, bo jest taniej, dużo szkieł, rynek wtórny itp, a kończyli na (świetnej ) Sigmie 17-50/2.8 albo nawet na natywnym ciemnym kicie. Ale maja nadal poczucie, że mogą sobie kupić pierdylion stałek, z którymi nie wiadomo co maja robić.
Największe bolączki zostały wyeliminowane: słaby AF-S - od K-5, a szczególnie od K-5II jest bardzo dobry na centralnym, PTTL już jest akceptowalny. Podstawowych szkieł mnóstwo i jest FF jakby coś. W bonusie jest zawsze bardzo dobrze oprogramowana matryca
Jest może wrażenie, że mało szkieł, bo niestety producenci niezależni ostatnio nas olewają, ale jak powiedziałem dla amatora jest wszystko co trzeba by robić zdjęcia na wysokim poziomie technicznym.

Misztu  Dołączył: 19.03.2007
Ryszard napisał/a:
Misztu, dzięki za odpowiedź.
Zapomnieliśmy jeszcze o body. Co z Canona wziąłbyś zamiast K-5?

Ciężko powiedzieć, bo nie śledzę zbytnio ewolucji poszczególnych systemów.
Zaczynając od zera, pewnie znowu na początek wziąłbym starszy korpus ze średniej półki - 50d / 60d. Oczywiście musiałbym poczytać co i jak, porównać z Nikonem i przejść cały proces "wyborczy".
Z drugiej strony, patrząc na to, jak bardzo czasami nie chce mi się targać torby ze sprzętem, to nie wykluczone, że wybór padłby nawet na bezlusterkowca.

Cóż, ciężka sprawa z tym "co by było, gdyby...". Przez 10 lat sporo się zmieniło - zarówno w sprzęcie, jak również w moich priorytetach i w chęci posiadania sprzętu foto.

Zresztą, temat zmiany systemu obecnie dla mnie nie istnieje, bo wymiana całego majdanu na coś zauważalnie lepszego od K-5 jest dla mnie kompletnie nieopłacalna.

greentrek  Dołączył: 14.08.2012
chris0903 napisał/a:
Ci co jeżdżą na Wasze zloty pewnie takie znają, ale nie wszyscy jeżdżą

To nie są wyprawy na Marsa - przyjeżdża każdy kto ma chęci i czas...

... na spotkania z przyjaciółmi - fotografia jest na odległym planie 8-)

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
chris0903 napisał/a:
Gdybyście zaczynali przygodę z fotografią teraz, od podstaw, w obecnych warunkach rynkowych od zakupu pierwszego aparatu, czy postawilibyście na system Pentax? Tylko szczerze...

To pytanie nie jest do końca dobrze postawione - gdybym zaczynał od podstaw, kupując pierwszy aparat... nie wiem czy Pentaksa znałbym na tyle dobrze, by wejść w coś mniej znanego. Ale gdybym przy tym wyborze posiadał moją obecną wiedzę - z całą pewnością wybrałbym ponownie ten system.

Żebyśmy się dobrze zrozumieli - gdy pierwszy raz kupowałem DSLR, to wybrałem Canona, dopiero po czasie dojrzałem do Pentaksa. I to był wybór absolutnie świadomy, którego ani trochę nie żałuję.

Wady?
Że niby obiektywów brak? To zaskakujące, bo gdy mam potrzebę, to wszystko się znajdzie. Na brak szkieł nie narzekam. Co rusz za to pojawiają się kolejne ciekawe oferty i tylko mnie skręca, że portfel zbyt pusty, by to wszystko kupić.
Co ciekawe, gdy miałem Canona, to żal mi było wydać pieniądze na chociażby C50/1.8II...

AF? Ja się przyzwyczaiłem, wiem na co mogę sobie pozwolić, wiem jak działa, jest dla mnie przewidywalny. I wcale nie uważam go za wolnego. Kiedyś może i owszem - taki k10d demonem prędkości nie był. Ale przy K-5, a już szczególnie K-5II to kompleksów na tym punkcie nie mam. A miałem w swoich rękach sporo sprzętów konkurencji.

Wideo? Nie kręcę lustrzanką. A jak trzeba, to i tak można coś stworzyć.

Za to mam niewyobrażalną frajdę z robienia zdjęć sprzętem Pentaksa. I olbrzymią przyjemność bycia w społeczności tego forum, skupionego wokół marki ;-)

Nie czuję by ograniczało mnie coś poza moimi umiejętnościami i pustkami w portfelu :-)

kojut  Dołączył: 13.04.2011
chris0903 napisał/a:
Brakuje mi praktyki, praktyki i jeszcze raz praktyki.

No to ćwicz, praktykuj czym masz. Po jakimś czasie sam dojdziesz do tego, co jest Ci potrzebne i co Cię ogranicza.
chris0903 napisał/a:
Wahania odnośnie systemu czy sprzętu to pewnie tłumaczenie siebie, że gdyby nie jego ograniczenia to ho, ho.

Gdyby Cię sprzęt ograniczał, to wiedziałbyś gdzie są braki i mniej więcej wiedział również na co zamienić.
chris0903 napisał/a:
Na razie pofocę tym co mam, może pomyślę o K-5 (II),

Tak, dokładnie. Wstawiając również zdjęcia na forum. Jest tu kilkadziesiąt osób mających pojęcie o fotografii i na pewno Ci powiedzą co jest z Twoimi zdjęciami nie tak (o ile jest coś nie tak ;-) )
A jeśli chodzi o k-5II: ostatnio Ricoh wypuścił k-70, który najprawdopodobniej ustępuje kapiątce jedynie jakością wykonania. A koszt zakupu będzie podobny.
chris0903 napisał/a:
a nawet nie wiem czy osiągnę poziom, w którym będą odczuwał ograniczenia systemu.

Jak będziesz robił zdjęcia i czynił postępy, to raczej na pewno staniesz przed ścianą i obowiązkiem zakupu czegoś nowego. Czy to będzie aparat, czy obiektyw, czy inne akcesorium.
chris0903 napisał/a:
Ci co jeżdżą na Wasze zloty

Każdy jest tam mile widziany. Obserwuj ogłoszenia na głównej i szykuj się na PPD ;-)

Pajda  Dołączył: 13.09.2016
chris0903 napisał/a:
Spokojnie. Tu nie chodzi o system taki czy taki. Chodzi o robienie zdjęć.

Inne systemy nie są lepsze. Pozostaje kwestia rodzaju zdjęć jakie robisz, jednak dla wykonania ambitnej fotografii to system Pentaxa jest aż nadto. Więcej, grubo więcej.
Koledzy dobrze radzą. Z nowszych konstrukcji zainteresowałbym się Pentaxem K 5II/IIs, ew. Fuji.

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
chris0903 napisał/a:
Ryszard- Z twojej wypowiedzi powiało jakimś takim entuzjazmem, że zaraz lecę focić! Czy można gdzieś zobaczyć Twoje zdjęcia?
No patrz, bałem się, że wyjdzie z tego zrzędzenie i jakieś komunały... ;-) A zdjęcia moje tutaj, to tylko JA 2.0 - które pociągnąłem przez pierwsze trzy miesiące i padłem pod nawałem obowiązków. W 2017 bardziej się postaram, byle tylko organizatorzy dali radę :!:

[ Dodano: 2016-11-12, 21:34 ]
Misztu, to są niby jednoznaczne argumenty i bardzo łatwo je wrzucić do tabelki i postawić znaki < > gdzie od razu widać, że XYZ lepszy - bo szkło jest o stówę taniej i o dwa tygodnie szybciej... A potem się okazuje (o kurka!) że w Pentaksie była do tego gratis stabilizacja i jednak trochę większy wizjer i ta matryca w K-5... ;-)
Ja nie chcę tutaj udowadniać, że Pentax jest najlepszy do wszystkiego, nie o to chodzi. Jest dobry, jest bardzo dobry i w niektórych aspektach lepszy od innych. To wystarczy naprawdę wielu fotoamatorom.

zuka68  Dołączył: 31.05.2010
Miałem dwa "analogowe" lustra Canona i stwierdziłem, że czas przejść na cyfrę. Czytałem, czytałem i jaki bym nie patrzył na cenę i możliwości, to zawsze wychodził Pentax. W 2010 sprzedałem wszystko co miałem od C i przeszedłem na P. W mojej fotografii AF pełni drugoplanową rolę, a czasami przeszkadza więc pewnie dlatego przeważnie mam podpięte manualne stałki, a na 100mm z AF pewnie ponad 95% zdjęć wykonałem ostrząc ręcznie. Problem ze szklarnią? Oczywiście brakuje mi możliwości podpięcia Tamrona 150-600 mm, ale bardziej brakuje, kasy na to co już jest na rynku. Obstawiony mam zakres od 17 do 200mm i jedynie co bym zmieni to na coś lepszego dostępnego pod nasz system i jak wspomniałem problemem jest kasa. Uważam, że Pentax dalej ma najlepszy stosunek ceny do możliwości (body) dlatego kolejna puszka też będzie Pentaxa :mrgreen:

ADestroyer  Dołączył: 16.06.2010
zuka68 napisał/a:
Pentax dalej ma najlepszy stosunek ceny do możliwości (body) dlatego kolejna puszka też będzie Pentaxa

Podpisuje się pod powyższym czterema łapkami. ;-)

espresso  Dołączył: 30.04.2007
Enzo napisał/a:
tylko Pentax dysponuje DA Limitedami - dla mnie schowanie małego tele do kieszeni spodni jest bezcenne.
Jesteś pewien? Chyba że masz na uwadze napis Limited na obiektywie. Bo jeśli chodzi o małe, (przy tym jasne) świetne optycznie bez tego napisu to Fuji, Olek, Panas oferuje już więcej. A jeśli uwzględnisz M4/3 to mozesz zapomnieć zupełnie o Limitedach, bo w tej konfrontacji nie są już małe , do tego ciemne. Dosyć już archaiczne.

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
espresso napisał/a:
Jesteś pewien?

W temacie lustrzanek jestem pewien. Bezlusterkowców nie brałem pod uwagę, podobnież kompaktów. Samo szkło to jednak nie wszystko.

espresso napisał/a:
A jeśli uwzględnisz M4/3
Ależ espresso, Olka i Panasa można rozważać wyłącznie uwzględniwszy M4/3. Trochę zagmatwałeś.
Faktem jednak jest, że mają małe obiektywy. Ja jednak nie wiem, czy mógłbym się przerzucić z pryzmatu na EVF - a to jednak dominująca grupa wśród tych bezlusterkowców. Optyczną alternatywę dają tylko Fuji X-Pro... czy coś pominąłem?

[ Dodano: 2016-11-13, 22:16 ]
BTW, że jasne to się nie upieram, ale DA limitedy są duże i archaiczne :?: :mrgreen:

opiszon  Dołączył: 29.01.2008
W porównaniu do szkiełko choćby m43?
Oczywiście (np brak silnika sdm/dc)

opiszon, trudno mi uwierzyć, że ze względu na jeden aspekt techniczny ogłaszasz swoje "oczywiście". Nie uważasz, że takie "oczywiście" i "archaiczne" to trochę zbyt ciężkie określenia dla obiektywów, które powstały w "erze cyfry"?

espresso  Dołączył: 30.04.2007
Cytat
Trochę zagmatwałeś
bo wybory są zawsze zagmatwane.

Ryszard napisał/a:
Ja jednak nie wiem, czy mógłbym się przerzucić z pryzmatu na EVF
ja to czynię z przyjemnością. Jeden z bardziej przełomowych patentów w aparatach.

espresso napisał/a:
"archaniczne" to trochę zbyt ciężkie określenia dla obiektywów, które powstały w "erze cyfry"?
bardzo przepraszam, jest odświeżona linia HD. Czyli taka reanimacja...

espresso napisał/a:
reanimacja...
espresso, no ja Cię proszę! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2016-11-13, 23:26 ]
espresso napisał/a:
Jeden z bardziej przełomowych patentów w aparatach.
Tak, to prawda, podobnie zresztą jak eliminacja lustra z całą towarzyszącą mu mechaniką i powiązanymi problemami. Bezlustrowce "to przyszłość". Z drugiej jednak strony, Sony A7 - po pierwszym opadzie szczęki spowodowanym wielkością, jasnością i pełną paletą informacji w wizjerze - nie przekonał mnie na tyle, żebym teraz śnił o nim po nocach. Chciałbym kiedyś mieć aparat z takim okienkiem jak ME-Super - wtedy nie będę wnikał, jaki patent czy technologia za nim stoją. To mi się śni. A słyszałem, że w MX czy starych OM'ach Olympusa było jeszcze piękniej... :idea:

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma - dziś trafiłem na FB na wpis:

Cytat
Do osób używających Canony. Pytanie i porada jak robić ostre zdjęcia podczas zabawy tanecznej. Jakich sztuczek używacie? Canon ma wolniejszy AF niż Nikon i trzeba kombinować jak zrobić ostre zdjęcie podczas tańca a jeszcze w słabym świetle to już wyzwanie. Może jakieś ustawienia aparatu? Canon 5D Mark III.

Nie wiem, jak to wygląda w C5DmkIII, wiem jak wygląda w Pentaksie - da się i nawet nie jest to takie trudne ;-)

tomasz gronek  Dołączył: 14.04.2010
Do Espresso. Wiem że to nie jest odpowiedni dział ale pragnę zadać Ci pytanie czy jesteś zadowolony z systemu 4/3 . Pozdrawiam.

Pentagram  Dołączył: 21.09.2006
Fenol napisał/a:
dziś trafiłem na FB na wpis:
Jaki portal, taki wpis.

Sprawa naleśników w innych "lustrzanych" systemach też nie jest oczywista. Canon ma EF 40/2.8 oraz EF-S 24/2.8. Dodatkowo są Vojtki 20, 28, 40 z mocowaniem Canona i Nikona.

idzi  Dołączył: 24.10.2010
Jest jeszcze do rozważenia Sony alfa 77II całkiem fajny sprzęt. Dostępność obiektywów od Sigmy i Tamrona oraz starych szkieł Koniki nawet manualnych daje dużo możliwości. Gdybym teraz coś kupował to mocno bym się zastanawiał nad tym aparatem

Skocz do: