Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Grzenio, http://photo.stackexchang...-depth-of-field zdaje się nie zgadzać z Twoją tezą.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Grzenio, gdy zarejestrujesz zdjęcie, to GO nie ma prawa się już na nim zmienić. Przy kadrowaniu nie robisz nic innego, jak tylko przycinasz zdjęcie. Jeśli głębia ostrości wynosiła przykładowo 2 m, to po wykadrowaniu nadal będzie wynosić 2 m - obraz w magiczny sposób nie ulegnie przeobrażeniu. Zmieni się co najwyżej Twój subiektywny odbiór zdjęcia i nieostrości.

Czy jeśli wydrukujesz zdjęcie wielkoformatowe i zaczniesz się do niego przybliżać, to magicznie będzie się zmieniał na nim obraz i GO będzie maleć? ;-)

Swoją drogą w swoich obliczeniach nie uwzględniłeś tego, że kadrując "zmieniasz" rozmiar matrycy. Jeśli z 6 Mpx odetniesz połowę, to zostanie Ci 3 Mpx. Więc liczenie dalej dla 6 Mpx mija się z celem, prawda? ;-)

I pamiętaj, że krążek rozproszenia, na który się powołujesz, jest w zasadzie tylko miarą tego, jak odbieramy zdjęcie i co nam się wydaje akceptowalnie ostre, a co nie (i po przy powiększeniu 1:1, a nie po zmniejszeniu na potrzeby opublikowania). Faktyczna, fizyczna głębia ostrości, pozostaje bez zmian. Inaczej dojdziemy do absurdalnego wniosku, że wraz ze wzrostem upakowania matryc cały czas zmniejszamy głębię ostrości ;-) A co by to oznaczało?

Mam nadzieję, że to będzie dla Ciebie wystarczająco absurdalny przykład:

Każdy wie, że na matrycy FF osiąga się płytszą GO przy zachowaniu tego samego kadru, co na APS-C, prawda? Wszak to najważniejszy argument zwolenników FF!

Zepsujmy go (korzystając z kalkulatora, który podałeś):
Przy zachowanym tym samym kadrze
dla FF - obiektyw 76 mm F/1.4, odległość 5,38 mm matryca 12 Mpx: GO = 23,5 cm (Krążek rozmycia: 0,0170 mm)
dla APS-C - obiektyw 50 mm F/1.4, odległość 5,38 mm matryca 50 Mpx: GO = 17,6 cm (Krążek rozmycia: 0,0055mm)

I oto uzyskaliśmy na APS-C mniejszą GO niż na FF :mrgreen:
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Marooned napisał/a:
Grzenio, http://photo.stackexchang...-depth-of-field zdaje się nie zgadzać z Twoją tezą.

A wiesz czego dotyczy "moja" teza? Przeczytaj może dokładnie wątek od początku bo przytaczasz zły przykład. Piszemy o kadrowaniu jednego zdjęcia a Ty przedstawiasz przykład 2 zdjęć tak samo wykadrowanych wykonanych różnymi matrycami. To dwie zupełnie różne sprawy.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
"Pan tu Panie Pogorzelski do głębi się sposobisz, a ja gorę, a ja gorę!" ;-)
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Fenol napisał/a:
Zmieni się co najwyżej Twój subiektywny odbiór zdjęcia i nieostrości.

A czym jest głębia ostrości jak nie subiektywnym odczuciem? Za Wikipedią: https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82%C4%99bia_ostro%C5%9Bci

Fenol napisał/a:
Czy jeśli wydrukujesz zdjęcie wielkoformatowe i zaczniesz się do niego przybliżać, to magicznie będzie się zmieniał na nim obraz i GO będzie maleć? ;-)

Tak właśnie jest. Nieostry obraz oglądany z daleka wygląda ostro. Z bliska przestaje być już ostry. Poniżej przykład jednego zdjęcia ale różnie kadrowanego.





Fenol napisał/a:
Swoją drogą w swoich obliczeniach nie uwzględniłeś tego, że kadrując "zmieniasz" rozmiar matrycy. Jeśli z 6 Mpx odetniesz połowę, to zostanie Ci 3 Mpx. Więc liczenie dalej dla 6 Mpx mija się z celem, prawda? ;-)
Widzę, że zupełnie nie zrozumiałeś. Podałem przykład kiedy wynikiem końcowym zawsze jest zdjęcie w rozdzielczości 6Mpix czyli przygotowane do wydruku trochę mniejszego od A4.
Fenol napisał/a:
Faktyczna, fizyczna głębia ostrości, pozostaje bez zmian.

A co to jest ta "fizyczna głębia ostrości"? Pierwszy raz słyszę takie określenie. Zawsze wydawało mi się, że głębia ostrości w fotografii dotyczy subiektywnego odbioru a nie jakiś wartości fizycznych.
Fenol napisał/a:
Każdy wie, że na matrycy FF osiąga się płytszą GO przy zachowaniu tego samego kadru, co na APS-C, prawda? Wszak to najważniejszy argument zwolenników FF!
Oczywiście. Tyle tylko, że tutaj piszemy o kadrowaniu zdjęcia czyli nie będziemy mieli tego samego kadru. Przeczytaj może od początku wątek bo widać piszemy o dwóch różnych rzeczach. Polluks poddał pomysł robienia zdjęć jasną stałką na przysłonie f/1.4 a potem kadrowanie ich zamiast używania ciemniejszego zoom-a i kadrowania na etapie wykonywania zdjęcia. Cała moja wypowiedź dotyczy tego pomysłu więc proszę nie wplątujcie teorii o głębi ostrości lustrzanek FF vs. APS-C bo to zupełnie inna bajka.
Też kiedyś wydawało mi się, że do fotografowania sportu przy słabych warunkach oświetleniowych użycie przysłony f/1.4 będzie dobrym pomysłem no bo przecież skrócimy czas naświetlania, zmniejszymy ISO więc powinno być tylko ostrzej i lepiej. Niestety tak nie jest. Może i zmniejszymy rozmycie spowodowane ruchem ale nabawimy się rozmycia spowodowanego małą GO i problemami z trafieniem z ostrością. Poza tym obiektywy na f/1.4 i matrycy APS-C zazwyczaj dają mydło. Weź sobie jakiś przeciętny obiektyw o jasności f/1.4 i porównaj sobie zdjęcie zrobione na ISO 800 i przysłonie f/1.4 ze zdjęciem zrobionym na ISO 3200 i przysłonie f/2.8 i odszumionym w postprocesie. Dla mnie jakość dla ISO 3200 była lepsza. Pewnie jak weźmiemy jakąś wybitną stałkę ostrą już od f/1.4 to będzie inaczej ale ile jest takich obiektywów pod nasz bagnet? Który z nich nadawałby się do fotografowania meczu piłkarskiego?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
W sumie to nie ustaliliśmy, bo może Grzenio cały czas pisze o Lytro.

"We are the Borg. You will be assimilated. Resistance is futile."
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Grzenio napisał/a:
A czym jest głębia ostrości jak nie subiektywnym odczuciem? Za Wikipedią: https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82%C4%99bia_ostro%C5%9Bci

Grzenio napisał/a:
Zawsze wydawało mi się, że głębia ostrości w fotografii dotyczy subiektywnego odbioru a nie jakiś wartości fizycznych.

Masz rację, wydawało Ci się, bo w tym przypadku chyba mylisz głębię ostrości z bokeh.
Zresztą, w podanym przez Ciebie linku są podane wzory na obliczenie głębi ostrości, więc coraz bardziej nie wiem, o co chodzi :roll:

Grzenio napisał/a:
Poniżej przykład jednego zdjęcia ale różnie kadrowanego.

Właśnie pokazałeś, że pomimo różnego kadrowania, obrazek niezmiennie jest jako-tako ostry w zakresie +/- 10.
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
Może po kolei...
@Enzo... nie ma co pokazywać, ponieważ wszystkie do tej pory w hali robiłem z lampą, a to do bani jest, ale OK na dole link.

@Fenol... jestem z Torunia

@Mroczny... Tylko moja inicjatywa. Syn trenuje w Juventus Academy, a to młoda szkółka i każdy pomaga jak może. Ja postanowiłem robić foty bo to takie niespełnione marzenie.

Co do samych zdjęć, to bardzo lubię uchwycić małego piłkarza w dynamicznej pozie. Szerokie plany akcji rzadziej. Dlatego napisałem o kadrowaniu. Ustawiony mam punktowy AF i staram się konkretną postać uchwycić.

Tu są przykładowe zdjęcia: http://jacademy.pl/galeri...lewie-2008-2009

Tu nieszczęsna hala z lampą http://jacademy.pl/galeri...zu-rocznik-2008
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Misztu napisał/a:
Masz rację, wydawało Ci się, bo w tym przypadku chyba mylisz głębię ostrości z bokeh.
Nie, nie mylę. Przeczytaj definicje GO:
"Głębia ostrości (dawniej głębokość ostrości) – parametr stosowany w optyce i fotografii do określania zakresu odległości, w którym obiekty obserwowane przez urządzenie optyczne sprawiają wrażenie ostrych (tzn. mających wyraźne, nierozmazane kontury)."
Misztu napisał/a:
Zresztą, w podanym przez Ciebie linku są podane wzory na obliczenie głębi ostrości, więc coraz bardziej nie wiem, o co chodzi :roll:
We wzorze jest coś takiego jak średnica krążka rozproszenia. Przyjmuje się, że powinna ona być nie większa niż około 1/1700 przekątnej kadru. Jak obetniesz pół zdjęcia to wymagana średnica krążka się nie zmieni? Pomyśl trochę.
Misztu napisał/a:
Właśnie pokazałeś, że pomimo różnego kadrowania, obrazek niezmiennie jest jako-tako ostry w zakresie +/- 10.

To chyba patrzymy na różne obrazki albo masz jakąś mgłę przed oczami.

 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Grzenio napisał/a:
Nie, nie mylę. Przeczytaj definicje GO: "Głębia ostrości (dawniej głębokość ostrości) – parametr stosowany w optyce i fotografii do określania zakresu odległości, w którym obiekty obserwowane przez urządzenie optyczne sprawiają wrażenie ostrych (tzn. mających wyraźne, nierozmazane kontury)."

Strzelam, że chodzi Ci teraz tylko i wyłącznie o słowo wrażenie wpisane przez nieznanego autora w otwartej do edycji internetowej encyklopedii.

Dla porównania definicja głębi ostrości w Słowniku Języka Polskiego, który jest nieporównywalnie bardziej rzetelnym źródłem, brzmi: przedział odległości obejmujący obiekty odwzorowywane ostro na obrazie fotograficznym.
Link: http://sjp.pwn.pl/sjp/glebia-ostrosci;2461908.html

I co teraz?

Grzenio napisał/a:
średnica krążka rozproszenia

Uczepiłeś się jednego mądrze brzmiącego określenia i za nic nie chcesz puścić.
Powiększając zdjęcie o 333% nie sprawisz nagle, że sfotografowana osoba będzie miała 6 metrów wzrostu, a głębia ostrości nie podskoczy z 3 do 9 metrów. Pomyśl trochę.

Grzenio napisał/a:
To chyba patrzymy na różne obrazki albo masz jakąś mgłę przed oczami.

Na dużym wycinku ostrość mieści się w zakresie +/- 50 a na średnim +/- 20?
Bo jeśli tak, to chyba muszę wymienić okulary :cry:

Grzenio napisał/a:
Pewnie jak weźmiemy jakąś wybitną stałkę ostrą już od f/1.4 to będzie inaczej ale ile jest takich obiektywów pod nasz bagnet?

<złośliwość_mode_on>Kurde, to może zmień system i upieraj się przy swoich chybionych przekonaniach na innym forum? :-P </złośliwość_mode_off>
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Misztu napisał/a:
Strzelam, że chodzi Ci teraz tylko i wyłącznie o słowo wrażenie wpisane przez nieznanego autora w otwartej do edycji internetowej encyklopedii.

Te definicje GO też będziesz podważał?
http://www.optyczne.pl/26...ro%C5%9Bci.html
http://www.fotografuj.pl/...value/G#content

Widzę, że dalsza dyskusja nie ma najmniejszego sensu.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Grzenio napisał/a:
Poniżej przykład jednego zdjęcia ale różnie kadrowanego.

Patrząc na te zdjęcia mam wrażenie, że ostrość przeze mnie akceptowalna jest od 10 do 10. We wszystkich trzech przypadkach.
A teraz zrób zdjęcie sylwetki z odległości 10m, na przysłonie f1.4 tak, żeby postać zajmowała jedynie środek kadru, wytnij boki i powiedz czy coś się zmieniło.
Sam bym tak zrobił, ale nie mam już żadnego obiektywu f1.4, bo są one nieprzydatne w fotografii.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Grzenio napisał/a:
Te definicje GO też będziesz podważał?
http://www.optyczne.pl/26...ro%C5%9Bci.html
http://www.fotografuj.pl/...value/G#content

Niczego nie podważam, tylko dałem przykład, że to samo określenie może być opisane w różny sposób.
To raczej Ty negujesz definicje inne, niż ta, którą kiedyś poznałeś i uważasz ją za jedyną słuszną.

Grzenio napisał/a:
Widzę, że dalsza dyskusja nie ma najmniejszego sensu.

Spróbuj dopuścić do siebie myśl, że Twoja interpretacja suchych definicji nie jest najtrafniejsza, a raz zarejestrowana i utrwalona na zdjęciu głębia ostrości nie przeobraża się dowolnie.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Ludzie, litości... Wszystkie kalkulatory GO kłamią a cyfra "10" na trzecim zdjęciu ma tak samo ostre krawędzie jak na pierwszym... No comments...
Ech, kiedyś uważałem to forum za fachowe i merytoryczne...

Weźcie sobie wpiszcie w tym kalkulatorze http://www.fotografuj.pl/..._ostrosci/id/41 ogniskową 50mm, przysłonę f/1.4, odległość 5m i akceptowalną wielkość krążka rozproszenia równą 1/1700 przekątnej kadru a potem posprawdzajcie jaka jest GO dla różnych matryc. Będzie to taki odpowiednik różnego kadrowania jednego zdjęcia.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Którędy do klubu GO GO ?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
wuzet napisał/a:
Którędy do klubu GO GO ?

Za późno. W Poznaniu już zamykają...
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
W końcu.
Ostatnio szliśmy ze znajomymi z pracy przez rynek i pani z parasolką była tak natarczywa że zastępowała nam drogę blokując przejście i odważyła się na "wyśmianie" nas z powodu braku chęci podążenia do klubu go go.
Tak jakby zdrowy rozsądek i brak chęci wyczyszczenia kart płatniczych szampanem za kilka tysięcy był ujma dla męskiego honoru.

W sumie trafne podsumowanie wątku ;-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
We Władywostoku otwarte.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
opiszon napisał/a:
Ostatnio szliśmy ze znajomymi z pracy przez rynek i pani z parasolką (...)


kojut ma tu też pewne doświadczenia:



:lol:
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Ale krążki rozproszenia. :shock:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach