Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
Jasny obiektyw zoom do zdjęć w hali sportowej
Zacząłem robić foty małych piłkarzy grających w hali. Niestety mój Pentax 18-135 jest za ciemny. Zdjęcia robię z linii autowej więc mam blisko. Jaki obiektyw o stałym jasnym świetle polecicie do takich zdjęć? Zdjęcia raczej bez lampy bo z nią już całkiem ciemne foty wychodzą. Wiadomo, musi być czas okoł 1/500.
Puszka to K3.
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Ja używam Tamrona 70-200 2.8. Szybkością AF nie powala, ale z K3 daje radę. Jakość na 2.8 bardzo dobra.
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
A może jasna (1.4) stałka i kadrować w post produkcji...
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Wszystko zależy od tego, jaki masz budżet ;-)
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Przysłona 1.4 wiąże się z bardzo małą głębią ostrości także do fotografowania biegających sportowców to raczej niezbyt się nadaje. AF raczej nie nadąży a nawet jeśli to od naciśnięcia spustu migawki do wykonania zdjęcia też mija około 0.1 sek więc w tym czasie sportowiec może wyjść już (a raczej wybiegnąć) z zakresu głębi ostrości.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Polluks napisał/a:
Niestety mój Pentax 18-135 jest za ciemny.
Jakie uzyskujesz parametry ISO/czas/przysłona w twojej hali?
Grzenio napisał/a:
mija około 0.2 sek więc w tym czasie sportowiec może wyjść już (a raczej wybiegnąć) z zakresu głębi ostrości
O "dobiegaczce" czytałem już dobrych 20 lat temu - że obiektyw nie przestaje kręcić ostrością mimo opóźnienia lustra/migawki i przewiduje pozycję AF w chwili ekspozycji. Poza tym z 0,2s chyba trochę przesadziłeś - K-3 to szybka bestia przecież jest.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Tak, trochę przesadziłem z tymi 0.2 sek. ale już się poprawiłem. Dokładniejsze dane na temat czasów opóźnień można znaleźć w tym teście: https://www.imaging-resou...pentax-k3A6.HTM

A ta "dobiegaczka" jest w K-3? Ja nic takiego raczej nie zauważyłem u siebie bo nijak nie mogę złapać ostrości na AF-C jak biegnie do mnie moja 2,5 letnia córeczka :-P
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Grzenio, trzeba zrobić ranking Pentaksów, w jakim wieku dziecka przestaje trafiać AF-C i w jakim trzeba już mieć odłożoną kasę na Nikona D4 :mrgreen:
Mój K20D z Tamponem 70-300 trafia w pędzacych 1,5-roczniaków, powyżej tej granicy jest już (dosłownie) pół kroku w tyle :mrgreen: W konsekwencji okazuje się, że spóźniłem się z jego zakupem ładnych parę lat, bo moja najmłodsza miała już prawie 3... Pozostaje mi polowanie z taktyką. Najpierw umęczyć zwierzynę długim biegiem, a potem portretować. Albo z zasiadki przy wodopoju.
Tak, robię sobie jaja, ale obce mi są frustracje odnośnie AF skoro używam starego aparatu kupionego z drugiej ręki za 1/5 ceny początkowej. Jakbym wyłożył 4..5 tysiaków na nowy, pewnie gadałbym inaczej. A tak pozostaje mi stara zasada "f/8 i stój we właściwym miejscu" :roll: Cóż, Pentax to firma z tradycjami, więc stare zasady poważa.
Ciekawe jakie byłyby moje odczucia z pracy AF w K-Trójce. Jak nic, trzeba forsować nadmorski PPD albo inne spotkanie w realu, żeby dopaść go we własne ręce :-P

[ Dodano: 2016-11-16, 10:35 ]
- Panowie Nakashi i Takayama, zaprogramujecie dobiegaczkę do nowego AF.
- Co on mówił? Sraczkę? Wykałaczkę?
- Nie głupku, DOPEŁZACZKĘ.
;-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Ryszard napisał/a:
stara zasada "f/8 i stój we właściwym miejscu"

Zasada która się sprawdza. Przy APS-C spokojnie można otworzyć do 5,6 i się coś trafi. Na początek, dla kurażu, można sobie włączyć serię (przechodzi po kilku selekcjach).

Grzenio napisał/a:
w tym czasie sportowiec może wyjść już (a raczej wybiegnąć) z zakresu głębi ostrości

Dobry fotograf potrafi przewidywać przebieg akcji. Reszcie pozostają opowieści o dobiegaczkach, opóźnieniach i lepszości świąt.

Polluks napisał/a:
stałka i kadrować w post produkcji

Można ale ma to swoje ograniczenia.
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
Polluks
Jak hala w miarę oświetlona to tamron 17-50 2,8 wystarczy. Tamron 70-200 2,8 też daje radę, tylko trzeba trochę poćwiczyć.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Ryszard, Tampon 70-300 to dość ciemne szkło więc i głębia ostrości jest większa. Jak trochę nie trafi z ostrością to jeszcze tragedii nie będzie. Co innego focenie na przysłonie f/1.4. Tam głębia będzie miała ~30cm (dla wysokości kadru 1,6m) więc jest większy problem z trafieniem w ruchomy cel. Przysłona 1.4 wymaga precyzji w ustawianiu ostrości a to nie idzie w parze z szybkością. Dla tego stałki o świetle 1.4 raczej nie należą do demonów szybkości AF.

[ Dodano: 2016-11-16, 11:02 ]
Enzo napisał/a:
Dobry fotograf potrafi przewidywać przebieg akcji.

Tak, jasne. To może raczej powinien zostać trenerem piłkarskim a nie fotografem?
A nawet jak przewidzi akcję to co z tego? Złapie ostrość na parkiet na hali i poczeka spokojnie aż piłkarz wejdzie w pole ostrości? A co jak parkiet jest jednolity i AF nie łapie ostrości? Będzie ostrzył ręcznie?

[ Dodano: 2016-11-16, 11:07 ]
Enzo napisał/a:
Polluks napisał/a:
stałka i kadrować w post produkcji

Można ale ma to swoje ograniczenia.

Kadrowanie zdjęć zrobionych na f/1.4 to raczej średni pomysł jeśli zależy nam na jakości. Która stałka pod Pentaxa na przysłonie f/1.4 jest tak ostra i wolna od aberracji podłużnych aby można było spokojnie kadrować zdjęcia wykonane na f/1.4?
Poza tym wraz z kadrowaniem jeszcze bardziej zawęża nam się GO.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Grzenio napisał/a:
Poza tym wraz z kadrowaniem jeszcze bardziej zawęża nam się GO.


A co ma piernik do wiatraka?! :shock:
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
To, że dla f/1.4 i tak masz małą GO jak na potrzeby uchwycenia małego sportowca w ruchu a jak będziesz kadrował jeszcze zdjęcie czyli powiększał je to subiektywnie odbierana głębia ostrości będzie jeszcze bardziej się zawężała.

 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Enzo napisał/a:
Dobry fotograf potrafi przewidywać przebieg akcji. Reszcie pozostają opowieści o dobiegaczkach, opóźnieniach i lepszości świąt.
Enzo, w zasadzie masz rację, baletnica, rąbek i spódnica... Z drugiej strony jednak wyprodukowano takie aparaty, gdzie AF-C działa i się wyrabia i takim na pewno łatwiej się fotografuje szeroko pojętą "akcję". Każdy ma gdzie indziej ustawiony "próg bólu" - jeden olewa AF-C a inni to nawet bez światłomierza żyją według "sunny 16" czy innych tabelek. Sam śmiało ciągnę ISO do 2000 gdy potrzeba - a tu na forum czytam, że K-5 II "jest jeszcze używalny na 1600 do małych odbitek"... :roll:

Kumpel chce się przesiąść z Nikona D60 na D7100 albo "nasze" K-3 - z zamiarem fotografowania m.in. zawodów judo. Ja mu Pentaksa szczerze polecam, ale za AF nie ręczę - chociaż wiem, że parę dobrych kadrów z judokami mógłbym wydobyć z tego co mam w stopce.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Grzenio napisał/a:
To, że dla f/1.4 i tak masz małą GO jak na potrzeby uchwycenia małego sportowca w ruchu a jak będziesz kadrował jeszcze zdjęcie czyli powiększał je to subiektywnie odbierana głębia ostrości będzie jeszcze bardziej się zawężała.


Brnijże, brnijże żeglarzu całą nockę po morzu...
A jak wykadrujesz nieostry fragment, to głębia w ogóle przestanie istnieć i zamieni się w mieliznę :mrgreen:
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Grzenio napisał/a:
To może raczej powinien zostać trenerem piłkarskim a nie fotografem?

Rozumiem, że robiąc jakikolwiek reportaż nie potrzebujesz żadnego rozpoznania tematu i wychodzi Ci wszystko za pierwszym razem. Chętnie zobaczę Twoje zdjęcia.

Cytat
Będzie ostrzył ręcznie?

Dlaczego nie?

BTW polecam poszukać zdjęć Leszka Fidusiewicza. (próbka: http://www.sddroga.pl/sto...ek-fidusiewicz/ )
 
przemoo  Dołączył: 03 Lis 2009
Temat przerobiłem jeżdżąc z moim młodym gdy chodził to szkółki piłkarskiej. Z doświadczenia często hale sportowe są bardzo słabo oświetlone. Zrobienie porządnej foty nawet lepszym systemem nie jest łatwe. K5II i K-S2 próbowałem focić takie zawody z 18-138, T70-200, S50-150, stałek nie polecam. Najlepiej sprawowały sie 18-135 oraz S50-150. Problem o dziwo nie był w złapaniu ostrości ale z tym co napisałem wcześniej-słabe światło. Minimum 1/300 oraz ISO 3200 w takich warunkach nie dają super efektów. Wiosną i latem na orlikach to nawet pamiętam powolniakiem 55-300 fotki ok wychodziły.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Enzo, czytałeś o czym pisał Polluks w pierwszym wpisie? Chce fotografować mecz piłkarski dzieci. Jak chcesz przewidzieć kiedy będzie strzał do bramki? Nawet jak będziesz widział, że napastnik podąża z piłką samotnie do bramki to i tak nie przewidzisz dokładnie z jakiej odległości odda strzał tak aby wcześniej ręcznie ustawić tam ostrość. A jak chcesz używać AF to na jaki punkt złapiesz ostrość jak nie będzie żadnego kontrastowego punku w tej odległości? Jak na razie to Ty jesteś mocny w gębie i wszystko sprowadzasz do kiepskiego fotografa. Owszem są sytuacje kiedy da rady przewidzieć akcję i da rady wcześniej przygotować sobie ostrość ale to są sporadyczne sytuacje takie jak rzut karny, rzut wolny, rzut rożny, może jakieś odbicie główką kiedy piłkarz stoi w miejscu i czeka aż piłka spadnie.

Po co przytaczasz zdjęcia fotografa, który wykonał tysiące zdjęć z setek meczy i wybrał pewnie jakiś ułamek promila zdjęć dobrych? Idź lepiej na jakiś mecz i pochwał się skutecznością choćby 10% ostrych zdjęć wykonanych na f/1.4 a w dodatku małych piłkarzy a nie dorosłych chłopów po 1,9m.

[ Dodano: 2016-11-16, 12:56 ]
Kuba Nowak napisał/a:
Grzenio napisał/a:
To, że dla f/1.4 i tak masz małą GO jak na potrzeby uchwycenia małego sportowca w ruchu a jak będziesz kadrował jeszcze zdjęcie czyli powiększał je to subiektywnie odbierana głębia ostrości będzie jeszcze bardziej się zawężała.


Brnijże, brnijże żeglarzu całą nockę po morzu...
A jak wykadrujesz nieostry fragment, to głębia w ogóle przestanie istnieć i zamieni się w mieliznę :mrgreen:


Jeśli nie rozumiesz tego co piszę to zrób sobie zdjęcie na f/1.4, wydrukuj je na papierze 10x15cm oraz 20x30cm. Potem popatrz się na oba zdjęcia z tej samej odległości i oceń czy GO będzie taka sama.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Tak patrząc na tę dyskusję zastanawiam się...

... jakim ja cudem robię zdjęcia tańczących w słabo oświetlonej sali ludzi Pentaksem K-5II na AF-C stałką DA*55/1.4 na F/1.6? :shock:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bo nie wiesz, że się nie da :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach