plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Aż AF przestrzelił 8-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Grzenio napisał/a:
Ludzie, litości...

Zlituj się Waszmość bo wciąż czekam... http://pentax.org.pl/view...der=asc&start=0
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
Chyba odeszliście od tematu...
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
dziwnym nie jest...
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
Pilnuj wątku bo popłynie meandrami w zupełnie nieznanym kierunku :-D

Polluks napisał/a:
(...)
Z tej całej dyskusji wynika, że najlepiej będzie poszukać szkła 2.8 o zakresie najlepiej 24-70, jest w ogóle takie?


To może być wskazany Tamron ze światłem 2,8 - zoom krótki albo większy 70-200.
A z jasnych stałek z AF-em to chyba jeszcze DA 35/2,4 lub DA 50/1,8?

Ale zastanów się jeszcze nad rezygnacją z AF-u i spróbowaniem z manualną jasną stałką - 50 mm/ 1,7 lub 2,0 albo nawet 28/2,8. To wyraźnie tańsze rozwiązanie na wypadek jeśli się nie polubicie. Ustawienie przysłony o 1 działkę poniżej pełnego otwarcia i ustawienie czasu na poziomie 1/500-1/1000s powinno być możliwe przy takim poziomie ISO, żeby nie było widać tylko piasku - to przecież K-3. :-)
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
Dzięii mh2012. Kusi mnie ra stałka Pentaxa 50/1.8. Niedrogie szkło, a jeśli sobie nie poradzę przy sporcie to do portretów zawsze się przyda.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Możesz szukać również F 50/1.7, ten sam poziom ceny a zamiast plastiku metal i szkło.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
To ja zadam jeszcze pytanie kontrolne:

Do tej pory robiłeś zdjęcia DA18-135 - jakich ogniskowych najczęściej używałeś? Spokojnie mieściłeś się w tym zakresie, czy brakowało Ci na długim końcu? Przy fotografowaniu piłki wydaje mi się, że o wiele lepszy byłby uniwersalny zoom, ze względu na zmienne odległości od akcji. Stałką możesz tego nie ogarnąć. Pozostaje tylko pytanie, jaki zakres będzie dla Ciebie najlepszy.

Jeśli do tej pory nie brakowało Ci zakresu 18-135, a nawet był on nadmiarowy, to dobrym pomysłem będzie Tamron 28-75/2.8 (jest relatywnie szybki i bardzo dobry optycznie). Jeśli brakowało Ci na długości, a krótkich ogniskowych nie używałeś zbyt często, to zakres 70-200/2.8 zda się całkiem dobrze. Tutaj stawiałbym raczej na Sigmę 70-200/2.8 HSM II. Jest znacznie szybsza od Tamrona 70-200/2.8. Zakładam, że w twoim wypadku najoptymalniejszym rozwiązaniem byłaby Sigma 50-150/2.8, ale... znaleźć ją graniczny z cudem :mrgreen:
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
Przeanalizowałem foty i wychodzi że mieściłem się w ogniskowych. Częściej jednak bliżej długiego końca. Tak od 50 w górę. Chyba faktycznie 50-150 byłoby dobre. Jednak skoro kupić to szkło graniczy z cudem... może ten tamron 28-75?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Polluks, DA 70/2,4?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Polluks napisał/a:
Jednak skoro kupić to szkło graniczy z cudem


Sprawdziłem i jest kilka egzemplarzy na ebayu - ceny niestety dość spore, bo w granicach ~600-700$.

Co do Tamrona, to nie wiem czy nie będzie nieco za krótko, skoro używałeś głównie długiego końca w 18-135.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Ameryki w konserwach nie odkryję, jeśli powiem, że do sportów halowych wprost idealny jest 70-200/2.8 dla FF, czyli 50-135/2.8 dla APS-C. Tutaj nie ma się nad czym zastanawiać. Obiektyw stałoogniskowy możesz rozpatrywać w przypadku, gdy robisz zdjęcia tylko na jednym, dobrze sobie znanym obiekcie i wiesz, jaka ogniskowa będzie w sam raz.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Fenol napisał/a:
ceny niestety dość spore, bo w granicach ~600-700$

Nowy, w końcowym okresie sprzedaży, kosztował u nas około 2500.
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
Dziękuję za każdą wskazówkę. Poczytałem o 50/1.8 i zaniepokoiła mnie informacja o bardzo słabym AF, a to w sporcie dość istotna wadą.
Znalałem dwie sigmy które polecicie.
http://www.optyczne.pl/68..._obiektywu.html
http://www.optyczne.pl/42..._obiektywu.html

Czy obie mają szybki AF i poradzą sobie z średnio oświetlonej hali?
Co do zakresu ogniskowych to jednak większość fot robiłem w okolicy 100. Także wybór jest chyba oczywisty.
Może jakieś inne propozycje?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Co do Sigmy 70-200, to pisałem o tej: http://www.optyczne.pl/68..._obiektywu.html - z pierwszą wersją, którą zalinkowałeś, nie miałem do czynienia.

Wersja II ma znacznie szybszy AF, niż Tamron 70-200/2.8. Co więcej - jest bardzo celna.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Polluks napisał/a:
Poczytałem o 50/1.8 i zaniepokoiła mnie informacja o bardzo słabym AF, a to w sporcie dość istotna wadą.


Ostatnio fociłem koncert przy dość nieprzyjemnym świetle (dość ciemno, niebiesko, fioletowo i czerwono), głównie na przysłonach f/2-2,5, i w porównaniu do Tamrona 17-50 mam wrażenie, że było nieco celniej i szybciej. Niestety nietrafione pliki poszły do kosza, a porównania nie robiłem.

Polluks napisał/a:
Znalałem dwie sigmy które polecicie.

Gdyby można było je łatwo kupić, to dla siebie brałbym 50-150 ze względu na mniejsze wymiary i wagę.
Jednak wybór pomiędzy oboma szkłami można traktować bardziej teoretycznie, bo w Polsce raczej ich nie uświadczysz ;)

Na ebay masz są używane 50-150 z Japonii w cenie z wysyłką od 600 dolarów. Z kolei 70-200 stoi za ponad 700 dolców. Na rodzimych aukcjach nie kojarzę w ostatnim czasie.

W tym zakresie ogniskowych masz obecnie w zasadzie dwa szkła do wyboru - Tamron 70-200 lub Pentax* 50-135.
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
Chodziło mi o wersję II. Źle polinkowałem. Ta Sigma 50-150 bardzo mi się podoba. Dobre opinie i stosunkowo lekka.
Wiecie czy można ją gdzieś wypożyczyć?
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Polluks napisał/a:
Chodziło mi o wersję II. Źle polinkowałem. Ta Sigma 50-150 bardzo mi się podoba. Dobre opinie i stosunkowo lekka. Wiecie czy można ją gdzieś wypożyczyć?

O ile się nie mylę, to produkcja zakończona jakiś czas temu.

BTW, jeśli znajdziesz gdzieś ofertę w fajnej cenie, to daj znać, bo sam chętnie bym kupił :)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Misztu napisał/a:
Pentax* 50-135
z tym to może być taki problem, że AF jakby to powiedzieć

nierychliwy

ale za to celny ;-)
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
opiszon napisał/a:
z tym to może być taki problem, że AF jakby to powiedzieć
nierychliwy

Przyznaję bez bicia - wad tych propozycji nie sprawdzałem. A SDM też się psuje jak w krótkiej gwiazdce?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach