tomszaf  Dołączył: 02.03.2007
zuka68 napisał/a:
Oczywiście brakuje mi możliwości podpięcia Tamrona 150-600 mm

Mi też brakowało do K5II. Zdecydowałem się sprzedać DA*300 + Sigmę 100-300 + TCx1,4 i kupić Tamrona 150-600G2 z Nikonem D7200. Będę szedł czatować na zwierzynę czy ptaki, łapię ten zestaw i w drogę. Czy mój wybór jest słuszny, czas pokaże :) Nie miałem jeszcze okazji iść z Tamronem w teren.
Cała reszta pozostaje w Pentaxie z K5II. Jak dla mnie współpraca ze szkłami M42 jest nie do pobicia, w fotografii makro starym Kironem 100/2,8 też Pentax nie ma się czego wstydzić, w górkach DA 15/4 Ltd czy FA35/2 przy małych gabarytach też wystarczające.

WaldekW  Dołączył: 28.10.2007
espresso napisał/a:
Enzo napisał/a:
tylko Pentax dysponuje DA Limitedami - dla mnie schowanie małego tele do kieszeni spodni jest bezcenne.
Jesteś pewien? Chyba że masz na uwadze napis Limited na obiektywie. Bo jeśli chodzi o małe, (przy tym jasne) świetne optycznie bez tego napisu to Fuji, Olek, Panas oferuje już więcej. A jeśli uwzględnisz M4/3 to mozesz zapomnieć zupełnie o Limitedach, bo w tej konfrontacji nie są już małe , do tego ciemne. Dosyć już archaiczne.
Do Pentax Q obiektywy są jeszcze mniejsze, tylko nie chodzi o rozmiar obiektywów do popierdułek tylko o rozmiar obiektywów do lustrzanek.

pipeman  Dołączył: 03.06.2010
Dopiszę coś z mojej strony....
Z cyfrowym systemem zetknąłem się w momencie wypuszczenia K20 na rynek. Reasumując za i przeciw zdecydowałem się na Sony z uwagi na M42 i cenę, ale moja ślubna stwierdziła że woli teraz dopłacić raz niż potem kilkakrotnie i dostałem cud puszeczkę. Troszkę na niej poćwiczyłem i po 60.000 klapnięciach zastąpiłem K3, w którym wyższe ISO do dzisiaj cieszy.

Brak szkieł w systemie ... to prawda. Pasjonuję się uwiecznianiem przyrody i długich szkieł na lekarstwo. Związane jest to z naszą lokalizacją, za górami i morzami można używane działa dostać, a tak jest ryzyko z tym co się dostanie w paczce ... konkurencji lokalnie jest spory wybór. Gdyby nie problemy z lokalnym rynkiem wtórnym mamy FA 300/2.8, FA 400/5.6, FA 600/4 czy fantastyczne FA 200/4 macro, a także A 400/2.8, A 600/5.6, A 1200/8. Pozostaje jedynie DA 560/5.6. Patrząc w ten sposób trudno się w starej szklarni dziury dopatrzeć.

Z kolei gdyby nagle naszła mnie chęć na szkło typu 600/4 to nie będę marudził, tylko dokupię body pod szkło i po kłopocie. Wydając 50.000 PLN na szkło to koszt body nie jest już tu zaporowy...

Zachwycając się szkłami konkurencji mamy w systemie staruszki typu A 135/1.8, A 85/1.4, A 50/1.2, gdzie mimo ich zalet nie spotykam ich użytkowników.... i nie wiem czemu.

Jeżeli nic poza 400/5.6 nie jest wymagane to system zadowala każdego , patrząc na wyniki D-FA 150-450 to nawet 450mm mamy obsadzone w dobrym stylu.

Patrzyłem ostatnio na C i matrycami jakoś mi nie zaimponował .... dlatego Pentax będzie na długo ze mną....

adriano210  Dołączył: 13.04.2009
do canona i nikona jest cala masa fajnych obiektywów na które cie nie stać, ale w pentaxie tez są j** obiektywy na które mnie nie stać :D , :evil:

[ Dodano: 2016-11-18, 22:42 ]
a co przyrody jest tamronik 70-200, bigma, mto11ca do astro :D, obiektywow jest duzo tylko kasy brak, a tak jak napisał Pipeman, jak potrzebne specjalne szkło to zawsze można kupić razem z puszká taki tamron coś-600 przecież śmiga z każdym nikonem :D a takiego d300 można kupić za grosze :D :-B

Emir  Dołączył: 17.11.2007
Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest fotograficzna jakość, a nie reporterska ilość, sprzęt Pentaksa po prostu się sprawdza. Dlatego liczy się przede wszystkim stosunek jakości do ceny, która przynajmniej w wypadku korpusów jest bardziej niż zadowalająca. Oczywiście lepsze obiektywy są drogie, lecz podobnie jest w innych systemach. Ale tak naprawdę ile tych obiektywów potrzebujesz, np. jadąc w podróż czy choćby w podmiejski plener?
Dla mnie bardzo ważnym argumentem jest także rozmiar. Gdy zaczynałem przygodę z fotografią cyfrową, marzyłem o jak największym korpusie Canona, mając już doświadczenia z tą marką. Niestety zamiast giganta dla „profesjonalistów” trafił mi się mały Pentax, bo w sklepie była fajna promocja, a ja i tak nie miałem na nic więcej pieniędzy. Długo cierpiałem z tego powodu, ale z biegiem czasu, gdy moja pasja stała się również zawodem, okazało się, że najbardziej przydają mi się nie wielgachna matryca, nie błyskawiczny AF i nie szkła z górnej półki, lecz uszczelnienia, które u Pentaksa są w standardzie i za które nie chciałbym innym markom płacić frycowego. Cieszy mnie, że jest to również lekki, niezawodny i dyskretny sprzęt fotograficzny. I to taki, który w całości zmieści się do bagażu podręcznego w samolocie. Zatem świadomie wybrałbym Pentaksa po raz drugi.

Kuba Nowak  Dołączył: 12.05.2010
Emir napisał/a:
Zatem świadomie wybrałbym Pentaksa po raz drugi.

... no raczej ! ;-)

espresso  Dołączył: 30.04.2007
chris0903 napisał/a:
Gdybyście zaczynali przygodę z fotografią teraz, od podstaw, w obecnych warunkach rynkowych od zakupu pierwszego aparatu, czy postawilibyście na system Pentax? Tylko szczerze...

Najłatwiej jest rzucić losy, bo w istocie sprzęt ma nikły wpływ na jakość obrazków. Najlepsze obrazy powstają w naszych głowach. Od głowy też zależy jak za pomocą dostępnego sprzętu potrafimy urealnić te obrazy. W zdecydowanej większości największym ograniczeniem są nasze umiejętności/wiedza/talent. Wszystko inne, obiektywy, matryce i takie tam inne duperele bardziej wpływają na nasze ego/samopoczucie niż maja wpływ na obrazki. Owszem czasem pomagają. W sporadycznych przypadkach.
ps.
Oczywiście, powyższe to mój osobisty pogląd wynikający z pół wieku obcowania ze sprzętem. Dodam że dalej/ponownie najwięcej frajdy sprawia mi fotografia analogowa, gdzie kluczowe znaczenie ma proces związany z użytymi materiałami.

tomszaf napisał/a:
Zdecydowałem się sprzedać DA*300 + Sigmę 100-300 + TCx1,4 i kupić Tamrona 150-600G2 z Nikonem D7200. Będę szedł czatować na zwierzynę czy ptaki, łapię ten zestaw i w drogę.
Świetny, o ile nie najlepszy zestaw do takiego przeznaczenia. Sam o tym myślałem, co prawda zamiast 7100 myślałem o D500.

galex  Dołączył: 02.06.2006
espresso napisał/a:
w istocie sprzęt ma nikły wpływ na jakość obrazków. Najlepsze obrazy powstają w naszych głowach. Od głowy też zależy jak za pomocą dostępnego sprzętu potrafimy urealnić te obrazy. W zdecydowanej większości największym ograniczeniem są nasze umiejętności/wiedza/talent. Wszystko inne, obiektywy, matryce i takie tam inne duperele bardziej wpływają na nasze ego/samopoczucie niż maja wpływ na obrazki. Owszem czasem pomagają. W sporadycznych przypadkach.

Wężykiem Jasiu, wężykiem

:-B
:-)

Kuba Nowak  Dołączył: 12.05.2010
Dla mnie najprzyjemniejszy jest moment naciśnięcia spustu migawki i związana z tym nadzieja zbieżności wynikowego zdjęcia z jego wizją w mojej głowie. Niestety zazwyczaj wyobrażenie tego zdjęcia okazuje się tylko senną marą niemającą wiele wspólnego z jawą. Dodatkowego cierpienia dostarcza konieczność przebierania setek banalnych ujęć i (nie daj Boże) konieczność ich obróbki. Paradoksalnie ulgę sprawia dopiero umieszczanie odrzuconych zdjęć w "koszu". Docelowo mógłbym się pozbyć całego sprzętu, chodzić po świecie z dłońmi złożonymi w ramkę formatu 2:3 i kadrować co ciekawsze wycinki do własnej głowy. Niestety pamięć jest zawodna, a zdjęcia mimo wszystko świetnie ją ożywiają... więc męczę się z własnym baztalenciem i płonnymi aspiracjami. :cry:

espresso  Dołączył: 30.04.2007
Kuba Nowak napisał/a:
więc męczę się z własnym baztalenciem i płonnymi aspiracjami.
Ważne aby mieć świadomość własnych możliwości ;-)

pipeman  Dołączył: 03.06.2010
Kuba Nowak napisał/a:
Docelowo mógłbym się pozbyć całego sprzętu, chodzić po świecie z dłońmi złożonymi w ramkę formatu 2:3 i kadrować co ciekawsze wycinki do własnej głowy.

U mnie to tak nie działa, brak kontroli GO i czasu migawki w dłoniach mi szwankuje... a i bokeh z leciwych M42 ciężki do osiągnięcia bez adaptera ..... :-P

Najlepsze w systemie są otrzymywane pytania podczas wystaw itp:
- pięknie malowane, świetna optyka... czym robione :?:
- Pentax z Primotarem na 20mm pierścieni
- :?: :?: :?:
- :mrgreen:
Ta radość jest bezcenna .... podobny efekt po pytaniu o ogniskową daje odpowiedź 77mm :-P

idzi  Dołączył: 24.10.2010
Pentax nie ma problemu ze zrobieniem doskonałych aparatów, Pentax ma problem ze zrobieniem dobrych szkieł.

irek83  Dołączył: 10.10.2014
idzi, o których mowa ?

W zasadzie to o wszystkich nowych + DA*16-50 i DA*50-135 Dlaczego ? Obie gwiazdki nie zachwycają w zasadzie niczym w porównaniu do obecnie proponowanych szkieł przez sigmę i tamrona. Zapomniałem o DA*60-250 ale o nim nic nie wiem nawet nie trzymałem w ręku. Jest kilka dobrych szkieł dostępnych w sprzedaży np limitedy ale i one zostały zdetronizowane przez nowe konstrukcje. Nie twierdze ,że Pentax to lipa ale twierdzę ,że nie nadąża za konkurencją z obiektywami. Nie mówię już o polityce cenowej , która jest chora

Zdano  Dołączył: 23.10.2006
idzi napisał/a:
w porównaniu do obecnie proponowanych szkieł przez sigmę i tamrona

Mam wrażenie, że Twoja opinia opiera się na testach i opisach bo chyba nie miałeś okazji porównać na żywo.
idzi napisał/a:
DA*16-50

Zachwycać się nie ma czym ale to bardzo przyzwoity obiektyw i wątpię, żeby konkurencja miała do zaoferowania coś rewalacyjnego.
idzi napisał/a:
DA*50-135

Chyba jednak nie używałeś tego obiektywu.
Oczywiście nie jest bez wad, szybkość AF stawia wiele do życzenia ale zachwyca ostrością.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
idzi napisał/a:
DA*60-250

Ten również jest bardzo dobry, chociaż są miłośnicy systemu, regularnie na niego pomstujący.

Nie używałem DA*60-250. Co do opierania się na testach to i owszem czytam. Zadam pytanie w czym lepszy jest DA*16-50 od Sigmy 17-50? a w czym jest lepszy DA*50-135 od sigmy 50-150 ?. Nie twierdze ,ze te obiektywy są do d...y ale zaczynają odstawać od reszty i mają durną nie przystającą cenę do ich wartości optycznych

opiszon  Dołączył: 29.01.2008
idzi napisał/a:
w czym jest lepszy DA*50-135 od sigmy 50-150 ?
choćby tym, że można go kupić...

to na prawdę świetny obiektyw z nie najszybszym AF

plwk  Dołączył: 21.04.2006
idzi napisał/a:
zaczynają odstawać od reszty i maja durną nie przystającą cenę do swojej wartości

Zobacz ceny systemowych jasnych szkieł, nie patrz na ceny "kundelków". U wszystkich jest podobny poziom.

opiszon napisał/a:
można go kupić...

no tak sigma i tamron olali bagnet K

[ Dodano: 2017-01-09, 20:06 ]
generalnie można o różnych testach napisać co się chce, można nawet twierdzić ,że są zamawiane. To porównanie pewnie czytaliście:
http://www.pentaxforums.c...on-17-50mm.html

[ Dodano: 2017-01-09, 20:10 ]
A tak na marginesie to szukam tego badziewia DA*50-135 ;-)

Skocz do: