opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Chyba nie aż tak często ale trzeba założyć że SDM to zdradliwa bestia niestety
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
opiszon napisał/a:
Chyba nie aż tak często ale trzeba założyć że SDM to zdradliwa bestia niestety


OK. W takim razie Polluks wybór tele ma już z głowy - Tamron 70-200 ;)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Misztu napisał/a:
Z kolei 70-200 stoi za ponad 700 dolców


Za ponad 700$ to chyba wersja z OS. Zwykła HSM w wersji II nie powinna aż tyle kosztować. Raczej w okolicach tego co Sigma 50-150.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Fenol napisał/a:
Za ponad 700$ to chyba wersja z OS. Zwykła HSM w wersji II nie powinna aż tyle kosztować. Raczej w okolicach tego co Sigma 50-150.

Masz rację, to wersja OS.
Opcja bez OS też jest, wystawiona na licytacji.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Misztu napisał/a:
OK. W takim razie Polluks wybór tele ma już z głowy - Tamron 70-200 ;)
Jak to przecież twierdziłeś, że można kadrować zdjęcia i nie traci się na głębi ostrości? :shock:

Dla czego nie polecisz Sigmy 85mm/1.4 z szybkim HSM-em albo szybkiego DA 70mm F2.4 Ltd. lub jaśniejszego FA 77mm F1.8 Ltd.? Albo może całkiem tanio Samyanga 85mm/1.4 i pracować z pułapką ostrości? A zresztą po co pułapka ostrości jak prawdziwy fotograf manual AF-a się nie boi:
Enzo napisał/a:
Dobry fotograf potrafi przewidywać przebieg akcji. Reszcie pozostają opowieści o dobiegaczkach, opóźnieniach i lepszości świąt.


Polluks, jeśli będziesz brał pod uwagę Tamrona 70-200 to wiedz, że pułapka ostrości z nim nie działa, chyba że zakleisz wszystkie styki i będziesz focił bez możliwości zmiany przysłony. Ale kto by się tam w ogóle przejmował jakąś pułapką ostrości :-P Może tylko ludzie z fotomaraton.pl bo w końcu żyją z takich nikomu nie potrzebnych bajerów.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Grzenio napisał/a:
Misztu napisał/a:
OK. W takim razie Polluks wybór tele ma już z głowy - Tamron 70-200 ;)

Jak to przecież twierdziłeś, że można kadrować zdjęcia i nie traci się na głębi ostrości? :shock:


Nie bardzo rozumiem co jedno ma wspólnego z drugim i dlaczego znowu wracasz do tematu głębi ostrości.
Przeczytaj uważnie wątek, a zobaczysz, że kilka postów wcześniej Polluks zastanawiał się nad dwoma tele od Sigmy.
Jednak drogą szybkiej eliminacji padło z mojej strony w/w stwierdzenie i dotyczy ono tylko wątku rozważań nad tele.

PS. Tak, raz zarejestrowana na zdjęciu głębia ostrości się nie zmieni, choćbyś nie wiem jak bardzo chciał, żeby było inaczej*.

*nie dotyczy kamer Intel RealSense
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Grzenio - Ożyj i zwyciężaj :mrgreen:
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Misztu napisał/a:
PS. Tak, raz zarejestrowana na zdjęciu głębia ostrości się nie zmieni, choćbyś nie wiem jak bardzo chciał, żeby było inaczej*.

Tak jasne... A świstak siedzi i zawija je w sreberka...


 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Grzenio napisał/a:
Tak jasne... A świstak siedzi i zawija je w sreberka...

Aaaaa! Teraz rozumiem!
Powiększając i wycinając fragment zdjęcia w programie graficznym zwiększasz (?) zarejestrowaną głębię ostrości.
Ops, ale przy okazji pojawiła się aberracja chromatyczna.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Misztu napisał/a:
Aaaaa! Teraz rozumiem!
Powiększając i wycinając fragment zdjęcia w programie graficznym zwiększasz (?) zarejestrowaną głębię ostrości.

Zwiększasz??? :shock: Nie wiem, może masz jakiś problem ze wzrokiem? Ja tam na pierwszym zdjęciu widzę, że cały lewy przód auta jest ostry a na drugim ostry jest tylko jeden reflektor. Czyli GO się zmniejszyła a nie zwiększyła.

PS. Nic tu nie było powiększane. Pierwsze zdjęcie to wersja bez kadrowania przeskalowana z 15Mpix do rozdzielczości popularnej na tym forum. Drugie zdjęcie to wersja po wykadrowaniu oryginalnego zdjęcia a potem przeskalowane w dół do tej samej rozdzielczości co pierwsze.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Grzenio napisał/a:
Zwiększasz??? :shock: Nie wiem, może masz jakiś problem ze wzrokiem? Ja tam na pierwszym zdjęciu widzę, że cały lewy przód auta jest ostry a na drugim ostry jest tylko jeden reflektor.

Nie wiem co wyszło w wyniku Twojej autosugestii, dlatego po prostu strzelałem.
A powiedz mi jeszcze, czy wykonując podobną operację zwiększa się też ISO? Bo na drugim obrazku widzę szum, którego nie dostrzegam na pierwszym...
O aberracji wspominałem wcześniej.

Dobrze, Grzenio, umówmy się tak - ty wierzysz w swoją teorię, a ja w inną.
Nie poruszajmy już tej kwestii, bo staje się to nieco męczące.
OK?
Bądź jak wyznawczy kościoła Diego Maradony.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Misztu napisał/a:
A powiedz mi jeszcze, czy wykonując podobną operację zwiększa się też ISO? Bo na drugim obrazku widzę szum, którego nie dostrzegam na pierwszym...

Oba zdjęcia pochodzą z jednego i tego samego pliku źródłowego. Jakby się zmieniło ISO to byś miał inaczej naświetlone zdjęcie bo pojęcie ISO dotyczy parametrów ekspozycji. Co do szumów to nie wiedziałeś, że redukcja rozdzielczości zmniejsza również widoczność szumów? To może poczytaj choćby tutaj jaki wpływ na szumy ma redukcja rozdzielczości: https://www.dxomark.com/R...r-normalization
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006



Jasne, jeśli na cropie rozmyty fragment od krawędzi do krawędzi to 100px, a na całym kadrze to 20px to wizualnie ten drugi wydaje się być ostrzejszy. Jeśli jeszcze by to pomniejszyć, to rozmyty fragment zajmie 2px i wyda się jak brzytwa, ale czy można to nazwać zmianą głębi ostrości?
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Grzenio napisał/a:
Oba zdjęcia pochodzą z jednego i tego samego pliku źródłowego. Jakby się zmieniło ISO to byś miał inaczej naświetlone zdjęcie bo pojęcie ISO dotyczy parametrów ekspozycji. Co do szumów to nie wiedziałeś, że redukcja rozdzielczości zmniejsza również widoczność szumów? To może poczytaj choćby tutaj jaki wpływ na szumy ma redukcja rozdzielczości: https://www.dxomark.com/R...r-normalization

Ty wszystko bierzesz tak na poważnie?
Nie wyczuwasz sarkazmu?
Nie dopuszczasz myśli, że możesz być w błędzie?
Zawsze przybierasz wszechwiedzący i mentorski ton nie dopuszczający sprzeciwu?

Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś tak, to bardzo Cię proszę, nie kontynuuj już tego tematu.

Powstał wystarczający offtopic od offtopica.

Z mojej strony kropeczka.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Grzenio, cały problem nie polega na tym, że jesteś całkowicie w błędzie i że odbiór zdjęcia się nie zmienia. Problem polega tylko na tym, że do wytłumaczenia tego używasz błędnego zjawiska.

Wykadrowanie nie zmienia zarejestrowanej przez matrycę GO. "Zmienia" ją skalowanie i nieodzowna z tym utrata szczegółów. Ot uśredniasz nieostrości do jednego piksela, tracąc dane o zapisanych przejściach. To dokładnie to samo, co gdybyś stanął od wydrukowanego zdjęcia o wielkości 1 m x 1 m najpierw w odległości 20 cm, a później 1 m. Zdjęcie się nie zmieni, jedynie Twoja zdolność rozróżniania szczegółów nie będzie wystarczająca, by wszystkie detale dojrzeć.

Aby mówić o zmianie GO trzeba przyjąć jakiś punkt odniesienia. Najlepszym punktem odniesienia jest taki, który się nie zmienia. Stąd porównanie GO powinno się odbyć na powiększeniu 1:1, bez skalowania, które gubi szczegóły. To tak jakbyś chciał porównywać GO na wydrukach - powinieneś stanąć w jednym miejscu, a nie biegać po sali.

Czy programowe wyostrzanie obrazu również zmienia GO? ;-)
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Marooned napisał/a:
Jasne, jeśli na cropie rozmyty fragment od krawędzi do krawędzi to 100px, a na całym kadrze to 20px to wizualnie ten drugi wydaje się być ostrzejszy. Jeśli jeszcze by to pomniejszyć, to rozmyty fragment zajmie 2px i wyda się jak brzytwa, ale czy można to nazwać zmianą głębi ostrości?

Tak, właśnie dokładnie tak to działa. Obszar GO to obszar odbierany przez obserwatora jako ostry czyli nieostrości są na poziomie mniejszym od możliwości rozdzielczych naszego wzroku. Tak jak Grzechotnik na drugiej stronie napisał:
Grzechotnik napisał/a:
Ponieważ jak dowodzą wszelkie badania przyjmuje się, że przeciętna rozdzielczość ludzkiego oka to 35 - 60 sekund kątowych (60 s to jedna minuta kątowa).

I z tego właśnie wynika zakres głębi ostrości. Zmienia się on w zależności od przybliżania lub oddalania się od zdjęcia. Zamiast przybliżać lub oddalać od zdjęcia możesz też zmieniać wielkość odbitki. Jak tak na to spojrzymy to wtedy pomyśl sobie, że proces kadrowania nie odbywa się na komputerze tylko robisz wydruk w dużym formacie np. A3 a potem nożyczkami kadrujesz sobie zdjęcie do formatu np. A4 czy innego.

[ Dodano: 2016-11-18, 17:04 ]
Fenol napisał/a:
Stąd porównanie GO powinno się odbyć na powiększeniu 1:1, bez skalowania, które gubi szczegóły.
O, widzę, że waszmość jest wyznawcą oglądania zdjęć w 100% powiększeniu. No to rzeczywiście się nie zrozumiemy. To jednak dwie różne religie. Z mojej strony również kropeczka.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Grzenio napisał/a:
Polluks, jeśli będziesz brał pod uwagę Tamrona 70-200 to wiedz, że pułapka ostrości z nim nie działa, chyba że zakleisz wszystkie styki i będziesz focił bez możliwości zmiany przysłony.

No i walnąłeś kolejna głupotę i dobrze o tym wiesz, bo już raz Ci to wyjaśniłem. Nie potrzeba zaklejać żadnych styków, gdyż wystarczy przytrzymać przycisk zwalniania obiektywu (albo go zakleić) i pułapka ostrości będzie działać, jak i zmiana wartości przysłony.
Niepotrzebnie sie tak spinasz. Przyjmij wyzwanie Enzo na rozluźnienie zwieraczy.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Grzenio napisał/a:
O, widzę, że waszmość jest wyznawcą oglądania zdjęć w 100% powiększeniu. No to rzeczywiście się nie zrozumiemy. To jednak dwie różne religie. Z mojej strony również kropeczka.


Jestem wyznawcą robienia zdjęć, co na forum da się zauważyć ;-) Jednak by coś porównywać potrzebne jest określenie punktu odniesienia - to jest podejście metodyczne, aby wysnute wnioski były miarodajne. Inaczej można udowodnić wszystko. Jeśli nie pasuje Ci 1:1 to możesz zdjęcia przeskalować, ale oba o identyczny współczynnik ;-)
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
Grzenio napisał/a:
Misztu napisał/a:
PS. Tak, raz zarejestrowana na zdjęciu głębia ostrości się nie zmieni, choćbyś nie wiem jak bardzo chciał, żeby było inaczej*.

Tak jasne... A świstak siedzi i zawija je w sreberka...
(...)


Przyznam, że gdyby drugi fragment zdjęcia pokazał ostrego człowieka stojącego przy drzwiach to poparłbym tą teorię z całych sił. A nawet próbował w ten sposób "ratować" niektóre moje zdjęcia.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
kojut napisał/a:
No i walnąłeś kolejna głupotę i dobrze o tym wiesz, bo już raz Ci to wyjaśniłem. Nie potrzeba zaklejać żadnych styków, gdyż wystarczy przytrzymać przycisk zwalniania obiektywu (albo go zakleić) i pułapka ostrości będzie działać, jak i zmiana wartości przysłony
Chyba mnie z kimś innym pomyliłeś. :roll: Ja się owszem Ciebie pytałem ale nie odpowiedziałeś. Sam doszedłem do tego sposobu ale moim zdaniem jest to średnio wygodne jak trzeba trzymać bądź co bądź ciężki zestaw z Tamronem 70-200 i jeszcze wciskać jednym palcem przycisk blokady obiektywu. Poza tym cały czas gdy nie ma złapanej ostrości kręci się silnik AF. Moim zdaniem już lepiej zakleić styki i śrubokręt albo nie zapinać do końca obiektywu. Tyle, że wtedy nie działa sterowanie przysłoną oraz ogniskowa nie jest przesyłana do aparatu.

mh2012 napisał/a:
Przyznam, że gdyby drugi fragment zdjęcia pokazał ostrego człowieka stojącego przy drzwiach to poparłbym tą teorię z całych sił.
Tyle, że to działa w drugą stronę - jak kadrujesz to zmniejszasz głębię ostrości a nie zwiększasz. Żeby zrobić ostrego człowieka w tle to musiałbyś zrobić operację odwrotną do kadrowania zdjęcia czyli rozszerzyć kąt widzenia obiektywu (dokleić fragmenty, których nie ma) a całe zdjęcie pomniejszyć. Szczegółów oczywiście byś nie zyskał, tylko krawędzie sylwetki człowieka byłyby ostre a nie tak jak teraz rozmyte.

Jak chcesz ratować zdjęcia z nietrafioną ostrością to nie wyświetlaj ich na pełnym ekranie tylko zamieszczaj w internecie miniaturki tak jak to jest popularne między innymi na tym forum ;-)

Fenol napisał/a:
Stąd porównanie GO powinno się odbyć na powiększeniu 1:1, bez skalowania, które gubi szczegóły.
Fenol napisał/a:
Jeśli nie pasuje Ci 1:1 to możesz zdjęcia przeskalować, ale oba o identyczny współczynnik ;-)

A co jeśli wziąłbym jeden obiektyw i raz zrobił zdjęcie K100D z 6Mpix matrycą a drugi raz zrobił zdjęcie tej samej sceny, tym samym obiektywem, na tych samych ustawieniach ale podpiętym do K-3 albo jeszcze lepiej K-3II w trybie pixel-shift? Jak wtedy wyglądałaby Twoja Teoria o Głębi Ostrości? Przecież matryca 6Mpix a do tego z filtrem AA gubi szczegóły. Dla czego kalkulatory GO w ogóle nie pytają się o ilość Mpixeli? A co powiedzą na to użytkownicy analogów? Przecież tam w ogóle nie ma megapixeli więc jak tu żyć skoro nie wiadomo kiedy widok będzie w powiększeniu 100%? :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach